آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
ایران اقتصادی
۸

مصرف سالانه برق ادارات دولتی و عمومی شهر تهران در سال 1399 با رشد سه برابری نسبت به سال 1395 به 699 هزار مگاوات رسیده است

فرار انرژی از چهاردیواری

اجرای مباحث مرتبط با ذخیره انرژی در مقررات ملی ساختمان باید تلفات انرژی در ساختمان ها را 30 درصد کاهش دهد اما افزایش سالانه مصرف، عملکرد ناموفق اجرای قانون را نشان می دهد.

مباحث مربوط به مقررات ملی ساختمان، از جمله مباحث نوزدهم و بیست ودوم و همچنین مبحث بیست وسوم با هدف بهینه سازی مصرف انرژی، نگهداری ساختمان ها و افزایش ایمنی و مقاومت ساختمان در برابر حوادث تدوین شده ولی این مباحث به دلایل مختلفی در ساختمان سازی رعایت نشده که افزایش سالانه مصرف انرژی و همچنین خرابی ساختمان های نوساز هنگام وقوع حوادث این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

در مجموع 22 مبحث مقررات ملی ساختمان در موضوعات مختلف موجود است و پیش نویس مبحث بیست وسوم نیز تهیه شده است. آنچه مقررات ملی ساختمان را از آیین نامه های ساختمانی، استانداردها، مشخصات فنی و... متمایز می کند، الزامی بودن و سازگاری آن با شرایط کشور از نظر کیفیت و کمیت مصالح ساختمانی است.

بخش مهمی از توسعه پایدار در صنعت ساخت وساز نیازمند راهکارهایی برای کاهش هزینه، افزایش عمر مفید و افزایش ایمنی در پروژه های ساختمانی و عمرانی است که بهینه سازی مصرف انرژی و به کارگیری روش های نوین تامین انرژی از ضروریات دستیابی به این امر است. در حال حاضر، بخش عمده ای از دلایل ناکامی در حوزه صرفه جویی در مصرف انرژی ناشی از ضعف در اجرای کامل مبحث 19 مقررات ملی و عدم نظارت صحیح توسط دستگاه های مسئول است.

سیاست های کلی وزارت راه و شهرسازی در بهره وری و مصرف هوشمندانه آب و انرژی یکی از موضوعات مهمی است که عدم تحقق آن در افزایش مصرف انرژی نقش داشته است. اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان یکی از راهکارهایی است که می توان به نتایج مناسب و قابل قبولی در صرفه جویی در مصرف انرژی دست یافت. با وجود الزام به اجرای مبحث 19 در سطح کشور، همچنان این مبحث به طور کامل اجرا نمی شود. بر اساس اطلاعاتی که مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده، مقدار مصرف گاز طبیعی در کل کشور در نیمه نخست امسال 109 میلیارد و 600 میلیون مترمکعب اعلام شده است که سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار معادل 39 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب بوده (نزدیک به 36 درصد) که نسبت به زمان مشابه پارسال بیش از یک میلیارد مترمکعب (3.9) افزایش داشته است. در صورتی که طبق بررسی کارشناسان رعایت مبحث 19 و مباحث مرتبط با ذخیره انرژی در مقررات ملی ساختمان می تواند تلفات انرژی در ساختمان ها را 30 درصد کاهش دهد.

عدم نظارت کافی بر اجرای دقیق مبحث 19 از سوی شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی ساختمان که مسئولیت نظارت بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی ساختمان ها را به عهده دارند، از مهم ترین دلایل عدم رعایت الزامات این مبحث است.

براساس مطالعات وزارت راه و شهرسازی، میزان مصرف آب و انرژی در بسیاری از ساختمان های دولتی بیش از الگوی مصرف است. طبق آمارهای ارائه شده، مصرف سالانه برق ادارات دولتی و عمومی شهر تهران در سال 1399 با رشد سه برابری نسبت به سال 1395 از 222 هزار مگاوات به 699 هزار مگاوات رسیده است. کارشناسان حوزه انرژی معتقدند دولت باید افزایش هزینه انرژی را از سازمان های دولتی آغاز کند. برای مثال در تابستان 1401 خاموشی در مناطق مسکونی به حداقل ممکن کاهش پیدا کرد و این مهم با تغییر ساعت کاری ادارات ممکن شد، اما مساله اصلی و مصرف بی رویه انرژی همچنان وجود دارد.

پایین بودن تعرفه انرژی از یک سو و بالا رفتن هزینه های ساخت از سوی دیگر، ساخت بناهای باکیفیت در کشور را با محدودیت مواجه کرده است. اکثریت افراد جامعه بر این باورند که اجرای مبحث 19 موجب افزایش هزینه های ساختمان می شود و این درحالی است که اگر این قوانین به درستی اجرا شود علاوه بر کاهش هزینه های اولیه، هزینه های بهره برداری را نیز کاهش می دهد. در کنار این، طرح های تشویقی و حمایتی به منظور ساخت ساختمان های با مصرف پایین انرژی، محدود است. به اعتقاد کارشناسان، همزمان با اصلاح تعرفه های انرژی، اجرای طرح های تشویقی نیز در رعایت قوانین ملی ساختمان موثر است مثلا زوایایی در نظر گرفته شود تا ساختمان های کم مصرف از نظر انرژی، با ارزش گذاری بیشتری به فروش برسند و مورد حمایت دولت باشند.

همچنین اولین نسخه از مبحث 22 ساختمان، با عنوان مقررات ملی ساختمان در زمینه مراقبت و نگهداری از ساختمان ها در سال 1392، تدوین، مصوب و ابلاغ شد. با وجود تشکیل کارگروه هایی برای اصلاح و ویرایش این مبحث و ارائه ویرایش های جدید، این موضوع بسیار عمیق و گسترده است و جنبه های متنوعی را دربردارد و به دلایل پیچیدگی های فنی، اجرایی، حقوقی، قانونی، بیمه ای و آموزشی، نسخه جدیدی توسط وزارت راه و شهرسازی مصوب و اجرایی نشده است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه ارتقای سطح ایمنی ساختمان های موجود که فاقد مقاومت حداقلی است، تا رسیدن به سطح مطلوب نیازمند صرف هزینه بالایی است که عملا امکانپذیر نیست. بنابراین رعایت مقررات و قوانین از ابتدای ساخت و ساز، موجب کاهش هزینه های بعدی در نگهداری و مقاوم سازی ساختمان می شود.