آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
فرهنگ و هنر
۲۱

ایتالیایی ها برای ترمیم تندیس مشهور به ایران می آیند؟

سرنوشت نامشخص مجسمه دورنگ فردوسی

مجسمه فردوسی ساخته ماندگار ابوالحسن صدیقی که در جریان ترمیم غیراصولی به دو رنگ درآمده، قرار است در سال آینده توسط ایتالیایی ها ترمیم شود. با انتشار خبر دورنگ شدن مجسمه فردوسی و هشدارهای کارشناسان مبنی بر اینکه این اتفاق، اولین و آخرین نمونه نخواهد بود، مجید قادری معاون فرهنگی هنری سازمان زیباسازی تهران در دی ماه گذشته اعلام کرد برنامه ریزی جدی برای کارشناسی وضعیت فعلی مجسمه های شهری و مرمت آثار در دستور کار قرار داده اند که در همان راستا مرمت تندیس فردوسی اثر استاد صدیقی هم به محض شرایط مناسب آب و هوایی اجرا، آغاز خواهد شد.

اکنون بعد از گذشت سه ماه، قادری این نوید را می دهد که مجسمه در سال 1402 توسط ایتالیایی ها ترمیم خواهد شد. او گفته است: در سازمان زیباسازی واقعا پیگیر وضعیت مجسمه فردوسی هستیم و ان شاءالله در سال آینده با توجه به رایزنی هایی که با شرکتی در کشور ایتالیا داشته ایم، این اثر را با حضور کارشناسان این شرکت ترمیم خواهیم کرد.

قادری درباره علت تاخیر در ترمیم مجسمه میدان فردوسی بیان می کند: رایزنی ها برای ترمیم مجسمه از شهریور آغاز شده بود ولی باتوجه به اتفاقاتی که در کشور رخ داد، مجبور به تعویق این فرآیند شدیم.

او ادامه می دهد: برای ترمیم اثر از اساتیدی مانند ایرج محمدی و طاهر شیخ الحکمایی دعوت کردیم که چند جلسه کارشناسی برای ترمیم آن برگزار و در راستای آن با پنج موسسه خارج از کشور و داخلی صحبت شد و در نهایت به این موسسه ایتالیایی رسیدیم که نمونه های موفق مرمت را در دنیا داشته است.در پی دورنگ شدن مجسمه فردوسی، همچنین خبرهایی هم از دورنگ شدن شیرهای اصلی میدان حر منتشر شد که توسط غلامرضا رحیم زاده ارژنگ از جنس مس ساخته شده اند.

قادری درباره مرمت شیرهای میدان حر گفته است: ترمیم این مجسمه ها در حال بررسی است که مجددا شیرها را با فایبرگلاس بسازند. طرح اسکن سه بعدی اثرها انجام شده که می توان پروژه را سال آینده به انجام رساند ولی برنامه قطعی برای آن نداریم.

او افزود: به هر حال مرمت آثار هنری شهری یک امر مستمر است و شاید ماهی پنج تا 10 اثر را مرمت کنیم؛ برخی از این آثار فاخر است و برخی نه. ولی در سال آینده باتوجه به قراردادی که با یکی از پیمانکاران داشته ایم، مرمت آثار را به صورت جدی تر و با نظم بیشتر انجام خواهیم داد. قادری همچنین درباره راه اندازی موزه مجسمه این نوید را می دهد که «پیگیر این هستیم که سال آینده موزه مجسمه را راه بیندازیم و آثار اصلی هنرمندان شاخص را در کنار هم جمع کنیم، همانند همان کاری که در دنیا انجام می شود تا نگهداری مرمت و نظارت بر این آثار دقیق تر شود.»