آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
ایران اقتصادی
۱۰
اوراق بهادار

شاخص کل بورس به کانال 1.8 میلیون واحد بازگشت

نور افشانی سبز شاخص بورس در چهارشنبه سوری

با به صدا در آمدن سوت پایان معاملات روز چهارشنبه، بازار سرمایه آخرین راند معاملاتی هفته را با رشد 38 هزار واحدی به پایان رساند تا سهامداران با دستانی پر به استقبال تعطیلات آخر هفته بروند.

معاملات روز چهارشنبه 24 اسفند، شاخص کل بورس با بازدهی 2 درصدی همراه شده و پس از صعود 38 هزار واحدی تا ارتفاع یک میلیون و 820 هزار واحد قد کشید. شاخص کل هم وزن نیز با ثبت رشد 2.4 درصد 13 هزار واحد افزایش یافته و به سطح 554 هزار واحد رسید. شاخص کل فرابورس نیز پس از کسب بازدهی 1.6 درصدی در نهایت با 374 واحد رشد به معاملات خود پایان داد.

ارزش معاملات خرد 16 درصد رشد کرد

مطابق آمار، ارزش معاملات خرد روز چهارشنبه به 8 هزار و 302 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز گذشته 16 درصد رشد را تجربه کرد.

بر اساس گزارش ها، از مجموع 709 نماد مورد معامله در این روز، 588 نماد با تغییرات مثبت و در مقابل 121 نماد با تغییرات منفی معاملات خود را به پایان رساندند.

بر همین اساس، 131 نماد در بالاترین قیمت مجاز روزانه خود در صف خرید قرار گرفته و در مقابل تنها 30 نماد به صف فروش رفتند.

ورود پول حقیقی به معاملات خرد

بر اساس گزارش ها، جریان معاملات خرد روز چهارشنبه با ورود پول حقیقی به مبلغ 649 میلیارد تومان همراه بود. در عین حال، صندوق های درآمد ثابت 404 میلیارد تومان خروج پول حقیقی را تجربه کردند.

ترین های بازار سرمایه

آمار نشان میدهد، در جریان معاملات روز چهارشنبه، نمادهای کچاد، شستا، وغدیر، شبندر، پارسیان، تاپیکو و پارس بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص کل بورس داشتند.

همچنین نمادهای آریا، فغدیر، شگویا، صبا، ارفع، زاگرس و فجهان نیز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند.

بر همین اساس، نمادهای شستا، وبملت، خودرو، خساپا، خگستر، شتران و خزامیا بیشترین تراکنش بازار بورس و نمادهای بزندگی، گدنا، فرابورس، کرمان، فسوژ، ثالوند و غوبتا بیشترین تراکنش بازار فرابورس را به خود اختصاص دادند.

گزارش ها نشان می دهد در جریان معاملات روز چهارشنبه بیشترین خرید حقیقی از حقوقی در نمادهای گلدیران، فسوژ، شستا، رانفور، بزندگی، وگردش و خمهر صورت گرفته و در مقابل بیشترین خرید حقوقی از حقیقی روی نمادهای خودرو، وغدیر، وبملت، وبصادر، ثفارس، خساپا و شکبیر انجام شد.

مطابق آمار، بیشترین ورود پول حقیقی به گروه های فلزات اساسی، شیمیایی و کمکی به نهادها و به نمادهای فسوژ، شستا، رانفور، خمهر و وگردش اتفاق افتاد.

در مقابل گروه های صندوق ها، انبوه سازی و ماشین آلات و نمادهای خودرو، وغدیر، وبملت، وبصادر و ثفارس بیشترین خروج پول حقیقی را در این روز تجربه کردند.