آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
خبر
۲
گزارش

ایران همچنان دغدغه هایی در مورد همکاری با گروسی دارد

سقف نرمش در برابر آژانس

بهروز کمالوندی در نشست راه گفت وگو؛ واکاوی آخرین توافقات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: نمی توان صرفا از مسیر فنی یا دیپلماسی مساله را حل کرد. این موضوع باید از هر دو مسیر فنی و سیاسی توامان حل شود. او در بخش دیگری از سخنانش گفت: درست است که مساله هسته ‏ای به اقتصاد ما هم بی ارتباط نیست؛ اما باید ببینیم تا کجا باید نرمش نشان دهیم.

نزدیک به دو هفته پس از سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیدار با مقامات ارشد ایران، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نطقی سفر رافائل گروسی به ایران را خوب و به سمت حل مسائل دانست و افزود: در این فرآیند ما یک قدم جلو رفتیم، اما آینده را شخصا خاکستری می بینم، نه خوش بین هستم نه بدبین. بهروز کمالوندی در این گفت وگو درخصوص فرمول حل مساله هسته ای و چگونگی به نتیجه رساندن مسائل باقی مانده با آژانس یادآور شد: حل مسائل باید از دو مسیر سیاسی و فنی انجام شود.

به گزارش «ایسنا»، بهروز کمالوندی در نشست راه گفت وگو؛ واکاوی آخرین توافقات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: درست است که مساله هسته ای به اقتصاد ما هم بی ارتباط نیست اما باید ببینیم تا کجا باید نرمش نشان دهیم. وی ادامه داد: ما در گذشته و در نتیجه برجام 15 گزارش از آژانس داشتیم که نشان می داد ایران کوچک ترین تخطی از تعهدات خود نداشت. چه کسی باعث شد این شرایط تغییر یابد؟ نباید این را فراموش کنیم. اروپایی ها اوایل در بیانیه هایشان از آمریکا به این دلیل که از برجام خارج شد انتقاد می کردند، اما الان طوری صحبت می کنند که گویی ایران مسوول وضعیت فعلی است. وی تصریح کرد: صنعت هسته ای ایران در حوزه های مختلف در حال میوه دادن است و دشمن سعی دارد ریشه این درخت را از جا بکند. باید مراقب این درخت باشیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در طول 44 سال بعد از انقلاب سرمایه گذاری عظیمی در نیروی انسانی در حوزه های مختلف علمی و فناوری های نو انجام شده است و متاسفانه بخشی از این سرمایه عظیم از کشور خارج شده یا می شوند، اما این ظرفیت و توان نیروی انسانی در کشور ما بی نظیر است. ما 10 سال فرصت داریم از لحاظ تکنولوژی و با نیروی کارآمد و توانمند فعلی که در اختیار داریم به لحاظ علمی جلو برویم و برای دشمن هم این مساله مهم است که در سال های آینده هرم جمعیتی ایران تغییر خواهد یافت و عملا با تغییر هرم جمعیتی نیروی انسانی جوان ما از گردونه علمی و دانشگاهی بیرون خواهد رفت.

چگونگی حل مساله هسته ای

کمالوندی درباره چگونگی حل مسائل باقی مانده با آژانس یادآور شد: حل مسائل باید از دو مسیر سیاسی و فنی انجام شود. مطالعات ادعایی یا PMD زمانی حل شد که توافق برجام نتیجه داد و از سویی با آژانس به یک تفاهم فنی رسیدیم. وی درباره سوالات آژانس در مورد سه مکان و موضوعات جدید پادمانی گفت: باید تاکید کنم آنچه در گزارش آژانس آمده، ذرات 84 درصدی است، نه غنی سازی 84 درصدی. باید در کشور و در بیان این مساله از سوی مسوولان دقت شود. ما قبلا حداقل پنج مورد دیگر شبیه همین مساله با آژانس داشتیم ولی با مکاتبه و مذاکره با آژانس، موضوع حل شد. نمی دانید نماینده رژیم صهیونیستی در جلسه توضیحات فنی آژانس که قبل از نشست شورای حکام برگزار شد بر سر موضوع ذرات 84 درصدی چه سر و صدایی راه انداخت تا بلکه این موضوع را همچنان داغ نگه دارد و بهانه ای برای فشار به ایران داشته باشد که خوشبختانه معاون مدیرکل در امور پادمانی اجازه نداد که از موضوع سوء استفاده شود.

کمالوندی درباره ادعای افزایش 50 درصدی نظارت ها در سایت فردو با بیان اینکه در فردو برای اولین بار اورانیوم 60 درصدی تولید کردیم که به لحاظ پادمانی مبحثی تازه است و حتی آژانس در این رابطه تجربه قبلی را ندارد گفت: تولید اورانیوم در فردو و نطنز از نظر آنها متفاوت است. وقتی مواد با غلظت بالا در مکانی مثل سایت فردو اضافه می شود نظارت های آژانس باید طبق موافقت نامه افزایش یابد. از این رو در بحث نظارت ها و بازرسی ها ضروری بود که تفاهم داشته باشیم که چگونه نظارت ها از فردو در بخش 60 درصدی انجام شود و نوع بازرسی، سطح و تعداد آنها در این چارچوب متفاوت می شود. هشت بازرسی در فردو در ماه انجام می شد که الان به 11 بازرسی افزایش یافته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره رویکرد آژانس در گزارش دهی هایش گفت: مشکلی که ما داریم این است که آژانس، هم به نعل می زند هم به میخ. ما ترجیح می دهیم آنچه شفاهی می گویند مانند مطالب مطرح شده در جلسه فنی قبلی از شورای حکام را در گزارش کتبی هم بنویسند، اما متاسفانه این طور نیست.

ارزیابی از سفر رافائل گروسی

کمالوندی سفر رافائل گروسی به ایران را خوب و به سمت همکاری های بیشتر دانست و افزود: در این فرآیند همکاری ها و حل مسائل ما یک قدم جلو رفتیم اما آینده را فعلا خاکستری می بینم، نه خوش بین هستم نه بدبین. وی در ادامه درباره سوال آژانس از منطقه مریوان گفت: قرار بوده درباره رد مواد در این منطقه از ما سوال کنند اما بعد که آمدند به جای موضوع و سوال اصلی به مسائل دیگر پرداختند که اصل بحث ما با آنها بر سر همین است؛ شما به سوالتان بپردازید به مسائل دیگر چه کار دارید.

وی ادامه داد: در حال حاضر بحث ما در این مکان درباره اورانیوم 236 است که در آنجا ردگیری شده است. ما گفتیم اینها موادی است که از سال ها قبل در زمان شوروی توسط شرکتی که در آنجا فعالیت می کرده آمده است. رفتند و پرسیدند که البته نمی دانیم از چه کسی یا با چه کسانی و پاسخ آوردند که کسی از این چیزی که ما می گوییم خبر ندارد.

اورانیوم 236 موادی است که از بازفرآوری سوخت مصرف شده به دست می آید و این در صورتی امکان دارد که ما تاسیسات عظیمی از بازفرآوری را داشته باشیم که اساسا نداریم از این رو موضوع کاملا روشن است.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای چهارمین بار در دولت سیزدهم و یک سال بعد از آخرین سفرش به تهران، روز جمعه 12 اسفند ماه و در پاسخ به دعوت محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و به منظور انجام سفری دوروزه به تهران آمد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی قرار گرفت. در جریان این سفر و دیدارها توافقاتی ضمنی حاصل شد.

پس از آنکه گروسی به وین رسید نیز بیانیه مشترک ایران و آژانس منتشر شد. در این بیانیه سازمان انرژی اتمی و آژانس در خصوص موارد زیر توافق کردند: تعاملات بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقت نامه های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت. در خصوص مسائل پادمانی باقی مانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقی مانده اعلام کرد. ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می دهد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت های راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند. روش اجرای آن طی یک نشست فنی که به زودی در تهران برگزار می شود، بین دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت.

گروسی پس از آن هم در جمع خبرنگاران در وین عنوان کرد: با ایران توافق کردیم که اجازه دسترسی به اطلاعات و مکان ها به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شود. نشست های فنی با طرف ایرانی به زودی برگزار خواهد شد و برخی از تجهیزات نظارتی در ایران به زودی راه اندازی می شوند.