آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
ورزش
۲۲

استقلال موفق در زمین، پرحاشیه در مدیریت

آسمان آبی است، اما نه برای آبی پوشان

دنیای اقتصاد : استقلال سال 1401 را با ریکاردو ساپینتو خوب تمام کرد تا هواداران به شروع سال جدید با سرمربی پرتغالی بسیار امیدوار باشند. جبران فاصله 8 امتیازی با پرسپولیس و حتی پیشی گرفتن از این تیم در جدول، باعث شد مدافع عنوان قهرمانی روزهای تلخ اواسط فصل را فراموش کند. اما برای استمرار این موضوع به چیزهای بیشتر از نتایج خوب احتیاج است و آن، آرامشی است که حلقه مفقوده این روزهای استقلال به ویژه در حوزه مدیریتی است.

روز گذشته یکی از روزنامه های ورزشی از درگیری لفظی علی فتح الله زاده با بازیکنان استقلال پس از پیروزی دقایق پایانی این تیم مقابل گل گهر خبر داد. آن طور که شنیده می شود، حتی یکی از بازیکنان مدیرعامل استقلال را دروغگو خطاب می کند و کار به شدت بالا می گیرد. تبعات این اعتراض بازیکنان با سابقه استقلال به مدیرعامل شان به اینجا می رسد که عارف غلامی در دو جلسه تمرینی اخیر تیمش شرکت نکرده و یکی از خبرگزاری ها دلیل آن را اعتراض به مشکلات مالی عنوان کرده است. در چنین شرایطی که بازیکنان نسبت به دریافتی شان معترض هستند، تصور کنید که مجموعه استقلال یک بدهی 100 میلیارد تومانی به آندره آ استراماچونی، سرمربی اسبقش هم دارد که اگر تا روزهای ابتدایی سال جدید موفق به تسویه آن نشود، بدترین تبعات ممکن به سراغش می آید. نابسامانی مدیریتی از زمان عزل شبانه مصطفی آجورلو از مدیریت باشگاه استقلال رونمایی شد و از آن زمان تیم مدیریت فعلی، تمام مشکلات را بر گردن قبلی ها انداخته و آجورلو و نزدیکانش هم مدام از خودشان دفاع کردند.

در آخرین اظهارنظر، سردار گفت که از محل درآمد بورسی باشگاه 123 میلیارد تومان در حساب استقلال باقی مانده بود که قبل از جهش افسارگسیخته دلار، می شد با آن طلب استراماچونی را صاف کرد و مانده اش را هم خرج تیم کرد. اما حتی اگر رئیس سازمان خصوصی سازی از تشکیل پرونده علیه مدیرعامل سابق استقلال خبر دهد و مدیر فعلی هم در به در به دنبال دریافت وام و قرض باشد، بازهم چیزی که عیان به نظر می رسد وضعیت بغرنج آبی پوشان است. استقلال جزو معدود مدعیانی بود که در نیم فصل نتوانست بازیکنی به خدمت بگیرد و با ادامه وضعیت فعلی قطعا بازیکنان و کادرفنی بیشتر از قبل اعتراضشان به مدیریت باشگاه را علنی می کنند. به این خبر تایید نشده هم توجه کنید که ساپینتو به عنوان سرمربی تیم آن قدر از دست فتح الله زاده شاکی است که مدت ها از آخرین گفت وگوی این دو نفر گذشته است!

نه می توان اشتباهات آجورلو را کتمان کرد و نه پوششی بر مشکلات مدیریت فعلی آبی ها گذاشت که پس از چند ماه هنوز در پی به دست آوردن پول است و روش اعلام شماره حساب برای کمک همگانی را اتخاذ کرده. هم اولی را وزارت ورزش برگزید و عزل کرد و هم دومی را همان مجموعه روی کار آورد. پس برای رسیدن به این موضوع که اوضاع بد فعلی مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر تقصیر چه شخص یا نهادی است، خیلی کار دشواری نیست.