آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
صنعت و معدن
۳

خبر

سه برابر شدن تولید نسبت به 8 سال قبل

وزیر صمت وضعیت تولید در دولت سیزدهم را نسبت به دولت های یازدهم و دوازدهم بیش از سه برابر میانگین اعلام کرد.به گزارش «ایسنا»، رضا فاطمی امین در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به برخی شاخص های رشد در سه حوزه تولید، دانش بنیان و اشتغال اظهار کرد: در 9ماه امسال بخش صنعت 8 درصد رشد داشته است که افزایش تولید قابل توجهی را نسبت به سال پیش نشان می دهد. در بخش معدن رشد اقتصادی 9ماه امسال 9/ 2 درصد بود.وی افزود: در دولت سیزدهم نسبت به دولت های یازدهم و دوازدهم بیش از سه برابر میانگین، تولید داشتیم.

اشتغال گروه صنایع هم به بیش از 8میلیون و 300 هزار نفر رسید. در پاییز امسال بیش از 28 درصد افزایش سرمایه گذاری هم داشتیم.وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه دانش بنیان توافقات خوبی داشتیم. بیش از 34 هزار قطعه در صنایع سنگین برای ساخت داخل در شرکت های دانش بنیان عرضه شده است و 29شراکت را برای ساخت محصولات موردنیاز کشور آغاز کرده ایم.

فاطمی امین تاکید کرد: در حوزه تهاتر با بلاروس، به توافقات بسیار مثبتی رسیدیم، ما از بلاروس برای کود کشاورزی پتاس وارد و به آنها مس صادر می کنیم.

21 سد بیشتر از 50 درصد آب دارند

آخرین وضعیت آمار سدهای کشور بیانگر این است که اکنون 21سد از سدهای مهم شرب و کشاورزی بیش از 50 درصد آب دارند.به گزارش «ایسنا»، در حال حاضر میزان ورودی آب به سدهای کشور تا 20بهمن ماه معادل 15میلیارد و 9میلیون مترمکعب بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته که عددی معادل 14میلیارد و 79میلیون مترمکعب بوده، 2 درصد کاهش داشته است.

همچنین میزان خروجی از مخازن سدهای کشور در این تاریخ معادل 9میلیارد و 74میلیون مترمکعب ثبت شده که این عدد در قیاس با سال گذشته که عددی معادل 10میلیارد و 72میلیون مترمکعب بوده، بیانگر کاهش 9درصدی است.در شرایط کنونی حجم آب موجود در مخازن 24میلیارد و 45میلیون مترمکعب ثبت شده که نسبت به سال گذشته که عددی معادل 23میلیارد و 39میلیون مترمکعب بوده، 5 درصد افزایش داشته و میزان پرشدگی مخازن سدهای کشور به 50 درصد رسیده است.وضعیت سدهای مهم (شرب و کشاورزی) بیانگر این است که در 21سد میزان پرشدگی بیش از 50 درصد است، به طوری که سد زنجیره کارون 64 درصد، سد دز 73 درصد و سد چره استان خوزستان 61 درصد آب دارد. همچنین سد شهید قنبری استان آذربایجان غربی 65درصد، سد استقلال 60 درصد و سد جگین استان هرمزگان 98 درصد پر شده است. همچنین سد تالوار استان زنجان 81درصد، سد رودبار استان لرستان 85درصد، سد درودزن ملاصدرا 70 درصد و سد سلمان فارسی استان فارس 70 درصد پر است. در استان کرمانشاه سد داریان 77 درصد پرشدگی دارد.در استان سیستان و بلوچستان هم سد پیشین 68 درصد، سد ریزدان 75 درصد، سد خیرآباد 61 درصد و سد ماشکید اولیا استان سیستان و بلوچستان 58 درصد پر است.