آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
اقتصادی
۴

رئیس ایدرو: فاز 14 پارس جنوبی با220 میلیون نفر ساعت ساخته شد

رئیس ایدرو گفت: فاز 14 پارس جنوبی را هشت شرکت تمام ایرانی در حوزه دریا و خشکی به رهبری ایدرو و در قالب کنسرسیوم با 220 میلیون نفر ساعت کار اجرا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «علی نبوی» در نشست خبری با بیان اینکه در حال حاضر 81 هزار طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد، افزود: البته اغلب این طرح ها زیر 20 درصد هستند و سرمایه گذاری خاصی ندارند. ما باید به طرح های بالای 60 درصد کمک کنیم که زودتر تکمیل شوند. دستورالعمل سرمایه گذاری در وزارت صمت تدوین شده و پس از ابلاغ به صورت رسمی، جزئیات اعلام می شود.

رئیس سازمان گسترش و نو سازی صنایع ایران (ایدرو) درخصوص جزئیات طرح های نیمه تمام کشور، اظهار کرد: 60 هزار طرح صنعت و معدنی داریم که فقط از وزارت صمت جواز گرفته و هیچ پیشرفتی نداشته اند. هشت هزار طرح پیشرفت زیر 20 درصد و 13 هزار طرح پیشرفت بالای 20 تا 99 درصد دارند.

نبوی به بیکاری فارغ التحصیلان اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه ای بین وزارت صمت و وزارت علوم امضا شد تا آموزش های لازم حین تدریس به دانشجویان داده شود تا پس از اتمام دانشگاه، هم از تعداد فارغ التحصیلان بیکار کاسته و هم نیروی انسانی مورد نیاز بخش صنعت تامین شود.

وی درباره لزوم توازن منطقه ای در توزیع صنایع و زنجیره های تولیدی کشور خبر داد: در این راستا طرح توازن سرمایه گذاری تعریف شد که در این طرح دو موضوع توازن منطقه ای صنعتی کشور و توازن در زنجیره های تولیدی کشور مورد توجه است؛ به عنوان مثال در حلقه های مختلف زنجیره فولاد سرمایه گذاری متعددی شده و ظرفیت های زیادی وجود دارد و بر همین اساس نیز تولید 55 میلیون تن برای سال 1404 هدف گذاری شده است اما بررسی ها نشان می دهد که در بخش نورد این میزان ظرفیت سازی شده است و در پایین دست چنین نیست.

رئیس ایدرو به افتتاح فاز 14 پارس جنوبی اشاره کرد و افزود: در فاز 14، تعداد هشت شرکت تمام ایرانی در حوزه دریا و خشکی به رهبری ایدرو تبدیل به کنسرسیومی شدند که پروژه را با 220 میلیون نفر ساعت کار اجرا کردند. بالای 70 درصد تجهیزات و ادوات فاز 14 توسط پیمانکاران ایرانی تهیه شده است. از فاز 14، به صورت روزانه حدود دو میلیارد فوت مکعب گاز ترش از دریا استحصال و 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین وارد خطوط لوله گاز کشور می شود. همچنین 77 هزار تن میعانات گازی، یک میلیون تن گاز مایع ال پی جی و یک میلیون گاز اتان برای خوراک واحدهای پتروشیمی و 400 تن گوگرد استحصال خواهد شد.