آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
دنیا
۴

عملیات برای بازداشت نخست وزیر سابق متوقف شد

بحران «خان» در لاهور

پس از صدور حکم بازداشت عمران خان در روز سه شنبه، هواداران نخست وزیر سابق پاکستان با نیروهای پلیس که سعی در بازداشت او را داشتند، به شدت درگیر شدند. این حکم پس از آن صادر شد که عمران خان به مخفی کردن دارایی ها در دوران نخست وزیری و فروش «غیر قانونی» هدایایی متهم شده بود که از سوی مقامات این کشور به وی تقدیم شده بود. این امر باعث درگیری های شدیدی بین هواداران «خان» و نیروهای پلیس شد که تلاش می کردند او را دستگیر کنند. یک کلیپ ویدئویی منتشرشده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که پلیس علیه هواداران عمران خان از گاز اشک آور استفاده می کند؛ درحالی که آنها به تصمیم بازداشت او اعتراض و سعی می کردند از آن جلوگیری کنند.

عمران خان در میان جمع کثیر هزاران نفری از هواخواهانش در شرق پاکستان در حالی حاضر شد و رهبری این گردهمایی را بر عهده داشت که دادگاه های اسلام آباد «دو حکم دستگیری دیگر» برای وی بابت عدم حضور در جلسه رسیدگی به پرونده «تروریسم» و «تهدید زبانی یک قاضی زن» صادر کرده اند. در این احکام صادره، از عمران خان خواسته شده تا در جلسه 18 و 29 مارس سال جاری میلادی در دادگاه حاضر شود. این تحولات نشان می دهد که دولت شریف در حال افزایش فشار بر عمران خان است که در حال حاضر برای حزب خود در انتخابات آتی دو مجلس منطقه ای مبارزه می کند. تظاهرات روز دوشنبه در شهر لاهور، جایی که عمران خان اکنون زندگی می کند، برگزار شد. حزب اپوزیسیون «تحریک انصاف پاکستان» هم مدعی است که مقام ها 80مورد «پرونده جعلی» علیه «خان» ثبت کرده اند تا از نظر سیاسی نخست وزیر سابق را که جانش در معرض تهدید قرار دارد، قربانی کنند. فواد چودری، یکی از رهبران ارشد حزب مذکور گفت که تیم حقوقی عمران خان این حکم را به چالش خواهد کشید.

«ندیم اسرار» در گزارش 15مارس در الجزیره که همواره به روزرسانی می شد نوشت، ضابطان قانون تصمیم گرفتند از اقامتگاه عمران خان در «زمان پارک» در شهر لاهور عقب نشینی کنند.پلیس اسلام آباد تلاش داشت تا «خان» را دستگیر کند؛ اما دو مساله موجب عقب نشینی موقت پلیس شد: یکی، برگزاری مسابقات کریکت و دوم، مقاومت های مردمی. یک مقام ارشد پلیس که خواست نامش فاش نشود، افزود: پلیس عقب نشینی کرد تا به «لیگ برتر پاکستان» (PSL که همان لیگ برتر کریکت است) اجازه دهد به مسابقه زمان بندی خودش در روز چهارشنبه (دیروز) بپردازد. این مقام بدون ذکر جزئیات بیشتر افزود: «ازآنجاکه این تیم ساعاتی قبل از مسابقه وارد استادیوم شده و مسیرهای منتهی به استادیوم باید پاکسازی شود، نیروهای امنیتی در زمان پارک برای مدتی عقب نشینی کردند.» استادیوم قذافی در شهر لاهور، تقریبا در 10کیلومتری زمان پارک (محل اقامت عمران خان) قرار گرفته و میزبان مسابقه ای میان «قلندرهای لاهور» و «مولتان سلطان» در ساعت 7عصر چهارشنبه بود.

حزب «تحریک انصاف پاکستان» (PTI؛ حزب متبوع عمران خان) پیش تر در توییتی اعلام کرده بود که اقامتگاه «زمان پارک»، متعلق به عمران خان «زیر حمله شدید» قرار گرفته است. این حزب در توییت خود نوشت: «کماندوها و پلیس آتش گشوده اند. زمان پارک زیر حمله شدید قرار گرفته است. همه هر چه سریع تر خود را به اینجا برسانند.» اوایل دیروز چهارشنبه، خان مقام ها را به دلیل استفاده از کماندوها، شبه نظامیان و پلیس برای دستگیری خود محکوم کرده بود. خان در توییتی نوشت: «اکنون کماندوها در تقابل مستقیم با مردم هستند. پرسش من از تشکیلات امنیتی و کسانی که خود را بی طرف می دانند این است: نظر شما از بی طرفی همین است؟» فواد چودری، رهبر حزب «تحریک انصاف پاکستان» هم اعلام کرد که حزبش دادخواستی را در لاهور تسلیم دیوان عالی کرده و از مقام های قضایی خواسته تا عملیات پلیسی-کماندویی به اقامتگاه خان متوقف شود. او از مقام های قضایی خواسته بود تا محاصره خانه خان هر چه سریع تر پایان یابد. او از دادگاه خواسته بود تا رئیس پلیس لاهور فراخوانده شود و به او دستور توقف عملیات داده شود.

عمران خان با انتشار پیام ویدئویی از حامیانش خواست تا حزب حاکم نخست وزیر شهباز شریف را حتی در صورت زندانی شدن او به چالش بکشند. عمران خان روز سه شنبه در پیام خود گفت: «پلیس برای دستگیری من آمده است. آنها فکر می کنند که اگر عمران خان به زندان برود، مردم می خوابند. شما باید به آنها ثابت کنید که اشتباه می کنند، باید ثابت کنید که مردم زنده هستند.» نخست وزیر سابق پاکستان افزود: «شما باید برای حقوق خود بجنگید، باید به خیابان بروید. خداوند همه چیز را به عمران خان داده است. من تمام زندگی خود را جنگیده ام و خواهم جنگید؛ اما اگر اتفاقی برای من بیفتد، آنها مرا به زندان بیندازند یا بکشند، شما باید ثابت کنید که حتی بدون عمران خان هم می توانید بجنگید.» خان در یک بیانیه ویدئویی که در توییتر منتشر کرد هم گفت: «شما باید ثابت کنید که هرگز این بردگی و این حکومت یک نفره را نخواهید پذیرفت. پاکستان زنده آباد.»

«امیر میر» سخنگوی دولت پاکستان به رویترز گفت که حداقل چند صد نفر از هواداران عمران خان با پلیس درگیر شدند. او گفت: «اگر عمران خان حضور خود را در دادگاه تضمین کند، خوب است؛ در غیر این صورت قانون مسیر خود را طی خواهد کرد.» میر همچنین گفت که نیروهای شبه نظامی برای کنترل اوضاع فراخوانده شده اند. تصاویری که در شبکه های اجتماعی پخش شد، وضعیتی شبیه به منطقه جنگی را در داخل و خارج مجتمع مسکونی با شلیک گاز اشک آور و ماشین های آب پاش پلیس نشان می داد. حزب متبوع خان نیز در توییتی نوشت: «آنها خانه عمران خان را گلوله باران کردند... رهبری که از همه خواسته است صلح طلب و صبور باشند. به نظر می رسد دموکراسی به حالت تعلیق درآمده است.»

از سوی دیگر عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان پیش تر برای شرکت در کارزار انتخاباتی که قرار است در 30آوریل سال جاری در ایالت پنجاب واقع دراین کشور برگزار شود، شهر لاهور را ترک کرده بود. حکم بازداشت عمران خان پیش تر در 28فوریه صادر شده و پلیس نیز 5مارس برای اجرای حکم به منزل وی رفته اما او را پیدار نکرده بود. این حکم توسط دادگاه عالی تا 13مارس یعنی روز دوشنبه معلق شده بود. پارلمان پاکستان در 10آوریل سال گذشته با 174رای به برکناری عمران خان رای داد؛ موضوعی که وی از آن به عنوان توطئه ای با محوریت غرب نام برده بود. پس از آن شهباز شریف، برادر نواز شریف که برای 3دوره نخست وزیر پاکستان بود، با حمایت اکثریت مطلق قدرت در این کشور را در دست گرفت. گزارشگر الجزیره در بخش دیگری از این گزارش نوشت، «خواجه هریس»، وکیل عمران خان و تیم حقوقی اش، در تلاش بودند تا دیوان عالی اسلام آباد حکم خود را برای دستگیری نخست وزیر به حال تعلیق در آورد. با این حال، به نوشته الجزیره، این نخست وزیر سابق 70ساله باید نسبت به اقدامات خود در دوران نخست وزیری و اتهاماتی که به او وارد است، پاسخگو باشد.