آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
اقتصادی
۴

خبر

وزیر صمت خبر داد: سه برابر شدن تولید در دولت سیزدهم نسبت به 8 سال قبل

وزیر صمت وضعیت تولید در دولت سیزدهم را نسبت به دولت یازدهم و دوازدهم بیش از سه برابر میانگین اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، رضا فاطمی امین در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت با اشاره به برخی شاخص های رشد در سه حوزه تولید، دانش بنیان و اشتغال اظهار کرد: در 9 ماه اول امسال بخش صنعت هشت درصد رشد داشته است که افزایش تولید قابل توجهی نسبت به سال پیش را نشان می دهد. در بخش معدن رشد اقتصادی 9 ماه اول امسال دو و 9 دهم درصد بود.

وی افزود: تولید در دولت سیزدهم بیش از سه برابر میانگین دولت یازدهم و دوازدهم بوده است. اشتغال گروه صنایع به بیش از هشت میلیون و سیصد هزار نفر رسید و در پاییز امسال بیش از 28 درصد افزایش سرمایه گذاری داشته ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در حوزه دانش بنیان ها توافقات خوبی داشتیم؛ بیش از 34 هزار قطعه در صنایع سنگین برای ساخت داخل در شرکت های دانش بنیان عرضه شده است و ما 29 شراکت را برای ساخت محصولات مورد نیاز کشور آغاز کرده ایم.

رشد اقتصادی فزاینده در 1401 گفتنی است بر اساس جدیدترین آمارهای بانک مرکزی، رشد اقتصادی پاییز امسال که به پنج و سه دهم درصد رسیده است.

به گفته پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی، اقتصاد کشور در پاییز امسال به قیمت سال پایه 1395 بالغ بر پنج و سه دهم درصد رشد داشته است و بدون نفت چهار و نیم درصد رشد را شاهد بودیم. در سال جاری نیز در فصل اول رشد اقتصادی دو و دو دهم درصد، فصل دوم سه و 6 دهم درصد و فصل سوم پنج و سه دهم درصد بوده است که نشان دهنده رشد فزاینده در سال جاری است.

وی افزود: در بخش های مختلف اقتصادی، گروه کشاورزی یک و یک دهم درصد، نفت 15 و چهار دهم درصد، صنایع و معادن هشت و 9 دهم درصد، بخش صنعت 11 و 6 دهم درصد و بخش خدمات 3/3 درصد رشد داشته است. در 9 ماهه امسال نیز رشد اقتصادی سه و هفت دهم درصد (با نفت) و رشد اقتصادی 3/3 درصد بدون نفت را شاهد بودیم.

وزیر ارتباطات: برخی پیام رسان های داخلی از نمونه خارجی بهترند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پیام رسان های داخلی همین الان هم دست کمی از نمونه های خارجی ندارند و با قطعیت می گویم برخی از آنها حتی قابلیت های بیشتری از نمونه های خارجی دارند.

به گزارش ایسنا، عیسی زارع پور در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره علت کندی سرعت اینترنت اظهار کرد: طبیعی است که وضع موجود باید ارتقاء یابد، اما زمان می برد. هرچند اگر به آمار مراجع بین المللی در یک سال اخیر نگاه کنیم نشان از افزایش سرعت اینترنت دارد. آنچه که مردم به آن شاکی هستند به دلیل محدودیت های وضع شده برای برخی از فیلترشکن هایی است که استفاده می کردند که طبیعتا سرعت را به مراتب کاهش می دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اینترنت موبایلش بدون فیلتر است یا نه، گفت: خیر؛ خط من هم مثل مردم است. وضعیت پیام رسان های داخلی باید بسیار بهتر شود، اما همین الان هم دست کمی از پیام رسان های خارجی ندارند. من با قطعیت می گویم برخی پلتفرم های داخلی حتی قابلیت های بیشتری از پیام رسان های خارجی دارند.

زارع پور تصریح کرد: در نسخه جدید واتساپ ویرایش پیام اضافه شد، اما در برخی پیام رسان های داخلی این امکان وجود دارد، استتوس (وضعیت) وجود دارد، تماس تصویری باکیفیت وجود دارد. پس خودمان، خودمان را تحقیر نکنیم. ممکن است اختلالی پیش آید، دوهفته پیش واتساپ هم اختلال داشت، اما روند کلی رو به رشد است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: اینکه پیام رسان های داخلی چند ده میلیون نفر را در روز میزبانی کنند اتفاق بزرگی است. تجربه چنین میزبانی از میلیون ها کاربر را نداشتیم و همین مدت اخیر به وجود آمده و باید تلاش کنیم که این مسیر بهبود یابد.

زارع پور ادامه داد: در پیام رسان های داخلی مشکل خاصی نداریم و اگر یک روز یا ساعتی اختلالی پیش آید طبیعی است، اما روند کلی این است که پشت این پلتفرم ها جوانان خودمان هستند تا بهترین ها را ارائه کنند.

وی درباره اختلال اینترنت صبح روز چهارشنبه، اظهار کرد: اختلالی کوچک داشتیم که به زودی برطرف می شود و به علت حمله سایبری نبود.

وزیر ارتباطات یادآور شد: قطعی در اینترنت نداشتیم؛ افت ترافیک بود که در حال حل شدن است. ما به دنبال این هستیم که سرعت اینترنت را در استان های مختلف 30 تا 40 برابر بیشتر کنیم.

اعلام جزئیات واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

براساس اعلام سازمان خصوصی سازی، سود عملکرد شرکت های غیربورسی مربوط به سال های 1398 تا 1400 و نیز باقیمانده سود تخصیص داده نشده مربوط به قبل از سال 1399 به حساب سهامداران سهام عدالت واریز می شود.

سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: با عنایت به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر واریز باقیمانده سود سهام عدالت نزد این سازمان به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، بدین وسیله به آگاهی کلیه سهامداران محترم می رساند، «سود عملکرد شرکت های غیربورسی مربوط به سال های 1398، 1399 و 1400» و همچنین «باقیمانده سود تخصیص داده نشده مربوط به سنوات قبل از آزاد سازی(قبل از 1399)» جهت واریز به حساب سهامداران محترم سهام عدالت به حساب شرکت مذکور واریز شده است.

بنابراین شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه همزمان با واریز مرحله دوم سود سهام مربوط به عملکرد سال 1400 شرکت های بورسی سهام عدالت، سود سهام نزد این سازمان را نیز به حساب سهامداران محترم واریز خواهد نمود.

بر این اساس از کل مبلغ واریز شده توسط شرکت مذکور، مبلغ 255 هزار تومان برای سهامداران یک میلیون تومانی و مبلغ 135 هزار تومان برای سهامداران 532 هزار تومانی، مربوط به سود واریزشده توسط سازمان خصوصی سازی می باشد.

هشدار درباره کلاهبرداری سایبری با نام دریافت سود سهام عدالت

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نیز با انتشار اطلاعیه ای درخصوص کلاهبرداری سایبری برای دریافت سود سهام عدالت به عموم مردم هشدار داد.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: در آستانه واریز مرحله دوم سود سهام عدالت برخی مجرمان سایبری با ترفندهای جدید و با ارسال پیامک و یا پیام در شبکه های اجتماعی با نام واریز سود سهام عدالت مترصد کلاهبرداری از مردم هستند.

در این پیام های جعلی که به تازگی منتشر شده، از مخاطبین درخواست می شود که برای دریافت سود سهام خود از طریق لینک آلوده اقدام کند که سهامداران می بایست نسبت به این اقدام کلاهبردارانه آگاه باشند.

براساس اطلاعیه سمات، مجرمان سایبری با طراحی پلتفرم مجرمانه در قالب استفاده از نام و نشان سامانه سهام عدالت و ارسال پیامک مبنی بر واریز مبالغ مختلف به حساب های مالی هموطنان مشروط به مراجعه لینک یا پیوند درج شده در پیامک، گوشی تلفن همراه فریب خوردگان را به صفحات جعلی پرداخت موسوم به فیشینگ هدایت می کنند.

شایان ذکر است، هرگونه اطلاع رسانی در سهام عدالت صرفا از طریق وب سایت های رسمی شرکت سپرده گذاری مرکزی به نشانی www.csdiran.ir، www.sejam.ir و sahamedalat.ir به اطلاع عموم مشمولان سهام عدالت می رسد.