آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
دنیا
۴
یادداشت

مذاکره با کسی که تفنگ در دست دارد؟

محمود فاضلی (پژوهشگر مسائل بین‏‏ الملل)

گزارش منتشرشده از سوی موسسه بین المللی تحقیقات صلح در استکلهلم (Sipri) نشان می دهد واردات تسلیحاتی جنگی اروپا در فضایی از جنگ اوکراین، در سال2022 با 93درصد افزایش همراه بوده است و اوکراین که به دلیل حملات روسیه به این کشور، گرفتار جنگ شده است، به یکی از بزرگ ترین وارد کنندگان تسلیحات و مهمات تبدیل شده و بعد از قطر و هند در رده سوم جهانی قرار گرفته است. طبق این گزارش، اوکراین به تنهایی 31درصد از تسلیحات اروپایی و 8درصد از مبادلات جهانی تسلیحات را به خود اختصاص داده است. در سال2022 واردات تسلیحات از سوی اوکراین و از جمله کمک های غربی به کی یف، 60برابر شده است. مقامات اوکراین بارها از کشورهای غربی خواسته اند که به این کشور برای مقابله با روسیه، جنگنده بدهند و تاکنون آمریکا و متحدانش از اجابت این درخواست سر باز زده و برخی مقامات ارشد اروپایی گفته اند که این تصمیم باید توسط ناتو گرفته شود. بخش مهمی از تجهیزاتی که اوکراین دریافت می کند، تجهیزات دست دوم است که می توان به 230 فقره توپخانه از سوی آمریکا و 280تانک زرهی از سوی لهستان و 7هزار موشک ضد تانک انگلیسی و دیگر سامانه های نو که از سوی آمریکا داده شده اند، اشاره کرد.

آلمان به طور رسمی اعلام کرده چند سامانه خودکششی ضدهوایی گیپارد و همچنین سامانه های «ایریس-تی» به اوکراین ارائه می کند. اولاف شولتز، صدراعظم آلمان تایید می کند این کشور از آغاز حمله روسیه به اوکراین، به بزرگ‎ترین کشور یاری رسان در میان کشورهای قاره اروپا تبدیل شده است. در سال گذشته بیش از 14میلیارد یورو به اوکراین کمک کردیم. آلمان تا زمانی که لازم باشد به اوکراین کمک ارائه خواهد کرد. آلمان به اوکراین کمک می کند تا به صلح دست بیابد. آلمان در حال حاضر به اتفاق متحدان درباره موضوع ارائه تضمین های امنیتی برای اوکراین گفت وگو می کند. بر همین اساس ما با کی یف و دیگر شرکا درخصوص ارائه تضمین های امنیتی آینده برای اوکراین مذاکره و گفت وگو می کنیم؛ اما این تضمین ها مستلزم این است که اوکراین با موفقیت از خود در این جنگ دفاع کند. این پرسش مطرح است که آیا رهبر روسیه آماده انجام مذاکرات برای بازگشت به اصول نظم صلح اروپایی و صلح عادلانه است یا خیر؟ پوتین موجودیت اوکراین و همچنین اصول نظم جهانی و اروپایی را تهدید می کند، نمی توان با کسی که تفنگ در دست دارد، مذاکره کرد.

وزارت دفاع فرانسه امکان تحویل جنگنده های میراژ به اوکراین را بررسی می کند. در 28فوریه «فیلیپ فیلیو» سناتور فرانسوی در یک جلسه استماع گزارش، از سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه درخصوص برنامه های وزارتخانه مربوطه برای تحویل 12فروند هواپیمای میراژ از رده خارج شده که از تابستان در انبار قرار دارند، پرسید. او این موضوع را مورد تایید قرار نداد و مدعی شد در حال حاضر نیاز به تامین شدید و افزایش ذخایر مهمات وجود دارد. ما نیاز فوری به گلوله های توپ داریم، مقاومت اوکراینی ها به مهمات وابسته است. با اوکراینی ها درخصوص هواپیما و آموزش مذاکره می شود.

لهستان از آغاز جنگ تاکنون به ارزش 2/ 2 میلیارد یورو تسلیحات به اوکراین داده است. لهستان، اظهارات آندری دودا رئیس جمهور این کشور را درخصوص آمادگی ورشو برای تحویل تعدادی از هواپیماهای میگ29 ساخت شوروی سابق به کی یف مورد تایید قرار داد و مدعی شد تا آنجا که من اطلاع دارم این موضوع مربوط به انتقال هواپیماهای میگ29 از سوی لهستان است، این تعداد زیادی نخواهد بود و با تعداد تانک های تحویل شده برابر نخواهد بود. ما بدون شک این اقدامات را در ائتلاف گسترده تر و بین المللی انجام خواهیم داد تا اوکراین بتواند در ابعاد واقعی این حمایت را احساس کند. لهستان این اقدامات را در یک ائتلاف گسترده تر و بین المللی انجام خواهد داد تا اوکراین بتواند در ابعاد واقعی این حمایت را احساس کند. وزیر دفاع لهستان اعلام کرد که نخستین سامانه های موشکی پدافند هوایی پاتریوت و نخستین تانک های لئوپارد در کنار دیگر تسلیحات هم اکنون به اوکراین وارد شده اند. ما یکی از بزرگ ترین کشورهای اهداکننده کمک ها هستیم. اقدامات مشترک کل جهان قادر خواهند بود تا ترازوی این مناقشه غیر عادلانه را در طرف صحیح تنظیم کنند.

اسلواکی نیز آماده است تقریبا تمام جنگنده های میگ29 ساخت شوروی سابق خود را به اوکراین تحویل دهد. وزیر دفاع اسلواکی تاکید می کند که دیگر از میگ ها استفاده نخواهیم کرد، آنها برای ما ارزش واقعی ندارند؛ اما چنانچه ما آنها را در اختیار اوکراین قرار دهیم، آنها کمک خواهند کرد تا جان مردم را نجات دهند. اسلواکی آماده است که 10فروند از 11فروند میگ29 خود را در اختیار اوکراین قرار دهد. انتظار می رود که تصمیم گیری درخصوص تحویل هواپیماهای اسلواکی به اوکراین به زودی اتخاذ شود. در صورت اتخاذ چنین تصمیمی، اسلواکی نخستین کشور عضو ناتو خواهد بود که هواپیماهای جنگی در اختیار اوکراین قرار می دهد. «سنا مارین» نخست وزیر فنلاند اعلام کرده که ممکن است جنگنده های «اف-18 هورنت» خود در اختیار ارتش اوکراین قرار دهد. چنین بحثی می تواند در فنلاند مطرح شود؛ به ویژه که این کشور در حال خرید جدیدترین جنگنده برای جایگزینی با هواپیماهای موجود است.

کمک های تسلیحاتی آمریکا به اوکراین همچنان ادامه دارد. این کمک ها در حالی است که «کالین کار» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی در جلسه استماع گزارش حمایت های نظامی آمریکا از اوکراین در مجلس نمایندگان مدعی شد جنگ روسیه علیه اوکراین می تواند شش ماه به درازا بکشد و ممکن است در سه سال آینده به پایان برسد. پیش بینی شرایط و وضعیت ادامه کمک ها به اوکراین بسیار دشوار است؛ زیرا ما مسیر دقیق روند این مناقشه را نمی دانیم.

گفته می شود در حال حاضر دو خلبان نظامی اوکراینی با هدف «افزایش مهارت های موثر خلبانی» دوره های آموزشی خود را در آمریکا می گذرانند. آمریکا اخیرا اعلام کرده ممکن است 10خلبان دیگر اوکراین برای افزایش مهارت های خلبانی با هواپیماهای جنگی عازم آمریکا شوند. ارزیابی سطح مهارت های حرفه ای خلبانان اوکراینی در پایگاه نظامی گارد ملی نیروی هوایی آمریکا در آریزونا انجام می شود. نیروهای مسلح اوکراین بمب های نقطه زن آمریکایی JDAM-ER را دریافت کردند. حداکثر برد این بمب های هوایی 72 کیلومتر است. این بمب ها با کلاهک بسیار قدرتمندتر، به نیروهای مسلح اوکراین امکان خواهند داد تا تاسیسات و واحدهای بزرگ تر مانند پل ها و استحکامات نظامی را نابود کنند.