آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۴۹
صفحه اول
۱
دیپلماسی

عربستان سعودی با ایران همکاری اقتصادی موفق داشت، این می تواند دوباره تکرار شود

خاورمیانه و تحولات جدید

دکتر سید صباح زنگنه

امارات متحده عربی طی دهه های گذشته به عنوان یکی از مهم ترین شرکای اقتصادی ایران مطرح بوده و چنانچه آمارها نشان می دهند عموما نام این کشور در میان سه کشور نخست از نظر حجم تجارت با ایران دیده می شود. مسائل سیاسی مهمی نیز میان تهران و ابوظبی مطرح بوده و نقش امارات متحده عربی در تحولات منطقه ای از جمله بحران یمن باعث می شود گفت وگوهای پیش رو میان مقام های ایرانی و اماراتی از اهمیت قابل توجهی برخوردار باشد. در صورتی که امارات متحده عربی همکاری موثری برای حل و فصل بحران یمن داشته باشد این مساله می تواند روند عادی سازی روابط ایران و عربستان را که دو کشور اخیرا در مذاکراتی با میانجی گری چین در خصوص آن به توافق رسیده اند تقویت کند. میان تهران و ابوظبی سوژه مهم دیگری برای گفت وگو هم وجود دارد. از نگاه جمهوری اسلامی ایران حضور اسراییل در منطقه خلیج فارس یک تهدید و مخاطره امنیتی به حساب می آید و روابط میان امارات و رژیم اسراییل به دقت از سوی تهران دنبال می شود. هر دو طرف آگاهند که جز با گفت وگوهایی صریح امکان مدیریت شرایط و رفع نگرانی ها وجود ندارد. مساله انرژی و راه های تقویت همکاری هم از جمله موضوعاتی هستند که امکان طرح آنها در گفت وگوها وجود دارد. همزمان با خبر تصمیم دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به امارات، یک خبر مهم دیگر هم در روزهای گذشته منتشر شد؛ اینکه عربستان سعودی ممکن است در ایران سرمایه گذاری کند. بسیاری با دیده تردید به این مساله می نگرند اما واقعیت این است که نگاهی به گذشته و همکاری هایی که پیش از نابودی روابط دوجانبه ایران و عربستان صورت گرفته نشان می دهد این همکاری ها امکان پذیر و عملی است. در گذشته عربستان سعودی سرمایه گذاری هایی را در حوزه های مهمی نظیر پتروشیمی و صنایع غذایی در ایران انجام داده بود.

این سرمایه گذاری ها از طریق بخش خصوصی صورت می گرفت و به رغم اتفاقاتی که در روابط دوجانبه ایران و عربستان رخ داد، تهران به این دارایی ها و سرمایه گذاری ها تعدی نکرد. تجار عربستانی همچنین محصولات فرهنگی نظیر فیلم ها و سریال های ایرانی را هم برای پخش در شبکه های تحت مدیریت خود خریداری می کردند.

مسبوق به سابقه بودن این سرمایه گذاری ها در ایران و همچنین نگاهی به سابقه سرمایه گذاری های عربستان سعودی در کشورهای منطقه باعث می شود این اظهارات را عملی و قابل انجام بدانیم. البته باید توجه داشت این همکاری ها علاوه بر آثار اقتصادی، آثار سیاسی و امنیتی دارند و بدون در نظر گرفتن نتایج و تبعات سیاسی و امنیتی نمی توان انتظار شکل گیری یک سرمایه گذاری یا همکاری اقتصادی موفق را داشت.

تهران هم می تواند متقابلا در برخی پروژه های عربستان شرکت کند و دو کشور به جای رقابت کاهنده در مسیر نوعی همکاری گام بردارند.

از زمان اعلام رسمی توافق میان ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دوجانبه و بازگشایی سفارت ها برخی گمانه زنی ها در خصوص تاکتیکی بودن این تصمیم از سوی عربستان سعودی وجود دارد. در موقعیت کنونی و با توجه به تحولاتی که در ماه های اخیر اتفاق افتاده نه می توان با قطعیت گفت که تصمیم عربستان سعودی یک تصمیم موقت است و نه می توان آن را تصمیمی استراتژیک توصیف کرد. باید رفتارها و سیاست هایی که دو طرف اتخاذ می کنند در نظر گرفت و بعد از بررسی رفتارهای طرفین در گذر زمان در این باره اظهارنظر کرد.

سوال این است که اگر منافع دو طرف در یک همکاری تضمین شود چه دلیلی وجود دارد که یکی از آنها این همکاری را کنار بگذارد و به دنبال دشمنی و تقابل برود. باید تلاش کرد سیاست گذاری ها از سوی هر دو کشور به نحوی باشد که یک همکاری دوجانبه موفق میان تهران و ریاض شکل گیرد و این همکاری زمینه را برای تقویت روند تنش زدایی فراهم کند .