آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
معارف
۶
پرسش و پاسخ

مصرف های ناروا در سبک زندگی اسلامی (3)

پرسش:

از منظر آموزه های وحیانی چه نوع مصرف هایی در سبک زندگی یک مسلمان ناروا و ضد ارزش به حساب می آید؟

پاسخ:

در دو بخش قبلی پاسخ به این سوال به مباحثی همچون: مصادیق مصرف های ناروا و اسراف و تبذیر و نسبی بودن اسراف و اسراف درکارهای خیر پرداختیم. اینک در ادامه دنباله مطلب را پی می گیریم.

6- فرق میان اسراف و تبذیر

اسراف از ماده سرف به معنای تجاوز از حد اعتدال در هر کاری است، اما تبذیر از ریشه بذر به معنای باشیدن دانه است. هنگامی که این واژه در مباحث اقتصادی به کار می رود، به معنای مصرف کردن مال، به صورت غیرمنطقی و ناصواب است. معادل کلمه تبذیر در فارسی ریخت و پاش است. برخی از لغت شناسان در تبیین فرق میان اسراف و تبذیر گفته اند: اسراف به معنای گذشتن از حد، در صرف مال است. و تبذیر، اتلاف مال در غیر محل آن است، پس تبذیر از اسراف بدتر است، به همین جهت خدای متعادل فرموده «ان المبذرین کاخوان الشیاطین» همانا تبذیرکنندگان برادران شیطان اند (معجم الفروق اللغویه، ص 114) بنابراین تبذیر عبارت است از مصرف کردن مال در جایی که نباید مصرف شود، هر چند اندک باشد و بر این اساس تبذیر نوعی اسراف شمرده می شود، چنان که در برخی روایات به این مطلب تصریح شده است. امام صادق(ع) خطاب به مردی می فرماید: اتق الله، ولا تسرف و لا تقتر، و لکن بین ذلک قواما، ان التبذیر من الاسراف، قال الله: ولا تبذر تبذیرا» از خداوند پروا کن و نه اسراف کن و نه تنگ بگیر، بلکه راه میانه را در پیش بگیر، زیرا ریخت و پاش، گونه ای از اسراف است. خدای متعال فرموده: هیچ گونه ولخرجی نکن.» (الکافی، ج 3، ص 501، ح 14) از این رو در شماری از روایات اسراف و تبذیر در کنار هم مورد نکوهش قرار گرفته است. امام علی(ع) می فرماید: «ان اعطاءالمال فی غیر حقه تبذیر و اسراف» همانا خرج کردن نابجا و ناصواب به یقین، حیف و میل و اسراف است. (بحارالانوار، ج 32، ص 48، ح 32)

7- اسراف عنوان کلی انواع مصرف های ناصواب

با عنایت به مفهوم دقیق «اسراف» باید گفت که این واژه، عنوان کلی و جامع انواع مصرف های نابجا و ناروا است بنابراین آنچه پس از این در ذیل عنوان مصرف های ناصواب خواهد آمد، در واقع مصداقی از مصادیق اسراف است.

ب) افراط در رفاه طلبی و تجمل گرایی

خطرناک ترین مصادیق اسراف، افراط در رفاه طلبی، لذت جویی و تجمل گرایی است که در قرآن و روایات اسلامی از آن با عنوان های «اتراف» و «تنعم» یاد شده و جامعه اسلامی، نسبت به آن هشار داده است. این ویژگی خطرناک، در واقع زمینه ساز انواع گناهان و آلودگی های فردی و اجتماعی است. در روایتی امام علی(ع) درباره خطر افراط در رفاه طلبی می فرماید: «اتقوا سکرات النعمه، واحذروا بوائق النعمه» از سرمستی های نعمت بترسید و از سختی های خشم و انتقام(خداوند) دوری کنید.(نهج البلاغه، خطبه 5)

رفاه طلبی، لذت جویی، هواپرستی، خوشگذرانی و تجمل گرایی چنان انسان را سرمست می کند که نه تنها برای مسائل اخلاقی و انسانی ارزشی قائل نمی شود، بلکه در برابر کسانی که مردم را به ارزش های انسانی و اخلاقی دعوت می کنند، به مخالفت برمی خیزد. از این رو در همه دوران ها، مترفان(خوش گذران ها) در صف مقدم مخالفان پیامبران الهی بودند، خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: و ما در هیچ شهری، هشداردهنده ای نفرستادیم، جز آنکه خوشگذران های آنها گفتند: ما به آنچه شما بدان فرستاده شده اید، کافریم و گفتند: ما دارایی و فرزندانمان از همه بیشتر است و ما عذاب نخواهیم شد.(سبا- 34 و 35) از این رو برای پیشگیری از خطری که مترفان در طول تاریخ گرفتار آن شدند، دوری گزیدن از رفاه طلبی و تجمل گرایی ضروری است.

در روایتی پیامبر اکرم(ص) می فرماید: «ایاک و التنعم، فان عبادالله لیسوا بالمتنعمین». از نازپروردگی دور باش که بندگان خداوند نازپرورده نیستند.(کنزالعمال، ج 3، ص 192، ح 6111)

فرق میان تجمل و تجمل گرایی

پرهیز از تجمل گرایی به معنای بی توجهی به آراستگی ظاهری زندگی نیست. از این رو در روایات اسلامی از یک سو، مسلمانان را به ساده زیستی و پرهیز از تجمل گرایی توصیه می کند و از سوی دیگر، به زیبایی و آراستگی ظاهری تشویق می کند: پیامبر اکرم(ص) می فرماید: هر آینه خداوند زیبا است و زیبایی را دوست دارد و دوستدار آن است که نعمت خویش را بر بنده اش ببیند.(الکافی، ج 6، ص 438، ح 1) بنابراین تجمل به معنی آراستگی ظاهری امری ممدوح و تجمل گرایی به معنای افراط و زیاده روی در آراستگی امری مذموم به حساب می آید.

(ادامه دارد)...