آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
بازار نفت
۱۴
گفت و گو

در گفت وگو با معاون برنامه‏‏‏‏ ریزی وزارت نفت مطرح شد

تنها راه مدیریت مصرف انرژی

عکس: دنیای اقتصاد

دنیای اقتصاد : تقاضای فزاینده انرژی در کشور به قدری در حال افزایش است که سرمایه گذاری های فعلی نمی تواند این حجم مصرف را در آینده تامین کند، تا جایی که باید به صراحت عنوان کرد بهینه سازی تنها راه مدیریت بازار انرژی در تقابل عرضه و تقاضا است. این مطلبی است که در گفت وگوی «دنیای اقتصاد» با هوشنگ فلاحتیان، معاون برنامه ریزی وزارت نفت مطرح شد.

اصلاح قیمت حامل های انرژی یکی از استخوان هایی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان، در گلوی اصلاح اقتصاد کشور گیر کرده و این در حالی است که متاسفانه به سبب شرایط بد اقتصادی دهک های مختلف درآمدی جامعه، هیچ دولتی تاکنون توان اصلاح قیمت حامل های انرژی و خارج کردن این استخوان را نداشته است.

از طرفی باتوجه به افزایش مصرف انرژی و ایجاد ناترازی، بهینه سازی مصرف انرژی در اولویت کار وزارت نفت قرار گرفته است ولی از سوی دیگر با ادامه سیاست حفظ تعرفه های فعلی فروش داخلی انرژی برای حمایت از دهک های پایین درآمدی جامعه از طریق پایین نگه داشتن بهای انرژی، عملا اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی توجیه ندارد. موضوعی که معاونت برنامه ریزی وزارت نفت نیز به آن اذعان دارد اما معتقد است به رغم دشواری سیاستگذاری در چنین شرایطی، گام های قابل توجهی در این خصوص برداشته شده است. هوشنگ فلاحتیان همچنین معتقد است با توجه به شرایط کنونی بازار جهانی نفت، صادرات نفت برای تحقق درآمدهای پیش بینی شده نفتی در قانون بودجه سال 1402 تا حد زیادی امکان پذیر است.

قیمت گاز طبیعی در ایران به گونه ای نیست که صرفه جویی آن برای مصرف کننده جذابیت داشته باشد. کارشناسان حوزه انرژی متفق القول هستند که تا قیمت گاز طبیعی واقعی نشود، نمی توان به مصرف بهینه آن امیدوار بود. برای واقعی سازی قیمت گاز طبیعی تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟ این را نیز درنظر داشته باشید که بسیاری از صنایع آمادگی خود را برای خرید گاز طبیعی با نرخ واقعی اعلام کرده اند.

در ابتدا عرض کنم تعرفه گذاری برای حامل های انرژی جزو وظایف و اختیارات وزارت نفت نبوده و نیست. تعرفه حامل های انرژی را دولت یا قانون گذار تعیین می کنند. کمااینکه در قانون بودجه سال جاری و سال گذشته برای مصارف خارج از الگوی بهینه گاز طبیعی، تعرفه های غیریارانه ای منظور شد. در راستای اجرای همین حکم قانون بودجه، وزارت نفت جدول 12 پله ای تعرفه های گاز طبیعی را مطابق مفاد بندقانونی مربوطه، طراحی و تقدیم دولت کرد و دولت نیز پس از بررسی، آن را تصویب و جهت اجرا از تاریخ 16 آذرماه ابلاغ کرد. متن قانون برای بازنگری تعرفه های گاز طبیعی، شامل دو حکم بود: اول: مشخص کردن الگوی مصرف بهینه برای مشترکان و دوم: تعیین تعرفه های جدید به نحوی که مصارف خارج از الگو، غیریارانه ای باشد. الگوی مصرف بهینه با همکاری دستگاه های ذی ربط برای هریک از اقلیم های پنج گانه آب و هوایی کشور بازنگری و بر این اساس تعرفه های جدید پیشنهاد شد.

تصمیم دولت آن بود که برای مساعدت به اقشاری از جامعه که مطابق الگوی مصرف بهینه رفتار می کنند، تعرفه این پله های مصرف تغییری نکند. الگوی مصرف بیش از 50درصد از مشترکان خانگی گاز طبیعی، در سه پله ابتدایی جدول 12پله ای تعرفه ها قرار می گیرد و همین پله های مصرف به عنوان الگوی مصرف بهینه انتخاب و تعرفه آن بدون تغییر باقی ماند وتعرفه مصارف بالاتر از پله سوم، به نحوی افزایش یافت که هرچه از الگوی مصرف بهینه، دورتر شود، افزایش تعرفه آن نیز شدیدتر باشد. بر این اساس جدول مصوب جدید به گونه ای طراحی شده است که مشترکان پرمصرف، در پله های بالای مصرف و بسیار دور از الگو، برای بالاترین مصارفشان باید هزینه های حتی گران تر از قیمت گاز طبیعی برای خوارک صنایع پتروشیمی را پرداخت کنند.

شرایط در لایحه قانون بودجه سال آینده به چه شکل است؟

در لایحه قانون بودجه سال 1402 که تقدیم مجلس شده است، برای قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی ها که مطابق فرمولی ثابت از سال 1395 محاسبه می شود، سقف ریالی تازه ای درنظر گرفته شده است. در سال جاری، در محاسبه قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی ها، سقف 5 هزار تومان به ازای هرمترمکعب ملاک عمل بود که برای سال آینده باتوجه به افزایش تسعیر نرخ ارز، سقف قیمت 7 هزار تومان به ازای هر مترمکعب را درنظر گرفته اند، همچنین قیمت سوخت گاز طبیعی برای صنایع مختلف که از سال 1400 به این سو به صورت مضربی از قیمت خوراک پتروشیمی ها تعیین شده است، درلایحه بودجه سال آینده 10 واحددرصد به مضرب مذکور اضافه شده است، به عبارتی قیمت گاز طبیعی برخی ازصنایع عمده با مضرب 40درصد به 50درصد و 10 درصد به 20 درصد افزایش یافته است.

آیا ماده (12) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر که در سال 1394 تصویب شد، اجرا شده است؟

به طور کامل خیر. برای مثال توسعه حمل ونقل عمومی یکی از اموری بود که مستعد استفاده از ظرفیت های همین ماده قانونی است. در این زمینه معادل 864میلیون دلار طرح تصویب شده که تنها 44میلیون دلار آن جذب شده است. قبلا اشاره شد که حدود 30میلیارد دلار طرح مصوب ذیل ماده (12) داریم؛ اما چرا تعداد کمی از آنها اجرا می شود؟ ماده (12) می گوید اول باید صرفه جویی صورت بگیرد، تا بازپرداخت هزینه آن از محل صرفه جویی انجام شود، پس طرح های ماده (12) نیازمند سرمایه گذاری هستند؛ این در حالی است که فعالان این حوزه برای تامین مالی دچار مشکل هستند؛ یعنی نه خودشان منابع مالی کافی دارند که نقش سرمایه گذار را بر عهده گیرند و نه توان اقناع صاحبان سرمایه برای حضور در این حوزه را دارند.

از طرف دیگر فرض کنید مجریان طرح ها، با دریافت تسهیلات از بانک ها یا تامین مالی از هر طریق دیگر، طرح را اجرا کنند و صرفه جویی نیز رخ دهد.طبیعتا آنها توقع دارندارزش حامل انرژی صرفه جویی شده رادر کوتاه ترین زمان دریافت کنند که باتوجه به ساختار کنونی و شکل نگرفتن «بازار بهینه سازی انرژی» عملا امکان پذیر نیست. در بخش دیگری از ماده (12) فرض این بود که خود مردم یا شهرداری ها به عنوان مجریان طرح یا عاملان صرفه جویی وارد عمل شوند و بهینه سازی را انجام دهند که این اقدام نیز چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

در برنامه هفتم توسعه، پیشنهاد شده حامل انرژی صرفه جویی شده یا منابع مالی حاصل از آن را به جای اینکه به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اختصاص بدهیم، مستقیما به طرح های بهینه سازی تخصیص یابد. شاید دولت در سال های ابتدایی این تغییر، با کمبود منابع هدفمندسازی مواجه شود، اما به تدریج اجرای طرح ها منجر به کاهش مصرف انرژی بیش از آنچه برای بازپرداخت طرح ها نیاز است خواهد شد و می توان از طریق صادرات مازاد حامل های صرفه جویی شده، منابع هدفمندسازی را نیز تامین کرد. قانون گذار باید به وزارت نفت اختیار بدهد که حواله حامل انرژی صرفه جویی شده را عندالمطالبه تحویل عامل صرفه جویی بدهد.

لطفا توضیح دهید که وضعیت توزیع گاز طبیعی در کشور به چه صورت است؟

یکی از تهدیدهایی که متوجه کشور است و باید در نگاه استراتژیک مربوط به سبد تامین انرژی کشوربه آن توجه شود، وابستگی زیاد سبد مصرف انرژی کشور به گاز طبیعی است که در حال حاضر به آستانه 75درصد رسیده است. بالغ بر 98 درصد جمعیت شهری و 85 درصد جمعیت روستایی کشور و اکثر صنایع تحت پوشش شبکه گاز طبیعی هستند، بنابراین با این ضریب نفوذ بالای گاز طبیعی، بازنگری در سبد انرژی یک ضرورت است، زیرا دسترسی آسان بدون وجود قواعد تنظیم گر، ناخودآگاه تقاضای غیرمنطقی را شکل می دهد و هیچ زیرساخت توزیعی قادر به پاسخگویی به تقاضای غیرمنطقی نیست، بنابراین در سمت مصرف کننده، کالایی ارزشمند به دلیل قیمت پایین، حیف و میل می شود.

باید سبد انرژی بازتعریف شود و همزمان زیرساخت ها برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر نیز فراهم شود. راه حل درست این است که در سبد مصرف انرژی، تنوعی از اشکال مختلف انرژی وجود داشته باشد که وابستگی زیاد به یک شکل خاصی از انرژی ایجاد نشود. برای مثال سبدی از انرژی هسته ای، تجدیدپذیر، برق آبی، فسیلی و غیره بسیار کارآمدتر از سبدی است که صرفا گاز طبیعی در آن تعریف شده است. تحویل حامل های انرژی صرفه جویی شده که از توسعه انرژی های تجدیدپذیر حاصل می شود نیز می تواند منبع مالی مناسبی برای بازپرداخت سرمایه گذاری در طرح های توسعه انرژی های تجدیدپذیر باشد.

از طرفی با صرفه جویی انرژی، صنایعی که سوخت های مایعی مثل نفت گاز مصرف می کنند، می توانند مشتری خوبی برای عاملان صرفه جویی یا سرمایه گذاران طرح های انرژی تجدیدپذیر باشند، بنابراین با یک نگاه تک بعدی نمی توان تمامی این امور را هم زمان جلو برد، آن هم درحالی که دولت این همه منابع را به عنوان یارانه انرژی هزینه می کند، لذابدنه کارشناسی سازمان برنامه و بودجه هم به این نتیجه رسیده که راهی جز بهینه سازی مصرف انرژی نداریم. اگر در برنامه هفتم، نهضت بهینه سازی صورت نگیرد، قطعادر تامین انرژی با چالش های زیادی روبه رو خواهیم شد. خوشبختانه برای پیش بردن طرح های بهینه سازی، درک متقابل و همراهی و هم زبانی خوبی صورت گرفته که امید ها را برای اجرای طرح های بهینه سازی زنده کرده است.

به نظر شما ساختار کنونی توزیع گاز طبیعی که در آن تقریبا تمامی مردم به آن دسترسی دارند، درست است؟ در شرایط کنونی و با توجه به بافت فرسوده ساختمانی و شرایط اقتصادی مردم، پتانسیل بهینه سازی وجود دارد؟

قبلا عنوان شد که بهتر است سبد انرژی از تنوع بیشتری برخوردار باشد، اما در عین حال باید توجه داشت که مثلا اگر سهم برق از سبد مصرف انرژی، بالاتر باشد، لزوما شرایط بهتر نمی شود. راندمان نیروگاه های ایران حدود 37درصد است. به بیان دیگر اگر قرار باشد سوخت را به برق تبدیل کنیم، در همان مرحله تولید برق، بیش از 60 درصد ارزش حرارتی را از دست می دهیم. این به جز تلفات برق در شبکه انتقال است. این در حالی است که افزایش راندمان بخاری های گازسوز و سیستم های گرمایشی مبتنی بر سوخت فسیلی و عایق بندی ساختمان ها نیز باید موردتوجه قرار گیرد. لازم است این مساله به صورت یک بسته و با بررسی زاویه های مختلف بررسی شود.

کشور ما قانون کم ندارد. مبحث (19) مقررات ملی ساختمان و قانون اصلاح الگوی مصرف، مربوط به صرفه جویی مصرف انرژی است، اما اجرا نشده است. براساس مصوبه هیات وزیران هیچ ساختمانی نباید گواهی پایان کار دریافت کند مگراینکه مقررات مبحث(19) را رعایت کرده باشد و تابلوی رده انرژی بر واحد مسکونی نصب شود. گرچه تصویب این مقررات، گام بزرگی بوده است اما اجرای آن می تواند قدم بزرگتری باشد.حتی ساختمان های اداری هم اکثرا مقررات ملی ساختمان را رعایت نکرده اند. ما به راحتی از کنار عدم اجرای این مقررات می گذریم و از آن طرف آیین نامه های گوناگون برای کاهش اجباری مصرف انرژی در سازمان های اداری مختلف صادر می شود، بنابراین بسترهای قانونی لازم وجود دارد اما برای اجرای مقررات باید جدیت بیشتری داشته باشیم.

ایران کشور خشکی است و کمتر از 5درصد از برق ما از منابع برق آبی تامین می شود، درصورتی که این رقم برای ترکیه بالای 40درصد است. از سوی دیگر در ایران به ازای هر مترمربع زیربنا، انرژی بیشتری نسبت به میانگین جهانی مصرف می شود. توسعه انرژی های تجدیدپذیر نیز دارای رشد کافی نیست. اجازه بدهید تجربه این حوزه را خیلی خلاصه مرور کنیم. زمانی قیمت خرید تضمینی هر کیلووات ساعت 500تومان، برای سرمایه گذار انرژی خورشیدی جذابیت داشت درحالی که احداث یک کیلووات نیروگاه خورشیدی700دلار تمام می شد و هر دلار هم معادل 3500 تومان بود. با افزایش نرخ ارز متناسب با آن وزارت نیرو نتوانست تعرفه خرید تضمینی برق را بالا ببرد، بنابراین توسعه در این حوزه متوقف شد. وقتی نرخ تسعیر ارز بالا رفت و به تبع آن هزینه های تولید و نگهداری انرژی های تجدیدپذیر افزایش یافت، دولت نتوانست سرمایه گذاران این حوزه را پشتیبانی کند، بنابراین اگر بخواهیم شاهد متنوع سازی سبد انرژی با محوریت توسعه انرژی های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی باشیم باید طرح ها توجیه اقتصادی داشته باشند.

شرایط به گونه ای است که نه دولت هزینه سیاسی- اجتماعی اصلاح قیمت حامل های انرژی را می پذیرد و نه مردم توان تحمل آن را دارند. پیشنهاد شما برای برون رفت از این موقعیت چیست؟

بایدبرای شروع نهضت بهینه سازی مصرف انرژی، مشوق های بزرگتری به مصرف کننده ارائه دهیم. لازم است به هرمصرف کننده بگوییم اگر یک مترمکعب گاز طبیعی صرفه جویی کردی، آن را به چندبرابر مبلغی که پرداخت کردی، خواهیم خرید. ما چاره ای جز بهینه سازی مصرف انرژی نداریم. در یک سازوکار مناسب، خانوار ایرانی می تواند هر مترمکعب گازی را که مثلا پانصدتومان از دولت خریده است، 5هزار تومان به شرکت ملی گاز بفروشد و این شرکت، گاز صرفه جویی شده را به قیمت بیشتر صادر کند. دولت می تواند با این سازوکار، درآمدهای زیادی کسب کند، در عین حالی که بخش قابل توجهی از هزینه توسعه میادین گازی نیز کاهش خواهد یافت، بنابراین معتقدم باید در آغاز این نهضت، مشوق های بزرگتری در بخش های مصرف خانگی و تجاری تعریف کرد که مثمرثمر واقع شود. می توان به راحتی تا 25درصد در بخش خانگی، مصرف انرژی را کاهش داد و اگر سازوکار بهتری تعریف شود رسیدن به صرفه جویی بیشتر هم دور از انتظار نیست.

این به شرطی است که بتوانیم نگاه و تحلیل کامل و همه جانبه ای را روی بهینه سازی مصرف انرژی داشته باشیم. اگر بخواهیم از منظر بهینه سازی مصرف، در بخش انرژی بازنگری کنیم، دولت باید چندسالی از قسمتی از منابع هدفمندسازی (تبصره 14 قوانین بودجه سنواتی) صرف نظر کند و آن را از محل دیگری تامین کندتا بتوان با استفاده از منابع مالی آزاد شده در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی سرمایه گذاری کرد. همانگونه که گفته شد، وقتی این برنامه اجرا شود و بهینه سازی صورت پذیرد، دولت با مازاد حامل های انرژی روبه رو خواهد شد و با صادرات آن می تواند چندسالی که بخشی از منابع هدفمندسازی را از دست داده جبران کند. البته وزارت صمت نیز باید تولید خودروها و سایر تجهیزات با مصرف انرژی کمتر را بیش از پیش در دستور کار خود قرار دهد و قیمت حامل های انرژی نیز برای بخش هایی از مصرف کنندگان باید غیریارانه ای شود و متوسط راندمان نیروگاه ها نیز افزایش یابد.

چنان که از گزارش های منتشرشده برمی آید، گویا در لایحه بودجه 1402، صادرات روزانه یک میلیون و 400هزار بشکه با احتساب بشکه ای 85 دلار را مفروض گرفته اند. به نظر شما با توجه به شرایط کنونی بازار جهانی، این ارقام در بودجه سال آینده محقق خواهد شد؟

بررسی هایی که مجامع بین المللی مختلف برای قیمت نفت انجام داده اند، طی سال آینده قیمت نفت را در دامنه حدود80دلار برای هر بشکه تا 93 دلار تخمین زده اند. گفت وگوهای زیادی در دولت صورت گرفت. برای مثال رقم 70دلار هم مطرح شد، اما به سبب اتفاقات سیاسی اخیر در سطح جهان، نفت ایران با قیمت ها و مقادیر بیش از این ارقام فروخته شده است، لذا نهایتا دولت روی قیمت 85 دلار برای هر بشکه به اجماع رسید؛ قاعدتا این عدد یک تخمین است و قطعی نیست.در مجموع شرایط صادرات نفت و میعانات گازی مناسب است. در بودجه سال جاری ارقام پیش بینی شده، صددرصد محقق شد و به همین سبب وضعیت امیدوارکننده است. البته منابع هدفمندسازی یارانه ها (تبصره 14 قانون بودجه) که عمدتا شامل فروش داخلی و صادرات فرآورده های نفتی و فروش داخلی گاز است، نزدیک به 85درصد تحقق یافته و دلیل آن کاهش صادرات برخی از فرآورده ها مثل بنزین و نفت گازبه دلیل افزایش مصرف داخلی است.

شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی که قبلا زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران بود و در یک دوره تصمیم به انحلال آن گرفته شد، آیا دوباره احیا خواهد شد؟

یکی از راه های مدیریت ناترازی گاز، ذخیره سازی آن است. مصرف گاز طبیعی در زمستان افزایش و در تابستان کاهش می یابد، لذا می توان در فصل گرم، مازاد گاز طبیعی را ذخیره و در دوره اوج مصرف، آن را به شبکه تزریق کرد؛ مثلا در آمریکا حدود 150 میلیارد مترمکعب ظرفیت ذخیره سازی گاز طبیعی وجود دارد. بر همین اساس قرار است در ایران میادین گازی که فعال بودند، تخلیه شوند و با گاز طبیعی مازاد در فصل گرم پرشوند که در زمستان استفاده شود. این کار در میادین شوریجه و سراجه در حال اجراست و حدود 25میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی از این ذخایر در زمستان برداشت می شود. ظرفیت فعلی ذخیره سازی گاز طبیعی کشور 3میلیارد مترمکعب است. استاندارد جهانی ذخیره سازی معادل 10درصد از مصرف گاز طبیعی است.

با توجه به مصرف سالانه 240میلیارد مترمکعب گاز در کشور، ایجاد ظرفیت ذخیره سازی به میزان حداقل 24میلیارد مترمکعب، ما را در تامین گاز طبیعی سه ماه سرد سال در حاشیه امن قرار خواهد داد. هم اکنون در میادین شوریجه و سراجه 3میلیارد مترمکعب ذخیره سازی صورت می گیرد و برای شوریجه طرح توسعه افزایش ظرفیت ذخیره سازی 5/ 2میلیارد مترمکعبی در دست اجراست که در آینده به 5/ 4میلیارد مترمکعب نیز خواهد رسید. ظرفیت ذخیره سازی میدان سراجه نیز از یک به 5/ 1میلیارد مترمکعب افزایش خواهد یافت که جمعا این دو میدان ظرفیت ذخیره سازی فعلی ایران را دوبرابر می کنند. میادین مختار، قزل تپه، بانکور، گنبد نمکی نصرآباد کاشان و آبخوان ورامین نیز در طرح توسعه ظرفیت ذخیره سازی گازطبیعی قرار دارند و امکان افزایش ظرفیت 5/ 6میلیارد مترمکعبی را خواهند داشت. در میدان های البرز قم، نار بوشهر، سرخون هرمزگان و چند میدان دیگر نیز می توان 2/ 15 میلیارد مترمکعب گاز ذخیره سازی کرد، لذا با تحقق برنامه های توسعه ظرفیت ذخیره سازی زیرزمینی کشور، امکان ذخیره سازی 27میلیارد مترمکعبی گاز طبیعی فراهم می شود.

شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی که به عنوان شرکت فرعی شرکت ملی گاز ایران شکل گرفته بود، در فرآیندهای مربوط به قانون اجرای سیاست های اصل 44قانون اساسی منحل شد، اما سیاست ها و برنامه های توسعه ظرفیت ذخیره سازی گاز طبیعی در وزارت نفت در جریان است و نبود این شرکت به معنای کنار گذاشتن برنامه ها نیست. مسوولیت هریک از شرکت های تابعه وزارت نفت در این خصوص نیز تعریف شده و طی روزهای آینده ابلاغ خواهد شد. بخشی از وظایف به عهده شرکت ملی نفت ایران و بخشی نیز به عهده شرکت ملی گاز ایران است.