آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
مسکن و عمران
۷

سبک ‏‏ کاری شهردار لندن مانع «تشدید مخالفت گروه‏‏ ها با طرح جدید ترافیکی» شده است: شهردار پای طرح ترافیک با «ULEZ» ایستاده است

مچ‏‏ اندازی صادق‏‏ خان با ترافیک

خانه صادق خان شهردار لندن، در ارلزفیلد در جنوب غربی لندن تا شهرداری در داکلندز 7/ 12مایل فاصله دارد. در ابتدا این تصور وجود داشت که او با خودروی شخصی خود با عبور از ترافیک سنگین شهر به دفترش می رود؛ اما در واقع این تلقی درست نیست، مگر اینکه توسط پلیس دستور داده شود که او با یک وسیله نقلیه رسمی بدون هرگونه علامتی به سمت دفترش برود. صادق خان معمولا از طریق خطوط مترو و راه آهن شهری هر روز به دفترش می رود. نکته جالب این است که مردم در مترو به حضور شهردار شهرشان بی توجه هستند یا با او با احترام برخورد می کنند. مردم در مترو فقط به خواندن روزنامه یا کار با تلفن خود ادامه می دهند، گاهی اوقات ممکن است شخصی درخواست گرفتن سلفی با شهردار را داشته باشد که صادق خان با گرفتن عکس موافقت می کند.

بر اساس گزارشی از روزنامه دیلی تلگراف، با کمال تعجب، هیچ کس در مورد منطقه با آلایندگی بسیار کم (ULEZ) قبل از شهردار فعلی لندن، چیزی برای گفتن نداشته است. پیشنهاد شهردار لندن از حزب کارگری برای توسعه این منطقه تا مرزهای لندن بزرگ، به یکی از موضوعات تفرقه برانگیز تبدیل شده است. با این حال صادق خان با تکیه بر اجرای طرح ULEZ می خواهد در مچ اندازی با ترافیک، بر آن غلبه کند.

خان که اولین شهردار مسلمان لندن به شمار می آید از سال 2016 بر سر کار بوده است. از آن زمان او با پنج نخست وزیر محافظه کار کار کرده و با چالش های متعددی از جمله بحث با سازمان حمل و نقل لندن در مورد بودجه، نگرانی در مورد جنایت با چاقو و اخراج کرسیدا دیک از سمت کمیسری پلیس متروپولیتن مواجه بوده است. اما از آنجا که او در آستانه آغاز سومین دوره حضور خود در شهرداری لندن در ماه مه سال آینده است، «ULEZ» می تواند چالشی باشد که سر راه او قرار می گیرد.

این طرح شدیدا مورد توجه قرار گرفته است. او همچنین در یک جلسه عمومی هفته گذشته در شهرداری ایلینگ لندن با احترام از سوی منتقدان مواجه شد، حتی آنهایی که او را با یک صلیب شکسته، چکش و داس به تصویر می کشیدند و به تئوری های توطئه در مورد ایده «شهرهای 15 دقیقه ای» که راهی برای کنترل جمعیت است، اشاره می کردند.

دفتر خان در شهرداری جدید که به گفته خودش سبزترین شهرداری جهان است، یک سال پیش افتتاح شده است و مشرف به اسکله قدیمی ویکتوریاست. او درباره دفتر کارش می گوید این ساختمان جزیره تنریف در تیمز نامیده شده است و در ماه اوت در تابستان می شود در آب های آن شنا کرد. به گفته او ساختمان قدیمی شهرداری قدیمی در تاور بریج لندن ساختمانی زیبا بود، اما شهرداری بابت این ساختمان 12 میلیون پوند اجاره پرداخت می کرد. این در حالی است که اکنون ساختمان شهرداری اجاره ای نیست، بنابراین امکان پس انداز 60 میلیون پوند در عرض پنج سال وجود دارد.

در حالی که سلف او، بوریس جانسون، همیشه با موهای شلخته و کت و شلوار گشاد ژولیده به نظر می رسید، خان که 52 سال دارد، همیشه ظاهری آراسته دارد. موهایش کوتاه شده و شیک پوش است. خودش در این باره می گوید وقتی شهردار هستید، مهم است که باهوش به نظر برسید، باید به شغل احترام گذاشت. اما او فقط گاهی از کراوات استفاده می کند. مثلا در دیدار با پادشاه لازم است از کراوات استفاده شود چراکه این یک دیدار رسمی است. او اغلب با پادشاه دیدار می کند. هفته گذشته در یک خیریه توزیع غذا همراه پادشاه بود و سه هفته پیش همراه با او از یک مرکز پشتیبانی از سوری های آسیب دیده در زلزله اخیر در آن کشور بازدید کرد. شهردار لندن خود را به عنوان یک معتاد به کار توصیف می کند.

امان الله، پدر خان و مادرش در سال 1968 از پاکستان به لندن آمدند. خان پنجمین فرزند از هشت فرزند است که هفت فرزند از خانواده پسر بودند و در یک آپارتمان سه خوابه بزرگ شده اند. امان الله پدر خان یک راننده اتوبوس و سهرون مادر او، خیاط بود. او خود را یک پسر از طبقه کارگر و یک مرد طبقه متوسط می داند که ریشه های طبقه کارگری اش هرگز نباید فراموش شود. او قبل از اینکه در کابینه تحت رهبری گوردون براون به عنوان وزیر حمل ونقل و معاون وزیر امور خارجه در امور جوامع و دولت محلی خدمت کند، به عنوان اولین نماینده مسلمان لندن در 2005 برای حوزه انتخابیه محلی خود در توتینگ انتخاب شد.

اصرار «خان» بر اعمال محدودیت ترافیکی

صادق خان، شخصا مهربان تر از آن چیزی است که گاهی اوقات در مصاحبه های رسانه ای به نظر می رسد. او مردی است که تمایل به بیان مودبانه نظرات خود دارد. وقتی نویسنده از راننده تاکسی نظرش را راجع به شهردار لندن پرسید، راننده ترجیح داد چیزی نگوید. اما جرم و جنایت در لندن و طرح ULEZ از موضوعاتی است که در نظرات مردم راجع به شهردار تکرار شده است.

ULEZ در حال حاضر مناطق داخلی جاده های کمربندی شمال و جنوب را پوشش می دهد، اما خان قصد دارد این منطقه را گسترش دهد تا کل لندن بزرگ را پوشش دهد و آن را به بیشتر جاده های داخل آزادراه M25برساند. بر اساس این طرح که قرار است در ماه اوت معرفی شود، رانندگان وسایل نقلیه ناسازگار (مانند خودروهای دیزلی قبل از 2016 یا خودروهای بنزینی قبل از 2006) برای تردد در منطقه ULEZ باید روزانه 50/ 12 پوند شارژ بپردازند. این قانون شامل ساکنان ULEZ هم می شود. این طرح با مخالفت شوراها در خارج از لندن و بخش های داخلی روبه رو شده است که عمدتا استدلال می کنند گسترش منطقه کمک چندانی به بهبود کیفیت هوا نخواهد کرد. از طرفی به دلیل بحران هزینه زندگی، این طرح در بدترین زمان ممکن معرفی شده است.

یک نظرسنجی مستقل که اوایل سال جاری انجام شد نشان داد که 60 درصد از لندنی ها با این طرح مخالف هستند اما خان با یافته های این نظرسنجی مخالفت می کند. به گفته وی این نظرسنجی انحرافی بوده است و توسط بسیاری از کارشناسان رد شده است. این نظرسنجی با یک سوال مستقیم انجام شده است که نشان می دهد دو برابر تعداد مخالفان لندنی، عده ای از این طرح حمایت می کنند. 51 درصد موافق توسعه این منطقه و 27 درصد مخالف آن هستند. خان معتقد است لندن از نظر تاریخی با چالش های بهداشت عمومی بزرگی روبه رو بوده است و سیاستمداران شجاع در گذشته از پرداختن به آنها خودداری نکرده اند. در واقع این سبک کاری شجاعانه شهردار لندن است که توانسته مانع از تشدید مخالفت ها با طرح محدودکننده ترافیکی یعنی ULEZ شود.

در 1858، زمانی که هوای گرم بوی بد فاضلاب خام وارد شده به رود تیمز را تشدید کرد، این موضوع منجر به معرفی یک سیستم فاضلاب کارآمد شد. دود خفه کننده دهه 1950 باعث شد که یک دولت محافظه کار واقعا شجاع، نیروگاه های برق را با وجود مخالفت شدید اتحادیه های کارگری از مرکز شهر خارج کند. خان ادعا می کند که اتفاقا طرح مناطق بسیار کم انتشار آلاینده ها یا همان «ULEZ» یک سیاست شخصی نبوده است. بلکه او آن را از بوریس جانسون دزدیده است. در 2013 جانسون اعلام کرد که ULEZ را اجرایی خواهد کرد اما او همان کار کلاسیکی را انجام داد که سیاستمداران انجام می دهند؛ او چیزی را اعلام کرد اما آن را رها کرد. خان تاکید می کند این طرح به زودی کامل خواهد شد. ULEZ از زمان معرفی خود در 2019، میزان آلودگی مضر در مرکز لندن را تقریبا به نصف کاهش داده است. تنها در 12 ماه گذشته، ULEZ سطح دی اکسید نیتروژن را در مرکز لندن تا 46 درصد کاهش داده است. اگر این طرح گسترش یابد و کل شهر لندن را پوشش دهد، 5 میلیون لندنی دیگر هم هوای پاک تری را تنفس خواهند کرد.

بر اساس مطالعه ای از موسسه آموزش عالی امپریال کالج لندن، هر سال چهار هزار نفر به دلیل کیفیت پایین هوا جان خود را از دست می دهند؛ از قضا بیشترین تعداد این مرگ ها در حومه شهر است که تعداد بیشتری از افراد مسن در آن ساکن هستند و کیفیت بد هوا آنها را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی می کند. در لندن 500 هزار نفر از آسم و مشکلات تنفسی رنج می برند. به گفته او این طرح 5/ 10 میلیارد پوند برای «خدمات ملی بهداشت» صرفه جویی می کند؛ کنفدراسیون صنایع بریتانیا (CBI) نیز معتقد است صرفه جویی سالانه آن برای کسب وکارها 6/ 1 میلیارد پوند است؛ چراکه کارکنان زیادی از مشکلات تنفسی در امان می مانند.

تحلیلی از دیلی تلگراف نشان می دهد که ULEZ در مسیر تبدیل شدن به ثروت بادآورده برای شهرداری قرار دارد. جریمه های عدم پرداخت هزینه از 160 پوند به 180 پوند افزایش خواهد یافت و جرایم جمع آوری شده در 11 ماه اول 2022 نیز در مجموع بیش از 56 میلیون و 995 هزار پوند بوده است. این طرح مجاز به «درآمدزایی» نیست و خان متعهد شده است که تمام پول حاصل از هزینه جدید را برای حمل ونقل عمومی بهتر و جابه جایی با وسایل نقلیه غیر موتوری به کار خواهد برد. او تاکید دارد کهULEZ ارتباطی با افزایش درآمد ندارد، بلکه هدف از آن کاهش تعداد وسایل نقلیه ناسازگار است که به معنای پرداخت صفر و بهتر کردن کیفیت هواست. همزمان با افزایش خودروهای برقی، خان می گوید که می خواهد در هر خیابان لندن یک نقطه شارژ الکتریکی داشته باشد. 11 هزار نقطه شارژ الکتریکی در پایتخت وجود دارد که یک سوم کل بریتانیاست. او برای کمک به افرادی که برای تعویض خودروی خود مشکل دارند نیز برنامه ای دارد؛ به طوری که به گفته خودش 110 میلیون پوند برای حمایت از کسانی که «بدون یک پنی از حمایت دولت» این انتقال را انجام می دهند، یافته است.

دغدغه برجسته دیگر در لندن جنایت است. برخلاف تصور عمومی، نرخ جرم و جنایت در لندن طی سال های اخیر کاهش یافته است. در مقایسه با 12 ماه پیش از همه گیری کرونا، سرقت از خانه ها تا 33 درصد، قتل 27 درصد، جرائم با چاقو 19 درصد، جنایت اسلحه 30 درصد و سرقت نیز 30 درصد کاهش یافته است. اما خان می گوید این کافی نیست؛ چراکه هنوز بسیاری از مردم احساس امنیت نمی کنند و این چیزی است که باید برای آن اقدام کرد. به گفته او، یکی از چیزهایی که با تواضع آن را می پذیرد این است که تجربه زنان از حضور در لندن با او متفاوت است. خان در مواجهه با بوریس جانسون، پریتی پاتل، وزیر کشور وقت و وزیر پلیس که خواستار ماندن کرسیدا دیک کمیسر پلیس متروپلیتن بودند ایستاد و پیروز شد. دیک سال گذشته در شرایطی بحث برانگیز استعفا داد. خان معتقد بود که او اعتماد به نفس خود را در درک مسائل فرهنگی موثر بر جنایت از دست داده است و توانایی مقابله با آن را ندارد. او معتقد است در موقعیتی که قرار دارد نباید کاری برای محبوبیت انجام شود، بلکه باید کاری را انجام داد که ایمان دارد درست است. به گفته خان، مارک رولی، کمیسر پلیس فعلی شهر متعهد شده است تا فرهنگ را در این سازمان تغییر دهد. از سوی دیگر، پس از گزارشی از سوی دفتر او مبنی بر اینکه یک نفر از هر سه قربانی جنایت در لندن از سطح خدمات پلیس متروپلیتن ناراضی است، خان اعلام کرد که بودجه سالانه 3 میلیون پوندی برای افزایش تعداد کارکنان مسوول مراقبت از قربانیان جنایت اختصاص می دهد. به اعتقاد او، جنایت زندگی ها را خراب می کند و ضروری است با قربانیان با نهایت شفقت و احترام رفتار شود. به گفته او، پیگیری موفقیت آمیز پرونده ها اغلب به شهادت قربانیان متکی است؛ بنابراین باید کارهای بیشتری برای ایجاد اعتماد به قربانیان انجام شود.