آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
دانشگاه
۷

60 مطالبه رهبر انقلاب از دانشجویان در 20 سال اخیر

رهبر معظم انقلاب، تنها مسئول نظام جمهوری اسلامی ایران است که هر ساله و به طور مستمر، جلساتی را با دانشجویان برگزار می کنند و هیچ قشری از اقشار کشور به اندازه دانشجویان تا این حد فرصت حضور و سخن گفتن در محضر رهبر معظم انقلاب را پیدا نکرده است.

حضرت آیت الله خامنه ای از جلسات دانشجویی به عنوان «شیرین ترین جلسات» نام می برند و همواره در دیدار با دانشجویان و تشکل های دانشجویی مطالبات و توصیه هایی نیز دارند.

از طرف دیگر کارشناسان معتقدند اگر مطالبات مختلف رهبر انقلاب از مسئولان دانشگاه و دانشجویان علی الخصوص در بحث برگزاری کرسی آزاداندیشی و تقویت فضای گفت وگو در دانشگاه ها محقق می شد، اتفاقات بسیار خوبی رقم می خورد و شاهد حوادث ناگوار اخیر در دانشگاه ها نبودیم.

بر همین اساس در گزارشی مطالبات سال های اخیر رهبر انقلاب از دانشجویان و تشکل های دانشجویی را بازخوانی کنیم. این گزارش ماحصل مطالعه سخنرانی های رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان در 20 سال اخیر است که در ادامه به آن پرداخته ایم.

1. روی مبانی پافشاری کنید

رهبر معظم انقلاب در سال 98 پیامی خطاب به تشکل های دانشجویی ارسال کرده و تاکید کردند: اولا به آنها سلام برسانید ثانیا بگویید امروز بیشتر از همیشه کشور به عنصر مومن حزب اللهی نیاز دارد و هر چه می توانند بر روی مبانی پافشاری کنند. امروز جنگ تمدنی است و رهبر معظم انقلاب به نظریه پردازان تمدنی دستور داده اند به فکر طراحی یک تمدن به جای تمدن غرب باشند و قطعا این تمدن جدید نیز باید تمدن نوین اسلامی باشد.

2. از افراط و تفریط در بیان بپرهیزید

بعضی از دوستان انتقادهایی کردند که خب خوب است، بسیاری از انتقادها هم به جا است، منتها لحن انتقاد را خیلی تند نکنید، یعنی دو چیز را توجه داشته باشید: یکی اینکه در انتقادها سعی کنید که نقطه ضعف به طرف مقابلتان ندهید؛ یعنی جوری حرف نزنید که بتوانند شما را در مرجع قضائی محکوم کنند. دوم اینکه از افراط و تفریط در بیان بپرهیزید.

3. به افزایش کارآمدی دولت ها کمک کنید

رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه های کشور فرمودند: دشمن برای ناکارآمد جلوه دادن دولت مکتبی و حامی ارزش های اسلامی در پیشرفت اقتصادی کشور مانع تراشی می کند که بسیج دانشجویی می تواند با کمک به افزایش کارآمدی دولت این نقشه را خنثی کند.

ایشان در بخش دیگری عقب نگهداشتن ایران از لحاظ علمی و برهم زدن اتحاد ملی و انسجام اسلامی را از دیگر اهداف دشمن برشمردند و افزودند: بسیج دانشجویی می تواند در همه این عرصه ها، نقش فعال و موثری بر عهده گیرد.

4. نهضت کتاب خوانی راه بیندازید

یک توصیه ای که ما همیشه می کردیم، [یعنی] مسئله کتاب خوانی و نهضت کتاب خوانی خیلی در بین مجموعه های دانشجویی رواج مطلوب را نداشته. من این را باز هم تاکید می کنم: شما احتیاج دارید بخوانید، احتیاج دارید بدانید شما نهضت کتاب خوانی باید راه بیندازید، واقعا کتاب بخوانید، مطالعه کنید.

5. میزگرد و کرسی های آزاداندیشی را در دانشگاه ها تشکیل دهید

تشکیل میزگردها و کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها که بنده مکرر این را تکرار کرده ام و تاکید کرده ام و توصیه کرده ام؛ و خب خیلی پیشرفتی نداشته. چه کسی باید این را بکند؟ [اگر] منتظر باشید که رئیس دانشکده یا معاون فرهنگی یا مانند اینها بکنند، فایده ای ندارد؛ خودتان باید بکنید. در دانشگاه ها کرسی های آزاداندیشی را باید تشکیل بدهید.

6. دانشجویان روی موانع تحقق آرمان ها کار کنند

کسانی که یاس و نومیدی به جامعه پمپاژ می کنند، ممکن است دشمن نباشند اما حتما کار آن ها، همان کار دشمن است. حضرت آیت الله خامنه ای، «درست نفهمیدن مسائل کشور و مسئله انقلاب» را از جمله موانع تحقق آرمان ها دانستند و تاکید کردند: دانشجویان و عناصر فکری مومن و انقلابی حوزه و دانشگاه روی این موضوع کار کنند.

7. درگیر حاشیه ها نشوید

«سرگرم نشدن به مسائل و بهانه های اختلاف انگیز و ویران کننده» و نیز «درگیر حاشیه ها نشدن» از دیگر توصیه های موکد رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان بود. رهبر انقلاب به عنوان مثال درباره اصلی شدن حاشیه ها فرمودند: در مسئله فضای مجازی و فلان پیام رسان، یک کاری باید انجام بگیرد و یک کاری هم در حال انجام است اما پرداختن افراطی و تفریطی به این مسئله، مصداق درگیر شدن با حاشیه ها است.

8. وظایف انقلابی خود را بشناسید و به آنها عمل کنید

رهبر انقلاب در بخشی از سخنانشان با دانشجویان، خاطرنشان کردند: نظام در میانه کارزار عظیمی قرار دارد و شما که در وسط این کارزار همه جانبه هستید، باید این رویارویی را احساس و درک کنید و با شناخت طرف مقابل، وظایف انقلابی خود را بشناسید و به آنها عمل کنید.

9. اجازه ندهید که یاس و ناامیدی بر شما غالب بشود

از شکست های مقطعی هم دانشجو نباید مایوس بشود؛ این را توجه داشته باشید؛ اینکه حالا یک جایی ما گفتیم [ولی] نشد، در یک جایی فلان مقصود را داشتیم [ولی] تحقق پیدا نکرد؛ مطلقا بایستی اجازه ندهید که یاس و ناامیدی بر شما غالب بشود.اگر بنا باشد که انسان از شکستها مایوس بشود، ما صد بار باید در دوران مبارزه و صد بار باید در جنگ هشت ساله تحمیلی مایوس می شدیم، عقب نشینی می کردیم.

10. حرفتان را صریح، قاطع و با صدای بلند بیان کنید

شما به عنوان دانشجو، به عنوان مجموعه های دانشجویی، حرفتان را صریح و قاطع و با صدای بلند بیان کنید.

11. آرمان گرایی را فراموش نکنید

آرمان گرایی را فراموش نکنید آرمان گرایی را فراموش نکنید. آرمان ها چیست؟ رسیدن به جامعه عادل، جامعه آزاد، جامعه پیشرفته، جامعه مومن، جامعه متعبد، جامعه مرفه، جامعه متحد، جامعه قوی و مستحکم، جامعه مستقل؛ اینها آرمان است. ارزش دارد که انسان جانش را در راه این آرمانها، برای خاطر خدا [بدهد].

12. واقع بین باشید

واقع بینی؛ واقع بین باشید. بنده یک بار در جلسه مسئولین در ماه رمضان در همین جا گفتم، مدام به ما می گویند واقع بین باشید، واقع بین باشید؛ مرادشان از «واقع بین باشید» این است که موانع را ببینید؛ من می گویم واقع بین باشید، یعنی واقعیات مثبت را ببینید.

13. تشکل ها نقش فعال داشته باشند و تماشاچی نباشند

تشکل ها نقش فعال داشته باشند و تماشاچی نباشند. تشکل نباید بنشیند، در یک حادثه ای که پیشرفتی هست اظهار خوشحالی کند، در یک حادثه ای که مثلا پسرفتی هست احساس حزن و اندوه بکند؛ نه، باید فعال باشد، در هر دو جا باید فعال باشد؛ تماشاچی نباشد.

14. برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه تلاش جدی کنید

تلاش جدی و همه جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه. نگویید در دانشگاه دیگر نمی شود کاری کرد؛ شنفتم این را که بعضی ها می گویند که «آقا، دیگر در دانشگاه نمی شود کاری کرد»؛ نه آقا، در دانشگاه خیلی می شود کار کرد، اتفاقا در دانشگاه باید کار کرد. چه کسی باید در دانشگاه کار بکند؟ شما. شما تشکلها هستید که در دانشگاه باید کار بکنید.

15. تبیین مسئله نقش مردم در حکومت

مسئله «نقش مردم در حکومت» یکی از این کلیدواژه ها است؛ این کلیدواژه است. بعضی ها از بچه های خوب و انقلابی تعجب می کنند که فلانی مدام می گوید در انتخابات شرکت کنید، شرکت کنید؛ از من گله مند می شوند که چرا شما مدام گفتید بیایید در انتخابات شرکت کنید. آقاجان! توجه داشته باشید که مصیبت، آن روزی است که مردم پشت کنند به صندوق رای؛ این مصیبت است و دشمن این را می خواهد.

16. کلیدواژه های اساسی را درست تبیین کنند

مسئله «نفی نظام سلطه» جزو کلیدواژه های اصلی است، مسئله «آزادی» جزو کلیدواژه های اصلی است؛ آزادی را درست باید تبیین کنید. مسئله «عدالت» جزو کلیدواژه های اصلی ا ست؛ و از این قبیل. اینها را باید تبیین کنید. یعنی توصیه من به تشکلهای دانشجویی این است که این کلیدواژه های اساسی و اصلی را درست تبیین کنند. از بیانات امام استفاده کنید و مانند اینها.

17. یک توصیه دیگر هم مسئله تدین و تعبد در عمل و گفتار است

یک توصیه دیگر هم مسئله تدین و تعبد در عمل و گفتار است. من فراموش نمی کنم آن روزی را -سالها پیش البته- که شنیدم یک مجموعه دانشجویی که خب با ما هم مرتبط بود و خیلی هم گرم و گیرا، مثلا در فلان جلسه شان یک چیز خلاف شرعی اتفاق افتاده؛ نگران شدم؛ نه به خاطر اینکه اینها گناه کردند -که خب آن البته نگرانی داشت- نگران شدم از اینکه راه اینها عوض شده و بعد دیدم همین جور هم بود.

18. توصیه به دانشجویان خواهر: مسئله زن در غرب را دنبال کنید

یک توصیه دیگر، سفارش به دانشجویان خواهر است. من سفارش می کنم یکی از نکاتی که دانشجویان خواهر در تشکل ها دنبال کنند، مسئله ی زن در غرب باشد؛ ما کمتر به این مسئله می پردازیم.

19. تشکل ها امید را در دانشگاه ها تزریق کنند

آخرین حرف ما هم این است که تشکلها امید را تزریق کنند در دانشگاه ها؛ خودشان امیدوار بمانند و امید را هم تزریق کنند در دانشگاه ها و نگذارند جو ناامیدی به وجود بیاید.

20. مطالبه گری درست دانشجویان زمینه ساز تلاش بیشتر مسئولان می شود

برطرف کردن مشکلات کلان کشور بر عهده مسئولان عالی رتبه است اما مطالبه گری دانشجویان اگر با مطالعه و اطلاعات دقیق و درست همراه باشد، قطعا زمینه ساز تلاش بیشتر مسئولان برای حل مشکلات خواهد بود.

21.دانشجو باید دارای بصیرت باشد و به تحولات با چشم باز نگاه کند

ایشان، دانشجویان را به خوب درس خواندن در کنار تقویت ایمان و معنویت سفارش کردند و گفتند: دانشجو همچنین باید دارای بصیرت باشد و به محیط دانشجویی و مسائل و تحولات کشور، منطقه و جهان با چشم باز نگاه کند.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: اگر چشم باز و بصیرت وجود نداشته باشد، ممکن است دانشجو در تشخیص دوست و دشمن و یا در تحلیل مسائل منطقه ای و بین المللی دچار اشتباه و خطای محاسبه شود.

22. اطلاعات دقیق، صحیح و مستدل بودن از الزامات موضع گیری است

ایشان، «اطلاعات دقیق و صحیح، مستدل بودن و به هنگام بودن» را از الزامات موضع گیری تشکل های دانشجویی برشمردند و افزودند: این مواضع باید به خوبی در نشریات دانشجویی انعکاس یابد، ضمن اینکه می توان با روش های دیگر ازجمله سخنرانی نمایندگان تشکل ها پیش از خطبه های نماز جمعه ی شهرهای بزرگ، این مواضع را به گوش جامعه نیز رساند.

23.تشکل های دانشجویی مواضع خود را برای دانشجویان و مردم تبیین کنند

در تفکر اسلامی، اقناع و جذب دل ها، یک اصل مهم است و تشکل های دانشجویی باید با استدلال های محکم و روشن، مواضع خود را برای دانشجویان و مردم تبیین کنند.

24. مخاطبان دانشجو را توسعه دهید

حضرت آیت الله خامنه ای، همچنین «توسعه مخاطبان دانشجو» را از دیگر وظایف مجموعه های دانشجویی برشمردند و افزودند: اخلاق، حوصله، تحمل شنیدن حرف مخالف و تسلط بر مطالب ارائه شده، از پیش نیازهای عمل به این وظیفه است.

25. پرهیز از زدن اتهام غیرانقلابی به افراد

«پرهیز از زدن اتهام غیرانقلابی به افراد» دهمین توصیه رهبری به تشکل های دانشجویی بود. ایشان به دانشجویان خاطرنشان کردند: انقلابی بودن، مراتب و معیارهای مشخصی دارد و نباید کسانی را که دیدگاه هایشان با شما انطباق کامل ندارد اما دارای این معیارها هستند، به غیرانقلابی بودن متهم کنید.

26. یکی از بزرگ ترین وظایف شما، خودسازی اخلاقی است

شما دانشجویان، متوجه باشید که یکی از بزرگ ترین وظایف شما، خودسازی اخلاقی است، اخلاق خود را تکمیل کنید، شما جوانان فرصت را دارید. دوران، دوران شماست، شما در دوران خوبی زندگی میکنید؛ در سایه حکومت قرآنی و فرهنگ اسلامی زندگی می کنید؛ بنابراین، از لحاظ روحی و معنوی، فرصت برای والا و شایسته شدن دارید، این فرصت را مغتنم بشمارید.

27. از نظام اسلامی دفاع صریح و بدون تقیه انجام دهید

ایشان خاطرنشان کردند: دشمن با تکیه بر کمبودها، نقص ها و قصورها، انقلاب را کم ارزش جلوه می دهد و پیشرفت ها و موفقیت ها را نادیده می گیرد که لازم است تشکل های انقلابی این نامعادله را برهم بزنند.

28. توسعه اردوهای جهادی در روستاها و مناطق محروم

اردوهای جهادی، هم خودسازی است، هم خدمت و هم آشنایی با فضای واقعی کشور. تحقق این مسئله راه های روشنی دارد که ایجاد صنایع کوچک و تبدیلی ازجمله آنها است، البته عمل به این توصیه مستمر، همت می خواهد.

29. تشکل ‏های دانشجویی برای رسیدن آرمان ها به وجود می‏ آیند

تشکل دانشجویی با حزب فرق دارد. احزاب و سازمان های سیاسی در وضع رایج و متعارف عالم، تشکیلاتی هستند که برای رسیدن به قدرت به وجود آمده ‏اند. احزاب در دنیا این جورند. یعنی مجموعه هایی تشکیل می شوند برای اینکه قدرت سیاسی را در جامعه در دست بگیرند. این خاصیت حزب است. تشکل‏های دانشجویی مطلقا برای این به وجود نمی‏ آیند و نمی خواهند قدرت را در دست بگیرند. تشکل‏های دانشجویی برای رسیدن آرمان ها به وجود می‏ آیند.

30. دانشجو باید قدرت تحلیل سیاسی داشته باشد

بنده یک وقت عرض کردم دانشگاه ها باید سیاسی باشند و دانشجو باید سیاسی باشد. معنای حرف آن است که دانشجو باید قدرت تحلیل سیاسی داشته باشد تا جبهه بندی های دنیا را بشناسند تا بفهمد امروز دشمن کجاست و از کجا و با چه ابزاری حمله می کند. این برای شما لازم است. اگر شما تلاش سیاسی، کار سیاسی، مطالعه سیاسی و مباحثه سیاسی نداشته باشید، این توانایی را پیدا نمی کنید.

31. دانشجویان باید در ترسیم حرکت عمومی جامعه نقش داشته باشند

بارها در مجامع دانشجویی گفته ام که در این نظام مردمی، دانشجویان که طبقه پیشرو و پیشاهنگ و زبده و با نشاط پیکره اجتماع هستند، باید در سازندگی آینده و ترسیم حرکت عمومی جامعه، بیش از جاهای دیگر نقش و اثر داشته باشند.

32.تقویت مبانی معرفتی و پرهیز از انفعال

توصیه دیگر تقویت مبانی معرفتی است؛ این خیلی مهم است. الحمدلله در شماها خوش فکر خیلی زیاد است و در زمینه های مختلف فکر می کنید، کار می کنید، منتها محیط های جوان از جمله دانشگاه از قدیم آماج آسیب هایی بوده، از جمله دو آسیب بزرگ متوجه محیط های جوان بوده که این دو آسیب یکی انفعال است، یکی انحراف است.

33.گسترش جبهه انقلاب و پرهیز از طرد افراد معتقد

جبهه انقلاب را گسترش بدهید، یارگیری کنید؛ حذف نکنید؛ صرف اختلاف سلیقه و اختلاف نظر درباره فلان مسئله موجب طرد نشود. بعضی هستند که به اسلام و انقلاب و نظام اسلامی و به خیلی از خصوصیاتی که شما به آن اهمیت می دهید معتقدند، در فلان مسئله خاص با شما موافق نیستند؛ این نباید موجب بشود که شما او را طرد کنید، از دایره انقلابی گری خارج بدانید. هر چه می توانید جبهه ی انقلاب را گسترش بدهید، جذب کنید؛ البته منظورم جذب منافق نیست، جذب آدم بی اعتقاد نیست؛ جذب آدم معتقدی است که با شما اختلاف سلیقه دارد.

34. اهمیت به مسئله حجاب در محیط دانشگاه

توصیه دیگر مسئله حجاب و حیای اسلامی است در دانشگاه ها که من نسبت به این مسئله دغدغه دارم و من خواهش می کنم که هم مسئولان دانشگاه ها و روسای دانشگاه ها، هم مدیران وزارت های مربوط به دانشگاه ها، هم خود دانشجوها به خصوص دخترخانم ها

به مسئله حجاب، به مسئله فاصله گذاری بین زن و مرد که در اسلام وجود دارد توجه کنند، به آن اهمیت بدهند، موازین شرعی را در دانشگاه رعایت کنند.

35. روی تحول و حرکت به سوی آرمان های انقلاب کار کنید

رهبر معظم انقلاب در این دیدار از دانشجویان مطالبه کردند: شما جوانان باید در جلسات دانشجویی، روی تحول و حرکت به سوی آرمان های انقلاب کار کنید و آن را برای مردم تبیین کنید.

36. نخبگان انقلابی باید دست کشور را پر کنند و فکر تولید کنند

نخبگان انقلابی و مومن هستند که بایستی دست کشور را پر کنند و فکر تولید کنند و دانش حرکت در راه را بایستی تولید کنند. راهبری های عملیاتی توسط نخبگان بایستی با در نظر گرفتن مشکلات و موانع انجام بگیرد. امام (رضوان الله علیه) روی مسئله ی اسلامی شدن دانشگاه ها اصرار داشتند.

37. در جلسات دانشجویی روی آرمان های انقلاب کار کنید

الان ما دشواری های زیادی در این زمینه داریم، احتیاج به یک حرکت تحولی وجود دارد. حالا این آرمان ها که البته باید متوجه به این آرمان ها باشیم و حرکت به سمت اینها بکنیم، سطوح مختلفی دارند و ان شاءالله شماها بایستی در جلسات دانشجویی، در جلسات بحث و بررسی دانشجویی روی اینها کار کنید و به جزئیات آنها برسید و این را برای مردم تبیین کنید.

38. مطالبه گری کنید و از مسئولان بخواهید کار جدی بکنند

توصیه بعد مطالبه گری؛ طبیعت دانشجو مطالبه گری است؛ مطالبه گری کنید و از مسئولان بخواهید که کار جدی بکنند؛ یکی از کارهایی که شماها می توانید بکنید این است؛ شما برحذر بدارید مسئولان را از کارهای نمایشی؛ از آنها بخواهید کارهای جدی و واقعی انجام بدهند؛ این یکی از مطالبات درست و بجای دانشجویان است که می توانند این را بخواهند.

39. با مسائل کشور مماس بشوید

توصیه بعدی این است که با مسائل کشور مماس بشوید. با مسائل کشور مماس بشوید، مسائل را از نزدیک ببینید، درک کنید، روی آن کار کنید، متمرکز بشوید. روی آن مسائل فکر کنید، تحقیق کنید؛ نتایج تحقیقتان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. یکی از مواردی که شما می توانید روی آن فکر کنید، کار کنید، با آن تماس پیدا کنید، همین مسئله شرکت های دانش بنیان و بنگاه های دانش بنیان است.

40. توصیه بنده اندیشه ورزی است

توصیه بعدی پرداختن به اندیشه ورزی است. ببینید در دانشگاه دو چیز لازم است: علم و فکر. علم بدون فکر مشکل ساز می شود، علمی که بدون فکر باشد، راه را غلط می رود؛ تبدیل می شود به سلاح های کشتار جمعی و سلاح اتمی و سلاح شیمیایی و بعضی از پدیده های علمی دیگری که بشریت را دارد بدبخت می کند. یکی از کارهای مهم اندیشه ورزی است؛ توصیه من این است.

41. تزریق امید در دانشگاه ها

تشکل ها امید را تزریق کنند در دانشگاه ها؛ خودشان امیدوار بمانند و امید را هم تزریق کنند در دانشگاه ها و نگذارند جو ناامیدی به وجود بیاید.

42. توجه به پیشرفت علمی کشور برای گشایش افق آینده کشور

مسئله پیشرفت علمی را که بنده سالها است روی آن تکیه می کنم، همچنان مورد تکیه است. باز هم عرض می کنم: العلم سلطان، علم اقتدار است، علم قدرت است و باید دنبال علم بود. محیط های دانشگاهی، محیط های تحقیقاتی و پژوهشی حتما بایستی به مسئله علم توجه کنند. ضمنا توجه بکنید، اینکه من تاکید می کنم روی مسئله علم، [برای این است که] علم برای پیشرفت کشور است، علم برای گشایش افق آینده است، علم برای همان چیزی است که من سالها پیش گفتم که پنجاه سال بعد باید ما به جایی برسیم که هر کسی خواست از تازه های علمی دنیا بهره ببرد، مجبور باشد زبان فارسی یاد بگیرد؛ علم با این نیت، با این هدف.

43. نگاه راهبردی به انقلاب و تفکر درباره آینده

به انقلاب نگاه راهبردی داشته باشید؛ برای بیست سال، سی سال آینده فکر کنید همچنان که دشمن شما فکر می کند. عزیز من! شما امروز مثلا بیست ودو سه سالت است... بیست سال دیگر شما یک مرد چهل ساله، چهل وپنج ساله هستید و احتمالا منشا یک خدمت بزرگ، یک کار بزرگ در این کشور خواهید بود. نمی گویم که حتما باید شغل دولتی داشته باشید... اما بالاخره روسای جمهور آینده، وزرای آینده، نمایندگان مجلس آینده، مسئولین گوناگون آینده از میان همین شماها هستند؛ دانشجویان امروزند؛ نگاهی بکنید که شامل آن روز بشود، دنیایی تصویر بکنید که آن روز که می خواهید در آن دنیا نقش آفرینی بکنید آن دنیا را بپسندید؛ یک چنین تصویری داشته باشید؛ این تصویر آرمانی را دنبال کنید.

44. همراه کردن مطالبه گری با ارائه راه حل

مطالبه گری فقط انتقاد نیست، مطالبه گری فقط اعتراض نیست، اگر چه در آن، اعتراض هم وجود دارد. انتقاد در کنار پیشنهاد؛ امروز البته پیشنهادهایی شد، خوب هم هست، بعضی از این پیشنهادها، پیشنهادهای قابل قبولی است، بعضی هم قابل بررسی است، لکن مجموعه جوانی که این سخن را می شنوند و در این عرصه ها فعال هستند توجه کنند اینکه ما صرفا انتقاد کنیم، صرفا اعتراض کنیم، این کار را پیش نمی برد، این مطلقا فایده جدی و ماندگاری ندارد؛ حالا ممکن است یک فواید کوچکی اول کار داشته باشد؛ آنچه فایده دارد عبارت است از پیشنهاد. ببینید در اسلام هم نهی از منکر با امر به معروف همراه است، نهی از منکر همان اعتراض است، امر به معروف یعنی پیشنهاد، ارائه راه حل، ارائه کاری که باید انجام بگیرد و می تواند انجام بگیرد؛ اینها با هم هستند؛ بنابراین مطالبه گری را حتما با ارائه راه حل و دادن راه حلهای خوب و قابل قبول همراه کنید.

45. داشتن نقش فعال در حوادث

تشکلها نقش فعال داشته باشند و تماشاچی نباشند. تشکل نباید بنشیند، در یک حادثه ای که پیشرفتی هست اظهار خوشحالی کند، در یک حادثه ای که مثلا پسرفتی هست احساس حزن و اندوه بکند؛ نه، باید فعال باشد، در هر دو جا باید فعال باشد؛ تماشاچی نباشد.

46. توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی در اندیشه و عمل

سبک زندگی اسلامی ایرانی را در اندیشه و عمل دنبال کنید؛ مسئله مهمی است. بنشینید رویش فکر کنید، مصداقهایش را مشخص کنید، بعد خودتان عمل کنید و این را به عنوان دستورالعمل [منتشر کنید]؛ فرض کنید یک جزوه منتشر بشود در مورد سبک زندگی اسلامی من باب مثال در مسیرها.

47. کار عمقی روی مفاهیم اسلامی و پرهیز از سطحی نگری

تشکلهای دانشجویی، روی معارف اسلامی کار کنند. کتاب هم کم نداریم؛ کتاب خیلی داریم. یک روزی ما ناچار بودیم فقط به کتابهای شهید مطهری ارجاع بدهیم -البته آن کتابها باز هم همچنان در قله است و خیلی باارزش است- اما امروز غیر از آنها هم کتابهای زیادی داریم؛ [دانشجویان] می توانند شیوه ها و روشهای مطالعاتی انتخاب بکنند، مطالعه کنند، کار کنند، بحث کنند، جلسه خطابه بگذارند، به اصطلاح کنفرانس بگذارند، میزگرد بگذارند؛ یعنی سطح را [بالا ببرند].

48. اثرگذاری فکری و دینی بر مجموعه دانشجویان

بایستی تلاش شما برای همفکر کردن و همراه کردن مجموعه دانشجویان، یک تلاش جدی، برنامه ریزی شده و اساسی باشد. هیچ لزومی ندارد که آنها بیایند جزو تشکل شما بشوند اما لزوم دارد که تحت تاثیر تفکر شما قرار بگیرند و تلاش حداکثری برای اثرگذاری فکری و دینی و باز کردن گره های فکری آنها [انجام شود].

49. تشکیل جبهه واحد ضدآمریکایی در سطح دانشجویان جهان اسلام

از مسائلی که به نظرم می توانید شما [دانشجویان] انجام بدهید تشکیل یک جبهه واحد ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی در سطح دانشجویان جهان اسلام است؛ این کار را بکنید. بنشینید، فکر کنید، بعد یک جبهه ضدصهیونیستی و ضدآمریکایی [تشکیل بدهید]. امروز وسیله ارتباط هم آسان است، دیگر نامه نگاری و پست و تلگراف و مانند اینها لازم ندارد. در فضای مجازی تماس بگیرید، کمااینکه در موارد مشابهی این کار انجام گرفته. به قول این فرنگی مآب ها یک کمپین های عمومی دنیای اسلامی تشکیل بدهید علیه تسلط آمریکا، از لحاظ ضدیت با سیاستهای آمریکایی و سیاست های صهیونیستی.

50. حرکت خودجوش در کارهای اندیشه ای و اجرایی

آنچه ما از بچه های دانشجو، از شما جوانهای عزیز که من خیلی به شماها واقعا علاقه مندم، انتظار داریم این است که شماها باید خودجوش باشید، باید خودکار باشید، باید منتظر این نباشید که شما را به کار وادار کنند؛ بخصوص جوانهایی که مثلا مربوط به تشکلهای گوناگون دانشجویی هستند. باید خودکار حرکت کنید، باید بچه هایی که اهل اندیشه هستند؛ بعضی ها هستند در اندیشه ورزی پیشرو هستند، بعضی ها در حرکتهای اجرائی پیشرو هستند؛ هر کدام در هر قسمتی که توانایی اش را دارید بایستی خودجوش و خودکار باشید؛ مثل مبارزات مبارزین زمان طاغوت. خب، اگر باور می کنید ما هم یک وقتی هم سن شما بودیم، یک زمانی در همین دوره [بودیم].

51. تاریخ بخوانید تا واقعیت غرب را بشناسید

باز هم من توصیه می کنم که تاریخ بخوانید. تاریخ دوره استعمار را بخوانید تا ببینید غربی ها علی رغم ظاهر نونوار اتوکشیده ادکلن زده منظم و مرتب و داعیه های حقوق بشرشان، چه وحشیگری عظیمی در این مقوله کردند. نه اینکه فقط آدم ها را بکشند؛ در دور نگهداشتن ملت های تحت استعمار خودشان از عرصه پیشرفت و امکان پیشرفت در همه زمینه ها هم تلاش زیادی کردند. ما می خواهیم این اتفاق نیفتد.

52. به کارهای فکری و فرهنگی عمیق بپردازید

یکی از چیزهایی که من میخواهم بخصوص به تشکل های دانشجویی توصیه کنم، این است که به طور جدی به کارهای فکری و فرهنگی برنامه مند و هدفمند و عمیق بپردازند. یک وقت هست که دشمن به عرصه دانشگاه تهاجم آشکار می کند؛ این جا شما باید حضور آشکار داشته باشید.

53. تشکل های دانشجویی هم جهت پیش بروند

یک توصیه دیگر ما هم این است که تشکلهای دانشجویی با هم همفکری و همکاری و همدلی نشان بدهند. حالا من نمی خواهم یک چیزی را حتما یک پیشنهاد قطعی بکنم، اما به نظر آدم می رسد که مثلا یک مجمع هماهنگ کننده ای بین این تشکل ها وجود داشته باشد تا تشکل ها هم جهت پیش بروند.

54. ایجاد دانشگاه متدین

هدف انقلاب ایجاد دانشگاه متدین بود، که جوان کشور وقتی می آید دانشگاه و چند سال در دانشگاه می ماند و بعد می آید بیرون، باید متدین بیاید بیرون، حتی متدین تر از وقتی که وارد دانشگاه شد. هدف ضدانقلاب درست عکس این بود؛ البته در این هدف خیلی موفق نشدند.

55. از بدنه دانشجویی غافل نشوید

نکته دیگر این است که همه تشکلها ارتباطاتشان را با بدنه دانشجویی تقویت کنند. به نظر من از بدنه دانشجویی غافل نشوید.

56. حرکت علمی در دانشگاه ها را حفظ کنید

و همین جا به شما بگویم، مواظب باشید توی این قضایای سیاسی کوچک و حقیر مبادا دانشگاه تحت تاثیر قرار بگیرد؛ مبادا کار علمی دانشگاه متزلزل شود؛ حواستان باشد. یعنی یکی از مسائل مهم در پیش روی شما، حفظ حرکت علمی در دانشگاه هاست.

57.دغدغه هویت زدایی و آرمان زدایی از دانشگاه را داشته باشید

مسئولین و خود دانشگاهیان و شما دانشجوها در درجه اول دغدغه هویت زدایی و آرمان زدایی از دانشگاه را داشته باشید. بایستی برایش نگران بود و فکر کرد؛ همه باید فکر کنند. ایدئولوژی، تفکر، ارزش ها، هویت یک ملت است. اینکه گفته می شود بایستی در داخل ایدئولوژی زدایی بشود، یعنی هویت فکری جامعه که مظهر مهمش هم دانشگاه و دانشجو است بایستی از بین برود.

58. دانشجوها فعالیت های بین المللی داشته باشند

یک توصیه دیگر در مورد فعالیت های بین المللی است. دانشجوهای ما، تشکل های ما، فعالیتهای بین المللی داشته باشند. الان در دنیا گروه های جوان دانشجو و غیر دانشجوی زیادی هستند که علیه سیاستهای استکباری، علیه آمریکا، علیه سیاستهای اروپایی و غربی به شدت مشغول فعالیت هستند با این ها ارتباط سالم برقرار کنید.

59. تقویت مبانی معرفتی را جدی بگیرید

در مسائلی که با سرنوشت کشور ارتباط پیدا می کند، حتما تحلیل و موضع داشته باشید. برادرها و خواهرها! تقویت مبانی معرفتی را جدی بگیرید. البته من امروز که نگاه می کنم، می بینم در مقایسه با هفت هشت سال پیش که ماه رمضان در همین جا جلسه تشکیل می شدتوجه به مبانی معرفتی در بین دانشجوها قوی تر شده است.

60. در مطالبه گری ها با دشمن وجه مشترک پیدا نکنید

در مطالبه گری ها که من به شما توصیه مطالبه گری می کنم مراقبت کنید دشمن نتواند از مطالبه بحق شما سوءاستفاده کند، هم در صورت بندی مسئله هم در راه حلی که ارائه می دهید، سعی کنید با دشمن وجه مشترک و مخرج مشترک پیدا نکنید.

* پی نوشت ها در تحریریه موجود است.