آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
خبر
۸

ایرادات شورای نگهبان در دقیقه 90 بازی را تغییر داد: 2 تغییر مهم در لایحه بودجه 1402

شیرین جمشیدیان

ایرادات شورای نگهبان باعث شد که روز گذشته نمایندگان دو تغییر کلیدی در لایحه بودجه1402 اعمال کنند. اولین تغییر حذف عبارت ارز صادراتی بود و جای آن را «نرخ های کشف شده در بازارهای رسمی» گرفت. بر این اساس نرخ محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی، حقوق ورودی و تسعیر نباید کمتر از نرخ کشف شده بازارهای رسمی باشد. دومین تغییر به سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از فروش نفت، گاز و میعانات گازی بازمی گشت که قرار شد به 42درصد افزایش یابد.

روز گذشته آخرین جلسه صحن علنی مجلس در سال 1401 برگزار شد و ایرادات شورای نگهبان از لایحه بودجه 1402 در صحن علنی بررسی و برای تامین نظر این شورا برخی ایرادات اصلاح شد. همچنین با اصرار نمایندگان بر چند بند از لایحه بودجه، این بندها برای تصمیم گیری به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. اگرچه بنا به گفته محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس در لایحه بودجه 1402 ساعت 22 سه شنبه به دست مجلس رسید، اما کمیسیون تلفیق بودجه به طور غیر رسمی ایرادات شورای نگهبان را دریافت کرده بود و روز دوشنبه این ایرادات را در صحن کمیسیون اصلاح کردند تا روز گذشته این ایرادات در صحن مجلس بررسی شود.

یکی از ایراداتی که شورای نگهبان از مصوبات مجلس گرفته بود الحاقیه 6 تبصره (1) لایحه بودجه بود که در آن از کلمه «ارز صادرات» استفاده شده بود و همین کلمه ابهام داشت و مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت. کمیسیون تلفیق برای تامین نظر شورای نگهبان از کلمه «نرخ های کشف شده در بازارهای رسمی» استفاده کرد و همین مورد در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. در همین زمینه مهدی طغیانی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 در گفت وگو با «دنیای اقتصاد»، به چرایی اصلاح بند الحاقی 6 تبصره (1) لایحه بودجه 1402 اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی چند نرخ ارز دارد از جمله نرخ نیما، مرکز مبادله، حواله مرکز و اسکناس مرکز و دیگری نیز نرخ صرافی است که اگر این مورد را در نظر نگیریم، حداقل سه نرخ رسمی داریم. بر اساس حکم جایگزین که روز گذشته در مجلس به تصویب رسید بانک مرکزی باید به نحوی نرخ مشخص شده برای محاسبات بودجه و گمرک را اعلام کند که از میانگین نرخ های رسمی کشف شده پایین تر نباشد. او ادامه داد: شورای نگهبان ابهام داشت که ارز صادراتی یعنی کدام ارز و به همین دلیل مجلس بند الحاقی 6 تبصره (1) را اصلاح کرد.

بدین ترتیب بند الحاقی 6 تبصره (1) به شرح زیر اصلاح شد: به منظور تحقق نظام ارزی شناور مدیریت شده، افزایش انگیزه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی و صیانت از ذخایر ارزی کشور، دولت و دستگاه های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/ 7/ 1386 و شرکت های تابعه و وابسته به آنها و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مجاز به تخصیص، فروش، تهاتر یا مبادله منابع ارزی حاصل از صادرات نفت، گاز، میعانات گازی، فرآورده های نفتی و گازی و سایر منابع به نرخ های کشف شده در بازارهای رسمی نیستند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است نرخ های کشف شده در بازارهای رسمی را به صورت روزانه در تارنمای خود برای عموم، منتشر و با همکاری دستگاه های یادشده گزارش اجرای این بند را به صورت ماهانه به کمیسیون های برنامه وبودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

نرخ محاسبات کلیه ارزهای موضوع این قانون از جمله نرخ محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی و حقوق ورودی و تسعیر نباید کمتر از نرخ های کشف شده در بازارهای رسمی باشد. یکی دیگر از اصلاحیه های مهم روز گذشته مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه 1402 که برای تامین نظر شورای نگهبان انجام شد، افزایش 2 درصدی سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز بود. در حالی که در لایحه بودجه 1402 سهم صندوق توسعه ملی از محل مذکور 40 درصد برآورد شده بود، اما با ایراد شورای نگهبان از بندهای الف و ب تبصره (1) در لایحه بودجه 1402 سهم صندوق توسعه ملی افزایش پیدا کرد.

در همین خصوص مهرداد گودرزوندچگینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت وگو با «دنیای اقتصاد»، گفت: بر اساس سیاست های بالادستی سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز باید سالانه 2 درصد افزایش پیدا کند، اما دولت اصرار داشت که سهم صندوق توسعه ملی در سال 1402 افزایش نیابد و مجلس با دولت همراهی کرد. دولت اعلام می کرد سهم صندوق توسعه ملی تا زمانی که برنامه هفتم بیاید، همان 40درصد در نظر گرفته شود. اما با توجه به ابلاغ سیاست های کلی برنامه هفتم به دولت، دولت در لایحه بودجه 1402 باید افزایش 2 درصد را اعمال می کرد که این اتفاق نیفتاده بود. او ادامه داد: شورای نگهبان عدم افزایش سهم صندوق توسعه ملی را خلاف برنامه دانست و به همین دلیل از آن ایراد گرفت. البته در نهایت صندوق توسعه ملی در اختیار دولت است و اگر دولت در جایی ضروری بداند می تواند با اذن مقام معظم رهبری از این صندوق استفاده کند.

در سال جاری نیز دولت با اذن مقام معظم رهبری دوبار و در هر بار 10 درصد از سهم منابعی را که باید به صندوق توسعه ملی می رفت به خزانه واریز کرد که نیمی از آن برای اشتغال و نیمی دیگر برای عمران بود. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: ما هرچقدر بتوانیم برنامه محور باشیم و بر اساس برنامه عمل کنیم، یقینا کنترل تورم و گرانی ممکن است. اگر با برنامه باشیم راحت تر می توان مشکلات را کنترل کرد، اما اگر برنامه نداشته باشیم به معنای آن است که بیش از حد به بازار پول تزریق کردیم که این امر موجب تورم می شود.

اصرار نمایندگان بر چند مصوبه خود

نمایندگان در بررسی چند مصوبه که از نظر شورای نگهبان دارای ایراد بود بر مصوبه قبلی خود اصرار کردند و این مصوبات به عنوان مصوبات اختلافی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. نمایندگان در بررسی بند ک تبصره 6 لایحه بودجه 1402 بر مصوبه قبلی خود در خصوص سازو کار تخفیف مالیاتی برای مودیان خوداظهار بر نظر قبلی خود تاکید کردند. همچنین معافیت مدارس از پرداخت قبوض آب و برق و گاز که از موارد مورد ایراد شورای نگهبان بود با اصرار نمایندگان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. علاوه بر این نمایندگان برجزء 6 بند ث تبصره 6 ماده واحده لایحه بودجه اصرار کردند.

براساس این بند، «معافیت بند «ب» ماده (159) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران صرفا نسبت به واحدهای صنعتی و معدنی که پروانه بهره برداری یا قرارداد استخراج آنها طی دوره اجرای قانون مذکور صادر شده باشد، جاری است. وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است فهرست تمامی معافیت های مالیاتی و گمرکی و میزان معافیت آنها را مشخص و ظرف دو ماه پس از ابلاغ این قانون به مجلس شورای اسلامی ارسال کند و گزارش این بند را هر سه ماه یک بار به کمیسیون های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه دهد.»

اصلاحیه های دیگر در لایحه بودجه

همچنین در جلسه روز گذشته نمایندگان جهت تامین نظر شورای نگهبان، بندالحاقی 10 تبصره 2 در لایحه بودجه 1402 را که بر اساس آن دولت مکلف به اختصاص سهام به فرزندان متولد 1402 بود، حذف کردند. در بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه 1402 برای تامین نظر شورای نگهبان مجلس شورای اسلامی به دولت مجوز دادند در سال آینده 30 همت اوراق مال اسلامی جهت تکمیل طرح های نیمه تمام آبی منتشر کند.

بر این اساس نمایندگان بند مربوط به معافیت کلیه رده های بسیج مستضعفین از پرداخت حق انشعاب برق، گاز، آب و فاضلاب و عوارض شهرداری را از بودجه 1402 حذف کردند. در ادامه و برای تامین نظر شورای نگهبان مجلس شورای اسلامی به دولت مجوز داد در سال آینده 30 همت اوراق مالی اسلامی جهت تکمیل طرح های نیمه تمام آبی منتشر کند. همچنین برای تامین نظر شورای نگهبان جزء 6 بند ث، بند ض و بند الحاقی 3 تبصره 6 را اصلاح کردند و بر این اساس نمایندگان واردات ماشین آلات و تجهیزات راهداری را به شرط عدم پاسخگویی نیاز داخل در سال 1402 مجاز دانستند.

در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق جهت تامین نظر شورای نگهبان بند م تبصره 6 لایحه بودجه 1402 اصلاح شد و بر این اساس، واردات خودروی آمبولانس درصورت عدم امکان تامین از محل تولید داخل توسط سازمان اورژانس کشور، هلال احمر و بنیاد شهید و امور ایثارگران و دانشگاه های علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی کشور و خیرین بیمارستان ساز با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین آمبولانس فوریت های اجتماعی توسط سازمان بهزیستی کشور در سال 1402 از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی، معاف است. همچنین با تصویب مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان، بخشی از بند (ز) تبصره 7 مربوط به واگذاری مجوزهای بهره برداری از معادن از لایحه بودجه 1402 حذف شد.

نمایندگان مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان بند (ک) تبصره 9 لایحه بودجه 1402 که مربوط به تشکیل صندوق توسعه گردشگری بود از لایحه بودجه 1402 حذف کردند. همچنین با موافقت نمایندگان و برای تامین نظر شورای نگهبان بند مربوط به پرداخت 100 میلیون تومان به هر مسجد از لایحه بودجه 1402 حذف شد. همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی بند مربوط به مجوز مجلس به وزارت دفاع برای مشارکت در ساخت انواع خودروی سبک و سنگین پس از اخذ مجوز را از لایحه بودجه 1402 حذف کردند. در ادامه جلسه روز گذشته مجلس جزء 7 بند الف تبصره 12 لایحه بودجه 1402 برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح و تصویب شد.

نمایندگان مجلس جهت تامین نظر شورای نگهبان ارقام مشخص شده در بودجه برای حقوق سربازان در سال آینده را حذف کردند البته این به معنای حذف حقوق سربازان نیست، بلکه درصد افزایش حقوق در بودجه لحاظ شده است. همچنین نمایندگان بند (ب) تبصره 12 لایحه بودجه 1402 را اصلاح کردند و بر اساس مصوبه نمایندگان دستگاه های اجرایی مکلف شدند تا پایان خرداد نظام های پرداخت خود را به تصویب شورای حقوق و دستمزد برسانند. جهت تامین نظر شورای نگهبان بندی از لایحه بودجه درباره تعیین مدیران عامل بانک های مسکن و صنعت و معدن نیز حذف شد.

در ادامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی بند مربوط به الزام مسوولان دستگاه های اجرایی برای ارائه گزارش عملکرد به معاونت حقوقی رئیس جمهور را از لایحه بودجه 1402 حذف کردند. در ادامه برای تامین نظر شورای نگهبان، نمایندگان مجلس بندی از لایحه بودجه را حذف کردند که در آن سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه مکلف شده بود تا امکان ثبت تمامی اسناد قابل ثبت در دفاتر رسمی و ارائه خدمات قضایی را از طریق پلتفرم های بخش خصوصی به صورت آنی، غیرحضوری و خودکار فراهم کند.

سوت پایان بررسی بودجه

محمدباقر قالیباف در جلسه عصر روز گذشته و بعد از پایان بررسی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس در لایحه بودجه سال 1402 گفت: برخی از موارد بودجه اصلاح شد و در برخی موضوعات، مجلس اصرار کرد که طبیعتا به مجمع تشخیص می رود و آنجا جلسه است و من از طرف دوستان شرکت می کنم که در صورت اجازه مجلس شورای اسلامی ما درباره برگشتی های شورای نگهبان و احکام ذیل جداول ابهامات را رفع می کنیم. او در ادامه از مجلس شورای اسلامی برای دادن اجازه به او جهت اصلاحات بابت رفت و برگشتی های مصوبات مجلس در بودجه با شورای نگهبان و همچنین بررسی جداول بودجه رای گیری کرد که نمایندگان با 134 رای موافق، 28 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 193 نماینده حاضر در مجلس این اجازه را به قالیباف دادند.