آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
خبر
۸

طرح عفاف و حجاب در دستور کار نیست

ابهام زدایی مجلس از مجلس

یک روز پس از قرائت گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس از عملکرد دستگاه های اجرایی درخصوص عفاف و حجاب در مجلس و تاکید برخی نمایندگان بر اجرای جدی قانون عفاف و حجاب و حواشی آن، روز گذشته سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اعلام کرد: در حال حاضر طرحی مربوط به عفاف و حجاب در دستور کار صحن علنی قرار ندارد. آن طور که احمد راستینه در گفت وگو با «ایسنا» اعلام کرده است روز سه شنبه در راستای اعمال تبصره یک ماده45 آیین نامه داخلی مجلس، کمیسیون فرهنگی گزارشی درباره موضوع عفاف و حجاب به صحن علنی ارائه کرد که به پیوست آن طرح کمیسیون پیشنهاد شد. او همچنین گفت: با اینکه ترجیح مجلس ارائه لایحه از سوی دولت یا قوه قضائیه است، اما اگر آنها به هر دلیلی نخواهند این اقدام را انجام دهند، مجلس طرح خود را پیش خواهد برد.

راستینه همچنین تصریح کرد: طرح مجلس که روز سه شنبه در قالب گزارش کمیسیون فرهنگی درمجلس قرائت شد، حاصل یک سال کار کارشناسی و برگزاری جلسات مستمر با مرکز پژوهش ها و مرکز تحقیقات اسلامی قم و دستگاه های مربوطه است و البته اولویت با ارائه لایحه از طرف دولت یا قوه قضائیه است. این درحالی است که روز سه شنبه مرتضی آقاتهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی درباره قانون حجاب و عفاف از احتمال جرم انگاری در برخی از قوانین مربوط به عفاف و حجاب خبر داده و گفته بود که مجلس آمادگی اصلاح این قوانین را دارد و به دولت و قوه قضائیه کمک می کند تا قانون عفاف و حجاب بهتر و بیشتر عملیاتی شود. بیژن نوباوه، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز روز سه شنبه از بخش هایی از طرح کمیسیون متبوعش رونمایی کرد که براساس آن شناسایی زنان بدون حجاب در معابر عمومی از طریق دوربین انجام می شود و «مجازات» افراد حسب جداول تهیه شده انجام خواهد شد.

نوباوه البته سه شنبه شب در یک مصاحبه تلویزیونی با برنامه «فرامتن» بخش های دیگری از این طرح را بیان کرد که بحث برانگیز شد. وی دراین برنامه مسدود شدن خط تلفن و اینترنت زنان بدون حجاب در صورت عدم توجه به تذکرات را از جمله مجازات های این طرح اعلام کرد. او همچنین گفت: «قرار بر این است که تذکر حجاب به صورت هوشمند و غیرحضوری در دفعات صورت بگیرد؛ به صورتی که آبروی شخص حفظ شود.» نوباوه البته در این گفت وگوی تلویزیونی تصریح کرد که درگزارش روز سه شنبه کمیسیون فرهنگی مجلس درباره عفاف و حجاب، امکان قرائت همه مفاد طرح پیشنهادی به دلایلی میسر نبوده است.

بااین حال همین بخش کوچک از طرحی که در کمیسیون فرهنگی مجلس برای مقابله با کشف حجاب تهیه شده، واکنش هایی را درمیان برخی از نمایندگان مجلس و مردم در فضای مجازی برانگیخته است. همچنان که مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس و شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت وگو با «شرق» چنین طرح و لوایحی درباره عفاف و حجاب در شرایط فعلی را ریختن بنزین بر آتش نارضایتی مردم توصیف کرده اند. به دنبال این واکنش ها بود که روز گذشته احمد نادری، عضو هیات رئیسه مجلس در واکنش به برخی فضاسازی ها علیه مجلس درباره طرح محدودیت دسترسی به تلفن و اینترنت برای زنان بدون حجاب اظهار کرد: چنین طرحی در دستورکار مجلس نبوده، نیست و نخواهد بود و اساسا این طرح درستی از نظر ما نیست و در هیات رئیسه مجلس نیز مطرح نیست.

وی در گفت وگو با خبرگزاری مهر افزود: نظر همه نمایندگان محترم است؛ اما اگر در این خصوص طرحی از سوی نماینده ای مطرح شده باشد ازآنجاکه مجلس نماینده محور است و هر نماینده می تواند به تعداد نامحدود در موضوعات مختلف طرح ثبت کند، چنین بحثی به صورت اجتماعی در مجلس جایی نخواهد داشت و نظر یک نماینده هیچ گاه نظر مجلس محسوب نمی شود. این عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: درخصوص طرح های مختلف مشی و نظر مجلس محدودسازی یا برخورد سلبی با پدیده های اجتماعی نیست، بلکه اصلاح ساختارها بر اساس قانون و رویکرد علمی و منطقی مورد نظر مجلس است. بنابراین همان طور که گفته شد این طرح جایی در مجلس ندارد. همچنین نظام الدین موسوی با اشاره به گزارش قرائت شده کمیسیون فرهنگی درباره عفاف و حجاب اظهار کرد: گزارش کمیسیون فرهنگی که در راستای اعمال تبصره یک ماده45 آیین نامه داخلی مجلس تهیه و در صحن علنی ارائه شد که این گزارش پیرامون ترک فعل دستگاه ها در اجرای قانون عفاف و حجاب و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

وی ادامه داد: در گزارش کمیسیون فرهنگی تاکید شده بود که در صورت احساس ضرورت برای مقررات جدید در حوزه حجاب و عفاف، اولویت با ارائه لایحه با قید فوریت از سوی قوه قضائیه است. لذا برخی موارد مطرح شده در فضای مجازی به عنوان جزئیات طرح مجلس برای مقابله با بدحجابی را رد می کنم. سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: طرح پیشنهادی برخی نمایندگان نیز هنوز وارد روند بررسی نشده و روسای قوا نیز نفیا یا اثباتا درباره آن نظر نداده اند. این در حالی است که روز سه شنبه نوباوه گفته بود: تمام سران قوا با مواد پیشنهادی در این گزارش موافقت کامل دارند و در شورای عالی امنیت ملی نیز در این خصوص بحث شده است. هرچه هست به نظر می رسد این بار درقوانین مرتبط با عفاف و حجاب دیگر اثری از واژه هایی چون «بدحجابی و شل حجابی» نیست و تمرکز اصلی روی مجازات های جایگزین در حوزه «محرومیت های اجتماعی» با بی حجابان است.