آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
ورزشی
۹

آغاز اردوی ملی پوشان فوتبال از 28 اسفندماه

ترکیبی از مربیان ایرانی و خارجی روی نیمکت تیم ملی لژیونرها تا اول فروردین به تهران می آیند

اسامی بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران با سرمربیگری امیر قلعه نویی که قرار است در فروردین ماه دو بازی تدارکاتی از جمله با روسیه برگزار کند، یکی پس از دیگری مشخص می شود.

تیم ملی فوتبال ایران در هفته ای که گذشته سرمربی خود را شناخت و با اعلام رسمی مدیران فدراسیون فوتبال، امیر قلعه نویی سکان دار تیم ملی شد تا این سرمربی باتجربه در آستانه شصت سالگی چالش جدیدی را تجربه کند. البته که قلعه نویی پیشتر حضور در تیم ملی را تجربه کرده است اما حالا او در وضعیتی متفاوت، به عنوان جانشین کارلوس کی روش انتخاب شده و باید تیم ملی را برای حضور در جام ملت های آسیا 2023 آماده کند و مسیر دشواری را در مقابل خود می بیند.

مدیران فدراسیون فوتبال پیش از انتخاب سرمربی جدید، برای استفاده حداکثری از تعطیلات فیفادی ماه مارچ به دنبال هماهنگی برای انجام بازی دوستانه بودند و مذاکراتی در این زمینه صورت گرفت که در ابتدا گفته شد توافقات با فدراسیون های فوتبال روسیه و عراق برای انجام بازی تدارکاتی انجام شده اما در نهایت، عراقی ها حاضر به برگزاری مسابقه در تهران نبوده و به دنبال میزبانی در بغداد بودند که همین مسئله چالش آفرین شده و سبب آن شد تا مصاف تدارکاتی تیم های ملی ایران و عراق لغو شود.

فدراسیون فوتبال روسیه درخواست فدراسیون فوتبال ایران برای برگزاری بازی دوستانه را پذیرفته و طبق توافقات انجام شده قرار است کاروان تیم ملی فوتبال روسیه در نخستین روز از فروردین ماه 1402 وارد تهران شوند و در روز سوم فروردین ماه هم قرار است دوئل تیم های ملی ایران و روسیه به انجام برسد. هر چند که هنوز زمان دقیق برگزاری این مسابقه از سوی فدراسیون فوتبال اعلام نشده اما با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان، احتمالا مسابقه 2 تیم زیر نور و بعد از اذان مغرب در ورزشگاه آزادی تهران به انجام می رسد.

چه کسانی به اردوی تیم ملی دعوت می شوند؟

سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران قرار است از روز بیست وهشتم اسفندماه رسما کار خود را در کمپ تیم های ملی آغاز کند و دور جدید اردوهای تیم ملی با حضور او آغاز شود و باتوجه به برنامه مسابقات بازیکنان لژیونر، آنها هم قرار است خود را نهایتا تا اول فروردین ماه به کادرفنی جدید تیم ملی معرفی نمایند.

در همین ارتباط سرمربی تیم ملی لیست بازیکنان مدنظرش را به فدراسیون فوتبال داده است و اسامی این نفرات هم به تدریج مشخص می شود.نخستین بازیکنی که دعوتش به تیم ملی ایران رسانه ای شد، سردار آزمون مهاجم تیم بایر لورکوزن آلمان بود. «آرماند دورن» مدیربرنامه این بازیکن به رسانه های روسی خبر داد که آزمون برابر روسیه در تیم ایران حضور خواهد داشت.

سپس نوبت به امیرحسین حسین زاده بازیکن 22 ساله باشگاه شارلوا بلژیک رسید که خبر دعوتش به تیم ملی رسانه ای بشود.در ادامه، رسانه های کرواسی خبر دادند صادق محرمی دفاع راست باشگاه دیناموزاگرب که یکی از بازیکنان اصلی تیم ملی در سال های اخیر بوده هم به اردوی ایران دعوت شده است و پس از انجام بازی های باشگاهی راهی تهران می شود. انتظار می رود دیگر لژیونرهای تیم ملی از جمله مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش هم در لیست امیر قلعه نویی باشند و به اردوی تیم ملی ایران در اواخر اسفندماه اضافه بشوند.

احتمال حضور عنایتی روی نیمکت تیم ملی

تکلیف کادرفنی تیم ملی و دستیاران قلعه نویی نیز همچنان مبهم است. قلعه نویی که در دوره اول حضورش روی نیمکت تیم ملی ایران در جام ملت های 2007 اعتقاد ویژه ای به استفاده از حداکثر ظرفیت مربیان داخلی داشت این بار تصمیم متفاوتی در این خصوص دارد. او 5 دستیار برای خود انتخاب خواهد کرد که یک آنالیزور نیز به جمع آنها اضافه خواهد شد.

«روی تاوارس» مربی دروازه بان های پیشین تراکتور و سپاهان اصفهان که سابقه همکاری با قلعه نویی را دارد یکی از گزینه های نیمکت ایران است و بار دیگر قلعه نویی را همراهی خواهد کرد. «رودولفو میگوئنز» مربی پرتغالی هم یکی از گزینه های قلعه نویی برای کادر فنی است. میگوئنز شناخت خوبی از فوتبال ایران به واسطه حضور در تیم های تراکتور و ماشین سازی تبریز و همچنین در یک مقطع زمانی در تیم ملی ایران با کارلوس کی روش دارد. میگوئنز که با «تونی اولیویرا» سرمربی پرتغالی به تراکتور آمده بود، با قلعه نویی در این باشگاه هم کار کرده است.

همچنین بر اساس اعلام خبرگزاری مهر سعید الهویی دستیار قلعه نویی در تیم گل گهر سیرجان هم قرار است از این باشگاه به تیم ملی بیاید و به کار با قلعه نویی روی نیمکت ایران ادامه بدهد. آنالیزور تیم ملی ایران نیز ایرانی خواهد بود اما احتمال اینکه مهرداد خانبان برای این پست انتخاب بشود، کم است.

همچنین قلعه نویی تمایل به همکاری با رضا عنایتی را دارد اما هنوز به جمع بندی نهایی برای انتخاب قطعی او نرسیده است. عنایتی اخیرا سرمربی تیم نفت مسجد سلیمان بود که از هدایت این تیم استعفا کرد.ضمن اینکه سابقه وحیدهاشمیان و کریم باقری روی نیمکت تیم ملی ایران باعث پیشنهاد هر دو مربی به قلعه نویی شده است که شانس هاشمیان بیشتر از باقری است که در حال حاضر در پرسپولیس کار می کند.

قلعه نویی قصد بررسی کامل تجربیات هاشمیان در اردوهای قبلی تیم ملی ایران را دارد تا ماحصل بررسی هایش را در اردوی نوروزی تیم ملی ایران به مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال منتقل کند.