آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
ورزشی
۹

خبر

پایان بلاتکلیفی فدراسیون ژیمناستیک با انتخاب رئیس جدید

عابد حقدادی با 20 رای رئیس فدراسیون ژیمناستیک شد.

مجمع انتخاباتی فدراسیون ژیمناستیک دیروز چهارشنبه 24 اسفند با حضور پولادگر به عنوان نماینده وزارت ورزش و مهین فرهادی زاد به عنوان نماینده کمیته ملی المپیک برگزار و با وجود خروج بخشی از افراد حاضر در مجمع به دور دوم رسید.در دور دوم حقدادی 20 رای و نوظهوری 6 رای کسب کردند و حقدادی با اکثریت آرا رئیس شد. عابد حقدادی، حبیب نوظهوری و مقداد قلندرپور کاندیداهای تایید صلاحیت شده بودند که قلندرپور کنار کشید. در دور اول عابد حقدادی 18 رای از مجموع 49 آرا را گرفت و نوظهوری 8 رای گرفت. با این حساب انتخابات به دور دوم رفت. یوسف الطبا از سوریه نیز به عنوان نماینده فدراسیون جهانی در این مجمع حضور داشت و به دلیل حضور نصف به علاوه یک نفر اعضای حاضر در مجمع، اجازه برگزاری انتخابات را داد. اما این مجمع حواشی بسیاری داشت که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود: *اعضا حاضر در مجمع با 30 دقیقه تاخیر وارد سالن انتخابات شدند چون لیست اعضای حاضر در مجمع اعلام نشده بود. پولادگر نیز با 40 دقیقه تاخیر به مجمع آمد. *در اوایل این مجمع 21 نفر از اعضای حاضر در مجمع به دلیل رد صلاحیت زهرا اینچه درگاهی از مجمع خارج شدند و زمزمه هایی از لغو مجمع ایجاد شد. *تعداد اعضای حاضر در مجمع 50 نفر بود. حدنصاب رسمیت 34 نفر بود و 49 نفر تعداد اعضای حاضر در مجمع بودند که 26 رای اکثریت مطلق آرا است. مهلت ریاست زهرا اینچه درگاهی در فدراسیون ژیمناستیک 19 تیر 1400 به پایان رسید و او بعد از 6 ماه با کش و قوس فراوان صندلی این فدراسیون را رها کرد و وزارت ورزش برای این فدراسیون سرپرست انتخاب کرد. حمید احمدی، زهره مرزوقی و عابد حقدادی سه سرپرستی بودند که در این مدت بر روی صندلی این فدراسیون تکیه زدند.

پیشنهاد برگزاری جام جهانی فوتبال در دو قاره!

کشور مراکش پیشنهاد میزبانی در کنار پرتغال و اسپانیا برای میزبانی جام جهانی 2030 را ارائه کرد.

اسپانیا و پرتغال، 2 کشور اروپایی در یک اقدام جالب برای میزبانی جام جهانی 2030 به صورت مشترک کاندیدا شدند. مراکش قرار است به اسپانیا و پرتغال در تلاش برای میزبانی جام جهانی مردان فیفا 2030 بپیوندد و ظاهرا جایگزین اوکراین در یک اتحاد سه جانبه با این دو کشور اروپایی شود. جنگ روسیه و اوکراین و اتهامات کلاهبرداری به آندری پاولکو، رئیس فدراسیون فوتبال اوکراین، باعث شده است تا سران فدراسیون های فوتبال اسپانیا و پرتغال به فکر جایگزینی برای این کشور باشند و به همین خاطر مراکش جانشین اوکراین شد. وزیر ورزش مراکش، با استناد به نامه پادشاه مراکش، جزئیات پیشنهاد این کشور شمال آفریقا را فاش کرد. به گزارش رویترز، وی در این نامه نوشت: می خواهم اعلام کنم که پادشاهی مراکش به همراه اسپانیا و پرتغال تصمیم گرفته اند پیشنهاد مشترکی برای میزبانی جام جهانی 2030 ارائه کنند. وی افزود: آفریقا و اروپا، شمال و جنوب مدیترانه، و جهان آفریقایی، عربی و اروپای مدیترانه ای را گرد هم خواهد آورد، در واقع ترکیبی از نبوغ، خلاقیت، تجربه و ابزار خواهد بود. متحد شدن کشورها برای برگزاری جام جهانی بی سابقه نیست، زیرا کانادا، آمریکا و مکزیک باید میزبان مشترک جام جهانی در سال 2026 باشند. ژاپن همچنین با کره جنوبی در برگزاری فصل 2002 همکاری کرد. اما نکته جالب درخصوص پیشنهاد میزبانی مشترک این سه کشور، تفاوت قاره ای مراکش با پرتغال و اسپانیا خواهد بود که این اتفاق در تاریخ فوتبال بی سابقه خواهد بود که در صورت پذیرش آن از سوی فیفا، شاهد رقابت های متفاوتی خواهیم بود.

آغاز اردوی تیم ملی وزنه برداری با سرمربی جدید از 7 فروردین

سرمربی تیم ملی وزنه برداری اسامی 18 ورزشکار را برای حضور در اولین اردوی تیم ملی در سال جدید اعلام کرد.

اردوی تیم ملی وزنه برداری از هفت فروردین در آکادمی ملی المپیک دایر خواهد شد و تیم ملی برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا2023 کره جنوبی آماده می شود.براین اساس هجده وزنه بردار مدعو، تا شروع مسابقات جیجو کره جنوبی در تاریخ 13 اردیبهشت ماه 1402، در اردو خواهند بود اما اعزام بر اساس ارتقای آمادگی و ثبت بهترین رکوردها انجام خواهد شد.

علی داودی، آیت شریفی، علیرضا یوسفی، علی هاشمی، مهدی کرمی، امیر عزیزی، سهراب مرادی، رضا دهدار، رضا بیرالوند، کیانوش رستمی، ایوب موسوی، مصطفی جوادی، حسین سلطانی، حافظ قشقایی، علیرضا اسفندیاری، علیرضا معینی، مسعود ممیوند و پوریا اکبری، نفرات دعوت شده به اردو هستند. نواب نصیرشلال سرمربی تیم ملی در مورد آغاز اردو بیان کرد: با وجود وقفه ای که به دلیل تغییر کادر فنی و انتخابات مجمع، در تشکیل اردوها به وجود آمده، نفرات دعوت شده از افراد باتجربه و حرفه ای هستند و انتظار دارم با آمادگی مناسب در اردو حاضر شوند.

او با تاکید بر انجام آزمایش های دوپینگ از ملی پوشان، درباره انتخاب افراد توضیح داد: وزنه برداری سالها از شرایط مطلوب و پشتوانه سازی محروم بوده و تمام داشته ما در حال حاضر همین است. به عنوان عضو کمیته فنی از ابتدای سرپرستی سجاد انوشیروانی در جریان وضعیت تیم ها و وزنه برداران قرارداشتم و این ترکیب با نظر کادر فنی انتخاب شده است. نصیرشلال درباره غیبت رسول معتمدی در این لیست نیز توضیح داد: حضور رسول در اردو با توجه به آسیب دیدگی که داشت، منوط به نظر و مجوز پزشک متخصص او است.