آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
جامعه
۱۰

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر در گفت و گو با کیهان: 75 درصد مراکز اقامتی کشور برای تعطیلات نوروز رزرو شده است

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کار خود را از دیروز 24 اسفندماه آغاز کرد و به نظر می رسد در هفته های آتی شاهد استقبال قابل توجهی از گردشگری داخلی در کشورمان باشیم.

به گزارش کیهان، نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور با محوریت نوروز 1402 با حضور معاون گردشگری کشور، مدیران کل معاونت گردشگری و نماینده یازده دستگاه عضو صبح دیروز در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، در این نشست گفت: از دو ماه گذشته، سفرهای داخلی فعال و از هفته گذشته نیز سفرها با حجم قابل توجهی آغاز شده است. در این زمینه تمهیدات مناسبی اندیشیده شده است.

شالبافیان با تاکید بر استفاده از تجارب سال گذشته ستاد سفر، به موضوعاتی از جمله سرویس های بهداشتی، نمازخانه ها، نقاط حادثه خیز و... اشاره کرد و ا دامه داد: نقاط حادثه خیز از موضوعات مهمی بود که با همکاری های شکل گرفته با معاونت عمرانی وزارت راه و شهر سازی شناسایی و تمهیدات لازم برای کاهش تصادفات انجام شد.

وی افزود: سازمان امور عشایر تعداد پایگاه ها را از 400 به 700 پایگاه افزایش داده است. همچنین کمپین «30-60» (30 دقیقه استراحت بعد از هر 60 دقیقه رانندگی) امسال با قوت بیشتر ادامه پیدا می کند. 800 بازارچه صنایع دستی و حدود 10هزار غرفه برپا می شود. نوروزگاه ها با قوت بیشتر در پایگاه ها و استان ها فعال خواهند بود. با 16هزار تختی که به ظرفیت اقامتگاه های کشور اضافه شده است، تخت های اقامتی نیز به 530 هزار تخت افزایش پیدا کرده است.

معاون گردشگری کشور با اشاره به تقارن ایام نوروز 1402 با ماه مبارک رمضان، بیان داشت: همزمان با شروع ماه مبارک رمضان، الگوی متفاوتی در سفرها اتخاذ شده است.

شالبافیان، ارزش نهادن به هنجارهای اجتماعی و فرهنگی را امری بدیهی و لازم الاجرا عنوان و تصریح کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این راستا پیشگام بوده است. همچنین در راستای رعایت و صیانت از ارزش های اجتماعی، بخش خصوصی برخی استان ها دغدغه مند هستند و در صورت لزوم تذکر داده می شود.

بالای 90 درصد اماکن اقامتی نیمه جنوبی کشور رزرو شدند

در رابطه با موضوع سفرهای نورورزی، سیدمصطفی فاطمی، دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر در تشریح آمار رزرو اماکن اقامتی کشور در گفت وگو با کیهان اظهار داشت: براساس آخرین آمارها، در هفته نخست تعطیلات، حدود 75 درصد از مراکز اقامتی کل کشور توسط مسافران رزرو شده اند، خصوصا نیمه جنوبی کشور اکنون درگیر سفرها شده و به طور میانگین بالای 90 درصد اماکن اقامتی رزرو شده اند؛ به عنوان مثال در استان هرمزگان حدود 95 درصد از اماکن رزرو شده اند، همچنین در فارس، اصفهان و سیستان و بلوچستان 95 درصد، در خوزستان و یزد 90 درصد و در کرمان بالای 85 درصد اماکن اقامتی و تخت ها رزرو شده اند.

فاطمی در مورد میزان رزرو مراکز اقامتی در شهرهایی مثل مشهد، تهران و شمال کشور نیز بیان داشت: در مشهد 83 درصد، در تهران حدود 60 درصد، در مازندران 95 درصد و گیلان 90 درصد مراکز اقامتی رزرو شده اند.

وی بیان اینکه برنامه سفرهای امسال از سال های گذشته متفاوت تر است، افزود: بهمن و اسفندماه امسال، استقبال بسیار خوبی از گردشگری شد و جنوب کشور، خصوصا در جزایر و سواحل جنوبی با رشد 60 درصدی جذب گردشگر نسبت به بهمن سال گذشته مواجه شدند.

اقدامات راه آهن و سازمان بنادر برای تسهیل سفرهای نوروزی

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر در مورد کمبود بلیت قطار، هواپیما و اتوبوس برای مسافران نوروزی نیز گفت: اکنون با کمبودهایی مواجه و به تامین یک سری زیرساخت ها نیازمندیم. با این حال دستگاه های خدمات رسان همچون شرکت فرودگاه ها و راه آهن اقدامات خوبی انجام دادند، مثلا تغییراتی در رام های قطاری خصوصا در سمتی که از سوی قطارهای باری به سمت قطارهای مسافربری می آمد انجام داد، همچنین در سازمان بنادر، شناورهای ما نسبت به سال گذشته افزایش یافتند و توانستند از همه دستگاه هایی که در حوزه دریایی فعالیت می کردند کمک بگیرند، با این اقدام تقریبا همه شناورهایی که می توانستند خدمات ارائه کنند، پای کار آمدند.

فاطمی با بیان اینکه در دو حوزه اتوبوس و هواپیما در سفرها مشکل داریم، افزود: تعداد اتوبوس ها کاهش یافته، به طوریکه سال گذشته 14 هزار اتوبوس داشتیم و امسال 12 هزار اتوبوس داریم؛ دلیل آن هم این است که عمدتا از رده خارج شده اند و در حوزه سیستم حمل ونقل جاده جایگزین نشده اند؛ بنابراین اتوبوس ها مشکل اصلی ما در حوزه حمل ونقل هستند.

راه های شکایت و گزارش تخلفات در سفرهای نوروزی

وی درباره نحوه گزارش تخلفات و افزایش قیمت ها با بیان اینکه سامانه 09629 پاسخگوی گزارش ها و شکایات مسافران است، تاکید کرد: سامانه 09629 به طور خودکار به تعداد زیادی از کاربران در 31 استان کشور متصل می شود، علاوه بر این مسئول رسیدگی به شکایات و تعداد زیادی بازرس که به محض دریافت اطلاعات اعزام می شوند نیز در این سامانه حضور خواهند داشت. لازم به ذکر است که تک تک دستگاه های اجرایی و ارگان هایی چون اورژانس، هلال احمر، راهداری، سازمان بنادر و هواپیمایی و... نیز تلفن های گویا دارند که مردم با جست وجوی ساده می توانند به شماره تلفن هرکدام از آنها دسترسی پبدا کنند و درخواست خود را به طور اختصاصی و مستقیم اعلام کنند.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر ادامه داد: نمایندگان 27 دستگاه اجرایی در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر مستقر هستند و به محضی که شکایتی مطرح شود، به دستگاه و استان مربوطه انتقال و پیگیری خواهند کرد. معمولا در پاسخگویی به شکایات هماهنگی خوبی در 24 ساعت شبانه روز داشتیم و کمتر از 24 ساعت به نیاز مسافران پاسخ دادیم و یا شکایت مورد نظر را به کمیسیون مربوطه انتقال دادیم.

توصیه هایی به مسافران نوروزی

فاطمی در پایان و در توصیه به هموطنانی که قصد سفر در تعطیلات نوروزی دارند، گفت: هموطنان در انتخاب مقصد سفر دقت کنند، امسال شهرهای جایگزین و مکمل سفر را در استان های نیمه جنوبی کشور معرفی کردیم که قابلیت های کم نظیری در حوزه گردشگری دارند که کمتر به آنها توجه شده است. مردم با جست وجوی این شهرها می توانند از امکانات آنها استفاده کنند. وی افزود: هموطنان حتما قبل از سفر محل اقامت شان را رزرو کنند، اینکه به آن شهر برویم و سپس تصمیم به انتخاب مکان اقامت کنیم، شرایط را عوض می کند، ممکن است افرادی از موقعیت مسافران سوءاستفاده کنند. نکته دیگر نیز توجه به فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه و احترام به جامعه محلی است. بخشی از تعطیلات نوروزی در ماه مبارک رمضان قرار دارد و با توجه به اینکه ما مسلمان هستیم و اکثریت مردم نیز روزه دار هستند، باید رعایت شئونات ماه مبارک رمضان و فرهنگ جامعه میزان مورد توجه باشد، اگرچه قاطبه مسافران به این نکته توجه می کنند.