آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۴۹
دیپلماسی
۳
گزارش روز

دبیر شورای عالی امنیت ملی بعد از اعلام فرآیند عادی سازی روابط ایران و عربستان سعودی، برای ادامه گفت وگوهای منطقه ای به امارات متحده عربی سفر می کند

سریال عادی سازی روابط

شهاب شهسواری علویجه

کمتر از یک هفته بعد از اعلام خبر غیرمنتظره ازسرگیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان در بیانیه ای که در پکن با حضور مقام های ارشد امنیتی ایران و عربستان امضا شد، روز گذشته اعلام شد که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه رایزنی های منطقه ای خود، امروز پنجشنبه در راس هیات بلندپایه امنیتی، اقتصادی و بانکی به امارات متحده عربی سفر می کند. حضور هیاتی از مسوولان بانکی و اقتصادی در تیم همراهان علی شمخانی در سفر به امارات نشان می دهد که طیف وسیعی از موضوع ها در دستور کار گفت وگوهای تهران و ابوظبی قرار دارد. برخلاف عربستان سعودی که روابط خود را بعد از رویدادهای سال 1394 کاملا با تهران قطع کرد، اما امارات به رغم کاهش سطح روابط، روابط اقتصادی و تجاری خود را با تهران حفظ کرد. با این حال وضعیت روابط سیاسی ایران و امارات متحده عربی تاکنون کاملا به وضعیت عادی بازنگشته است. تحلیلگران معتقدند که با قرار گرفتن روابط تهران و ریاض در مسیر عادی سازی، این فرصت فراهم می شود که ایران با دیگر کشورهای متحد عربستان در منطقه نیز روابط خود را بهبود دهد.

این خبر ابتدا بدون ذکر مقصد سفر از سوی نورنیوز، رسانه منتسب به شورای عالی امنیت ملی اعلام شد. نورنیوز با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی تا قبل از پایان سال جاری به یکی از کشورهای عربی منطقه سفر می کند. هدف از این سفر، ملاقات با مقامات عالی آن کشور و حل و فصل چند پرونده مهم امنیتی و اقتصادی است.» ساعتی بعد، پایگاه خبری امواج مدیا، در خبری به نقل از منابع آگاه نوشت که مقصد سفر شمخانی امارات متحده عربی است. بلافاصله بعد از انتشار این خبر، نورنیوز با انتشار پیامی دیگر در توییتر این گزارش را تایید کرد و نوشت: «دریابان شمخانی پنجشنبه 25 اسفند به دعوت رسمی همتای خود به امارات سفر می کند و علاوه بر مذاکره با همتای اماراتی با مقامات بلندپایه این کشور پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو خواهد کرد. مسوولان عالی اقتصادی، بانکی و امنیتی دبیر شورای عالی امنیت ملی را همراهی می کنند.» طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی رییس امارات متحده عربی، آذر ماه سال 1400، بعد از سال ها کاهش سطح روابط میان تهران و ابوظبی، نخستین مقام بلندپایه امارات متحده عربی بود که به تهران سفر کرده بود.

امواج مدیا در این مورد نوشت: قرار است شمخانی علاوه بر دیدار با همتای اماراتی خود طحنون بن زاید با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رییس امارات متحده عربی نیز دیدار کند. افزایش آشکار تعامل ایران و امارات به دنبال سفر اخیر شمخانی به چین است، جایی که او مذاکراتی با عربستان سعودی را رهبری کرد و در 10 مارس اعلام شد که سفارتخانه های دو کشور در تهران و ریاض ظرف دو ماه آینده بازگشایی خواهند شد. توافق اخیر ایران و عربستان در چین به دنبال دوره های متعدد مذاکرات در عراق و عمان بین مقامات ایرانی و سعودی در سال های 2022-2021 صورت گرفت. یک منبع آگاه عربی که نخواست نامش فاش شود، به امواج مدیا گفت: «برنامه سفر [شمخانی] به امارات از قبل وجود داشت و قرار بود دو هفته پیش انجام شود، اما به دلیل توافق با چین به تعویق افتاد.» تاریخ دقیق سفر آینده نامشخص است. با این حال، منابع در منطقه به امواج مدیا گفته اند که این تعامل آشکار در پی تلاش های بازیگران منطقه ای برای پیشبرد گفت وگو صورت می گیرد. یک منبع آگاه عربی در این خصوص می گوید: «از هر دو طرف ایرانی و اماراتی خواسته شد که این رایزنی ها را برای پیشبرد همکاری های منطقه ای سازماندهی کنند. در این سفر همچنین درباره توافق هسته ای و راه حل های رفع تحریم ها نیز صحبت هایی خواهد شد.» با این شرایط، انتظار می رود که تمرکز سفر شمخانی علاوه بر مسائل امنیتی، سرمایه گذاری و تجارت باشد. امارات متحده عربی به شدت از سوی ایالات متحده امریکا تحت فشار قرار دارد تا جلوی جریان ورود ارز به ایران را بگیرد، با این حال امارات متحده عربی همچنان به عنوان یکی از دو شریک تجاری اصلی ایران در کنار چین باقی مانده است. در شرایطی که امریکا برای تنگ تر کردن حلقه تحریم ها علیه ایران تلاش می کند، امارات متحده عربی یکی از اصلی ترین مجاری تنفس اقتصاد و مناسبات تجارت خارجی ایران محسوب می شود.

نمی توانیم نسبت به کشورهای منطقه ای بی تفاوت باشیم

داوود غرایاق زندی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل منطقه در گفت وگو با «اعتماد» می گوید: «رابطه ما با کشورهای عربی بسیار مهم است و سابقه هم نشان داده است که نمی توانیم نسبت به این کشورها بی تفاوت باشیم.» وی معتقد است که ایران تا پیش از این تلاش می کرد که با سیاست نگاه به شرق، در مقابل رویکرد غربی همسایگان عربش توازن ایجاد کند، اما این سیاست با شکست مواجه شده است.

غرایاق زندی می گوید: «پیش از این تصور غالب در حاکمیت این بود که اگر تحولی در نظم بین المللی ایجاد شود و گرایش به سمت شرق داشته باشیم، شاید اوضاع تا حدی تغییر کند، چراکه این موضوع می تواند دست برتری به ما در منطقه بدهد. تصور این بود که تقویت رابطه تهران با چین و روسیه، اجازه می دهد در مقابل رابطه عربستان و شیخ نشین های منطقه با غرب، توازنی ایجاد کنیم. اما همزمان با این رویکرد در ایران، شاهد بودیم که کشورهای عربی هم با چین و روسیه ارتباط خود را تقویت کرده اند. به این دلیل بیش از پیش مشخص شده است که نمی توانیم تحولات منطقه را نادیده بگیریم و با تکیه بر نیروی بیرونی تلاش بر ایجاد توازن در منطقه کنیم. کشورهای عربی هم مانند ما تحولات نظم بین الملل را دنبال می کنند. چین با عربستان و کشورهای عربی منطقه ارتباط قوی ایجاد کرده است.»

چین هم به ارتباط با کشورهای عربی منطقه علاقه مند است، به خصوص که بحث انرژی برای چین بسیار اهمیت دارد و ایران فقط می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز چین را فراهم کند. میزان فروش انرژی از سوی کشورهای عرب خلیج فارس به چین، هم به مراتب از ایران بیشتر است و هم نسبت به فروش انرژی ایران پایدارتر و به دلیل تحریم های امریکا علیه ایران، کم ریسک تر است. رایاق زندی درخصوص نقش چین در میانجیگری میان ایران و عربستان می گوید: «درخصوص نقش چین جهان هنوز از پایان دوره تک قطبی و یکجانبه گرای امریکایی فاصله دارد، اما چین به هر حال یک قدرت موثر است و قدرت جدیدی است که شکل می گیرد. هم چین و هم کشورهای عربی منطقه تلاش می کنند تا بازیگری خود را در تحولات بین المللی افزایش دهند.» وی معتقد است: «ما متوجه شدیم که نمی توانیم فقط با تکیه به بازیگران جدیدی که وارد منطقه شده اند، نظم را تغییر دهیم.»

آمادگی عربستان برای سرمایه گذاری در ایران

محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان در دومین دوره کنفرانس بخش مالی گفت: «بعد از توافق بین دو کشور، سرمایه گذاری های عربستان در ایران ممکن است بسیار به سرعت اتفاق بیفتد.» وی افزود: «فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری عربستان در ایران وجود دارد و موانعی برای سرمایه گذاری با ایران در سایه برقراری ثبات در منطقه و احترام به مفاد توافق وجود ندارد.» الجدعان تصریح کرد که ایران همسایه ما بوده و هست و برای صدها سال خواهد بود. وی خاطرنشان کرد که مادامی که به توافقات پایبند بوده، حقوق حاکمیتی و عدم دخالت در امور داخلی و کنوانسیون های سازمان ملل را رعایت کنیم، هیچ مساله ای وجود ندارد که جلوی عادی سازی روابط و سرمایه گذاری را بگیرد. برای تمرکز بر توسعه اقتصادی، ما و آنها به ثبات نیاز داریم. غرایاق زندی به «اعتماد» می گوید: «مناسبات دوجانبه با عربستان مهم ترین رابطه منطقه ای برای تهران است و اگر 7 سال پیش هم جریان هایی باعث نمی شدند که رابطه ما با عربستان به هم بخورد، خیلی از مسائل منطقه ای می توانست شکل دیگری داشته باشد و حتی ممکن بود خروج امریکا از برجام در سال 2018 به این شکل رقم نخورد. اگر ما بتوانیم ابعاد مختلف رابطه با عربستان و کشورهای عربی منطقه را درنظر بگیریم، سیاست عاقلانه ای در پیش گرفته ایم.»

ضرورت گفت وگوهای اقناعی در روابط با کشورهای منطقه

داوود غرایاق زندی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل منطقه معتقد است که ایران برای بهبود روابط با کشورهای منطقه بهتر است که برخی از مسائل را که تا پیش از این از گفت وگو در مورد آنها خودداری می کرد، روی میز مذاکره با کشورهای منطقه قرار دهد. وی می گوید: «برای تعمیق روابط با کشورهای منطقه، ایران باید بتواند روی دو مساله با این کشورها گفت وگو کند. نخست مساله برنامه موشکی ایران است. نگرانی کشورهای منطقه در مورد برنامه موشکی ایران این است که این برنامه به نوعی با برنامه هسته ای ایران مرتبط باشد. تهران باید کشورهای منطقه را در این مورد قانع کند.» این استاد دانشگاه معتقد است: «مساله دوم این است که بیش از اینکه مشکلات ما با کشورهای منطقه مربوط به مسائل دوجانبه باشد، مرتبط با نگرانی ها در مورد سیاست های منطقه ای ایران است، ایران در این زمینه هم باید بتواند به صورت اقناعی با همتایان منطقه ای خودش گفت وگو کند. موضوع هایی مانند مسائل عراق، یمن، سوریه، فلسطین و حتی سیاست ایران در قبال بحرین، از جمله مسائلی هستند که در روابط ایران با کشورهای منطقه تعیین کننده محسوب می شوند. اگر ایران نتواند در مورد این مسائل با دولت های منطقه مصالحه کند، مانند همه تلاش های پیشین در بهبود روابط با عربستان و دیگر کشورهای منطقه، این تلاش هم با شکست مواجه خواهد شد.» ایران و عربستان در طول 4 دهه گذشته مشکلات عمده ای در رابطه با یکدیگر داشته اند. هر دو طرف برای بهبود روابط، مطالباتی از یکدیگر دارند. در حالی که عربستان سعودی مدعی است ایران باید از مداخله در امور داخلی کشورهای عربی منطقه خودداری کند، این کشور خود داعیه دار رهبری جهان عرب است و به صورت پیوسته با اقدام های خود به صورت سیاسی و نظامی در کشورهای دیگر از جمله یمن، لبنان و بحرین دخالت کرده است. امارات متحده عربی نیز در جنگ یمن در کنار عربستان قرار گرفته است. ایران همواره اظهار نگرانی کرده است که سرچشمه مالی و اعتقادی گروه های افراطی سلفی و برخی گروه های تروریستی را از جمله القاعده و داعش باید در عربستان سعودی جست وجو کرد و باید جلوی صادرات این نوع تفکرات در منطقه مسدود شود. پادشاهی عربستان سعودی در کشورهای مختلف منطقه فرآیندهای سیاسی را به بهانه دخالت سیاسی ایران به گروگان گرفته است. قطعا اقدامات عربستان سعودی در منطقه در کنار جاه طلبی های اتمی و نظامی این کشور و تلاش ریاض و متحدانش برای باز کردن پای قدرت های خارجی به منطقه، بخشی از مطالبات ایران است که در گفت وگوهای منطقه ای مورد توجه قرار می گیرد.

نقش شمخانی در توسعه مناسبات با کشورهای عربی

حضور علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی به عنوان نماینده ایران در مذاکرات عادی سازی روابط با کشورهای منطقه، یکی از مسائلی است که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. مذاکرات ایران و عربستان بعد از 5 سال قطع روابط، از فروردین ماه سال 1400 در سطح امنیتی آغاز شده بود و امیر سعید ایروانی، نماینده کنونی ایران در سازمان ملل متحد، به عنوان نماینده ایران مذاکرات خود را با مسوولان امنیتی عربستان آغاز کرده بود. هر چند پیش بینی می شد که بعد از چندین دور مذاکره در سطح امنیتی، ادامه مذاکرات در سطح دیپلماتیک انجام شود، اما هفته گذشته این دبیر شورای عالی امنیت ملی بود که پای بیانیه ازسرگیری روابط دیپلماتیک با عربستان امضای خود را ثبت کرد. با این حال در این بیانیه آمده است که ادامه این مذاکرات از سوی وزرای خارجه دو کشور انجام خواهد شد. تحلیلگران معتقدند که شورای عالی امنیت ملی به عنوان نقش هماهنگ کننده و ارتباط گسترده تری که با دستگاه ها و نهادها مختلف امنیتی و نظامی کشور دارد، بهتر از دولت و قوه مجریه می تواند در مورد طیف وسیعی از موضوع ها با کشورهای منطقه گفت وگو کند.

داوود غرایاق زندی به «اعتماد» می گوید: «در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، چند بار تلاش شد تا روابط ایران و کشورهای منطقه بهبود پیدا کند، اما به دلیل تحرکات منطقه ای ایران و ناتوانی دولت در مصالحه یا اقناع در مورد رفتارهای ایران، باعث شد که این تلاش ها با شکست مواجه شود.» غرایاق زندی، به همین دلیل نقش علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در این گفت وگوها را برجسته ارزیابی می کند و می گوید: «حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی، می تواند در گفت وگوهای منطقه ای موثر باشد، چراکه اختیارات و جایگاه او در کشور متفاوت است و بر خلاف دوره های گذشته که این گفت وگوها دراختیار دولت و وزیر خارجه بود، جایگاه او به عنوان هماهنگ کننده میان دستگاه های حاکمیتی در ایران و توانایی شورای عالی امنیت ملی در هماهنگی میان دستگاه های مختلفی که در سیاست های منطقه ای ایران دست اندرکار هستند، اجازه می دهد که نتایج بهتری در گفت وگوها به دست بیاید.»

رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی از دیروز 24 اسفندماه با حضور نیروی دریایی ارتش و سپاه جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی روسیه و نیروی دریایی ارتش چین در شمال اقیانوس هند آغاز شد. این رزمایش سه جانبه برای سومین بار است که برگزار می شود و پیش از این در سال های 2019 و 2022 نیز با حضور نیروهای دریایی سه کشور انجام شده است. جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی امریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان امریکا ادعا کرد که کاخ سفید نگران رزمایش مشترک میان ایران، روسیه و چین نیست. کربی گفت که امریکا و سایر کشورها همیشه رزمایش انجام می دهند و این اولین باری نیز نیست که روس ها و چینی ها با هم در یک رزمایش حضور دارند. این مقام ارشد کاخ سفید درباره رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین گفت: ما این رزمایش را رصد می کنیم و بر آن نظارت داریم تا اطمینان یابیم که این رزمایش هیچ تهدیدی برای منافع امنیت ملی امریکا یا متحدان و شرکای ما در منطقه ندارد. اما کشورها در رزمایش شرکت می کنند و آموزش می بینند. ما این کار را همیشه انجام می دهیم. ما این رزمایش را به بهترین شکل ممکن نظارت خواهیم کرد. وزارت دفاع چین اعلام کرد که این کشور به همراه ایران و روسیه از امروز رزمایش مشترک دریایی پنج روزه را در خلیج عمان آغاز می کند. به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت دفاع چین آمده است: «براساس توافقات انجام شده بین نیروهای مسلح روسیه، چین، ایران و سایر کشورها، رزمایش مشترک دریایی «کمربند امنیتی دریایی 2023» را از تاریخ 15 تا 19 مارس (24 تا 28 اسفند ماه جاری) در خلیج عمان برگزار می کند.» بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، این رزمایش مشترک در سال های 2019 و 2022 نیز برگزار شده بود.