آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۴۹
جهان
۴
گزارش روز

ایالات متحده می گوید روس ها باعث سقوط یک پهپاد امریکایی در دریای سیاه شده اند، روسیه این اتهام را قبول ندارد

دو روایت از نخستین درگیری نظامی مستقیم روسیه - ایالات متحده

محمدحسین لطف الهی

در اولین درگیری مستقیم علنی میان روسیه و ایالات متحده از زمان آغاز جنگ اوکراین، یک پهپاد امریکایی سقوط کرد تا تنش میان مقام های ارشد کرملین و کاخ سفید به اوج برسد. واشنگتن ادعا می کند اقدام روس ها عامل سقوط این پهپاد بوده اما مسکو روایت دیگری دارد.

مقام های نظامی ایالات متحده روز چهارشنبه 15 مارس اعلام کردند که جنگنده های روسی بر فراز دریای سیاه محفظه سوخت خود را روی یک پهپاد امریکایی رها و با پرواز در فاصله نزدیک و برخورد با این پهپاد، آن را سرنگون کردند. این اولین درگیری نظامی مستقیم میان ایالات متحده و روسیه از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در 24 فوریه 2022 به حساب می آید. به گفته مقام های امریکایی این حادثه حوالی ساعت 7 صبح روز سه شنبه به وقت محلی در 75 مایلی جنوب غربی شبه جزیره کریمه رخ داده و اقدام جنگنده های روس باعث شده است که اپراتورهای هدایتگر پهپاد MQ-9 Reaper هیچ گزینه ای جز انتخاب آب های بین المللی به عنوان محل سقوط پهپاد پیش روی خود نداشته باشند.

دولت ایالات متحده این حادثه را بخشی از «الگوی تکرارشونده اقدامات خطرساز خلبانان روسی» توصیف می کند و هشدار می دهد که چنین اقداماتی می تواند به «اشتباه محاسباتی» و «تشدید ناخواسته تنش ها» میان دو قدرت نظامی برتر در جهان منجر شود.

روسیه مسوولیت این حادثه را نمی پذیرد. روزنامه واشنگتن پست نوشته است مقام های روسی مقصر این حادثه را امریکایی هایی می دانند که «مرز های موقت» را شکسته اند.

این رویارویی نشان می دهد که چگونه یک حادثه احتمالا ناخواسته می تواند به تنشی جدی میان دو قدرت نظامی منجر شود.

ایالات متحده و ناتو در حالی که به طور منظم کی یف را با تجهیزات پیشرفته و اطلاعات نظامی تجهیز می کنند، می گویند هیچ نقش مستقیمی در آنچه مسکو تلاش غرب برای «نابود کردن روسیه» توصیف می کند، ندارند.

ژنرال جیمز بی هکر، مقام نظامی ارشد امریکا می گوید: «پهپاد MQ-9، زمانی که جنگنده روس به آن آسیب زد و به سقوط آن منجر شد، یک عملیات عادی را در حریم هوایی بین المللی انجام می داد. این یک اقدام غیرایمن و غیرحرفه ای از سوی دو جنگنده روس بود.»

ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده هم به خبرنگاران گفته است حدود 30 تا 40 دقیقه پیش از سقوط پهپاد، دو فروند جنگنده سوخو - 27 روسی در مجاورت این MQ-9 دیده شدند. مقام های امریکایی بسیاری از سوالات خبرنگاران درباره این پهپاد از جمله سوالاتی نظیر اینکه آیا MQ-9 مسلح بود یا چه ماموریتی داشت و در کدام منطقه از دریای سیاه سقوط کرد بی پاسخ گذاشتند. آنها تاکید دارند که انتشار ویدیوی ضبط شده از سوی این پهپاد نیاز به طی روند حقوقی اسناد طبقه بندی شده دارد و فعلا پنتاگون تصمیمی برای انتشار آن ندارد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: در بامداد 14 مارس 2023، سامانه های کنترل حریم هوایی روسیه یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی MQ-9 را در حال پرواز بر فراز دریای سیاه در نزدیکی شبه جزیره کریمه در مسیر مرز دولتی فدراسیون روسیه شناسایی کردند. این پهپاد فرستنده های خود را خاموش کرده بود و محدوده فضای هوایی که برای «عملیات نظامی ویژه» تعیین شده بود را نقض کرد. به گفته این وزارتخانه، در پی یک مانور ناگهانی، این پهپاد «از هدایت کنترل خارج و با کاهش ارتفاع با سطح آب برخورد کرد». وزارت دفاع روسیه نوشت: «هواپیمای روسی از تسلیحات داخل هواپیما استفاده نکرده، با پهپاد برخوردی نداشته و به سلامت به فرودگاه اصلی خود بازگشت.»

یک روز پس از برخورد یک جنگنده سوخو - 27 روسیه به یک پهپاد تجسسی MQ-9 ارتش امریکا که باعث سقوط پهپاد در دریای سیاه شد روسیه از ایالات متحده خواست که «پروازهای خصمانه» را متوقف کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، سفیر روسیه در امریکا طی هشداری به ایالات متحده گفت: «ما هر اقدامی را که در آن از سلاح های امریکایی استفاده شود، آشکارا خصمانه می دانیم.»

ایالات متحده روز چهارشنبه سفیر روسیه را احضار کرد. آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده امریکا رایزنی های خود با مقام وزارت خارجه امریکا در خصوص حادثه سقوط پهپاد امریکایی در دریای سیاه را «سازنده» توصیف کرد. آنتونوف بعد از گفت وگو با کارن دانفراید، دستیار وزیر خارجه امریکا در امور اروپا و اوراسیا در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن درباره تبعات این اقدام به روسیه هشدار داده است یا خیر گفت: «منظورتان این است که آیا او مرا تهدید کرد یا خیر؟ پاسخ خیر است.» وی اضافه کرد: «ما در خصوص این حادثه صحبت کردیم چون اختلافاتی درباره حادثه امروز داریم ولی به نظر من اینطور آمد که گفت وگوی مان بر سر این موضوع سازنده بود. من صحبت های ایشان را شنیدم امیدوارم ایشان هم نکاتی که من گفتم را متوجه شده باشند.»

به گزارش خبرگزاری ها مقام های بریتانیایی با اشاره به ادعای امریکا، در واکنشی از روسیه خواست به حریم هوایی بین المللی احترام بگذارد. بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در واکنش به حادثه بر فراز دریای سیاه، از مسکو خواست به حریم هوایی بین المللی احترام بگذارد. والاس به رویترز گفت: «نکته کلیدی در اینجا این است که همه طرف های درگیر باید به حریم هوایی بین المللی احترام بگذارند و ما از روس ها می خواهیم این کار را انجام دهند.» والاس گفت: «امریکایی ها گفتند که فکر می کنند این یک اقدام غیرحرفه ای است.»

سیمور هرش، روزنامه نگار امریکایی در جریان نشست سازمانی غیردولتی به نام «شورای جمهوری» اعلام کرد امریکا ممکن است در صورت ناکامی اوکراین در مصاف با روسیه وارد خط درگیری نظامی مستقیم با روسیه شود. وی یادآور شد امریکا در هر صورت در مصاف با روسیه از ارتش ناتو حمایت خواهد کرد. این روزنامه نگار امریکایی که پیش تر نقش امریکا در انفجار خطوط لوله گازی نورد استریم روسیه را افشا کرده بود، افزود «اینک ما در وضعیت جنگ با روسیه قرار داریم، اما چرا اینگونه رفتار می کنیم! بیایید از خود بپرسیم آیا واقعا به دنبال جنگ با روسیه هستیم؟ نه اینگونه تصور نمی کنم.» هرش در نشست «شورای جمهوری» افزود ممکن است سناریوی درگیری نظامی در اوکراین برای امریکا مشابه جنگ ویتنام تکرار شود، زیرا با وجود فراوانی مهمات و تسلیحات نظامی که برای اوکراین در مصاف با روسیه تدارک دیده شده، ارتش کی یف موفق به مهار روسیه نشود.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است پهپاد MQ-9 موسوم به ریپر هم قابلیت انجام ماموریت های تجسسی و هم قابلیت حمله به اهداف مشخص را دارد. این پهپاد قابلیت رسیدن به سرعت تا 275 مایل بر ساعت را داراست و می تواند تا ارتفاع 50 هزار پایی پرواز کند. مداومت پروازی ریپر 34 ساعت ذکر شده است.

نقطه ضعف ریپر نداشتن تسلیحات دفاعی و سرعت بسیار کم است که باعث می شود سیستم های پدافندی و جنگنده ها بتوانند به آسانی آن را ساقط کنند. نیروی هوایی ایالات متحده قیمت هر فروند ریپر را 32 میلیون دلار برآورد کرده است. علاوه بر امریکا، ارتش های فرانسه، ایتالیا، هلند، اسپانیا و انگلیس نیز این پهپاد را خریداری کرده اند. و هندوستان هم به نسخه غیر مسلح آن به زودی مجهز می گردد. استرالیا نیز درخواست خرید این پهپاد را دارد.

سقوط این پهپاد واکنش های زیادی را در امریکا در پی داشته است. به گزارش نشریه «نیوزویک»، چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات سنای امریکا درباره حادثه سرنگونی پهپاد امریکایی بر فراز دریای سیاه پس از آنکه توسط توسط جنگنده های روسی رهگیری شده بود، گفت: این اقدام به حدی خطرناک و بی فکر بود که نیروی هوایی امریکا ناچار شد پهپاد خود را در آب های بین المللی واژگون کند. بر اساس ترجمه ایرنا، او افزود: به پوتین می گویم که پیش از آنکه باعث ایجاد تنش ناخواسته شود، این نوع رفتار را متوقف کند زیرا این رویکرد امریکا را از اجرای عملیات ها بر فراز دریای سیاه بازنخواهد داشت. شومر مدعی شد: این رفتار تهاجمی جنگنده های روسیه خطرناک است و می تواند به یک تنش ناخواسته منجر شود.

لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه امریکایی نیز در رابطه با این حادثه به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: امریکا باید روسیه را برای این سانحه مسوول بداند و به کرملین بگوید در صورتی که هواپیماهای روسی به هر شیء پرنده امریکایی بر فراز آب های بین المللی نزدیک شوند به آنها شلیک خواهد شد. گراهام با انتقاد از جو بایدن رییس جمهوری امریکا، واکنش او در برابر روسیه و سایر تهدیدهای خارجی را مشابه «یک آهو در مقابل چراغ خودرو» - بدون واکنش - دانست.

مارک هرتلینگ (Mark Hertling) ژنرال بازنشسته ارتش امریکا نیز به شبکه خبری «سی ان ان» گفت: این سانحه به احتمال زیاد از اشتباه بزرگ یک خلبان روسی ناشی شده است. او در تشریح پیامدهای این حادثه از احتمال حضور هواپیماهای امریکا یا افزایش حضور هواپیماهای ناتو در محدوده دریای سیاه گفت و افزود: پهپادی که به تنهایی در پرواز باشد نخواهید دید. ویلیام پومرانز مدیر یک موسسه تحقیقاتی متمرکز بر روسیه و منطقه اوراسیا به نیوزویک گفت: روابط میان مسکو و واشنگتن در حال حاضر به حدی تیره و تار است که اعتقاد دارم این حادثه تغییری در آن ایجاد نخواهد کرد.