آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
اخبار کشور
۱۱

نماینده دولت آمریکا: رایزنی ها برای شهروندان بازداشت شده آمریکایی در جریان است

«راجر کارستنز»، نماینده دولت آمریکا در امور مربوط به زندانیان آمریکایی در کشورهای مختلف درباره احتمال تلاش خود برای مبادله زندانی با جمهوری اسلامی ایران گفت: ما جزئیاتی از تلاش های دیپلماتیکی که در جریان است ارائه نمی کنیم!

«راجر کارستنز»، نماینده دولت آمریکا در امور مربوط به زندانیان آمریکایی در کشورهای مختلف به قطر سفر کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفته کارستنز از روز 13 تا 16 مارس در دوحه حضور خواهد داشت و در «همایش امنیت جهانی» سخنرانی خواهد کرد.

مطابق این بیانیه، او همچنین قرار است که با «نماینده ها و ذی نفع ها» درباره حل مسائل مربوط به آمریکایی های بازداشت شده در سراسر جهان رایزنی کند.

این سفر در حالی انجام می شود که مطابق تحلیل های بسیاری از کارشناسان مسائل بین المللی با تلاش های آمریکا برای مبادله زندانی با ایران ارتباط دارد. این در حالی است که دولت آمریکا در موضع گیری های رسمی رایزنی با ایران برای مبادله زندانیان را رد کرده است.

یک مقام ارشد آمریکایی درباره احتمال تلاش این مقام آمریکایی برای مبادله زندانی با جمهوری اسلامی ایران گفت: «می توان تصور کرد که چنین رایزنی هایی برای شهروندان بازداشت شده آمریکایی بسیار حساس و حیاتی هستند. بنابراین ما جزئیاتی از تلاش های دیپلماتیکی که در جریان است ارائه نمی کنیم.»

این در حالی است که «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش مدعی شده بود که ادعای مقام های ایران درباره توافق بر سر تبادل زندانی با آمریکایی ها «دروغی بی رحمانه» است.

«ناصر کنعانی» سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به پرسشی درخصوص اظهارات حسین امیرعبداللهیان درباره توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل زندانیان و ادعای آمریکا مبنی بر اینکه چنین توافقی وجود ندارد و خوش بین بودن به توافق با آمریکا، اظهار داشت: در مورد موضوع زندانیان وزیر امور خارجه دیروز به این موضوع اشاره کرد و من بعد از واکنش تعجب برانگیز طرف آمریکایی در این خصوص توضیحات تکمیلی دادم.

کنعانی اضافه کرد: برای ما آنچه حائز اهمیت است این است که روند مذاکرات باید به نتایج عملی لازم منتهی شود. ایران بارها و بارها تاکید کرد و در عمل هم نشان داد که به دیپلماسی به عنوان بهترین مسیر برای حل وفصل اختلافات و رفع مشکلات اعتقاد راسخ و عملی دارد و در مسیر عمل هم پایبندی خودش را نشان داده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: هم در ارتباط با زندانیان و هم بقیه مسائل مرتبط با دولت آمریکا، گفت وگوها و مذاکرات از طریق واسطه ها ادامه داشته و دارد. در برخی موضوعات ازجمله زندانیان قبلا به توافق رسیدیم و در ماه مارس سال میلادی گذشته توافق مکتوبی شکل گرفت که از سوی نماینده رسمی دولت آمریکا نیز امضا شد. طرف آمریکایی در یک مرحله پذیرفت که این موضوع بدون ارتباط با روند مذاکرات رفع تحریم ها انجام شود و مبادله صورت گیرد و در مقطع دیگری آن را به روند مذاکرات هسته ای گره زدند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همان طور که اعلام کردیم آمادگی داریم این کار به عنوان موضوع انسانی صورت بگیرد. مشکلات فنی آمریکا به خودش ارتباط دارد. در این موضوع در صورت برخورد واقع بینانه طرف آمریکایی موضوع مبادله زندانیان به عنوان موضوع کاملا انسانی قابل انجام است.