آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۴۹
هنر و ادبیات
۶
نگاه

نقدی بر فیلم «نهنگ» به کارگردانی دارن آرونوفسکی / این درام روانشناختی این روزها با استقبال مخاطبان روبه رو شده است

شکوه بازیگری

رضا بهکام

«نهنگ» آخرین ساخته دارن آرونوفسکی، درامی روانشناختی و متفاوت با سایر ساخته هایش همچون «قوی سیاه 2010» و «کشتی گیر 2008» است که در آنها نیز فقط کارگردانی فیلم را به عهده داشته است. فیلمنامه اثر را ساموئل دی.هانتر بر اساس نمایشنامه ای از خودش نوشته است. فضای تئاتری حاکم بر صحنه ها که معطوف به نمای داخلی آپارتمان «چارلی» شخصیت اصلی درام است، تمرکز مخاطب را به بازی او و لایه های شخصیتی اش معطوف می کند.

استاد ادبیات چاق و گوشه گیری که در انزوای مطلقی فرو رفته و به ویراستاری متون و مقالات دانشجوهایش دل بسته است.

در حوزه ادبیات ژانر، تضاد ظاهری «چارلی» از دسته تضادهای فرعی عناصر درام سعی دارد تا لایه های شخصیتی او را در شاخه های فیزیولوژی، اجتماعی و البته روانی برای مخاطبش به تصویر بکشد. داستان در پرداخت شخصیت چارلی از منظر فیزیکی و اجتماعی با جزییات پیش می رود و در پرده نخست فیلم همه مهمات زندگی شخصی او را برای مخاطبش عیان می کند، اما در لایه روانی، شخصیت دچار نوعی سردرگمی بر اساس نقص روایی است.

قصه پرداز تلاش کرده تا رابطه او با دخترش «الی» را به تصویر کشیده و به بازسازی مطلوبی برساند. «خشم» صفت ممیزه ای است که نویسنده و فیلمساز تلاش می کنند تا آن را در «الی» نهادینه جلوه بدهند. دختری که پس از هشت سال جدایی از پدر به سمت او بازگشته تا به ظاهر با نیت مالی به چیستی و بطن رفتاری او نزدیک شود. هر دو زندگی مشترک و رابطه پدر-دختری خود را از دست داده اند. خانواده ای که متلاشی شده است. «فعل» انتخاب و زندگی مشترک با همجنس از سوی چارلی او را به پرتگاه سقوط رسانده و مرگ شریک همجنسش او را به انزوای محض کشانده است. فیلم از پیرنگ درونی عشق ممنوعه ای بهره می برد که عامل سقوط اخلاقی چارلی به شمار می آید. قدرت «فعل» نامبرده تا آنجاست که زندگی مشترک با همسر سابقش «ماری» و تنها دخترشان در هشت سالگی را تحت الشعاع قرار می دهد. «چارلی» بر اساس انتخاب آزادانه اش به یک طرد شده تبدیل و خود را به کارمای مزمنی دچار می کند. او فاقد بیمه درمانی است و از رفتن به بیمارستان سر باز می زند و اندیشه خودباوری «در حال مردن» چون اختلالی مهم در او ریشه دوانده است. چارلی خود را یک «بازنده» می داند البته که او تا پایان فیلم، انتخاب شریک همجنس برای خودش را انتخاب اشتباهی قلمداد نمی کند و یاد و خاطره «الن» همواره برای او توام با حس ناب عشق و احترام است تا جایی که همسر سابقش «ماری» در دیالوگی در نقطه میانی فیلم انتخاب اشتباه چارلی را علتی بر رفتارهای آشوبگرانه دخترشان «الی» در زمان حال بازگو می کند و فروپاشی زندگی مشترک شان را تماما بر گردن «چارلی» می اندازد. چارلی در محاصره مجازات عمل خودسرانه و آزادمآبانه اش قرار می گیرد و به سبب رفتارهای دوسویه اش، از سویی عشق به «الن» و از سویی رفتارهای تند «الی» او را بر سر دو راهی مرگ و زندگی نگه داشته است. او با بخشش تمام دارایی خود به دخترش تلاش می کند تا دختر را به ساز و کار روانی و ترمیم شده ای برساند تا جایی که با مقاله «موبی دیک» او خودش را در کانون شخصیت نهنگی می بیند که «ملویل» نویسنده توسط شخصیت «ایهب» درصدد به قتل رساندن اوست، رفته رفته با افراط در خوردن متوجه میل چارلی به مرگ خودخواسته نیز می شویم.

ورود غیرمنتظره «توماس» جوان به زندگی چارلی در نقش یک مبلغ دینی نیز راه به جایی نمی برد. اگرچه که «هانتر» در مقام نویسنده تلاش کرده تا با روایت موازی قصه «موبی دیک» رمان مشهور «هرمان ملویل» لایه های معنامندی را به فیلم بیفزاید، اما ارتباط مقتبسانه خوبی میان فیلم و رمان برقرار نمی شود. او با قراردادی نمادین با مخاطبانش، «توماس» را «اسماعیل» راوی و ملوان رمان «موبی دیک» در نظر می گیرد، به نسبت وزن اقتباسی، شخصیت «الی» در جایگاه «ایهب» ناخدای کشتی پکوئود و قاتل نهنگ عنبر در نظر گرفته می شود. «توماس» در یک غافلگیری به نهان خانه و اتاقی که از ابتدا در آن قفل است راه پیدا می کند و با معطوف شدن نظرش به انجیل مقدس متوجه می شود که کتاب مقدس تقدیمی از سوی الن به چارلی بوده و متوجه شخصیت مذهبی او می شویم. فیلمساز تلاش کرده تا بر اساس خاصیت تئاتری فیلمنامه به فلش بکی بر اساس زندگی مشترک آن دو دست نزند، لذا شناخت مخاطب از «الن» در همین سطح باقی می ماند. اتفاق ناقصی که «آرونوفسکی» می توانست با بهره بردن از عناصر روایی آن را برای مخاطبش به چالشی قابل درک و عمیق برساند. قصه «نهنگ» در سطح مانده است و اتصال خوبی بین شخصیت های مینیمال داستان «هانتر» با مقاله اقتباسی از رمان «موبی دیک» برقرار نمی شود.

«نهنگ» به مثابه «موبی دیک» هرمان ملویل، قصه یک ضدقهرمان است که در اثر اقتباسی جدید به انفعال رسیده است. موبی دیک نهنگ سفید چالاک و وحشی رمان ملویل دست نیافتنی و جنگجو است و از کشتن ترسی در خود راه نمی دهد. او یک قاتل واقعی است اما نهنگ آرونوفسکی روایت نهنگی تنها و منزوی است که به مرگ خودخواسته اش تن می دهد. اساس تشابهات نمادین بین «نهنگ» و «موبی دیک» ناقص است و بر پیکره فیلم ضربه می زند. چه بسا اگر در انتخابی هوشمندانه «آرونوفسکی» و «هانتر» مشترکا به قصه «نهنگ 52 هرتز» می پرداختند، می توانستند برخی موارد مفهومی بین دو روایت موازی را بهبود ببخشند. نهنگی که با طول موج بالا در تولید اصوات و نامفهوم ماندن صدای او برای همنوعانش او را به نهنگی تنها در آب های اقیانوس های آزاد بدل کرده است. غم و تنهایی نهنگ 52 هرتزی زبانزد دانشمندان روز دنیاست و نویسنده می توانست از آن در قصه خود بهره مند شود و معادل مناسبی برای تضادهای رفتاری چارلی در فیلم پیدا کند.

در جایی از روایت به شکلی بسته و محدود بیان می شود که چارلی، الن را کشته است، اما فیلمساز به قصه آن دو ورود نمی کند؛ چرایی مهم و طلایی که بر مخاطب پوشیده می ماند. گویا آرونوفسکی در ستایس بازی براندن فریزر به خودبسندگی و باوری راضی کننده رسیده باشد.

«نهنگ» در روایت شتابزده عمل می کند و خودش را در پایبندی کورکورانه ای از نمایشنامه اصلی قرار می دهد و اجازه ورود عناصر روایی چون پیش داستان و افکت های درام چون تعلیق و غافلگیری و معما را به خود نمی دهد و قصه در روایت به نقصی دراماتیک مبتلاست. آرونوفسکی که پیش تر از او «قوی سیاه» را در کارگردانی سراغ داشتیم یا به نسخه پویای «کشتی گیر» در آثار او برمی خوریم، توانسته بود تا از عناصر روایی سینمایی بهترین بهره و راندمان را برای شفافیت بخشی به داستانش در نظر بگیرد. او اینک با کوهی از پختگی در فیلمسازی دست به ریسکی بزرگ زده، ریسکی که به بار ننشسته و روایت او را از «نهنگ» در سطح نگه داشته و توجه مخاطبانش را به صرف هنرنمایی براندن فریزر بازیگر امریکایی-کانادایی معطوف داشته است. اگرچه که دوربین فیلمساز در دو جا از آپارتمان چارلی بیرون می آید، اما جانب محتاطانه فیلمساز، آن را در لوکیشن تراس و ترسیم جهان گذشته و بیرونی ضد قهرمان روایت را بر مخاطبش پوشیده نگه می دارد و به نمایی مدیوم از جوانی چارلی در کنار دریا بسنده می کند که عملا کارایی لازمی برای ذهنیت پرسشگرانه مخاطب فیلم به وجود نمی آورد. سوالات متعددی در ذهن تماشاگر بی پاسخ می ماند. شخصیت غایب «الن» به پرداخت مناسبی در جهت بازتاب روایت نمی انجامد آنچنانکه قدرت غیاب او نیروی نیستی و پیش برنده او را در قصه نشانه نمی رود و او به شخصیتی معطل و ناکارآمد در قصه نهنگ بدل می شود. چیستی انتخاب آزادانه چارلی روشن نمی شود و راز جسورانه این انتخاب ضداخلاقی، پیرنگ ممنوعه «نهنگ» را بر نمی تابد. پایان بندی فیلم سهوی و عجولانه به نظر می رسد و چسبیدن نقطه اوج فیلم به نمای نتیجه گیری و پایان فیلم، کارکرد شخصیت های مکمل «توماس» و «لیز» را به بازدهی مطلوبی نمی رساند و تنها تصویرگر شکوه بازیگری «فریزر» و رابطه به انجام نرسیده چارلی و الی بر اساس یک تراژدی غیرساختارمند خواهد بود. تاکید آرونوفسکی بر ساختار خطی و تئاتری روایت او را از چگالی وزنی سینمایی اش که از وی سراغ داریم، دور ساخته است. پیرنگ درونی گناه سایه سنگینی است بر پیرنگ اصلی و بیرونی که بازسازی روابط خانوادگی چارلی به خصوص رابطه عاطفی و اخلاقی او با فرزندش است.

مرز باریکی بین رفتار آزادانه و بی قید و شرط از یک سو و تبعات رفتار غیر عرفی و ضد اخلاقی از سوی دیگر تصمیم چارلی به دلیل ترک همسر و فرزندش او را به مخاطره ای جدی وا داشته است، او پس از قتل نامشخص و مجهول مانده «الن» منزوی می شود و به گناه پرخوری یکی از گناهان کبیره بر اساس دین مسیحیت روی می آورد. او به مرور به قتل نفس خودش دست می زند و راه مجازات خودخواسته ای را برای خود تدارک می بیند. در این بین او هنوز از موضع خود بر اساس عشق به الن پا پس نمی کشد، اما در آن دخمه زیستی خود تلاش می کند تا دخترش را به سوی راهی مستقل تشویق کند. رابطه عاطفی فیمابینی که هیچ گاه مجال درست شدن پیدا نمی کند، زیرا هسته فکری و درونی چارلی- به همان اندازه که جسمش بزرگ است - کوچک و سخت و غیرقابل نفوذ است. او در مرز پذیرش اخلاقیات رفتارمند عرفی و ضدیت با آن مواجه است. چارلی درک صحیحی از یک خانواده منسجم ندارد، عناصر پیش داستان بازتابی از گذشته او و دوره کودکی اش را برای مخاطبان عیان نمی کند و همه چیز مانند درون سیاه شده چارلی در فیلم نهنگ تاریک و غیر قابل دسترس است. او حتی به مفهوم قاتل بودن نهنگ عنبر سفید قصه هرمان ملویل نزدیک نمی شود، قصی القلب بودنش برای ترک خانواده به اصطلاح در نیامده است و همه چیز در پایان بندی شتابزده، مخدوش باقی می ماند. تلاش های واقع گرایانه براندن فریزر بازیگر نقش «چارلی» نیز در درخشش نقشش فقط در حد یک ستاره چشمک زن در فیلم آرونوفسکی باقی مانده و مخاطبش را جز احساسی کردن به نقاط عمیقی از لایه های اجتماعی و روانی سوق نمی دهد. قاعدتا فیلم در خوشبینانه ترین حالت ممکن می تواند جوایزی را برای فریزر در نقش اصلی به ارمغان بیاورد اگرچه که نمی توان از بازی خوب «هونگ چاو» در نقش «لیز» به عنوان نقش مکمل و پروتاگونیست روایت هانتر و آرونوفسکی غافل شد.