آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

سرویس سیاسی: نباید به سیاسی کاری های آژانس اعتراض کنیم!

روزنامه اعتماد روز گذشته در مطلبی به نقل از یک کارشناس اصلاح طلب نوشت: «نباید آژانس را در مواضعمان زیر سوال ببریم. آژانس تنها نهاد ناظر بر فعالیت صلح آمیز هسته ای است... می گوییم چرا مدیرکل، اسرائیل را محکوم نمی کند چون او مدیرکل آژانس است نمی تواند اساسا محکوم کند، همان طور هم درباره ایران موظف است مواضعش جانبدارانه به نفع گروهی از کشورها نباشد... با وجود همه سیاسی کاری هایی که آژانس دارد ما باید بتوانیم مسئله مان را با آژانس حل کنیم و بهانه را از دست دشمن بگیریم.»

گفتنی است طیف مدعی اصلاحات کارنامه مشعشعی در توجیه و ماله کشی خباثت غربی ها دارد. «رافائل گروسی» مدیرکل کنونی آژانس بین المللی انرژی اتمی (جانشین آمانو از سال 2019) به رابطه تنگاتنگ با اسرائیل شهرت دارد. او پیش ازاین معاون آمانو مدیرکل قبلی آژانس بود! آمریکا بعد از گزارش آمانو درباره PMD و تبرئه ایران، از او خواسته بود که گزارش مزبور را پس بگیرد و گروسی ازجمله کسانی بود که به صراحت خواسته آمریکا را دنبال می کرد ولی با پاسخ منفی آمانو روبه رو شده بود. در محافل هسته ای غرب و در میان برخی از خبرنگاران آمریکایی و اروپایی این احتمال مطرح است که آمانو توسط موساد به قتل رسیده که گروسی جانشین او شود! گروسی در بسیاری از موارد قبل از سفر به ایران و یا بعد از پایان سفرش در ایران به اسرائیل سفر کرده است و انکار نمی کند که درباره برنامه هسته ای کشورمان با مقامات رژیم صهیونیستی به گفت وگو و رایزنی می نشیند.

بااین حال جریان غرب گرا عقیده دارد که نباید به سیاسی کاری های آژانس و دبیرکل آن اعتراض کرد.

حامیان دولت محرمانه ها ژست شفافیت گرفتند!

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان «پشتوانه مردمی با شفافیت سیاسی» نوشت: «امروز یکی از واقعیت های تلخ غیرقابل انکار در جامعه ما بی اعتمادی یا لااقل کم اعتمادی نسبت به مسئولین است. این عارضه منفی از فقدان شفافیت سیاسی ناشی شده است. امروز به مردم می گوییم قرار نیست فلان کالا گران شود ولی چند روز دیگر همان کالا گران می شود. به مردم وعده ارزان شدن ارز و سکه و تقویت پول ملی را می دهیم ولی نه تنها ارزانی اتفاق نمی افتد، بلکه گران تر می شوند و پول ملی ضعیف تر می شود. هنگام انتخابات به مردم وعده برطرف شدن تمام مشکلات را می دهیم ولی بعدازآنکه مردم را به پای صندوق های رای کشاندیم و بر کرسی موردنظر تکیه زدیم، مشکلات مردم بیشتر می شود...»

در ادامه این مطلب آمده است: «اینها بدترین نوع پنهان کاری های سیاسی هستند که ساحت نظام جمهوری اسلامی باید از آنها پاک باشد. با چنین عملکردهایی نمی توان اعتماد مردم را جلب و پشتوانه مردمی نظام را حفظ کرد. اگر این قبیل سیاست ها ادامه پیدا کنند، تداوم نظام جمهوری اسلامی با مشکل مواجه خواهد شد. برای حفاظت از این نظام و تقویت پشتوانه مردمی آن باید به طور مطلق از پنهان کاری سیاسی پرهیز شود.»

مدعیان اصلاحات که 8 سال در دولت های تدبیر و امید از شفافیت فرار و حتی به مصوبه مجلس مبنی بر گزارش دهی دولت وقت انتقاد و مخالفت می کردند حالا برای منافع حزبی و سیاسی خود به دولت سیزدهم که برخلاف دولت محرمانه ها (دولت های یازدهم و دوازدهم) اتفاقا شفاف هم هست، انگ پنهان کاری می زنند! لازم به توضیح است هنوز افکار عمومی پنهان کاری دولت موردحمایت اصلاح طلبان در مذاکرات هسته ای، قراردادهای نفتی، هواپیمایی و همچنین موضوع واگذاری های بی ضابطه و... را فراموش نکرده اند.

مدعیان اصلاحات: کاش همسایه سوئیس و آلمان بودیم ولی ناچاریم با عراق و افغانستان زندگی کنیم!

روزنامه سازندگی روز گذشته در مطلبی نوشت: «خیلی خوب بود که مثلا می شد کشورمان را برداریم برویم و همسایه سوئیس شویم و مثلا یک طرفمان سوئیس بود و یک طرفمان ایتالیا و طرف دیگرمان آلمان. ولی این رویا قابل تحقق نیست و همسایه های ما تا ابد، عراق و افغانستان و عربستان و باقی کشورهای دور و برمان است و به ناچار باید با همین ها سر کنیم و ناچارتر باید بتوانیم با همین ها در خاورمیانه زندگی کنیم.»