آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۶۴۵۴
صفحه آخر
۱۶

پرسه

پرسه

شالوهای بهاری

برای هر شهری نماد نوروز و بهار باتوجه به اقلیم و جغرافیای آن بوم تفاوت دارد. ابرهای گاه و بیگاه استان های مرکزی، گسیل پرندگان بهاری در شهرهای شمالی، نغمه نوروزخوان ها در خراسان و البته شالوهای بوشهر که برای اهالی آن منطقه سفیران بهارند.

یکی از جاذبه های گردشگری بندر بوشهر، پرواز شالوها، مرغ های دریایی که در گویش بوشهری شالو خوانده می شود که بر فراز ساحل بی نظیر و زیبای خلیج فارس است. مرغ های مهاجر دریایی یا کاکایی ها در هوای دلپذیر فصل پاییز و زمستان بر کرانه ساحل بوشهر پرواز می کنند و ساحل نشینان نیز به تماشای آنها نشسته یا به آنها غذا داده و از آنها عکاسی می کنند. پرواز منظم و چرخش این پرنده های مهاجر که در زبان فارسی مرغ های نوروزی خوانده می شوند؛ بر فراز ساحل خلیج فارس با خلق صحنه های بسیار زیبا چشم هر رهگذری را به خود خیره می کنند.

فروپاشی بانکی آمریکا

بحران اقتصادی در آمریکا آن قدر جدی شده که هر روز شاخصی را تحت تاثیر قرار می دهد و ورشکستگی یک بانک یا سقوط یک سهام و کاهش جدی در ارزش دلار یکی در میان تیتر یک روزنامه های و گزارش های تلویزیونی آمریکا می شود. پس از آن که ظرف تنها 48 ساعت، دو بانک بزرگ آمریکا به ورطه نابودی کشیده و ورشکست شدند، حالا از آمریکا اخباری مبنی بر کاهش شدید ارزش دلار در قیاس با سایر ارزهای جهانی مثل یورو مخابره می شود. دو بانک «سیلیکون ولی» و «سیگنچر» فعال در حوزه فناوری های جدید و صنعت رمز ارز پشت سر هم دچار ورشکستگی شدند تا سایه وحشت از سرنوشت مشابه، بر سر سایر بانک های این کشور سنگینی کند.