آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۴۹
اقتصاد
۹
چهره روز

درگذشت معروف ترین ژورنالیست حوزه خودرو

بدرود آقای «زاوه»...رفتنت زود بود

«فربد زاوه»، کارشناس و فعال بازار خودرو پس از حدود سه ماه که به دلیل عارضه مغزی در کما به سر می برد، درگذشت. فربد زاوه بیش از یک دهه بود که پای ثابت رسانه های حوزه خودرو محسوب می شد و به ویژه در چند سال اخیر بسیاری از گزارش های خودرویی همراه با اظهارنظری از او روی خروجی رسانه ها قرار می گرفت. او پس از عارضه مغزی و یک عمل جراحی سنگین، با تشخیص پزشک معالج در کمای مصنوعی به سر می برد اما این کما بیش از آنچه پیش بینی می شد به طول انجامید و سرانجام او دار فانی را وداع گفت. زاوه 44 ساله بود و ازجمله فعالان محبوب و پرمراجعه در حوزه های اقتصادی و به ویژه خودرو محسوب می شد. حضور نسبتا پررنگ او در فضای توییتر و لحن عمدتا طنزآمیز و کنایه وار و البته صریحش توانسته بود مخاطبان زیادی را جذب کند.

درگذشت فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو که همواره نگاهی مستقل به حوزه خودروسازی ها داشت، با موجی از واکنش ها در فضای مجازی و میان فعالان اقتصادی و رسانه ای مواجه شده است. آرش راهبر، روزنامه نگار در یادداشتی نوشته است: «شاید از امروز عده اندکی از قماش خرابکاران حوزه صنعت و واردات خودرو در فقدان فربد زاوه نفس راحتی بکشند اما بدون شک دل جاده ها برای او تنگ خواهد شد و تصویر این گیله مرد عشق اسب بخار و گشتاور و هندلینگ نیز بر آینه وسط خودروها به یادگار خواهد ماند. او در دو دهه اخیر یکی از فعال ترین، دانا ترین و بی پرواترین کارشناسان صنعت پرماجرای خودرو در ایران بود و در حالی که نقدهای گزنده و فکت محور بسیاری را حواله گردانندگان این صنعت و تجارت بزرگ در کشور می کرد اما عموما از دایره ادب و انصاف نیز خارج نشد و همواره ملاحت آشکاری را چاشنی عبارات و کلامش داشت. ذاتا یک ژورنالیست در این حوزه بود در حالی که شاید هنوز بسیاری ژورنالیسم خودرو و جاده را باور نکرده اند. بدرود آقای زاوه... رفتنت زود بود.»

حمیدرضا بهداد، خبرنگار حوزه خودرو نیز در یادداشتی که چندی پیش و هنگام بستری شدن مجدد «زاوه» منتشر کرده بود، نوشته است: «زاوه جزو آن دسته کارشناسانی است که نه فقط در دولت فعلی که در دولت قبل نیز منتقد سیاست های اقتصادی بود. او می گوید با دولت هایی در ایران طرفیم که فکر می کنند بیشتر از شهروندان می فهمند و صلاح آنها را بهتر از خودشان می دانند. خودش هم البته کم از این سیاست ها زخم نخورده تا جایی که می گوید سر ماجرای ممنوعیت واردات خودرو سرمایه اش را از دست داد.»