آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۴۹
اقتصاد
۹
پیگیری

ساکنان شهرک اقماری تهران از مسوولان کمک می خواهند

سنگ اندازی ایران خودرو برای نوسازی «پیکان شهر»

گروهی از اهالی پیکان شهر - شهرکی در مجاورت کارخانه ایران خودرو- با ارسال شکواییه ای درباره روند نوسازی این شهرک به روزنامه اعتماد، خواهان رفع مشکلات خود با ایران خودرو شدند. پیکان شهر در چند کیلومتری غرب تهران و در منطقه 22 تهران واقع شده و اغلب ساختمان های آن عمری بیش از 50 سال دارند. تاریخچه پیکان شهر به اوایل سال 1346 برمی گردد که برادران خیامی قصد داشتند اولین کارخانه خودرو سازی ایران به نام ایران ناسیونال (ایران خودرو امروز) را تاسیس کنند. در حین تاسیس و راه اندازی و خرید تجهیرات کارخانه، برای رفاه حال کارکنان این شهرک نیز ساخته و به تدریج تا اوایل سال 1349 آماده بهره برداری و تحویل به کارکنان شد. تمامی ساختمان ها در این شهرک 4 طبقه ساخته شدند و بیش از 70 درصد واحدهای مسکونی محله دارای مساحتی کمتر از 50 مترمربع هستند. اما با توجه به گذشت بیش از نیم قرن از ساخت این شهرک ساکنین آن این روزها از فرسودگی این شهرک گله مند هستند و قصد نوسازی ساختمان های خود را دارند. به گفته ساکنین این منطقه کلیه واحدهای مسکونی، اداری و تجاری و زیرساخت های موجود در محله پیکان شهر فرسوده شده و ایمنی فیزیکی و اجتماعی برای واحدهای مسکونی اصلا وجود ندارد و عدم وجود پارکینگ مسقف و انباری مستقل یکی از ضعف های اساسی واحدهای این شهرک است. همچنین اغلب ساختمان های مسکونی نشست کرده اند و ریزش قسمت های پیشانی برخی از بلوک ها احتمال بروز خطرات جانی برای ساکنین را به همراه دارد، ضمن آنکه تاسیسات گرمایشی و شوفاژ شهرک پیکان شهر به شدت فرسوده شده و ساکنین به ناچار باید از بخاری آن هم به صورت غیراستاندارد و ناایمن استفاده کنند، همچنین چاه های جذبی منطقه هم پر شده اند که منطقه را بسیار آلوده کرده است.

ایران خودرو برای نوسازی پیکان شهر سنگ اندازی می کند

مهدی باشیان، نماینده ساکنین شهرک پیکان شهر جهت نوسازی این شهرک است. او در مورد مشکلات به وجود آمده در مسیر نوسازی این شهرک به «اعتماد» گفت: از 10 سال پیش تاکنون ساکنین این شهرک به دنبال نوسازی ساختمان ها هستند و با وجود آنکه تمامی مجوز ها و ماده 5 را گرفته ایم و نقشه طرح نوسازی هم تایید شده است اما متاسفانه شرکت ایران خودرو با نوسازی مخالفت و برای نوسازی این شهرک سنگ اندازی می کند. باشیان ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که برای اخذ طرح تفصیلی به شورا مراجعه می کنیم با نامه ایران خودرو مواجه می شویم که زمین ها را جزو باغات اعلام کرده و باید مجددا نامه نگاری کنیم تا از بخش باغات خارج شود یا اینکه این شرکت اعلام می کند مشاعات این شهرک برای ایران خودرو است که باز اهالی به شهرداری شکایت کردند و شهرداری هم حق را به ساکنین داد.

نماینده ساکنین شهرک پیکان شهر افزود: این شهرک حدودا 1500 نفر جمعیت دارد که اکثرا هم از قشر کارگر هستند و از حدود 80 بلوکی که در پیکان شهر است، ایران خودرو تنها مالک 3 بلوک از آنهاست اما باز هم با نوسازی کل شهرک مخالفت می کند.

بوی نم و فاضلاب آزاردهنده شده است

او افزود: مردم از شرایط کنونی شهرک بسیار ناراضی هستند، ساختمان ها فرسوده شده و نیاز به نوسازی دارند، گاهی بوی فاضلاب به شدت آزاردهنده می شود و برخی از ساختمان ها هم نم و رطوبت دارند. نماینده ساکنین شهرک پیکان شهر تصریح کرد: البته شرکت ایران خودرو اخیرا اعلام کرده که شرکتی تشکیل داده تا کار نوسازی پیکان شهر را انجام دهد اما با مخالفت هایی که تاکنون با ما داشته به نظر نمی رسد این شرکت قصد نوسازی این شهرک را داشته باشد ضمن آنکه مشاعات این شهرک بسیار زیاد است و به همین دلیل هم ایران خودرو هیچ تمایلی برای نوسازی این شهرک ندارد. او ادامه داد: شرکت ایران خودرو از 20 سال پیش ضمن تفکیک آپارتمان ها اقدام به فروش واحدها به مالکین فعلی کرد اما امروز مدعی است تنها آپارتمان ها را فروخته و نه مشاعات آن را (از جمله زمین شهرک) و لذا آپارتمان های واگذار شده بدون عرصه هستند اما این ادعا خلاف قانون است چرا که در اسناد رسمی آپارتمان ها صراحتا ذکر شده قدرالسهم از عرصه و مشاعات نیز فروخته شده است علاوه بر این قانون تملک آپارتمان ها مقرر داشته با انتقال هر آپارتمانی قدرالسهم از زمین نیز خود به خود و به طور قهری منتقل می شود و نمی توان آپارتمان را بدون قدرالسهم از عرصه و مشاعات فروخت .

شرط ایران خودرو برای مالکیت مشاعات منطقه غیرقانونی است

نماینده ساکنین شهرک پیکان شهر افزود: شرکت ایران خودرو با علم به موضوع و برای دور زدن قانون، در قراردادها شرطی ذکر کرده که بعدها مجاز باشد مشاعات را تغییر دهد، اما تاکنون چنین کاری انجام نداده است و با رسیدگی مراجع قضایی در پرونده های مختلف از سال 1392 به بعد مشخص شد این شرط اعتباری ندارد اما متاسفانه شرکت ایران خودرو همچنان احکام مختلف و متعدد قضایی را نمی پذیرد و هیات مدیره شهرک هم با کسب نظر مشاوره حقوقی در نامه ای دلایل حقوقی و قانونی و مستندات و احکام قضایی را به طور مفصل به شرکت ایران خودرو ارسال کرده است اما متاسفانه تاکنون پاسخی دریافت نشده است. او گفت: از نظر قانون و دادگاه ها و سایر مراجع رسمی و از جمله اداره ثبت اسناد و املاک و به استناد مدارک فراوان حقوقی و احکام دادگاه ها عرصه و مشاعات متعلق به همه مالکان است و شرکت ایران خودرو با فروش واحدها، سهم هر واحد از زمین و تاسیسات شهرک را نیز واگذار کرده است و شرکت ایران خودرو نیز باید با تبعیت از قانون و احکام دادگاه ها حقوق سایر مالکان را رعایت کرده و در نوسازی پیکان شهر کنار اهالی شهرک قرار گیرد.