آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۴۵۱۹
اقتصاد
۴

در نشست دستاوردهای گروه بهمن خودرو در سال 1401 مطرح شد

عملکرد رضایت بخش بهمن خودرو با وجود فشارهای تحریمی

شرق: گروه خودروسازی بهمن با وجود فشارهای تحریمی نه تنها توانسته است کیفیت محصولات خود را افزایش دهد و بر اساس آخرین گزارش ارزیابی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد مقام اول خدمات پس از فروش را به دست آورد، بلکه این خودروساز بخش خصوصی توانسته است شمار نیروهای خود را افزایش دهد.

گروه بهمن در سال 1395 به صورت کامل به بخش خصوصی واگذار شد. تغییر در مدیریت این خودروساز چهار دستاورد توسعه و افزایش تنوع محصول، توسعه ماشین آلات و تجهیزات، اشتغال زایی و توسعه فضای فیزیکی را به همراه داشت؛ به طوری که این خودروساز در شش سال اخیر نیروی انسانی خود را از سه هزار نفر به حدود شش هزار نفر رسانده است. در همین راستا گروه بهمن با توسعه بخش های فنی- مهندسی و تحقیقاتی خود موفق به جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی در حوزه های تخصصی شده است.

پس از خصوصی سازی کامل گروه بهمن، در سال های اخیر مساحت این خودروساز از 1.5 میلیون مترمربع به دو میلیون مترمربع رسید؛ در این مدت بهمن موتور 80 درصد، بهمن دیزل 300 درصد و صنایع ریخته گری 70 درصد توسعه پیدا کرد که این روند سهام گروه بهمن در بازار بورس را تبدیل به سهمی ارزشمند کرده است.

این موارد بخشی از دستاوردهای گروه خودروسازی بهمن است که در نشست خبری این شرکت با حضور مدیران بهمن خودرو به آن اشاره می شود. بر اساس گزارش ارزیابی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد به نیابت از وزارت صمت، شرکت بهمن موتور توانست مقام نخست خدمات فروش در سال 1401 را به دست آورد.

شاخص های اصلی این ارزیابی، طبق دستورالعمل ضوابط خدمات فروش خودرو شامل ارزیابی نتایج عملکرد، کیفیت، سرعت و هزینه خدماتی مانند وضعیت نمایندگی ها، سیستم های ارتباطی و اطلاعاتی، رعایت ضوابط روش های متفاوت فروش، ضوابط حمل خودرو، رسیدگی به شکایت و... است که کلیه شرکت های عرضه کننده خودرو در چهار حوزه مذکور مورد سنجش قرار گرفتند.

بر اساس نمرات منتشرشده، بهمن موتور از نظر «وضعیت نظام مدیریتی شرکت ها» نمره 88 را از صد نمره به دست آورده که متوسط نمره شرکت های خودروساز سبک در این شاخص 58.4 بوده است. اختلاف فاحش نمره بهمن موتور، در این شاخص کیفیت نظام مدیریتی این شرکت را نشان می دهد. از نظر میزان رضایتمندی مشتریان هم بهمن موتور با کسب نمره 88.2 اختلاف قابل توجهی از سایر شرکت های مشابه دارد. میانگین امتیاز خودروسازان سبک در این شاخص 69.7 گزارش شده است. در ارزیابی نمره وضعیت نمایندگی های مجاز هم همچنان بهمن موتور رتبه برتر را داشته و با نمره 88.2 در مقام نخست ایستاد. محمد ضرابیان، مدیرعامل شرکت بهمن موتور در این نشست با اشاره به برخی دستاوردهای این برند خودروساز گریزی هم به وضعیت عرضه محصولات این برند در بورس کالا زده و گفت که بهمن خودرو در سامانه جامع فروش خودرو حضور دارد و خود را پایبند قانون می داند. ضمن اینکه ما در گروه خودروسازی بهمن اعتقاد داریم باید عرضه به گونه ای باشد که مصرف کننده سود ببرد و فروش در بورس کالا هم یک روش است اما سامانه یکپارچه و مباحث دیگر کمی شفاف نیستند از این رو سعی داریم روش های دیگر را هم بررسی کنیم و کمی برای این موضوع نیاز به زمان داریم. او درباره سبد محصولات بهمن خودرو هم توضیح داد: «گروه خودردسازی بهمن در بخش خودروهای سبک مانند وانت کارا توانسته با توسعه و افزایش کیفیت استانداردها را کسب کند. ضمنا یک خودروی کاپرا تک کابین نیز خواهیم داشت و درخصوص پیکاپ G9 هم این خودرو تنها یک پیکاپ نیست و با توجه به توانمندی های خود می تواند بخشی از بازار SUV را نیز پوشش دهد و تولید این خودرو در سه ماهه اول سال بعد در بهمن دیزل آغاز می شود.