آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۵۰
سیاست
۲

خبر

دادستان خوزستان: با بی حجابی برخورد قاطع می شود

مهر- دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان از برخورد قاطع با بی حجابی و جرایم منافی عفت عمومی خبر داد و گفت: رعایت نشدن حجاب «جرم مشهود» است و پلیس ملزم به برخورد با این افراد است. صادق جعفری چگنی با اعلام این خبر اظهار کرد: دستورات قضایی به ضابطان در برخورد با افرادی که حجاب شرعی را رعایت نکنند، صادر شده و با مسوولانی که به وظیفه قانونی خود در حوزه های مختلف عمل نکنند به عنوان ترک فعل برخورد خواهد شد؛ همچنین اماکنی که مقررات را رعایت نکنند حتما پلمب خواهند شد. دادستان مرکز خوزستان افزود: باتوجه به ورود مسافران نوروزی و راهیان نور به خوزستان، این موضوع در ایام پایان سال، نوروز و ماه مبارک رمضان، مورد تاکید جدی این دادستانی قرار دارد. وی تصریح کرد: هرگونه برنامه فرهنگی در این ایام باید توسط اداره ارشاد اسلامی تایید شود. جعفری چگنی گفت: اماکن، مغازه ها و وسیله نقلیه مورد استفاده که سبب نشر و اشاعه بی حجابی شوند حتما پلمب یا توقیف خواهند شد. جعفری چگنی با تاکید بر حفظ حرمت ماه رمضان که در سال جدید که بخشی از آن مصادف با ایام نوروز است، گفت: روزه خواری در ماه مبارک رمضان جرم و با حرمت شکنان این ماه طبق قانون برخورد می شود.

امام جمعه قم: اینکه افراد جرات نکنند امر به معروف کنند خطرناک است

ایسنا- هاشم حسینی بوشهری امام جمعه قم در نماز جمعه این شهر امر به معروف و نهی از منکر را از دیگر عوامل سعادت دانست و گفت: امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه الهی فراموش شده است، باید برای دعوت به نیکی و بازداشتن از بدی ها چاره اندیشی کرد. در جامعه اسلامی نباید بی تفاوتی وجود داشته باشد.

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: اینکه افراد جرات نکنند امر به معروف کنند خطرناک است. این به خاطر سکوتی است که حاکم شده و اجازه جولان به دیگران می دهد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه اضافه کرد: تحرکات خوبی در سیاست خارجی اتفاق افتاد و ارتباط با کشورهای همسایه مانند عربستان و امارات رخ داد.

وی خطاب به اصولگرا و اصلاح طلب گفت: آنچه مربوط به شرایط کشور، امنیت و حل مشکلات مردم است قابل شوخی نیست. به رخ هم نکشیم و دعوای داخلی راه نیندازیم. وی یادآور شد: اگر خوب است، دیر یا زودش مهم نیست، اگر می تواند مشکلی از کشور حل کند کنار هم باشید تا این مساله شکل بگیرد. بنای ما این است که با همه کشورها از در آشتی وارد شویم و تنها استثنای ما رژیم اشغالی است و امریکا هم اگر روزی آدم شد و به خواسته های ملت تن داد آنجا هم بحثی نداریم.

برگزاری رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023

از ساعات پایانی پنجشنبه شب رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023، با حضور یگان های سطحی و پروازی نیرو های دریایی ایران، چین و روسیه در منطقه شمال اقیانوس هند آغاز شد. دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره رزمایش مرکب دریایی 2023 گفت: پایه اصلی رزمایش مرکب دریایی، امنیت دریایی است و امنیت همه دریانوردان جهان برای ما اهمیت دارد. وی افزود: عمدتا تمرکز ما در روز اول رزمایش مرکب دریایی 2023 روی نحوه هماهنگی ها، همکاری ها، نجات کشتی های تحت تهاجم و مقابله با تحرکات تروریستی بوده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، مقابله با تروریسم دریایی را جزو اهداف رزمایش مرکب دریایی 2023 اعلام کرد و افزود: امروز برخی نیروهای غیر موجه با حضور در منطقه چالش هایی را ایجاد کرده اند که باید مدیریت و هدایت می شد. لذا همه ابزار چه در حوزه شناوری و چه در حوزه پروازی در این راستا به کار گیری شد و به میدان آمد و همه تمرینات پیش بینی شده با موفقیت انجام شد. دریادار ایرانی با اشاره به راه حل اول برای ریشه کن کردن نیروهای غیرموجه در منطقه گفت: راه اول، کنار یکدیگر قرار گرفتن کشورهای منطقه در قالب آیونز است که می توانند امنیت منطقه و ایمنی دریانوردان را تامین کنند، چراکه هم دانش و قدرت و هم تجهیزات این کار را دارند. وی افزود: گام دوم، ایجاد ائتلاف توسط کشورهایی است که احترام متقابل را متوجه می شود و به منافع یکدیگر احترام می گذارند. این کشورها می توانند با ایجاد یک ائتلاف منطقه ای بر پایه احترام به جامعه بشری به ویژه جامعه دریانوردان درخصوص تامین امنیت منطقه تلاش کنند. در مرحله دیگری از این رزمایش، تیراندازی ناوهای ایران، چین و روسیه به سمت اهداف دریایی عملیات تیراندازی ناوهای ایران، چین و روسیه به سمت اهداف دریایی در رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 انجام شد. امیر دریاداردوم مصطفی تاج الدینی سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023 در این رابطه اظهار کرد: در این مرحله از برگزاری رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2023، یگان های شناور ایران، چین و روسیه که از بامداد جمعه به محل اجرای ماموریت در شمال اقیانوس هند حرکت کرده بودند، به اجرای تمرینات پرداختند.

وی افزود: در این مرحله از رزمایش، یگان های شناور ایران، چین و روسیه به سر فرماندهی ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سهند و با استفاده از سلاح های تعیین شده به سوی اهداف سطحی در دریا تیراندازی کردند. سخنگوی رزمایش مرکب دریایی 2023 خاطرنشان کرد: همچنین در مرحله بعد تمرین صورت بندی و آرایش آفندی یگان های شرکت کننده در رزمایش متناسب با نظارت و پایش هوایی منطقه توسط بالگردهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد.