آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
فرهنگی
۱۵
سینما

مروری بر اتفاقاتی که سینمای ایران در سال 1401 تجربه کرد

سال کمک انیمیشن ها به سینما

اگر چه اهالی سینما آغاز سال نو سینمای ایران را جشنواره فیلم فجر می دانند اما به رسم عادت در روزهای پایانی سال می توان مروری داشت بر آنچه در یک سال گذشته سینمای ایران تجربه کرده است. پرونده ای که با یادآوری آن می توان از یکسو عملکرد مدیران مربوطه را سنجید و محک زد و از سوی دیگر واکنش و رفتار اهالی سینما را در بزنگاه های مختلف ارزیابی کرد. آنچه می خوانید مروری بر اتفاقات مهم سینمای ایران در سال 1401 است؛ سالی که هیاهو و حواشی خارج از متن آن بیش از موضوعات اصلی سینما بود.

شروع جنجالی با جنبش اعتراضی خشونت علیه زنان

1401 برای سینمای ایران با یک حاشیه شروع شد؛ حاشیه ای خارج از متن سینما که البته کل آن را تحت تاثیر قرار داد. در میان تعطیلات نوروز، یک افشاگری از سوی یک زن دستیار کارگردان سینما به موجی علیه باجگیری جنسی در سینما تبدیل شد. با وجود نقل موارد مشابه در سال گذشته که عموما چند روزی بر صدر اخبار شبکه های مجازی قرار می گرفت اما این بار رشته توئیت های منتشر شده از سوی این دستیار کارگردان سینما و اتهامات اوعلیه یکی از بازیگران مرد با حمایت یکپارچه اهالی سینما همراه بود و به رسانه های رسمی هم کشیده شد. پس از موضع گیری فردی برخی چهره های سینمایی، زنان سینماگر در اعتراض به خشونت علیه زنان در بیانیه ای خواستار تشکیل کمیته ای مستقل در خانه سینما برای رسیدگی به این روایت ها شدند. در واکنش به این اتفاقات خانه سینما اعلام کرد که شورای صیانت این نهاد صنفی آمادگی رسیدگی به این ماجرا را دارد اما زنان معترض به خشونت جنسی در سینما به دلایل مختلف مخالفت خود را با ارجاع شکایت های آنها به «شورای صیانت» اعلام کردند. همچنین سازمان سینمایی با هدف صیانت از حقوق سینماگران و توسعه اخلاق حرفه ای در سینمای کشور تصمیم گرفت «شورای اخلاق حرفه ای سینما» ایجاد شود و تشکیل کمیته بانوان، اولین ماموریت شورای اخلاق حرفه ای بود.

دستان خالی سینماگران در مجامع بین المللی

1401 سال عدم توفیق سینمای ایران در مجامع بین المللی بود. اردیبهشت ماه و در اولین جشنواره معتبر سینمایی، سینماگران ایرانی اگر چه حضور پرتعدادی داشتند و در کانون توجه رسانه ها قرار گرفتند اما با دست خالی هفتاد و پنجمین جشنواره کن را که اصغر فرهادی را در ترکیب هیات داورانش داشت، ترک کردند. فیلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی نماینده سینمای ایران در بخش مسابقه اصلی بود و «تصور» اولین ساخته علی بهراد در بخش مسابقه هفته منتقدان جشنواره کن به نمایش در آمد. شهریور ماه هم چندان ماه سینمای ایران در جشنواره های جهانی نبود. «شب، داخلی، دیوار» به کارگردانی وحید جلیلوند در بخش رقابتی، «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی در بخش اصلی افق ها و «بی رویا» به کارگردانی آرین وزیر دفتری در بخش افق های اکسترا نماینده ایران در جشنواره فیلم ونیز 2022 بودند که در نهایت تنها «جنگ جهانی سوم» جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد (محسن تنابنده) بخش افق های هفتاد و نهمین دوره جشنواره ونیز را از آن خود کرد. داستان جشنواره برلین اما متفاوت از تمام این حضورها بود. اواسط دی ماه و یک ماه مانده به موعد برگزاری، جشنواره فیلم برلین در اقدامی ضد ایرانی اعلام کرد که در هفتاد وسومین دوره خود پذیرای کمپانی های فیلمسازی، رسانه ها و روزنامه نگاران نزدیک به دولت نخواهد بود. در این دوره جشنواره که 27 بهمن لغایت 7 اسفندماه برگزار شد اگر چه تعدادی از فیلم های بخش خصوصی از جمله «تا فردا» به کارگردانی علی عسکری و تهیه کنندگی نیکی کریمی حضور داشتند اما توفیقی در کسب جایزه نداشتند. همچنین «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی هم که به عنوان نماینده سینمای ایران در نود وپنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار، معرفی شده بود، با اعلام نامزدهای اولیه شاخه بین الملل از ادامه رقابت در این بخش جاماند و به فهرست اولیه 15 فیلم راه نیافت. تنها عایدی سینمای ایران از حضور در جشنواره های جهانی چند حواشی خوراک رسانه های زرد بود؛ از رفتار حاشیه ساز نوید محمدزاده و همسرش فرشته حسینی روی فرش قرمز کن تا صحبت های جنجالی و احساسی برخی سینماگران.

جشنواره های بهنگام

مهمترین رخداد هر ساله سینمای ایران برگزاری جشنواره هاست. با وجود ناآرامی ها، جشنواره ها از تب و تاب نیفتادند و به استثنای جشنواره فیلم کودک و نوجوان تمام رویدادهای مهم سینمایی کشور در موعد مقرر برگزار شدند. جشنواره فیلم کوتاه تهران، در دوره سی و نهم یکی از موفق ترین تجربه های برگزاری را پشت سر گذاشت. جشنواره ای که به واسطه برخی حواشی، بعضی سینماگران مطالبه لغو و یا تغییر زمان برگزاری آن را مطرح کردند، اما مهدی آذرپندار دبیر جشنواره زیر بار آن نرفت و سرانجام هم در موعد مقرر (27 مهر تا 2 آبان ماه) برگزار شد. شانزدهمین دوره جشنواره سینما حقیقت با دبیری محمد حمیدی مقدم هم با وجود برخی حواشی و اعلام انصراف برخی فیلمسازان در نهایت با انصراف تنها 3 فیلم از تاریخ 20 تا 25 آذرماه برگزار شد. جشنواره فیلم فجر هم ایستگاه چهل و یکم را پشت سر گذاشت. در این دوره از جشنواره 24 فیلم در بخش سودای سیمرغ حضور داشتند که در نهایت «سینما متروپل» محمدعلی باشه آهنگر عنوان بهترین فیلم این دوره از جشنواره را از آن خود کرد. امسال پس از پنج دوره برگزاری مجزا، بخش بین الملل جشنواره هم همزمان با بخش ملی برگزار شد که همان طور که انتظار می رفت زیر سایه بخش ملی قرار گرفت و چندان جدی گرفته نشد. اما ماه مهر که در تقویم سینمایی ایران به جشنواره فیلم کودک و نوجوان گره خورده در سکوت سی و پنجمین دوره به پایان رسید و حدود یک ماه پس از ایام مقرر برگزاری جشنواره بالاخره سیدمهدی جوادی، مدیرعامل فارابی اعلام کرد با وجود تصمیم اتخاذ شده برای برگزاری سالانه جشنواره فیلم کودک و نوجوان، امسال امکان برگزاری آن به صورت رقابتی وجود ندارد و این رویداد سال آینده برگزار می شود.

سرافرازی انیمیشن ها در فراز و نشیب فروش

چند سالی است که سینمای ایران سال های خوشی را در گیشه تجربه نکرده است. امسال هم با فروکش کردن کرونا، فروش سینمای ایران امیدوارکننده نبود. البته این اتفاق چندان دور از انتظار نبود و پیش بینی کارشناسان مربوطه حاکی از همین وضعیت بود. به تبعات کرونا در فروش فیلم ها، در نیمه دوم سال ناآرامی های اجتماعی هم اضافه شد. مجموع تماشاگران سینمای ایران از ابتدای سال تا کنون 13 میلیون و 447 هزار نفر بوده است و مجموع فروش یک سال سینما به 412 میلیارد تومان رسیده است. پخش سینمایی بازی ایران و امریکا در جام جهانی که حدود 14هزار بیننده و مجموع 610میلیون تومان فروش داشت توانست بخشی از خسارات سینماها در هفته های پایانی مهرماه را جبران کند. قیمت گذاری شناور بلیت فیلم های سینمایی که موضوعی متداول در اغلب زنجیره سینماهای جهان است بالاخره پس از بحران کرونا و کاهش مخاطبان، در سینمای ایران هم با فیلم «هناس» در سینماهای حوزه هنری اجرایی شد؛ طرحی که در روزهای پایانی سال و با اوج گرفتن حواشی افزایش قیمت بلیت سینماها در سال نو، در دستور کار مدیران سینمایی قرار گرفت و قرار است در تمام سینماهای کشور اجرایی شود. بر این اساس قیمت بلیت سینما در سال جدید بر اساس درجه کیفی، موقعیت جغرافیایی سالن سینما و سانس های مختلف تعیین خواهد شد. از اخبار امیدوارکننده گیشه سینماها در سال گذشته موفقیت انیمیشن ها در فروش بود. «پسر دلفینی» به کارگردانی محمد خیراندیش و «لوپتو» ساخته عباس عسکری در روزهای رکود گیشه در کشاندن مخاطب به سالن های سینما موفق بودند. صدرنشین های جدول فروش اما همچنان به ترتیب فیلم های کمدی «انفرادی»، «بخارست» و «سگ بند» است.

خانه تکانی در خانه سینما

انتقادها نسبت به فعالیت هیات مدیره خانه سینما در شهریورماه به اوج رسید تا جایی که در فاصله کمتر از یک هفته تا برگزاری مجمع عمومی و انتخابات هیات مدیران خانه سینما، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما و محمدعلی نجفی رئیس هیات مدیره خانه سینما از سمت خود و عضویت در این هیات مدیره استعفا دادند. در نهایت با برگزاری مجمع عمومی و انتخابات هیات مدیره خانه سینما، علی لقمانی، رسول صدرعاملی، محمدمهدی عسگرپور، مسعود امیری تیرانی، علی دهکردی، حبیب اسماعیلی و علیرضا حسینی به عنوان اعضای جدید هیات مدیره خانه سینما معرفی شدند. همچنین در نیمه اسفند ماه سرانجام پس از حدود 6 ماه از برگزاری انتخابات هیات مدیره خانه سینما، مرضیه برومند به عنوان سیزدهمین مدیرعامل این نهاد صنفی معرفی شد تا مدیریت این نهاد صنفی برای نخستین بار به یکی از سینماگران زن سپرده شود.

رفتگان بی برگشت

در سالی که پشت سر گذاشتیم تعداد زیادی از اهالی سینما برگ آخر دفتر زندگیشان را ورق زدند و از بین ما رفتند. اسماعیل شنگله، بابک برزویه، منوچهر اسماعیلی، اصغر یوسفی نژاد، امین تارخ، جلال مقامی و شهرام عبدلی از جمله اهالی سینما بودند که در سال 1401 چشم از جهان فروبستند. یادشان گرامی.

برش

کوتاه شدن لیست توقیفی ها

از دیگر اتفاق های خوب سال بد سینمای ایران، کوتاه شدن فهرست فیلم های توقیفی یا دارای مشکل بود. با وجود حساسیت های بسیار در سال 1401 مجوز نمایش تعداد قابل توجهی از آثار سینمایی صادر شد که در میان آنها فیلم های حساسیت برانگیز یا متوقف مانده ای چون «علفزار»، «مجبوریم»، «ملاقات خصوصی»، «جنگ جهانی سوم»، «بانک زده ها»، «انفرادی»، «تفریق»، «بی رویا»، «چپ راست» و... به چشم می خورد. همچنین امسال خبرهای قطعی از حل شدن مشکل نمایش «روشن»، «سه کام حبس»، «زنبور کارگر»، «رگ های آبی» و... شنیده شد. «برادران لیلا» سعید روستایی، «شیشلیک» محمد حسین مهدویان و... از جمله آثار پربحث و حاشیه سینما در سال های اخیر است که همچنان عدم دریافت پروانه نمایش آنها در کانون توجه قرار دارد.