آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۵۰
جامعه
۴
ویژه

افتتاح مجهزترین و پیشرفته ترین مرکز تشخیص و درمان سرطان در منطقه توسط ستاد اجرایی فرمان امام

با حضور رییس جمهور انجام شد

مجهزترین و پیشرفته ترین مرکز تشخیص و درمان سرطان کشور و منطقه، به همت ستاد اجرایی فرمان امام و با حضور رییس جمهور افتتاح شد. صبح روز پنجشنبه 25 اسفند در مراسمی با حضور رییس جمهور، وزیر بهداشت، سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام، مدیران عامل بیمه ها، رییس هیات مدیره و مدیرعامل گروه دارویی برکت، مدیران عامل بنیاد برکت و بنیاد 15 خرداد، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از روسای دانشگاه های پزشکی و متخصصان سرطان، مرکز تشخیص و درمان سرطان برکت در منطقه 22 تهران به بهره برداری رسید. رییس جمهور در این مراسم ضمن قدردانی از تلاش دست اندرکاران حوزه سلامت و ستاد اجرایی فرمان امام برای احداث و تجهیز این مرکز پیشرفته درمانی گفت: اینکه یک عزم و همت بالایی به کار گرفته شود تا دغدغه و هزینه بیماران و خانواده های آنها در تشخیص و درمان بیماری، در ضمن استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا کاهش یابد، از جمله کارهای اصولی، مبنایی و قابل تقدیر است. آیت الله سیدابراهیم رییسی در ادامه با بیان اینکه دولت در کنار مسائل اقتصادی و معیشت، وظایف مهمی در حوزه سلامت نیز برعهده دارد، تصریح کرد: بسیاری از اقداماتی که امروز در جهت رفع نیازهای مردم و توسعه کشور صورت می گیرد، مرهون همکاری همه نهادهای انقلاب اسلامی ازجمله ستاد اجرایی فرمان امام با دولت است، چراکه دولت خود را از مردم و نهادهای انقلاب اسلامی جدا تعریف نمی کند و همه این خدمات در سبد جمهوری اسلامی ایران لحاظ می شود. رییسی در ادامه احداث این مرکز مهم را از جمله اقدامات امیدبخش و امیدآفرین برای مردم توصیف کرد و گفت: اگر این مرکز پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری سرطان در سایر استان ها نیز توسعه یابد و شعبی ایجاد کند که دسترسی به خدمات آن برای مردم سایر نقاط کشور نیز تسهیل شود، ارزشی مضاعف و دوچندان خواهد یافت. رییس جمهور در ادامه محور فعالیت ها و اقدامات دولت در حوزه اشتغال، صنعت و معدن، کشاورزی و بهداشت و درمان را اجرای اقدامات اساسی و بنیادین توصیف کرد و افزود: احداث این مرکز پیشرفته و مجهز تشخیص و درمان بیماری سرطان نیز از جمله اقدامات بنیادین در راستای محرومیت زدایی و ارایه باکیفیت ترین خدمات پزشکی با کمترین هزینه به مردم و به ویژه به نیازمندان است. رییسی با بیان اینکه با وجود ذخایر، امکانات و ظرفیت های عظیم در کشور، فقر زیبنده مردم نیست، تصریح کرد: تلاش دولت به کارگیری و فعال سازی این امکانات و ظرفیت ها برای ایجاد زندگی توام با عدالت و رفاه اجتماعی برای مردم است و احداث و افتتاح مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت گامی مهم در جهت محرومیت زدایی، برخوردار کردن کشور از تشکیلات پیشرفته جهت رفع نیازهای مردم و عین اجرای عدالت است. رییس جمهور در پایان تاکید کرد: اینکه همه نهادها و دولت در مسیر رفع مشکلات مردم احساس مسوولیت می کنند و در کنار مردم هستند از افتخارات کشور است.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام در این مراسم با بیان اینکه از هر 6 بیمار یکی از آنها به دلیل سرطان فوت می کند، گفت: ایده ساخت مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت 6 سال پیش شکل گرفت؛ 3 سال پیش مراحل ساخت آن آغاز شد؛ براساس آمار وزارت بهداشت سالانه 4 هزار میلیارد تومان هزینه تشخیص، آزمایشات و درمان سرطان در کشورمان می شود. عارف نوروزی با بیان اینکه امروز بزرگ ترین، مجهزترین و پیشرفته ترین مرکز درمان سرطان کشور به بهره برداری می رسد و تقدیم مردم عزیز ایران می شود، افزود: ازجمله ویژگی های بارز این مرکز ارایه کلیه خدمات مربوط به غربالگری، تشخیص و درمان تمامی انواع سرطان ها در یک مکان می باشد و برای نخستین بار در کشور و در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) برخی از دستگاه های فوق مدرن در آن

به کار گرفته می شود. وی با بیان اینکه با افتتاح این مرکز بیماران سرطانی دیگر نیاز به خروج از کشور برای دریافت خدمات درمانی نیستند، تصریح کرد: دستگاه های پیشرفته شتاب دهنده خطی، دستگاه سایبرنایف، دستگاه توموتراپی و دستگاه سی تی سیموالتور در کنار بخش های تخصصی شامل تصویربرداری، شیمی درمانی، رادیوتراپی، اتاق عمل، آندوسکوپی، کولونوسکوپی، درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی، ژنتیک، آزمایشگاه و داروخانه در خدمت مردم عزیزمان خواهد بود. نوروزی گفت: برای ساخت مرکز جامع سرطان برکت با وسعت 13500 مترمربع تاکنون بالغ بر 1200 میلیارد تومان توسط ستاد اجرایی فرمان امام هزینه شده که بالاترین ضریب ایمنی و استاندارد را داراست.

وی با بیان اینکه بیمار سرطانی بستری شده در این مرکز ظرف مدت 3 روز پرتودرمانی می شود، گفت: این مرکز درمان سرطان 34 تخت شیمی درمانی و 140 تخت بستری دارد اما در کنار این مرکز یک بیمارستان بزرگ 1000 تختخوابی نیز در حال ساخت است. سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام با تاکید بر سیاست ستاد مبنی بر محرومیت زدایی در کشور و ایجاد عدالت درمانی افزود: در این مرکز به محرومین و افراد کم برخورداری که از مسیر بنیاد 15 خرداد معرفی می شوند، خدمات رایگان ارایه می کنیم. سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام اظهار داشت: احداث و تکمیل 17 بیمارستان در مناطق محروم کشور، ساخت 500 مرکز بهداشت و درمان روستایی، راه اندازی پیشرفته ترین مرکز توالی یابی ژنوم و سنتز ژن در کشور، راه اندازی بزرگ ترین شهرک دارویی در منطقه، راه اندازی بزرگ ترین کارخانه تولید داروهای ضدسرطان، زیست فناوری و سلول درمانی، تولید 60 میلیون دوز واکسن ضدکرونا، تولید داروها و تجهیزات ضدکرونا، تامین تجهیزات کاشت حلزون شنوایی برای 5000 کودک ناشنوا، اقدام به درمان 13 هزار زوج نابارور و تامین داروی 50 هزار بیمار سرطانی محروم و نیازمند، بخشی از خدمات ستاد اجرایی فرمان امام در حوزه بهداشت و سلامت به مردم عزیز ایران بوده است. در ادامه این مراسم رییس جمهور از بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد.