آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۴۵۰
ورزش
۵
گفت و گو

دایی و وریا سرمایه ملی هستند

فوتبال ایران در سال 1401 در گفت وگو با «حمید درخشان»: مگر سازمان سیا است که وزیر قهرمان لیگ را مشخص کند؟

گفتگو: روزبه دلاور

چیزی به پایان سال نمانده است، سالی که در فوتبالش ما شاهد تغییر و تحولات پیش بینی نشده زیادی بودیم؛ از تغییر مربی در تیم ملی تا رییس فدراسیون و بخش های مختلفی از زیر مجموعه آن. حضور در جام جهانی و شکستن طلسم قهرمانی استقلال در لیگ برتر از مهم ترین اتفاقات سال 1401 بود. در رده ملی حضور در جام جهانی که خیلی زود به آن رسیدیم اتفاق خوشایندی بود که البته بازهم در مرحله گروهی از دور رقابت ها حذف شدیم تا حسرت صعود به مرحله حذفی به دل مان بماند. اتفاقات عجیب و غریب هم زیاد داشتیم، مثل هک شدن نام پرسپولیس و استقلال در تابلو بورس که مانور تبلیغاتی زیادی داشت اما هنوز هم سود و زیان و حتی مالکیت این دو باشگاه مشخص نیست! به بهانه مهم ترین اتفاقات فوتبالی که در سال 1401 رخ داده با حمید درخشان یکی از پیشکسوتان فوتبال کشورمان تماس گرفتیم که ماحصل گپ و گفت درخشان با خبرنگار «اعتماد» را در ادامه می خوانید.
برای شروع از لیگ آغاز کنیم، استقلال پس از سال ها قهرمان شد و نوار قهرمانی های متوالی پرسپولیس در لیگ برتر را پاره کرد. چه عواملی باعث قهرمانی استقلال و همچنین کشیدن ترمز پرسپولیس شد؟

عوامل متفاوتی دخیل بود. یکی از اصلی ترین آن پرسپولیس بود! آنها اگر در بازی مستقیم با استقلال برنده می شدند اجازه قهرمانی را به رقیب نمی دادند همچنین بازی های زیادی را هم از دست دادند. خیلی چیزها دست خود آدم هاست! اگر پرسپولیس قوی عمل می کرد مطمئن باشید استقلال قهرمان نمی شد.

از نظر شما استقلال که بدون باخت قهرمان شد فقط به دلیل ضعف پرسپولیس در امتیازگیری به این عنوان رسید؟

یک علتش ضعف پرسپولیس بود و عوامل دیگر هم ربط داشت مثل همبستگی خوبی که داشتند و تلاش بیشتری که کردند همراه با کمک مدیریت خوب از عواملی بود که دست به دست هم داد تا استقلال قهرمان شود.

شما برای استقلالی ها کری نمی خوانید؟ مثلا بگویید وزیر به استقلال کمک کرد تا قهرمان شود؟!

اصلا و ابدا. این یک حرف بی ربط و بی منطق است. وزیر آن قدر بی کار است که دنبال این داستان ها باشد؟ برای کی؟ برای چی؟ در فوتبالی که یک تیم از وسط زمین گل می زند چه ربطی به وزیر دارد؟ وزیر می گوید شوت بزن یا شوت نزن؟ از نظر شما چنین چیزی ممکن است؟

خیر. اما بحث در این باره فقط مربوط به فضای مجازی نیست. بعضی از پیشکسوتان دو باشگاه در قهرمانی های پرسپولیس این بحث را پیش کشیدند که یک وزیر مثلا با تغییر و تحول در مدیریت باشگاه می تواند تیمی را قوی و تیم مقابل را تضعیف کند.

اصلا به این حرف ها گوش ندهید. مگر ما در سازمان سیا در حال زندگی کردن هستیم؟ این حرف ها منطقی نیست و نباید آن را مطرح کرد چون وجاهت ندارد. هر فردی قوی تر بوده و با برنامه ریزی آمده و توانسته به نحوه احسن کارش را پیش ببرد و نتیجه آن را گرفته است. نباید موفقیتش را به این و آن ربط داد. این حرف ها برای من که قابل قبول نیست و نمی پذیرم.

اتفاق مهم دیگر در این سال، شکستن طلسم خصوص سازی سرخابی ها بود. واگذاری به شکلی که انتقادات زیادی را در بر داشته است. نظر شما در این خصوص چیست؟

داریم معضلات این نحو از واگذاری را می بینیم. این چه فایده ای دارد که تیم ها را خصوصی اما مشکلات را بیشتر کردید؟ به نظر من این جور واگذاری قابل بهره برداری نیست. درباره پولی که مردم دادند اعتراضاتی وجود دارد و از طرفی مشکل خروجی پول هم پابرجاست. باید به AFC آمار درستی بدهند، خارج شدن تیم های ما از آسیا بازهم مطرح است. اینها همه مسائلی است که باید درست شود و نباید پشت خصوصی سازی پنهان بماند.

حذف سرخابی ها از آسیا هم یک آبروریزی برای فوتبال ما در سالی که سپری می کنیم، بود.

برای اینکه دوباره در آسیا شرکت کنیم هیچ گارانتی نیست. مگر اعلام نکردند این دو تیم مشکلات شان حل شده و می توانند در آسیا باشند؟ ما تا این مسائل را اصلاح نکنیم مطمئن باشید این اتفاق صورت نمی گیرد.

تغییر و تحولات زیادی هم در بخش مدیریت داشتیم. درست است؟

خیلی زیاد بود. با این همه تغییر و تحولات به فوتبال ما لطمه می خورد.

از نظر شما بازگشت تاج به فدراسیون عقب گرد بود یا پیشرفت؟

در هر صورت این اتفاق افتاده است! تاج باید از تجربیات گذشته درس بگیرد تا بهتر بتواند فوتبال این مملکت را اداره کند. ان شاءالله در سال جدید به نحو احسن از تجربه هایش در فوتبال استفاده کند.

دستاورد ایران در جام جهانی چی بود؟

جام جهانی اصلا خوبی را سپری نکردیم و دستاورد خوبی نداشتیم. دلیلش هم آن تغییر و تحولاتی بود که اتفاق افتاد و متاسفانه ثبات لازم را نداشتیم.

حواشی پیرامون ملی پوشان هم زیاد بود.

همه چیز به هم ریخته بود. نباید بگوییم همه چی روتین بود و نتیجه نگرفتیم. تا لحظات آخر معلوم نبود مربی ما کیست و ثبات لازم را نداشتیم.

نیمکت تیم ملی هم پس از مدت ها از انحصار مربیان خارجی درآمد و حالا یک مربی ایرانی روی نیمکت هدایت ملی پوشان را برعهده گرفته است. این تغییر و تحول را چطور ارزیابی می کنید؟

خوشحالم از این بابت. امیدوارم گام مثبتی برای مربیان ایرانی باشد و با نتایج خوبی که اگر قلعه نوعی بتواند بگیرد ان شاءالله پرونده مربیان ایرانی را قوی تر کند و ما بتوانیم از موجودیت داخلی به نحو احسن استفاده کنیم. امیدوارم در سال های آینده کمتر به مربیان خارجی وابسته شویم. نکته مهم تر اینکه باید تغییراتی هم در فوتبال باشگاهی داشته باشیم، تغییراتی که باعث رشد فوتبال ملی ما شود.

یکی از مربیان ایرانی که مورد حمایت شما هم بود یحیی گل محمدی است که این روزها از جانب هواداران پرسپولیس به دلیل از دست دادن صدر جدول تحت فشار قرار دارد. نظر شما در این باره چیست؟

در باشگاه های پرسپولیس و استقلال همیشه فشار روی سرمربیان آنها وجود دارد و این فشار را باید تحمل کنند. از طرفی انتظار هواداران هم به حق است و دل شان می خواهد تیم شان قهرمان شود. به نظر من باید هم کادرفنی و هم بازیکنان پرسپولیس تلاش بیشتری کنند. همه چیز دست کادر و بازیکنان است، آنها باید تلاش مضاعفی کنند تا به قهرمانی برسند. پرسپولیس پنج امتیاز از سپاهان و هشت امتیاز از استقلال بیشتر داشت و پرسپولیسی ها باید به این نتایج واقف و آگاه بودند و آن را حفظ می کردند اما حالا کار را برای یحیی هم سخت کردند. از اینجا به بعد باید خیلی تلاش کنند اگرچه حالا همه چیز دست سپاهان است و باید منتظر لغزش سپاهان باشند و همه بازی ها را هم ببرند. کار کمی سخت شده است!

از جایگاه مربیان ایرانی گفتید، از علی دایی هم صحبت کنید. سال ها قبل در یک جابه جایی پر سر و صدا جانشین او در پرسپولیس شدید و حالا او و بعضی از بازیکنان مثل وریا غفوری در بیرون گود هستند.

آن مسائل که برای خیلی سال ها پیش بوده است اما اینها از سرمایه های ملی فوتبال ما محسوب می شوند و از فوتبالی های ورزش فوتبال ما هستند. وجودشان در هر زمان در فوتبال ما مفید است و امیدوارم اینها هم بتوانند در فوتبال ما حضور داشته باشند تا از تجربه این عزیزان استفاده کنیم.

از فوتبال پایه هم صحبت کنیم . جوانان ما با مربی ایرانی از صعود به جام جهانی باز ماند.

تیم خوبی داشتیم اما کم تجربه بودند و نیاز به بازی های تدارکاتی داشتند که متاسفانه تدارکات مناسبی برای این تیم درنظر گرفته نشد و تیم خوب جوانان ما از صعود بازماند.

در بین کاندیدای مربیان ایرانی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی نام بعضی ها مثل گل محمدی و دایی نبود اما وجود بعضی از اسامی هم عجیب بود. نظر شما در این خصوص چیست؟

فکر می کنم در آن لیست اشتباهی رخ داده بود و نباید اعلام می شد. می توانستند آنالیز بهتری داشته باشند و بعد معرفی کنند. اشتباه رخ داد که اسم یک عده را نگفتند.

حرف پایانی؟

آرزوی موفقیت و سالی خوب برای شما و تمام مردم ایران.