آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
ورزشی
۱۳

گزارش و خبر

تیم ملی والیبال ایران در گروه مرگ

تیم ملی والیبال ایران حریفان خود را در انتخابی المپیک شناخت. رقابت هایی که شاگردان بهروز عطایی برای رسیدن به آن کار سختی در پیش دارند. اولین راه که شاید بسیار هم دشوار باشد، موفقیت در مسابقات انتخابی المپیک است که قرعه کشی آن دیروز به شکل رسمی برگزار شد و ایران حریفان خود را شناخت که طی آن بلندقامتان ایران در گروهA با برزیل، ایتالیا، کوبا، اوکراین، آلمان، جمهوری چک و قطر هم گروه شدند. در گروه B ژاپن، امریکا، اسلوونی، صربستان، ترکیه، تونس، مصر، فنلاند و در گروه C چین، لهستان، آرژانتین، هلند، کانادا، مکزیک، بلژیک، بلغارستان به رقابت می پردازند. بعد از پایان مسابقات تیم های اول و دوم هر گروه به شکل مستقیم راهی المپیک 2024 پاریس خواهند شد. پنج سهمیه دیگر هر گروه پس از پایان مرحله مقدماتی لیگ ملت ها 2024 مشخص می شود که بر اساس دو اولویت انتخاب خواهند شد؛ اول اینکه همه قاره ها نماینده در المپیک پاریس داشته باشند و دوم هم اینکه تیم های برتر هر قاره که تا پایان مرحله مقدماتی لیگ ملت ها 2024 به المپیک صعود نکرده باشند.

هندبال ساحلی، جهانی نشد

تیم ملی هندبال ساحلی ایران با باخت مقابل عمان فینال آسیا و جواز قهرمانی جهان را از دست داد. شاگردان قشقایی راد که با شکست عربستان، کره و فیلیپین و باخت مقابل قطر، جواز صعود به مرحله نیمه نهایی را گرفته بودند، برای صعود به فینال و تکرار جواز صعود به قهرمانی جهان، به مانع بزرگی به نام عمان دومین تیم پر افتخار آسیا خوردند و مقابل آن-2 صفر بازنده شدند؛ باختی که فینال آسیا و جواز قهرمانی جهان را از ایران گرفت و ساحلی بازان ایران باید برای سومی مقابل ویتنام قرار بگیرند. قطر و عمان هم برای قهرمانی به مصاف هم می روند.

برنامه پلی آف بسکتبال مشخص شد

دیدارهای هفته پایانی مرحله دوم مقدماتی لیگ برتر بسکتبال برگزار شد و در گروه A، نفت آبادان در ثانیه پایانی با یک پرتاب سه امتیازی غافلگیر شد و نتیجه را 85-88به کاله مازندران واگذار کرد اما دیدار ذوب آهن با شهرداری گرگان نیمه کاره رها شد چراکه در چهار دقیقه پایانی بازی، هواداران اصفهانی با پرتاب بطری و لباس به داخل زمین و دادن الفاظ زشت به بازیکنان حریف باعث نیمه کاره ماندن بازی شدند و قرار است کمیته انضباطی رای نهایی این مسابقه را صادر کند. در گروه B نیز نبوغ اراک از مس کرمان گذشت و مهرام تهران در مشهد، آویژه صنعت پارسا را 81-86 مغلوب کرد. بدین ترتیب براساس امتیازبندی در دو گروه، مرحله پلی آف طبق برنامه بین شهرداری گرگان - آویژه صنعت پارسا مشهد، کاله مازندران - نبوغ اراک، ذوب آهن - مس کرمان و نفت آبادان - مهرام تهران انجام می شود. بازی های این مرحله از 17 فروردین ماه آغاز می شود و اگر هر تیم به سه پیروزی از پنج دیدار برسد، به مرحله یک چهارم راه پیدا می کند.

کردستان جام قهرمانی را به خانه برد

تیم بسکتبال بانوان تیروژ حیات کردستان در بازی فینال چهارم مقابل شهرداری گرگان پیروز شد و عنوان قهرمانی لیگ بانوان را کسب کرد. این بازی در حالی انجام شد که تیم تیروژ 2-1 از حریفش پیش بود و تنها نیاز به یک برد داشت تا جام را از آن خود کند. در این مسابقه جذاب، دو تیم بازی پایاپایی داشتند و در حالی که در امتیاز 63 برابر بودند، آیدا گل محمدی با ریباند، توپ را از آن خود نمود و آن را تبدیل به گل برتری 65—63 برای تیروژ کردستان کرد. البته گرگانی ها به این امتیاز اعتراض داشتند، چراکه اعتقاد داشتند آیدا، گل را در زمانی به ثبت رساند که زمان بازی صفر شده بود. با این حال با بررسی فیلم بازی از طریق irs برتری را به کردستانی ها دادند.