آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
حوادث
۱۲

اخبار

کشف استخوان در شمال تهران

استخوان های کشف شده درون دره ای در ارتفاعات دربند، پرونده جنایی تازه ای مقابل بازپرس و کارآگاهان پلیس گشود. به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، ساعت 12 ظهر پنجشنبه 25 اسفند، چند رهگذر با مشاهده تکه های استخوان درون دره موضوع را به پلیس خبر دادند. وقتی بازپرس محمد جواد شفیعی از ماجرا با خبر شد به همراه تیم جنایی در محل حاضر شدند و به بررسی موضوع پرداختند. آنها با چند استخوان مواجه شدند که در معاینات اولیه مشخص نبود متعلق به انسان یا حیوان است. بنابراین استخوان ها به پزشکی قانونی منتقل شد تا با انجام آزمایش های تخصصی راز کشف آنها فاش شود.

بخشش پای چوبه دار

خانواده مقتول هنگام اجرای حکم قصاص قاتل در اقدامی خداپسندانه و بدون هیچ شرطی از خون خواهی گذشتند و زندگی تازه ای به محکوم بخشیدند. حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالمهدی موسوی رئیس کل دادگستری استان مرکزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال 1396 به دنبال وقوع یک فقره نزاع دسته جمعی در روستای ویسمان منطقه غرق آباد شهرستان ساوه فردی به قتل رسید و پس از دستگیری قاتل و محاکمه وی به قصاص محکوم شد . پس از طی مراحل قانونی تشریفات اجرای حکم، مقدمات اجرای قصاص فراهم شد. رئیس کل دادگستری استان مرکزی، گفت: با تلاش های صورت گرفته توسط همکاران بنده در دادگستری ساوه و اعضای شورای حل اختلاف مستقر در زندان ساوه و رایزنی های انجام شده با اولیای دم مقتول به منظور جلب رضایت ایشان سرانجام در حین اجرای حکم، با وساطت معتمدان و پیگیری های صلح یاران و مسئولان قضایی، اولیای دم رضایت و بخشش قطعی خود را (بدون دریافت هرگونه وجهی) برای رهایی محکوم علیه از قصاص اعلام کردند.

20 مصدوم در زلزله خوی

زلزله 5 ریشتری خوی 20 مصدوم برجا گذاشت.ذبیح الله کاظمی فرماندار ویژه شهرستان خوی گفت: بر اثر زلزله پنج ریشتری که ساعت 15:17 پنجشنبه رخ داد 20 نفر از شهروندان هنگام فرار و وحشت از زلزله دچار آسیب جزئی شده بودند که این تعداد مصدومان بصورت سرپایی مداوا شدند و هیچگونه بستری نداشتیم.

همزمان با وقوع زمین لرزه، تیم های امداد و نجات، اورژانس و هلال احمر بلافاصله به مناطق زلزله زده اعزام شدند و خوشبختانه خسارت جانی و مالی نداشتیم.کاظمی همچنین خاطرنشان کرد: با پیگیری های صورت گرفته آب، برق و گاز در منطقه برقرار است و تمامی دستگاه های خدمات رسان در حالت آماده باش کامل هستند تا در صورت نیاز وارد عمل شوند.

صادق محمودی سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز در این باره گفت: زلزله به بزرگی پنج ریشتر در عمق 16 کیلومتری زمین، خوی در آذربایجان غربی را لرزاند که با توجه به عمق بالای زلزله به نظر نمی رسد خسارتی درپی آن رخ داده باشد.

دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت نیز در تماس تلفنی با رئیس سازمان اورژانس کشور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و رئیس دانشکده علوم پزشکی خوی بر رسیدگی فوری و آمادگی کامل مراکز درمانی و بیمارستان های شهرستان خوی و استان آذربایجان غربی و بسیج همه امکانات برای رسیدگی به مصدومان حادثه زلزله خوی تاکید کرد.

کمک به 360 گرفتار از سوی هلال احمر

سرپرست سازمان امداد و نجات و جمعیت هلال احمر گزارش اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در دو روز نخست اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروز 1402 را تشریح کرد.

صادق محمودی در این باره گفت: از تاریخ 24 اسفندماه که طرح ملی امداد و نجات نوروزی آغاز شد، تا پایان روز 25 اسفند ماه در مجموع 254 مورد ماموریت انجام شده که 147 مورد آن مربوط به ماموریت های جاده ای بود و 12 مورد آن هم امدادرسانی در حوادث جوی بوده است. وی با بیان اینکه سه مورد از ماموریت ها مربوط به حوادث کوهستان بوده است، اظهارکرد: سه مورد از ماموریت های انجام شده از سوی امدادگران سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز مربوط به محیط های آبی بوده است.

در مجموع این ماموریت ها به 360 نفر امدادرسانی شده و 53 نفر هم اسکان اضطراری داده شدند. همچنین 79 نفر هم به دلیل نیاز به خدمات درمانی بیشتر به مراکز درمانی منتقل شدند. استان های مازندران با 29 مورد، اصفهان با 24 مورد و خوزستان با 19 مورد در صدر استان های دارای بیشترین ماموریت در این دو روز بودند.

گذشت از قاتل به حرمت امام رئوف

فیصل مزرعه رئیس دادگستری دزفول از بخشش یک قاتل 48 ساعت قبل از اجرای حکم قصاص در دزفول به حرمت امام رضا (ع) خبر داد. به گزارش روابط عمومی دادگستری دزفول، چند سال پیش به علت اختلاف خانوادگی، یک نفر به قتل رسید و این حادثه منجر به تشدید اختلاف ها میان اعضای خانواده و قاتل پس از طی مراحل قانونی به قصاص محکوم شد. وی افزود: با توجه به اینکه هر چه اختلاف ها میان این خانواده بیشتر می شد زمینه را برای ایجاد اختلاف بین طایفه فراهم می کرد برای حل و فصل این موضوع با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف دزفول دستورهای مقتضی صادر و کارگروه برای صلح و سازش میان اعضای این خانواده تشکیل شد. مزرعه گفت: اعضای شورای حل اختلاف و ستاد صبر دزفول با همکاری دادستان و استفاده از ظرفیت بزرگان طایفه، ریش سفیدان، مصلحان و معتمدان پس از برگزاری نشست هایی با اولیای دم، سرانجام خانواده مقتول پس از 6 سال و در حالی که فقط 48 ساعت به اجرای حکم قصاص مانده بود، با تاسی از امام رضا (ع) و در پویش «به احترام امام رئوف می بخشم» از قصاص قاتل فرزند خود صرفنظر کردند.