آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
اقتصادی
۴

سازمان بین المللی وسایل نقلیه موتوری: در سال 2022 با صعود 3 پله ای

ایران به رتبه 16 تولید خودرو در جهان رسید

سازمان بین المللی وسایل نقلیه موتوری از صعود سه پله ای ایران در رده بندی جهانی تولیدکنندگان بزرگ خودرو جهان در سال 2022 خبر داد و اعلام کرد: ایران در تولید خودرو به رتبه 16 جهان رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آمارهای منتشرشده از سوی سازمان بین المللی وسایل نقلیه موتوری نشان می دهد تولید خودرو جهان در سال 2022 با رشد شش درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به 85 میلیون و 16 هزار دستگاه رسیده است.

بر اساس این گزارش، تولید خودرو ایران در سال 2022 نیز با رشد قابل توجه 19 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به یک میلیون و 64 هزار و 298 دستگاه رسیده است. بر این اساس برای نخستین بار از زمان خروج آمریکا از برجام، تولید خودرو ایران به بالای یک میلیون دستگاه بازگشته است که این امر نشان دهنده خنثی شدن اثر تحریم ها در اقتصاد ایران است. تولید خودرو ایران در سال 2021 نیز 21 درصد و در سال 2020 بالغ بر 30 درصد افزایش یافته بود.

سازمان بین المللی وسایل نقلیه موتوری تصریح کرد که با رشد قابل توجه تولید خودرو ایران، جایگاه این کشور در رده بندی تولیدکنندگان بزرگ خودرو جهان نیز بهبود یافته است. ایران در سال 2022 توانسته است سه کشور انگلیس، روسیه و اسلواکی را کنار بزند و در جایگاه شانزدهمین تولیدکننده بزرگ خودرو جهان در این سال قرار بگیرد. رتبه ایران در رده بندی جهانی تولید خودرو در سال 2021 نیز 19 اعلام شده بود.

تولید خودرو انگلیس در سال میلادی گذشته شش درصد کاهش یافته و به 876 هزار دستگاه، تولید خودرو روسیه با کاهش 61 درصدی به 608 هزار دستگاه و تولید خودرو اسلواکی با کاهش سه درصدی به یک میلیون دستگاه رسیده است. تولید خودرو ایران در سال 2022 همچنین بالاتر از کشورهایی مثل ایتالیا، آرژانتین، لهستان، پرتغال، بلژیک و اتریش بوده است.

چین با اختلاف بسیار زیاد نسبت به آمریکا بزرگ ترین خودروساز جهان در سال 2022 بوده است. تولید خودرو چین در این سال 27 میلیون و 20 هزار دستگاه گزارش شده است. تولید خودرو چین در سال 2022 حدود سه درصد رشد داشته است. آمریکا با تولید 10 میلیون و 60 هزار دستگاه در رده دوم و ژاپن با تولید هفت میلیون و 835 هزار دستگاه در جایگاه سوم جهان قرار گرفته اند.

کشورهای هند، کره جنوبی، آلمان، مکزیک، برزیل، اسپانیا، تایلند، اندونزی، فرانسه، ترکیه، کانادا و چک نیز به ترتیب رتبه های چهارم تا پانزدهم را در رده بندی بزرگ ترین خودروسازان جهان به خود اختصاص داده اند.

همچنین انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا در گزارش فصلی خود در آذرماه امسال بر مبنای آمار موسسه S&P GLOBAL MOBILITY اعلام کرد که ایران در 9 ماهه سال 2022 بهترین عملکرد را در افزایش تولید خودرو در بین 10 کشور نخست جهان داشته و بیشتر از فرانسه، انگلستان و ایتالیا خودرو سواری تولید کرده است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه های ژانویه تا سپتامبر سال گذشته میلادی 723 هزار و 726 دستگاه خودرو سواری تولید کرده بود اما در مدت مشابه در سال 2022 تولید خودرو های سواری در ایران با رشد 31 و دو دهم درصدی مواجه شده و به 949 هزار و 817 دستگاه رسید. ایران سهم یک و 9 دهم درصدی از کل تولید خودرو های سواری دنیا طی 9 ماهه امسال داشته و دهمین تولیدکننده بزرگ این نوع خودرو ها در جهان شناخته شده است. ایران در 9 ماهه سال قبل در رتبه سیزدهم قرار گفته بود.

آغاز ثبت نام خودروهای داخلی

با وجود افزایش تولید و ارتقای ایران در ساخت خودرو اما مردم برای دریافت این وسیله ضروری زندگی امروزه، باید در نوبت های سه ماهه تا یک ساله قرار بگیرند. طبق وعده داد شده، ثبت و انتخاب نوع خودروهای داخلی در قالب طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی، از دیروز (جمعه 26 اسفند ماه) آغاز شده و به مدت سه روز (پایان روز 28 اسفند ماه) ادامه دارد. این مرحله برای متقاضیان تایید شده از جهت تعریف حساب وکالتی و موجودی 100 میلیون تومانی در حساب مذکور، تعریف شده که در آن 51 مدل خودرو از 9 شرکت خودروساز داخلی عرضه شده است.

اولین مرحله از ثبت نام برای خودروهای داخلی بر مبنای فرآیند نوبت دهی (بزرگ ترین طرح یکپارچه خودروهای داخلی بدون قرعه کشی) از روز شنبه (20 اسفند ماه) آغاز شد که براساس آن بایستی متقاضیان برای تعریف حساب وکالتی نز بانک های عامل معرفی شده و مسدود کردن وجه 100 میلیون تومانی اقدام می کردند و برای امر تا تا پایان ساعت اداری روز سه شنبه (23 اسفند ماه) فرصت وجود داشت.

پس از طی مرحله اول و بررسی حساب های وکالتی متقاضیان، در مرحله دوم متقاضیان واجد شرایط که نسبت به تکمیل موجودی در حساب وکالتی خوداقدام کرده اند، می توانند از امروز 26 تا 28 اسفند ماه با مراجعه به سامانه www.esalecar.irنسبت به ثبت نام خودروی مورد نظر اقدام کنند.

بلافاصله پس از پایان ثبت نام، علاوه بر اینکه اولویت بندی متقاضیان انجام می شود، با توجه به برنامه تولید، نسبت به زمانبندی خودروی درخواستی به متقاضی اقدام می شود. این مرحله حداکثر تا پایان فروردین طول خواهد کشید و طی این مدت مبلغ مسدود شده باید در حساب وکالتی خریدار باقی بماند. در نهایت نیز لیست نوبت متقاضیان تایید شده در مرحله اول، در فروردین ماه 1402 اطلاع رسانی و مشخص خواهد شد.

دلایل حذف برخی متقاضیان خودروهای وارداتی

امید قالیباف؛ سخنگوی وزارت صمت با اشاره به آغاز ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودروهای داخلی، گفت: ثبت نام و به عبارتی ثبت تقاضای خودرو توسط متقاضیان خرید خودرو در سامانه به خوبی در حال انجام است و در هر دقیقه 60 نفر ثبت تقاضای خودروی خود را در سامانه انجام می دهند. تا ساعت 12 و 30 دقیقه دیروز در مجموع 135 هزار نفر ثبت تقاضای خودروی خود را در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو انجام داده اند.

وی افزود: برای جلوگیری از ایجاد اختلال در سامانه و مواجه شدن با بار ترافیکی متقاضیان می توانند ثبت تقاضای خود را در ساعات و روزهای باقی مانده ثبت نام مدیریت کنند. بعد از اینکه ثبت درخواست ها انجام و برنامه فروش هر مدل خودرو دریافت و لیست انتظار و تقاضا برای خودروها مشخص شد برای نوبت بعدی عرضه، برنامه ریزی خواهیم کرد. به زودی سامانه عرضه یکپارچه خودرو هوشمند می شود تا افراد پیشنهاد مناسبی از طریق سامانه انتخاب خودرو داشته باشند.

سخنگوی وزارت صمت درباره افرادی که طرح ثبت نام خرید خودروهای وارداتی از فرآیند حذف شدند، گفت: کسانی که حذف شدند یا موجودی شان 500 میلیون تومان نبود یا حساب وکالتی شان حذف شده بود یا حساب باز کردند ولی ثبت نام را تکمیل نکرده بودند و در نهایت در صورت طی تمامی مراحل حایز شرایط عمومی نبودند.

قالیباف با بیان اینکه افراد حذف شده امکان اعتراض ندارند، گفت: قسمت انصراف از سه شنبه 23 اسفند در سایت فعال شده و به بانک ها ابلاغ کردیم که در صورتی که متقاضی تمایل به انصراف داشته باشد 500 میلیون تومان بلوکه شده، آزاد بشود. البته شکایت هایی شده که بانک ها مبلغ را از انسداد خارج نکرده اند که از آنها خواهش می کنم بلافاصله مبلغ را آزاد کنند.

عرضه خودروهای وارداتی از امروز

سخنگوی وزارت صمت افزود: در نظر داریم که اولین عرضه خودروهای صادراتی را شنبه 27 اسفند برای رتبه های خوب در دو مدل چانگان و هیوندای النترا آغاز کنیم. البته بقیه فرآیند خرید به سال 1402 و بعد از تعطیلات نوروز می رسد. یک روند عرضه پیوسته را در مدل های مختلف برنامه ریزی کردیم و بعد از اتمام عرضه اول عرضه دوم را شروع می کنیم. وی افزود: کسی که مبلغ را واریز کرده ولی خودروهای مرحله اول مدنظرش نیست، می تواند در عرضه های بعدی اتومبیل خود را خریداری کند. تا الان 100 هزار ثبت سفارش واردات داشتیم که تبدیل به خودرو می شود. سال آینده هم اگر نیاز باشد 100 هزار دستگاه دیگر وارد می کنیم.