آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
زیست بوم
۱۱

احداث سد«چم شیر» در حوضه آبریز رودخانه زهره، زیستگاه گرازها را نابود کرد

گرگ ها در کمین گله ها

بیتا میرعظیمی

احداث سد چم شیر در حوضه آبریز رودخانه زهره، فارغ از وجود لایه های گسترده سنگ نمک در بستر رودخانه، شیب های جانبی و امکان نشت مواد شیمیایی نفتی به آب مخزن و احتمال بروز یک فاجعه زیست محیطی بزرگ در منطقه، منجر به نابودی زیستگاه بسیاری از گونه های حیات وحش از جمله گرگ ها و گرازها شده است! حیواناتی بی گناه که خانه و کاشانه خود را در نتیجه آتش سوزی میلیون ها اصله درخت جنگلی به منظور آماده سازی بستر احداث سد، از دست داده و حالا بی هیچ سرپناهی در منطقه آواره شده اند! نه غذایی برای خوردن دارند و نه خانه ای برای زیستن!

آخرین بازمانده های زندگی عشایری

سال ها پیش حدود 50-40 خانوار عشایری در منطقه برم شور واقع در شهرستان ممسنی زندگی می کردند. آنگونه که یکی از بازماندگان عشایری به «ایران» می گوید با آغاز احداث سد چم شیر، بسیاری از عشایر حق چرای خود را به وزارت نیرو فروخته و این منطقه را ترک کردند. حالا تنها 2 خانواده عشایری ساکن این منطقه تالابی بوده و در چند سال گذشته با مشکلاتی نظیر حمله گرگ ها و گرازها به گله ها و زمین های کشاورزی دست و پنجه نرم می کنند. این حیوانات تاکنون خسارات زیادی را به بومی های منطقه تحمیل کرده و زمین های کشاورزی و مراتع آنها را در معرض نابودی و تخریب جدی قرار داده است.

تخریب زیستگاه حیات وحش

«حسین آخانی» عضو هیات علمی دانشگاه تهران به «ایران» می گوید: بخش وسیعی از این اکوسیستم را جنگل رودخانه ای تشکیل می دهد که اتفاقا حیات وحش آن نیز بسیار غنی است. این گیاه شناس برجسته، بخشی از خاطرات تلخ خود از سوزاندن درختان ارزشمند جنگلی در منطقه را با «ایران» درمیان گذاشته و می گوید: در آخرین بازدیدها از منطقه، شاهد آتش گرفتن بخش وسیعی از جنگل و درختان ارزشمند آن بودم! صحنه تلخ و تراژیکی بود. در آن شرایط اسفناک، چندین گرگ را مشاهده کردم! این منطقه سال هاست که زیستگاه شمار زیادی از گرگ ها و گرازها بشمار می رود؛ در نتیجه همزیستی این گونه ها، اکوسیستم منطقه تا حد زیادی به تعادل رسیده است.این کارشناس محیط زیست می افزاید: در نتیجه احداث سد چم شیر، حیات وحش منطقه، خانه و کاشانه خود را از دست داده و حالا دیگر زیستگاهی امن و آرام ندارند! در نتیجه، هزاران گونه حیات وحش از جمله گرازها و گرگ ها آواره شده و به سمت زمین های کشاورزی و مراتع هجوم آورده اند. اکنون دود این اتفاق تلخ، هم به چشم روستاییان رفته و هم اکوسیستم منطقه!

فرسایش شدید خاک

آخانی، یکی از رفتارهای طبیعی گرازها را شخم زدن زمین دانسته و تصریح می کند: شخم زدن زمین توسط گرازها، در مناطق جنگلی فرصت بسیار خوبی برای اکوسیستم منطقه ایجاد می کند، زیرا در این مناطق آب به اندازه کافی وجود داشته و با جابه جایی خاک توسط گرازها، میزان قابل توجهی از اکسیژن وارد خاک می شود. اما همین اقدام توسط گرازها در مناطق خشک، فرسایش خاک را تشدید کرده و خسارت زیادی را به اکوسیستم منطقه وارد می کند.این استاد دانشگاه از آخرین سفرش به منطقه چم شیر سخن گفته و تاکید می کند: در نتیجه احداث سد چم شیر و حمله گرازها به مراتع و زمین های کشاورزی اطراف، خاک این منطقه دچار فرسایش بسیار زیادی شده است. در حقیقت تخریب و فرسایش خاک در محدوده سد چم شیر، بیش از هر چیزی اتفاق افتاده و حتی به چشم دیده می شود.

مهاجرت عشایر

«عیسی دلاوری» یکی از بازماندگان عشایر برم شور از توابع شهرستان ممسنی است. مراتع و زمین های کشاورزی او در بخش شرقی سد چم شیر واقع شده است؛ درست جایی که سال ها پیش عشایر حق چرای خود را با مبالغ میلیاردی به وزارت نیرو فروخته و منطقه را برای احداث سد چم شیر خالی کردند! او بخشی از خاطرات تلخ خود را از احداث سد چم شیر برای «ایران» نقل کرده و می گوید: سال ها پیش برای احداث این سد، میلیون ها اصله درخت جنگلی را تخریب کرده و به آتش کشیدند. عشایر هم که درآمد خاصی نداشته و به سختی گذران زندگی می کردند، مراتع و زمین های خود را فروخته و به شهرهای اطراف مهاجرت کردند. حالا در این منطقه بجز من و خانواده ام، تنها یک خانواده عشایری دیگر زندگی می کند. او درباره چرایی ترک نکردن منطقه می گوید: علاقه زیادی به طبیعت این منطقه تالابی دارم و هرگز اینجا را با هیچ جای دیگری عوض نمی کنم.

دام ها در امان نیستند

طبق گفته این بازمانده عشایری در برم شور، با آتش زدن جنگل های حاشیه رودخانه زهره، زیستگاه گرگ ها، گرازها و شغال ها ناامن و زمینه برای حمله آنها به مراتع و زمین های روستایی فراهم شده است. این حیوانات خانه و کاشانه خود را از دست داده و برای یافتن زیستگاهی جدید، به سمت مراتع و زمین های ما هجوم آوردند. آنها دیگر نه بیشه ای برای زندگی داشتند و نه جنگلی امن برای ادامه حیات! خورد و خوراک شان هم به سختی تامین می شد؛ به همین دلیل آرام آرام به جان زمین ها و گله های ما افتادند.او به حمله گرازها به زمین ها و مراتع اشاره کرده و می گوید: گرازها به اندازه ای زمین های منطقه را شخم زده اند که به راحتی می توانی در آن گندم بکاری! خاک تخریب شده و حتی درختان دیگر توان ایستادن ندارند.طبق گفته این عشایر بومی، مدت هاست که گرگ ها زیستگاه خود را از دست داده و با کمین در بخش های مختلف کوه ها، به دنبال فرصتی برای حمله به دام ها می گردند. این حیوانات در طول روز کمین کرده و به یکباره به دام ها حمله می کنند. هر بار نیز چندین راس را به دندان گرفته و با خود می برند. تقصیر گرگ ها و گرازها نیست، آنها گرسنه و بی خانمانند! ما هم تقصیری نداریم؛ اگر این سد احداث نمی شد این اتفاق ها رخ نمی داد؛ نه حیوانی آواره و نه آسیبی به دام ها وارد می شد.