آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
استارت آپ
۲۷

عملکرد استارت آپ ها در زمینه مسوولیت اجتماعی چطور برای صنایع بزرگ الگو شده است

جیب‏‏ های کوچک؛ قلب‏‏ های ‏‏ بزرگ

اگرچه از یک بنگاه اقتصادی پیش از هرچیز انتظار می رود که سودآور باشد و بتواند به عنوان حلقه ای از زنجیره اقتصاد کشورش ایفای نقش کند، اما نمی توان از نقشی که چنین عنصر اثرگذاری می تواند در سطح اجتماع ایفا کند چشم پوشی کرد. سال هاست که بنگاه های اقتصادی بزرگ دنیا، به خوبی متوجه این مساله شده اند و در قالب مفهومی با عنوان «مسوولیت اجتماعی» بنگاه، تلاش می کنند تا پاسخگوی گوشه ای از دغدغه های جامعه میزبان باشند.

احتمالا مکررا در مجلات و صفحات اینترنت با اخباری مواجه شده اید که در آن یک شرکت معروف، درصدد فراهم کردن اسکان رایگان برای گروه های آسیب پذیر برآمده، یا هزینه درمان گروهی را متقبل شده؛ گاهی این اقدامات کودکان فقیر و گرسنه آفریقا را هدف می گیرند و گاهی نیز حتی ممکن است معطوف به اصلاح بخشی از یک فرآیند برای کمک به حفظ طبیعت و جبران آسیب های زیست محیطی باشند. اگرچه حالا دیگر شنیدن نام شرکت های بزرگی مانند گوگل، مایکروسافت، متا، اسپاتیفای، دیزنی و...در انجام چنین پروژه هایی عادی شده، اما باید تاکید کرد که این اقدامات محدود به آن سوی مرزها نیست و شرکت های داخلی -خصوصا آنهایی که در حوزه فناوری فعالند و روزی استارت آپی کوچک بودند- نیز از پرداختن به چنین دست اقداماتی غافل نمانده اند.

نگاه بلندمدت دیجی کالا به امور خیر

دیجی کالا از برندهایی است که از گذشته تا امروز همواره تلاش کرده تا به نوعی در کمک به بهبود شرایط گروه های مختلف جامعه سهم داشته باشد. گاهی این کار را با کمک به اشتغال زایی در مناطق دوردست و کم برخوردار انجام داده و گاهی با ایجاد فرآیندی که به کاهش مصرف کارتن یا بازیافت آن برای کمک به حفظ محیط زیست می انجامد. با این حال این شرکت مدتی است که قصد دارد چشم انداز خود در انجام چنین پروژه هایی را بلندمدت تر کند و با تعریف ساختارهایی، نظمی تازه در انجام این امور ایجاد کند. دو پروژه «دیجی کالا مهر» و «دست مهر» در همین راستا تعریف شده اند؛ دیجی کالا مهر در واقع قرار است راهنمایی برای نیکوکاری موثر و شفاف باشد. در قالب این طرح، افراد کالاهایی که توسط موسسات نیکوکاری مختلف موردنیاز است را مشاهده کرده و هر اندازه که مایل باشند، در خرید آن اقلام مشارکت می کنند. طبق اعلام این شرکت، اکنون 77 موسسه نیکوکاری در دیجی کالا مهر فعالند و با مشارکت حدود 13 هزار کاربر، تا امروز نزدیک به 5 میلیارد تومان کمک جمع آوری شده است. دیجی کالا تاکید کرده است که سود کالاهای خریداری شده در بستر دیجی کالا مهر مستقیما به صندوق مهر دیجی کالا واریز و به صورت فصلی صرف امور نیکوکاری می شود.

در طرح مسوولیت اجتماعی دیگر دیجی کالا که «دست مهر» نام دارد، تلاش می شود تا با اعطای یک نشان، امکانی فراهم شود تا کاربران بتوانند تولید کنندگان و فروشندگان در معرض آسیب یا توان یاب را از دیگران تشخیص دهند و در صورت تمایل، از این افراد خرید کنند. چنین خرید آگاهانه ای، قرار است زمینه ساز بازگرداندن این افراد آسیب دیده به یک زندگی شایسته باشد. گذشته از این آگاه سازی کاربران از شرایط این افراد، دیجی کالا تسهیلات دیگری را نیز در اختیار این گروه های آسیب پذیر قرار می دهد. شرکت دادن این فروشندگان در کمپین های ویژه، تبلیغ بیشتر و رایگان محصولات آنها در پلتفرم، تسهیل امور لجستیک برای تحویل کالای مربوطه به انبارهای دیجی کالا و همچنین عدم دریافت کمیسیون فروش تا 6 ماه، از جمله اقدامات این برند برای کمک به استقلال یابی هرچه سریع تر این افراد و کسب درآمد مکفی است.

تمرکز اسنپ بر تسهیل حضور معلولان در اجتماع

اگرچه شرایط برای فعالیت اجتماعی اقشار دارای معلولیت (از پذیرش کارفرمایان تا آمادگی فیزیکی شهر برای تردد) به شدت اسفناک است، اما اسنپ مصمم است تا به نوع خود، باری از دوش این گروه بردارد. اسنپ در راستای عمل به بخشی از مسوولیت اجتماعی خود و با هدف ایجاد فرصت برابر برای همه، اخیرا اپلیکیشن خود را برای افراد دارای معلولیت دستر س پذیر کرده است. در این طرح تلاش شده تا با افزودن امکاناتی به اپلیکیشن اسنپ، دسترسی کاربران مسافر و راننده دارای معلولیت تسهیل و فرصت حضور بیشتر در جامعه برای آنها فراهم شود. ایجاد امکان تعیین نوع معلولیت کاربران مسافر و راننده در صفحات آنها، غیرفعال کردن امکان تماس تلفنی برای کاربران مسافر و راننده دارای ناشنوایی و آموزش نکات ارتباطی به کاربر راننده ای که قرار است مسافر دارای معلولیت را جابه جا کند، شماری از اصلاحاتی است که با این هدف در اپ اسنپ ایجاد شده است.

گذشته از این موارد، اسنپ با اجرای طرح های دیگری مانند تخفیف کمیسیون به رانندگان دارای معلولیت، طرح نیکوکاری «کمک به اشتغال افراد دارای معلولیت»، «تجهیز دندان پزشکی ویژه افراد دارای معلولیت»، «راه اندازی مرکز مشاوره برای افراد دارای اوتیسم»، تامین تجهیزات توانبخشی و پزشکی ویژه کودکان دارای معلولیت، تلاش کرده تا زمینه ساز حضور هرچه بیشتر معلولان در سطح اجتماع باشد. تیم فنی اسنپ ایجاد قابلیت هایی برای دسترس پذیری این اپ برای افراد دارای نابینایی را نیز در دستور کار خود قرار داده و کارشناسان فنی اسنپ در تلاش هستند تا قابلیت به کارگیری اپ های صفحه خوان را برای اپ اسنپ فعال کنند تا این افراد نیز بتوانند به راحتی از سوپراپ اسنپ استفاده کنند.

نجات زمین با ترویج فرهنگ خرید کالای دست دوم

تا پیش از شکل گیری پلتفرمی مانند دیوار که بستری برای تبادل انواع خدمات و کالا -به خصوص کالاهای دست دوم- فراهم کرده، افراد عموما اجناسی که نیاز نداشتند را دور می انداختند؛ کسانی که نیاز به یک کالای مشخص داشتند نیز عمدتا درصدد خرید نوی آن جنس از بازار برمی آمدند. اما حالا دیوار به گزینه شماره یک بسیاری از خانواده ها برای تبادل چنین کالاهایی تبدیل شده و با ترویج فرهنگ استفاده چندباره از کالاها، عملا گام موثری در جلوگیری از استخراج بی رویه معادن، نابودی جنگل ها و تولید زباله برداشته شده است.

البته این تنها اقدام دیوار در زمینه عمل به مسوولیت اجتماعی خود نبوده است. گذشته از اهدای چند دستگاه ونتیلاتور به مراکز درمانی در دوران کرونا و تهیه تبلت برای دانش آموزان کم برخورداری که از آموزش مجازی محروم مانده بودند، دیوار تلاش کرده تا جلوی زیرپا گذاشتن ارزش های اخلاقی از طریق پلتفرم خود را بگیرد. در همین راستا مدتی است که این پلتفرم در راستای حفاظت از جنگل های زاگرس و حمایت از حیوانات، فروش زغال هایی که از درختان این جنگل تهیه شده باشند را ممنوع کرده و اجازه نمی دهد کاربران در دیوار، حیوانات را جز با هدف اعطای سرپرستی، مبادله کنند. این ممنوعیت، با هدف جلوگیری از سوءاستفاده از حیوانات برای توله کشی تعریف شده است. دیوار در ادامه تلاش های خود برای عمل به مسوولیت های اخلاقی و اجتماعی، تغییراتی را در پلتفرم خود اعمال کرده تا جلوی آزارگری-خصوصا در مورد گروه های آسیب پذیرتری مانند زنان- و همچنین کلاهبرداری های آنلاین تا حد ممکن گرفته شود.

علی بابا؛ استارت آپی که قلبش برای کودکان می تپد

علی بابا که استارت آپی فعال در زمینه ارائه خدمات الکترونیک سفر به حساب می آید، برای عمل به مسوولیت اجتماعی خود، دپارتمان مشخصی تعریف کرده و از این دپارتمان به عنوان بال تعهد انسانی خود یاد می کند. اما برای اینکه بدانیم در این دپارتمان چه خبر است، شاید جایی بهتر از وب سایت خود علی بابا یافت نشود. علی بابا برای ساماندهی بهتر مسوولیت های اجتماعی خود، تلاش کرده تا این امور را در قالب چند بخش مشخص به نام های موسسه سیمرغ، موسسه رامونا، آکادمی نوجو و «علی بابا سبز» پیش ببرد. محور فعالیت های هر موسسه موضوع مشخصی است و تلاش می شود تا گزارش عملکرد هر یک از این موسسات به صورت دوره ای ارائه شوند.

بخشی از هدف های بشردوستانه کسب و کارعلی بابا معطوف به تامین سفرهای درمانی کودکان بیمار است و این کار در قالب موسسه سیمرغ پیش برده می شود. کار سیمرغ در سطح «مسوولیت اجتماعی اخلاقی» علی بابا تعریف می شود. علی بابا قصد دارد تا سیمرغ را به برند ملی مسوولیت اجتماعی در صنعت سفر و گردشگری تبدیل کند. طبق آمار ارائه شده، سیمرغ تا امروز بیشتر از 4هزار سفر برای این دسته کودکان فراهم کرده است.

علی بابا موسسه رامونا را نیز که در زمینه ترویج فرهنگ فرزندخواندگی و آموزش و مشورت به والدین فرزندپذیر فعالیت می کند، با هدف پیشبرد «مسوولیت اجتماعی بشردوستانه»، ایجاد کرده است. گویا ایجاد این بخش بیشتر دغدغه شخصی موسس علی بابا، یعنی مجید حسینی بوده و قرار است در مسیر کمک به بهره مندی تمام کودکان از زندگی در خانواده ای سالم گام بردارد. متخصصان در این موسسه که بیش از سه سال از آغاز به کار آن می گذرد، تا امروز به افراد متقاضی بیش از20 هزار دقیقه مشاوره رایگان در حوزه فرزندخواندگی ارائه داده اند. آکادمی نوجو از دیگر زیرمجموعه های دپارتمان مسوولیت اجتماعی علی باباست که روی اشتغال مبتنی بر آموزش و مهارت آموزی به نوجوانان و جوانانی که در خانواده های کم برخوردار زندگی می کنند، متمرکز است. هدف این آکادمی، این است که دانشجویان را، در زمینه مهارتی که در آکادمی کسب کرده اند، به کار مشغول کنند. در نهایت فعالیت هایی از علی بابا که در قالب حمایت از محیط زیست و کمک به جبران آسیب های ایجاد شده انجام می شوند نیز در بخشی با نام «علی بابای سبز» پیش برده می شوند.

اسکان رایگان بیماران کم برخوردار در جاباما

تلاش های علی بابا در عمل به مسوولیت اجتماعی، محدود به آن مواردی نیست که در هسته مرکزی این کسب و کار انجام می شود. جاباما، به عنوان یکی از زیرمجموعه های علی بابا در یک سال اخیر، زمینه ساز اسکان رایگان برای خانواده هایی شد که برای درمان به یک شهر دیگر سفر کرده بودند و امکان تهیه اقامتگاه مناسبی در نزدیکی بیمارستان را نداشتند. این گروه ها در کنار رنجی که از درد فرزندشان به دوش می کشند، عموما ناچار به چادرخوابی در اطراف بیمارستان بودند تا دست کم اندکی در هزینه ها صرفه جویی شود. در همین راستا، این استارت آپ تلاش کرد تا با تمرکز بر مساله شناسایی دقیق مساله سفرهای درمانی اهالی مناطق کم برخوردار، باری از دوش این گروه از خانواده ها بردارد. طبق گزارشی که اخیرا منتشر کرده، در 9 ماه گذشته جاباما زمینه ساز تامین بیش از 553 نفر شب اقامت رایگان برای بیماران کم برخوردار شده و به این ترتیب، خانواده ها و کودکانی از استان های سیستان و بلوچستان، کردستان، هرمزگان و خوزستان که برای درمان بیماری های صعب العلاجی مانند سرطان یا پیوند عضو به استان های هم جوار یا تهران سفر کردند، توانستند روزهای بهتری را سپری کنند.

در کنار این مورد، جاباما با هدف ترویج فرهنگ بومی مناطق و گردشگری مسوولانه، برنامه ای را تعریف کرد تا با همراهی گروهی از متخصصان و اهالی بومی، نسبت به آگاهی بخشی درباره خطراتی که طبیعت منطقه قشم را تهدید می کند اطلاع رسانی کند و با کاشت نهال، درصدد احیای جنگل های حرا برآید. در این پروژه زیست محیطی که«سرزورزوما» نام دارد، تلاش می شود تا با کاشت مجدد درختان، جان تازه ای به این جنگل ها داده شود.

نوع دوستی فرامرزی فیلیمو مدرسه

به لطف اینترنت، فیلیمو توانست دست حمایت خود را به سمت گروهی دراز کند که برخلاف دیگر مواردی که از عمل به مسوولیت اجتماعی مطرح شد، جامعه هدف آن در مرزهای جغرافیایی ایران قرار نداشتند. این استارت آپ در دوران کرونا، برنامه ای با عنوان فیلیمو مدرسه را استارت زد و با تولید محتوای آموزشی با کیفیت و سرگرم کننده برای تمام پایه های تحصیلی، تلاش کرد تا حدی جای خالی معلمان در امر آموزش را پر کند. با این حال روی کار آمدن طالبان در افغانستان و اعمال محدودیت های قابل توجه بر حضور اجتماعی زنان و دختران جرقه ای برای فیلیمو بود تا بتواند به وظیفه انسانی خود عمل کند و باری از دوش این گروه رنج دیده در کشور همسایه بردارد. در همین راستا، محمدجواد شکوری مقدم، مدیرعامل صبا ایده با درج توییتی که در حساب کاربری خود نوشت: «با افتخار فیلیمو مدرسه به صورت کاملا رایگان در خدمت دانش آموزان دختر افغانستان است که از سر تنگ نظری از حق تحصیل و آموزش محروم شده اند. ای کاش بضاعت ارائه خدمت به دختران دانشجو را نیز داشتیم و می توانستیم اثر این جهل را برای خواهران مان کمرنگ تر کنیم.» حالا آماری که در اسفند ماه از عملکرد این پلتفرم منتشر شده نشان می دهد که گویا استقبال دختران افغان از این پلتفرم بسیار قابل توجه بوده و بیش از 8 هزار کاربر افغانستانی از مدرسه کمک درسی آنلاین فیلیمو بهره مند شده اند.

اگرچه در این گزارش شماری از شاخص ترین اقدامات نوع دوستانه و اخلاق محور کسب و کارهای ایرانی را ذکر کردیم، اما باید تاکید کرد که آنچه در این سال ها کسب و کارها -به خصوص استارت آپ های- ایرانی به عنوان بخشی از مسوولیت اجتماعی خود انجام داده اند محدود به این موارد نیست و امکان ذکر نام و اقدام برخی از آنها به دلیل محدودیت فضا، میسر نشد.

فرهنگ اینکه یک کسب و کار، دغدغه هایی فراتر از سودآوری داشته باشد و از نقش خود به عنوان جزئی از اجتماع غافل نباشد، پیش از این و طی فعالیت نمایندگی شرکت های خارجی در ایران آغاز شده بود؛ اما استارت آپ ها به عنوان کسب و کارهایی که ذاتا پویاترند و با ترندهای جهانی همگام ترند، توانستند در تحکیم این فرهنگ در کشور نقش بسزایی ایفا کنند. اینکه یک کسب و کار استارت آپی با منابع مالی محدود، قدم در راه انجام چنین دست اقداماتی می گذارد و تلاش می کند در نوع خود باری را از دوش گروهی ولو کوچک بردارد، می تواند الگویی برای کسب و کارهای سنتی بزرگ تری باشد که با وجود داشتن حاشیه امن، تا امروز کمتر به چنین دغدغه هایی پرداخته اند.