آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
ایران اقتصادی
۸
گفت و گو

با شروع دولت سیزدهم افزایش ملموسی در توسعه صادرات نفت به وجود آمد

بهره برداری از فاز نخست پایانه جاسک نیمه اول 1402

شرکت پایانه های نفتی ایران در سال 77 تاسیس شده و در سال 87 نام شرکت، از پایانه های صادرات مواد نفتی به شرکت پایانه های نفتی ایران تغییر کرد. موضوع فعالیت این شرکت انجام هرگونه عملیات به منظور تاسیس، ایجاد و تکمیل تاسیسات و پایانه های نفتی لازم جهت انجام عملیات صادرات و واردات مواد نفتی و ارائه خدمات سوآپ نفت خام و فرآورده های نفتی و ارائه خدمات راهنمایی و پهلو دهی به کشتی ها در تمامی پایانه های نفتی کشور است. حوزه فعالیت این شرکت در جزیره خارگ، بنادر صادراتی ماهشهر، عسلویه و بهشهر(نکا) است. عباس غریبی، سرپرستی شرکت پایانه های نفتی ایران را بر عهده دارد که به تازگی به این سمت منصوب شده است.او در این گفت و گو به شرح فعالیت شرکت تحت مدیریت خود پرداخته که در ادامه از نظر می گذرد:
سال 1401 برای شرکت پایانه های نفتی ایران چگونه بود؟

این سال برای شرکت سال خوبی بود زیرا منجر به تصویب اعتباراتی برای طرح های مختلف شد که از جمله آنها سیستم اطفای حریق با 1800 میلیارد تومان بوده که در حال مصوب شدن است. درعین حال، مصوبه ای برای احداث مخزن ذخیره سازی 4.2 میلیون بشکه ای نیز تصویب شد. افزودن 4 شناوراستیجاری به ناوگان این شرکت، خرید یدک کش های جدید و تکمیل سیستم آتش نشانی 10 مخزن در خارگ از دیگر اقداماتی بود که با هدف ایمن سازی خارگ صورت گرفت. در کل اعتبارمورد نیاز و برآوردی برای راه اندازی تجارت بانکرینگ، اعلام سیستم اطفای حریق و تعمیرات اساسی اسکله غربی 4 هزار میلیارد تومان بوده که برای سیستم اطفای حریق 1800 میلیاردتومان درحال مصوب شدن است.

این شرکت چه تعداد طرح راکد و غیرفعال دارد؟

تعدادی از طرح های راکد و غیرفعال از گذشته در این شرکت وجود دارد، بنابراین یکی از دغدغه های وزیر نفت لزوم تعیین تکلیف طرح های راکد در این شرکت بود که تصمیمات خوبی هم گرفته و قرار شد تا طرح های راکد از زمین بلند شوند.

طرح بهینه سازی سیستم سوخت یا بانکرینگ ازجمله طرح های راکد شرکت پایانه های نفتی ایران در خارگ بوده که با وجود داشتن پیشرفت فیزیکی 75 درصدی اما در 6سال دولت قبل متوقف و راکد بود که به نظر می رسد کسی به سودآور بودن این طرح توجهی نداشته زیرا با راه اندازی آن سود هنگفتی نصیب کشور می شود.

واقعیت این است که در دولت قبل در زمینه راه اندازی بانکرینگ کوتاهی شد وسیاستگذار ارشد شرکت ملی نفت تجارت بانکرینگ را جدی نگرفت و مدیریت ارشد این دغدغه را نداشت در حالی که ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی می توانست در زمینه بانکرینگ دست برتر را داشته باشد.

ناگفته نماند که تجارت بانکرینگ برای وزارت نفت دولت سیزدهم بسیار با اهمیت بوده و پیش بینی می شود که در سال 1402 راه اندازی شود. شکی نیست که بانکرینگ عملیاتی با درآمد بالا بوده که 6 ماه پس از راه اندازی به سودآوری خوبی هم می رسد و هزینه خود را مستهلک می کند. بنابراین درصورت راه اندازی این عملیات، می توان درسطح خلیج فارس، دریای عمان و حتی اقیانوس هند به تقاضای مشتریان در محل سوخت مورد نیاز را تحویل داد.

با توجه به برنامه توسعه صادرات صنعت نفت، تعداد پایانه های موجود در کشور کافی است؟

با توجه به اتفاقی خوبی که در تامین اعتبارات برای تعمیرات اسکله های موجود رخ داده و پیشرفت خوب پایانه جاسک، تعداد پایانه ها برای صادرات کفایت می کند.

درحال حاضر 95 درصد نفت خام کشور از جزیره خارگ صادر می شود.

در واقع شرکت پایانه های نفتی ایران دارای چندین منطقه عملیاتی است که از جمله خارگ، مسئول صادرات 95 درصد نفت خام سبک، سنگین و نفت خام فروزان است. دومین پایانه صادراتی، پایانه صادرات میعانات گازی عسلویه بوده که صادرات میعانات عسلویه از آنجا صورت می گیرد.

پایانه بعدی در شمال و در منطقه عملیاتی نکا / بهشهر بوده که عملیات سوآپ در آن صورت می گیرد.

درواقع نفت خام کشورهای حوزه دریای خزر در شمال دریافت و پس از انجام عملیات اختلاط به مصرف پالایشگاه های تهران و تبریزمی رسد و معادل آن نفت خام در جزیره خارگ به مشتریان آنها تحویل می شود.پایانه دیگر پایانه ماهشهر بوده که عملیات صادرات فرآورده های پتروشیمی از آنجا انجام می شود و در شرکت پایانه های نفتی ایران صرفا عملیات پهلودهی کشتی ها با ما است.

آخرین منطقه عملیاتی که در حال راه اندازی بوده پایانه جاسک است که یکی از راهبردی ترین پایانه ها است و خط لوله ای از بندر گناوه به فاصله یکهزار کیلومتر نفت خام را به سواحل مکران متصل می سازد.شرکت ملی نفت ایران درحال احداث این پایانه عظیم در سه فاز بوده که فاز اول آن قابلیت ذخیره سازی 10 میلیون بشکه نفت خام را داشته و ظرفیت ذخیره سازی آن در دو فاز بعدی به 30 میلیون بشکه خواهد رسید.

برآورد شده که فازاول این پایانه درنیمه اول سال 1402 راه اندازی شود. با شروع دولت سیزدهم افزایش ملموسی در توسعه صادرات نفت به وجود آمد.

درحال حاضر توان اسمی صادرات نفت خام ازپایانه خارگ 7.5 میلیون بشکه در روز بوده هرچند که توان عملیاتی ما صادرات روزانه 5.7 میلیون بشکه نفت خام است.