آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
خودرو
۱۶

جهان خودرو

سرمایه گذاری برقی هنگفت فولکس

دنیای اقتصاد : فولکس واگن طی پنج سال، 180میلیارد یورو برای رسیدن به هدف خودروهای برقی سرمایه گذاری می کند. به گزارش ایسنا، با توجه به اینکه فولکس واگن برای رسیدن به هدف فروش 50 درصدی خودروهای برقی در سطح جهان تا سال 2030 تلاش می کند، بیش از دوسوم از بودجه سرمایه گذاری پنج ساله اش به برقی سازی و دیجیتالی شدن اختصاص می یابد. فولکس واگن با توجه به کاهش هزینه موتورهای احتراقی اعلام کرد در نظر دارد 180میلیارد یورو (5/ 259میلیارد دلار سنگاپور) برای تولید باتری و عملکرد مرتبط با آن در آمریکای شمالی سرمایه گذاری کند. با توجه به هدف فروش 50درصدی خودروهای برقی در سراسر جهان تا سال 2030، بیش از دوسوم بودجه سرمایه گذاری پنج ساله به برقی سازی و دیجیتالی شدن اختصاص می یابد.

فولکس واگن در گزارش سالانه خود اعلام کرد در سال 2022 با درآمد 800 میلیون یورویی، 1/ 2میلیارد یورو زیان عملیاتی متحمل شد. بر اساس گزارش رویترز، 15میلیارد یورو در آخرین طرح سرمایه گذاری، برای کارخانه های باتری و مواد خام در نظر گرفته شده است که شرکت ابتدا بر تامین مواد اولیه موردنیاز خود و سپس ساخت سایت های جدید تمرکز کرده است. فولکس واگن پیش تر برنامه خود را برای افزایش برد احتمالی پلتفرم MEB به 700کیلومتر اعلام کرده است. این موضوع احتمالا بر مدل های آتی که هنوز عرضه نشده اند تاثیر خواهد گذاشت، همچنین می تواند برد مدل های موجود فعلی را افزایش دهد یا به عنوان یک ارتقای مستقل یا به عنوان بخشی از فیس لیفت آینده برای خودروهایی مانند ID.4 ، ID.3 و ID.5 و همچنین ID جدید Buzz به کار گرفته شود.

سرنوشت نامعلوم وانت فورد

دنیای اقتصاد : فورد هنوز موفق به ساخت اورست رپتور نشده است، اگرچه گمانه زنی ها از زمان معرفی اولین رنجر رپتور این شرکت وجود دارد. هرچند در حال حاضر نسل جدیدی از وانت پیکاپ سریع همراه با نسخه های اصلاح شده غیر رپتور اورست و رنجر وجود دارد، اما حدس و گمان ها درباره اورست رپتور فورد کماکان پابرجاست.

فورد سال گذشته احتمال وجود اورست رپتور را نه تایید و نه تکذیب کرد. ایان فوستون، مهندس ارشد جهانی پلتفرم T6، در مصاحبه ای گفت فورد درنهایت می تواند یک نسخه تولیدی را در صورت وجود تقاضای کافی مشتری بسازد. نسخه اولیه اورست رپتور سال گذشته در استرالیا ساخته شد اما هرگز به خطوط تولید نرسید. اگر اورست رپتور تولید شود، از همان 0/ 3لیتری اکو بوست V6 بهره می برد که در رنجر رپتور وجود دارد و 392 اسب بخار قدرت و 430 پوندفوت (583 نیوتن متر) گشتاور تولید می کند. رنجر رپتور در اروپا به دلیل قوانین آلایندگی سخت گیرانه تر کاهش قدرت قابل توجهی دارد و تنها 288 اسب بخار قدرت را داراست.

تصاویر جاسوسی از بنز جدید

دنیای اقتصاد : عکاسان تصاویری از سه خودروی آزمایشی مرسدس بنز EQG را ثبت کرده اند. یکی از این خودروها هنوز هم مثل قبل به روکشی با تم برفی مجهز است . با این حال، بقیه بیشتر شبیه نمونه های اولیه کلاس G با استتار روی همه چیز به جز درها هستند.

ندیدن سیستم اگزوز در عقب یا اجزای موتور در جلو عجیب است. در جلو، ما می توانیم بازوهای کنترلی و آنچه فکر می کنیم یک قفسه فرمان الکترونیکی است، ببینیم. صفحات اسکید به راحتی قابل مشاهده هستند. همچنین یک دیفرانسیل دیگر در عقب به همراه یک میله نوسان بزرگ قابل مشاهده است. دو دیفرانسیل جالب هستند، زیرا می دانیم EQG یک سیستم چهارموتوره با یک موتور برای هر چرخ ارائه می دهد. این موضوع تایید شده است و اینها می توانند محفظه موتورها باشند. با این حال، محفظه عقب کمی کوچک به نظر می رسد. به نظر می رسد این نمونه اولیه دارای جلوپنجره متفاوتی نیز باشد. نمونه موردنظر با یک پوشش استتار مشبک پنهان شده است و همچنین می توان تفاوت های جزئی را در سپر جلو و عقب آن ببینیم. آنها به طور کلی کمی ضخیم تر از نمونه های اولیه با پوشش آبی به نظر می رسند. همچنین گلگیرهای عقب با دریچه های مرموز در آنها از بین رفته اند. اینکه آیا همه این تغییرات نشان دهنده سطح متفاوتی از تریم هستند یا صرفا اشکال فریبنده مبدل هستند، پرسشی است که پاسخ آن بعدا مشخص خواهد شد. می دانیم EQG از نسخه مفهومی که در سال 2021 معرفی شد فاصله زیادی نخواهد داشت، اما احتمالا یک EQG تولیدی تا پایان سال جاری به عنوان مدل 2024 عرضه نمی شود.