آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
بازار دیجیتال
۱۷

از آن سو

اشتراک تلویزیون اینترنتی گوگل گران شد

ایسنا: هزینه اشتراک ماهانه یوتیوب تی وی گوگل در اقدامی مشابه این سرویس پخش اینترنتی، افزایش یافت. یوتیوب تی وی در ایمیلی به مشتریانش اعلام کرد: پس از حدود سه سال، ما قیمت اشتراک ماهانه را از 64 دلار و 99 سنت، به 72دلار و 99 سنت افزایش می دهیم. از آنجا که هزینه های محتوا افزایش پیدا کرده و ما به سرمایه گذاری در کیفیت سرویس خود ادامه می دهیم، قیمت خود را برای تداوم عرضه بهترین سرویس ممکن برای شما، به روز رسانی می کنیم. مشتریان فعلی تغییر قیمت جدید را در نخستین دوره صورتحساب در 18 آوریل یا پس از آن مشاهده خواهند کرد. یوتیوب تی وی آخرین بار هزینه طرح اشتراک ابتدایی خود را در ژوئن 2020 بالا برده بود و در آن زمان، قیمت ها را به میزان 30 درصد افزایش داده و از 50 دلار، به 64 دلار و 99 سنت در ماه رسانده بود. هزینه ماهانه یوتیوب تی وی هنگامی که در سال 2017 راه اندازی شد، 35 دلار بود.

بر اساس گزارش یاهو فاینانس، این خبر فقط دو روز پس از آن منتشر شد که این پلتفرم اعلام کرد قابلیت مولتی ویوی جدیدی را امتحان می کند که به علاقه مندان مسابقات ورزشی اجازه می دهد همزمان، چهار بازی از پیش انتخاب شده را مشاهده کنند. این گزینه منعکس کننده توجه بالای یوتیوب به مسابقات ورزشی همزمان با تشدید رقابت در فضای پخش اینترنتی است.

متا به پشتیبانی از NFT در فیس بوک و اینستاگرام پایان می دهد

آی تی ایران: پس از گذشت تقریبا یک سال از اضافه شدن قابلیت پشتیبانی از NFTها به پلتفرم های تحت مالکیت متا، حالا این شرکت قصد دارد تا این ویژگی از فیس بوک و اینستاگرام حذف کند. این تصمیم در حالی اتخاذ شد که این شرکت اخیرا هزاران کارمند خود را اخراج و کار روی چندین پروژه را متوقف کرده است. مارک زاکربرگ مدیرعامل متا نیز گفته که این تصمیمات برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری ها صورت گرفته است. استفان کسریل، مدیر بخش فناوری های مالی و تجاری متا گفت ما به پشتیبانی از NFTها در این پلتفرم ها پایان می دهیم تا بتوانیم روی سایر روش ها برای حمایت از تولیدکنندگان محتوا، کسب وکارها و سایر کاربران تمرکز کنیم. وی افزود ما چیزهای زیادی یاد گرفتیم و می توانیم روی محصولاتی کار کنیم که می تواند حا می تولیدکنندگان، کسب وکارها، کاربران و همچنین اپلیکیشن های ما باشد و در حوزه متاورس نیز این موضوع را شاهد خواهیم بود.

این مدیر متا افزود که تمرکز شرکت روی کسب درآمد از طریق ریلز و روش های پرداخت در پلتفرم های متا معطوف خواهد بود. با این حال، خبر مذکور در حالی از سوی این شرکت اعلام شد که تقریبا دو سال پیش، زاکربرگ در جریان کنفرانس SXSW اعلام کرده بود که اینستاگرام در حالی فراهم کردن پشتیبانی از NFTهاست که این قابلیت در ماه مه گذشته اضافه شد. توجه متا به این قابلیت به حدی بود که در ماه نوامبر نیز آن را بیشتر توسعه داد و از طرح هایی خبر داد که به تولیدکنندگان محتوا اجازه می دهد دارایی های دیجیتال خود را به صورت مستقیم در اینستاگرام به فروش برسانند.

این مدیر متا توضیحی را در خصوص حذف NFTها از اینستاگرام که پیش تر زاکربرگ مدعی شده بود می تواند نقش مه می را در برنامه های متاورس آینده این شرکت ایفا کند، ارائه نداد. زاکربرگ پیش تر در همین رابطه گفته بود لباسی که آواتار شما در متاورس بر تن دارد می تواند به عنوان یک NFT آن را خریداری کرد. البته برخی کارشناسان معتقدند این اتفاق چندان هم دور از ذهن نبود، چرا که متا در سال گذشته میلادی، یک قابلیت دیگر را که همان کیف پول کریپتو به نام Novi بود و گفته می شد قرار است از NFT نیز پشتیبانی کند، متوقف کرد.

محموله اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

مهر: کپسول باری دراگون متعلق به اسپیس ایکس همراه بیش از 3 تن ذخایر به ایستگاه بین المللی فضایی رسید. به گزارش اسپیس، این کپسول روباتیک از مقر فضایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا آمریکا به فضا پرتاب شد و حدود ساعت 11:31 گرینویچ یعنی 20 دقیقه زودتر از موعد برنامه ریزی شده به مقصد خود رسید. ماموریت مذکور CRS-27 نام دارد، زیرا در حقیقت بیست و هفتمین باری است که اسپیس ایکس یک محموله باری روباتیک را برای ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی می برد. اسپیس ایکس قرارداد دیگری برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی نیز با ناسا بسته و اخیرا ششمین ماموریت سرنشین دار به این آزمایشگاه فضایی را انجام داده است.

کپسول دراگون حدود 2860 کیلوگرم ذخایر را به فضا برد که شامل سخت افزار، تجهیزات پیاده روی فضایی، بیش از 60 نوع آزمایش علمی و مقداری مواد غذایی برای خدمه ایستگاه فضایی بین المللی می شود. به گفته فیل دمپسی، مدیر یکپارچه سازی حمل ونقل برنامه ایستگاه فضایی بین المللی ناسا، خدمه خواستار میوه تازه و پنیر شده بودند. همچنین سیب، بلوبری، انگور، پرتقال و گوجه فرنگی در کنار پنیرهای مختلف نیز در این محموله به فضا ارسال شدند.