آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
تصویر روز
۸

مسیر گذشته، افق آینده

علی امیرسیافی

سینما و جشنواره های فیلم

سینما، مهم ترین مدیوم هنری و تصویری در عصر حاضر، ظرفیتی فوق العاده برای بازگو کردن موضوعات مختلف را در درون خود دارد. پیوند آشکار سینما با حوزه ادبیات منجر به بیان روایات گوناگون و متعدد از طریق زبان سینما و داستانهایی با بار دراماتیک شده است. بی شک، تشکیل جشنواره های مختلف فیلم از منظر مطالعات سینمایی، بستر مناسبی را برای هنرهفتم مهیا می کند تا این بازگو سازی، جامع و در چهارچوبی مشخص صورت پذیرد.

با به وجود آمدن عصر ارتباطات و پیشرفت وسایل ارتباط جمعی اما، جشنواره های فیلم تبدیل به محلی برای برون ریزی مضامین بیان شده از طریق سینما شدند. فیلم های سینمایی مختلف که حرف های جدیدی برای مخاطبان خود دارند، از طریق قرارگیری در قالب جشنواره ها به زبانی شیوا و جذاب دست پیدا می کنند. این امر نیز به لطف صنعت تبلیغات چشم گیرتر میگردد. از طرفی دیگر، ایجاد جشنواره های فیلم در سراسر دنیا، با پیشبرد اهدافی مشخص، به ثمر نشاندن برنامه ای جامع و تغییر مثبت در اقتصاد فرهنگی، همراه بوده است. به طوری که در جهان کنونی، کمتر جشنواره ای را می توان پیدا کرد که تهی از هرگونه ایده و هدفی واحد باشد.

بنابراین شکل گیری و رشد رویدادهای ماهانه و سالانه فیلم، به تحقق اهداف مشخص و تزریق مبانی فکری-فرهنگی در بطن جشنواره ها کمک می کند.

انقلاب اسلامی و مفهوم «مقاومت»

انقلاب اسلامی ریشه در مفاهیم دین مبین اسلام داشته و پیوند محکمی با زندگی فردی، اجتماعی، مذهبی و سیاسی مردم دارد. اسلام، بدون تردید روح مقاومت را به صورتی آشکار در خود جای داده و این مفهوم را نه تنها در عرصه مقابله با «غیرحق» به ظهور رسانده، بلکه در جای جای زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان نیز می توان ردپایی از مفهوم مقاومت را جست وجو نمود.

بنابراین انقلاب اسلامی، برای اعتلای مفهومی کلان محوری به نام «مقاومت» و معرفی آن در زمینه های گوناگون سیاسی و اجتماعی از منظر فرهنگی، نیاز به تشکیل محفلی برای گردهمایی آثار فرهنگی حاضر در این موضوع را داشت که این امر با تاسیس جشنوارهای به نام «مقاومت» به تحقق رسید. جشنواره مقاومت بستری مناسب برای معرفی و شناساندن آثار هنری مرتبط با مضمون مقاومت به مخاطبان ایرانی و غیرایرانی است. در عرصه جهانی نیز این جشنواره می تواند نقشی حساس و مهم را برای معرفی مبانی و ارزش های انقلاب اسلامی از دریچه مفهوم «مقاومت»، ایفا کند.

تعدد مفاهیم راهی برای دستیابی به قدرت

جشنواره مقاومت در فراخوانی که برای جذب آثار، پیش از شروع هر دوره منتشر می کند، بخشهای متعددی را برای ساماندهی به آثار دریافتی معرفی می کند. حال، هرچقدر این بخشها به تعداد بالاتر و با کیفیت تری برسند، قدرت جشنواره نیز برای به تصویر درآمدن مفهوم مقاومت در عرصه های مختلف بیشتر خواهد شد. شفاف سازی محورهای موضوعی برای هفدمین دوره از این جشنواره، از جهتی تحسین برانگیز است که چنین قدرتی را تقویت می کند. در این صورت آثار منتخب با محورهایی مشخص، توان رقابتی سالم را داشته و این به شفاف سازی اهداف جشنواره در دیدگاهی جهانی کمک بزرگی می کند.

تعددبخشی از جهتی دیگر، به عدم محدود کردن جشنواره مقاومت به حوزه های دفاع مقدس، استکبارستیزی و مقاومت منطقه ای منجر می گردد. این مفاهیم اگرچه در جایگاه خود، مفاهیم والایی به شمار می روند اما خلاصه کردن جشنواره مقاومت به چند مورد محدود باعث غفلت از سایر حوزه هایی می گردد که در آنها، معنای مقاومت نقشی کلیدی را ایفا می کند. مواردی از قبیل: سبک زندگی، پیشرفت های علمی و نظامی، تاریخ ایران و... جلوگیری از این اتفاق به وسیله تعدد بخشیدن به موضوعات، در دوره جدید جشنواره مقاومت در حال رخ دادن است که جای امیدواری فراوانی برای اعتلا بخشیدن به این موضوع را دارد.

آموزش؛ کلید پیشرفت

در کنار برگزاری جشنواره، ایجاد کارگاه های آموزشی، نشست های علمی و جلسات مناظره ای به شدت می تواند به شفاف کردن معنا و مفهوم مقاومت برای مخاطبان، فیلمسازان و سینماگران کمک کند. خلائی که امروزه در جهت پیشبرد اهداف این جشنواره در دیدگاهی کلان احساس می گردد، نبود آگاهی کافی از سوی فیلمسازان و سینماگران نسبت به مفهوم مقاومت و عدم نزدیکی به این مضمون است. این مشکل، منجر به افت کیفیت و کمیت آثار در این حوزه میگردد. این جشنواره می بایست در کنار برگزاری همه جانبه، این مفهوم را نیز از طریقی صحیح به سینماگران معرفی کند تا شاهد رشد فیلم های موجود در این عرصه در سال های پیش رو باشیم.

البته حضور بخش علوم انسانی و پژوهش های موجود در این حوزه، نوید پیشرفت علمی جشنواره را دارد. اما کیفیت آن نیز بایستی گسترده تر صورت پذیرد تا تاثیر این حوزه بر مفهوم مقاومت پررنگ تر شود.

توجه به فرم های هنری

یکی از ایرادات جشنواره هایی با مضامین کلان، افتادن در ورطه محتوازدگی است. این ضعف اساسی، توجه به فرم های هنری را کاهش داده و خلاقیت در عرصه هنر را دچار چالش می کند. خلق فرم های هنری و انتقال مفاهیم از طریق آنها به مخاطبان، شیوه ای است که قدرت تاثیر را بالا می برد. بنابراین خطری که جشنواره مقاومت را تهدید می کند، توجه بیش از حد به محتوا در مقوله هنر است. این مورد می تواند، با در نظر گرفتن و قوت بخشیدن به آثار از منظر کیفیت ساخت، تا حد بسیار زیادی موثر جلوه دهد و جایگاه جشنواره را در سطح جهانی بالاتر ببرد.

تبلیغات موثر

از دیگر ضعف های جشنواره مقاومت می توان به عدم شناخت کافی مخاطبان عام سینما و مردم عادی، نسبت به برگزاری جشنواره و اهداف آن، اشاره نمود. بسیاری از مخاطبان عام سینما از چرایی برگزاری جشنواره، اهداف آن، اسامی آثار پذیرفته شده، اتفاقات و حواشی پیرامون جشنواره اطلاع چندانی ندارند. البته این ضعف مربوط به مخاطبان خاص سینما، منتقدان و صاحب نظران فرهنگی نمی گردد. شناخت ناکافی مردم نسبت به این موارد اما، خود چالشی بزرگ است که ضعف جشنواره را در حوزه تبلیغات آشکار می سازد. استفاده از این حوزه کاربردی برای آشناکردن مخاطبان با جشنواره به عنوان یکی از مهم ترین جشنواره های فرهنگی- هنری ایران بسیار موثر خواهد بود. در حوزه بین المللی نیز، استفاده از تبلیغات مناسب و به کارگیری شیوه های صحیح در بازنمایی جشنواره، می تواند جایگاه آن را بالاتر برده و مفهوم مقاومت (در عرصه های مختلف) را به جهانیان معرفی کند.

نتیجه گیری

جشنواره مقاومت با دارا بودن اهدافی مشخص توانایی بالایی در قدرت بخشیدن به مفهوم مقاومت در زمینه های مختلف را دارد. پیگیری ضعفها و کاستی ها و بالابردن نقاط قوت، می تواند به ایجاد بستری مناسب برای القای چنین مفهوم کلانی کمکی شایان کند.