آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
سیاست
۵

تحلیلی بر توافق اخیر میان ایران و عربستان و بازتاب های آن در نظام بین الملل

امریکا در بن بست غرب آسیا

فائزه سادات یوسفی

بعد از میانجیگری چین در توافق ایران و عربستان، محافل سیاسی، تحلیلگران و استراتژیست های امریکایی به تکاپو افتادند و علت ها و چرایی آن را بررسی کردند. سیاست های جنگ طلبانه و یکجانبه گرایانه در بستر راهبردهای نظامی و ایجاد جنگ در منطقه غرب آسیا، به نقطه ای رسیده که نه تنها برای امریکا دستاورد مطلوبی بر جای نگذاشته، بلکه پتانسیل جمعی در این منطقه را به سمت فاصله گرفتن از امریکا و جایگزینی قدرت های دیگر برای آن سوق داده است. زیرا حصول ابتدایی ترین نیاز بشری یعنی «امنیت» در پلن امریکا امکان نیافته، بلکه بعد از گذشت سال ها اثبات شده که یکی از مهم ترین عوامل ناامنی جهان راهبردهای امریکا بوده است.

کشورهای منطقه، بعد از تحمل جنگ های پیاپی و خسارت های مادی و ویرانی های جبران ناپذیر به این واقعیت رسیده اند که روی دیگر سکه بازیگری امریکا در منطقه، امنیت زدایی و در باتلاق فرو بردن آنان است تا برای همیشه نیاز به حضور امریکا، از تمام ابعاد حفظ گردد.

آرایش های جنگی متعدد، بهانه سازی و زمینه چینی برای دخالت و تغییر در دولت ها چه با ابزارهای سخت و چه با ابزارهای نرم، دلیل دیگری بر بی اعتمادی کشورها به امریکا است. مضاف بر آن، جبر سرسپردگی به فرامین امریکا به صورت پیشفرض در شیوه مواجهه ایالات متحده با سایر کشورها وجود دارد.

مجموعه این موارد موجب شده که دولت های منطقه، راه تعاملات برد-برد و روابط بر مبنای احترام متقابل و حفظ استقلال را برگزینند.

حال مقامات امریکایی بعد از نقش آفرینی دیپلماتیک چین در مناسبات جنگی و طرح «صلح چین» برای پایان دادن به جنگ بی انتهای اوکراین و همچنین توافق ایران-عربستان، از الگوسازی چین برای رفع مناقشات در جهان هراس دارند.

آنها روی دیگر بازیگری و اراده سیاسی چین برای تضمین امنیتی در جهان را، به بن بست رسیدن طرح های امریکا و اجماع جهانی برای پذیرش نقش آن می دانند.

تحلیلگران امریکایی در نشریه نشنال اینترست، نتیجه عملکرد امریکا در جنگ افروزی را چنین بیان می دارند: «در حالی که واشنگتن زمان و منابع خود را برای سرنگونی دولت ها در عراق، لیبی و افغانستان و تحریم سوریه و ایران به هدر داده است، چین با سرمایه گذاری در زیرساخت ها و روابط پیشروی کرده است. از این رو، واشنگتن بهتر است به جای وحشت از اقدامات چین، برای رقابت با پکن فراتر از حوزه نظامی تلاش خود را به کار گیرد.»

جاناتان پانیکوف، معاون سابق افسر اطلاعات ملی برای خاورنزدیک در شورای اطلاعات ملی ایالات متحده هم در اهمیت نقش آفرینی چین می گوید: «جالب ترین بخش توافق عربستان و ایران، نقشی است که چین در کمک به میانجیگری این معامله ایفا کرد. بحث گسترده در خاورمیانه و بسیاری در ایالات متحده این است که چین فقط منافع اقتصادی در منطقه دارد. من به تازگی کنفرانسی را در مورد روابط چین و عربستان در دوحه برگزار کردم و به صراحت بیان می کنم که این توافق، بخش زیادی از نظرات کارشناسان در اینجا را به خود اختصاص داده بود. اما روابط اقتصادی و تجاری اغلب جای خود را به تعامل سیاسی می دهد که در نهایت می تواند به همکاری اطلاعاتی و امنیتی منجر شود. اکنون ممکن است شاهد ظهور نقش سیاسی چین در منطقه باشیم و این باید هشداری برای سیاستگذاران ایالات متحده باشد که رها کردن خاورمیانه و روابط رو به تنزل با متحدان، به سادگی موجب خلایی برای ورود چین به منطقه خواهد شد که اساسا امنیت تجاری، انرژی و ملی ایالات متحده را تضعیف خواهد کرد.»

به طور کلی، سیاست های امریکا در کلاس امنیتی تعریف شده خود، در حال تنزل جایگاه و از دید خارج شدن است. حتی اگر مناسبات نظامی بین کشورهای خلیج فارس و امریکا وجود داشته، بدان معنی نیست که این کشورها مانند سابق در برابر امریکا رفتار می کنند. به عقیده کارشناسان امریکایی، تضمین های امنیتی این کشور حتی سعودی ها را هم به سختی می تواند اقناع کند و نمی تواند باعث بازگشت آنها به اردوگاه امریکا همانند سابق شود.

طرد سیاست های امریکا در خاورمیانه

امریکا تاکتیک هایی همچون ایجاد پایگاه نظامی و حضور مستقیم و امضای قراردادها و موافقتنامه های امنیتی با متحدان و دوستان خود در منطقه را در پیش گرفت و سپس با حمله نظامی مستقیم به افغانستان و عراق، تلاش کرد نظم منطقه را مطابق با خواست و منافع خود و در راستای هژمونی امریکا رقم بزند.

امریکایی ها همواره به دنبال اهدافی مانند بحران زایی، ایجاد جو بدبینی، سوءظن، دامن زدن به مسابقه تسلیحاتی و فروش سلاح های انبار شده خود هستند. این سیاست ها در سال های اخیر روند پویایی و رو به رشد را از منطقه سلب کرده و تنها خسارت های امنیتی و اقتصادی و عدم ثبات را برای آن به همراه داشته است.

از طرفی، تداوم رویکرد جنگ طلبانه و خصومت زای امریکا در جنگ اوکراین به اوج خود رسیده است. جنگی که تبعات آن تنها محصور به منطقه جنگی نیست و لاجرم غرب آسیا را متاثر از خود خواهد کرد. عدم همراهی مثبت دولت های منطقه با استمرار جنگ و سیاست غرب مبنی بر تقویت جبهه جنگی، نمونه بارزی از مخالفت دولت های منطقه با سیاست های امریکا است؛ آنها خواستار پایان دادن به جنگ روسیه و اوکراین از طریق مذاکرات هستند.

نشریه امریکایی «فارن پالیسی» که بازتاب دهنده دیدگاه شورای (غیردولتی) روابط خارجی امریکاست، در مطلبی مدعی شده که با تشدید تجاوزات روسیه به اوکراین، دو قدرت خاورمیانه (ایران و عربستان سعودی) که معمولا در بیشتر درگیری ها در مقابل یکدیگر قرار دارند، به مسکو کمک می کنند؛ به موازات چنین روندی، سیاست کشورهای منطقه در سال های اخیر با محوریت تنش زایی و حل و فصل بحران های موجود پیش رفته که «نگاه به شرق» در منطقه، رویکردی در همین راستا است.

نبرد امریکا و چین در غرب آسیا

توسعه روابط چین با کشورهای منطقه در حوزه های اقتصادی، فناوری، نظامی و ژئوپلیتیک نیز از دیگر عواملی است که موجی از نگرانی را در امریکا ایجاد کرده و این انگیزه را به وجود آورده که آنها نیز با کاستن از تعهدات نظامی و اقتصادی خویش در مناطق مختلف از جمله غرب آسیا، به دنبال پیگیری رقابت با این قدرت نوظهور باشند. کشورهای منطقه غرب آسیا در سال های اخیر در اثر گسترش روابط و تبادلات تجاری با کشور چین، از امریکا دور شده اند.

خروج امریکا از منطقه غرب آسیا که گاهی در برخی محافل روی آن بحث و از آن به عنوان اتمام تنش در منطقه یاد می شود، باید در همه ابعاد آن مورد توجه قرار گیرد؛ چنین خروجی، تنها به حضور فیزیکی و نظامی امریکا در منطقه محدود نیست، بلکه ایالات متحده می کوشد تا با ابزارهای قدرت نرم و قدرت هوشمند، حضور در این منطقه را به متحدان خود واگذار و حمایت امریکا را از راه دور و پشت صحنه انجام دهد.

از سویی دیگر، کارشناسان امریکایی اذعان کرده اند که خروج امریکا از منطقه سبب نفوذ بیشتر چین و روسیه خواهد شد. از این رو، امریکا همچنان بر ایجاد ناآرامی و بی ثباتی در منطقه و ایجاد راه های وابستگی هر چه بیشتر تاکید دارد و این از دید کارشناسان منطقه دور نمانده است.

می توان گفت که امریکا امروزه در ایجاد استراتژی های جدید در منطقه غرب آسیا و حتی در جهان دچار سردرگمی شده است و می کوشد با توسل به راهبردهای جدید، جایگاه خود را حفظ کند. اما به نظر می رسد که با در نظر گرفتن اتفاقات رخ داده در عرصه بین الملل، این تصور که امریکا راه چندانی برای پیشرفت و نفوذ بیشتر در منطقه در پیش رو ندارد، روبه روز بیشتر در حال تحقق است.

دانش

تداوم رویکرد جنگ طلبانه و خصومت زای امریکا در جنگ اوکراین به اوج خود رسیده است. جنگی که تبعات آن تنها محصور به منطقه جنگی نیست و لاجرم غرب آسیا را متاثر از خود خواهد کرد. عدم همراهی مثبت دولت های منطقه با استمرار جنگ و سیاست غرب مبنی بر تقویت جبهه جنگی، نمونه بارزی از مخالفت دولت های منطقه با سیاست های امریکا است؛ آنها خواستار پایان دادن به جنگ روسیه و اوکراین از طریق مذاکرات هستند.نشریه امریکایی «فارن پالیسی» که بازتاب دهنده دیدگاه شورای (غیردولتی) روابط خارجی امریکاست، در مطلبی مدعی شده که با تشدید تجاوزات روسیه به اوکراین، دو قدرت خاورمیانه (ایران و عربستان سعودی) که معمولا در بیشتر درگیری ها در مقابل یکدیگر قرار دارند، به مسکو کمک می کنند؛ به موازات چنین روندی، سیاست کشورهای منطقه در سال های اخیر با محوریت تنش زایی و حل و فصل بحران های موجود پیش رفته که «نگاه به شرق» در منطقه، رویکردی در همین راستا است.