آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۷
ورزشی
۹

خبر

گروه سخت والیبال ایران برای صعود به المپیک

ملی پوشان والیبال ایران حریفان خود برای راهیابی به المپیک پاریس را شناختند.

مراسم قرعه کشی مسابقات والیبال انتخابی المپیک 2024 برگزار شد و 24 تیم حاضر در این رقابت ها حریفان خود را شناختند.

گروه بندی رقابت های والیبال انتخابی المپیک 2024 به شرح زیر است: (از هر گروه 2 تیم به المپیک صعود می کند.)

گروه A: برزیل، ایتالیا، ایران، کوبا، اوکراین، آلمان، جمهوری چک، قطر

گروه B: ژاپن، آمریکا، اسلوونی، صربستان، ترکیه، تونس، مصر، فنلاند

گروه C: چین، لهستان، آرژانتین، هلند، کانادا، مکزیک، بلژیک، بلغارستان

قرار است این مسابقات در سال آینده از 8 تا 16 مهر ماه 1402 برگزار شود.

سی وسومین دوره بازی های المپیک در سال 2024 به میزبانی پاریس برگزار خواهد شد. فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) نحوه صعود 24 تیم (12 تیم مردان و 12 تیم زنان) به مسابقات والیبال سالنی المپیک 2024 پاریس را اعلام کرد و کشور فرانسه به عنوان میزبان نخستین سهمیه در هر گروه جنسیتی را به دست آورده است.

11 تیم دیگر در هر بخش مردان و زنان در دو مرحله ای مشخص خواهند شد که شش تیم در هر بخش سهمیه المپیک 2024 را در مسابقات انتخابی المپیک کسب خواهند کرد و مابقی تیم ها پس از تعیین جدول مقدماتی لیگ ملت های 2024 مشخص خواهند شد.

توضیحات فرهادیان درباره حواشی انتخابات فدراسیون ژیمناستیک

مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی گفت: از نظر قانونی حقدادی رئیس فدراسیون ژیمناستیک است و هیچ مشکلی برای ریاست او وجود ندارد.

آرش فرهادیان در پاسخ به این پرسش که با توجه به ادعای اینچه درگاهی که دو سوم اعضای مجمع حضور نداشتند، آیا احتمال ابطال انتخابات ژیمناستیک وجود دارد یا خیر؟ اظهار کرد: در اساسنامه آمده است که برای رسمیت پیدا کردن مجمع باید دو سوم اعضای مجمع حضور داشته باشند که البته این تعداد نفرات در ابتدای شروع مجمع حضور داشتند و صورت جلسه را امضاء کردند. حتی با اینکه تعدادی از مجمع خارج شدند، اما قبل آن صورت جلسه را امضا کردند و مجمع رسمیت خود را داشت. وی گفت: برای رای گیری نیز به نصف به اضافه یک رای اعضای مجمع نیاز داشتیم که در مجمع حضور داشتند، بحث ما شخصی نیست، بلکه به دنبال آن بودیم که این فدراسیون بعد از 2 سال از بلاتکلیفی خارج شود. ورزشکاران، مربیان، داوران و... مرتب از ما خواهش می کردند که زودتر مجمع این فدراسیون برگزار گردد تا از بلاتکلیفی خارج شود. درست نیست عده ای برای شخص خاصی صحبت کنند و اصرار به حضور او داشته باشند، برای وزارت ورزش فرق نمی کند چه کسی ریاست این فدراسیون را برعهده بگیرد. مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی با اشاره به اعلام موضوع زن ستیزی وزارت ورزش از سوی اینچه درگاهی در یک برنامه تلویزیونی، افزود: متاسفانه مطرح کردن این گونه موضوعات آن هم در یک برنامه زنده چیزی جز خوراک دادن به رسانه های معاند نیست و در این خصوص باید نهادهای نظارتی نسبت به موضع گیری درگاهی ورود پیدا کنند که در یک برنامه تلویزیونی چنین ادعایی را مطرح می کند. وزارت ورزش چه زمانی مخالف حضور زنان در پست های مهم بوده که این بار مخالفتی داشته باشد؟ در حال حاضر در خیلی از فدراسیون ها زنان کاندیدای انتخابات هستند و یا در سمت های مهم حضور دارند. متاسفم برای او که در چنین شرایطی چنین موضع گیری دارد.

شرط سرمربی تیم ملی فوتبال برای انتخاب دستیار خارجی

سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کشورمان برای انتخاب دستیار خارجی خود شرط ویژه ای را مدنظر دارد.

پس از انتخاب سعید الهویی به عنوان یکی از دستیاران امیر قلعه نویی و معرفی روی تاوارس، مربی دروازه بان های سابق سپاهان، تراکتور و ذوب آهن که اکنون با یک باشگاه برزیلی مشغول فعالیت است به عنوان گزینه حضور در کادرفنی تیم ملی، بررسی ها برای تکمیل این کادر همچنان ادامه دارد.

قلعه نویی که قصد دارد از یک مربی تمرین دهنده خارجی در کادر فنی خود استفاده کند، همچنان مشغول بررسی این موضوع است. مربیانی از پرتغال، آلمان، هلند و... در روزهای اخیر مورد بررسی سرمربی جدید تیم ملی قرار گرفته اند اما نکته و شرط اصلی برای انتخاب دستیار اول خارجی قلعه نویی این است که این مربی باید تجربه فعالیت در جام جهانی را داشته باشد و صرفا مربی ای نباشد که در سطح باشگاهی کار کرده است. گفته می شود ظرف 48 ساعت آینده انتخاب دستیار خارجی قلعه نویی قطعی خواهد شد.

چرا حکم روسای جدید فدراسیون های ورزشی ابلاغ نمی شود؟

فدراسیون هایی که اخیرا انتخابات خود را پشت سر گذاشته اند در بلاتکلیفی به سر می برند.

روند برگزاری انتخابات فدراسیون های ورزشی از بهمن ماه آغاز شد و تکلیف ریاست 11 فدراسیون ورزشی مشخص شد. بر این اساس انتخابات فدراسیون گلف سوم بهمن برگزار شد، سپس انتخابات شمشیربازی 26 بهمن، دوچرخه سواری 30 بهمن، قایقرانی 4 اسفند هندبال 10 اسفند، هاکی 14 اسفند، وزنه برداری 15 اسفند، جودو و کاراته 22 اسفند و ناشنوایان و ژیمناستیک نیز 23 و 24 اسفند برگزار شد، اما نکته قابل تامل در این خصوص صادر نشدن حکم ریاست این فدراسیون ها به خصوص فدراسیون هایی است که مدتی از برگزاری انتخابات آنها گذشته است، به طوری که فدراسیون گلف با وجود گذشت بیش از 50 روز از انتخاب حمید عزیزی هنوز رئیس خود را در فدراسیون ندیده و حکم وی ابلاغ نشده است.

تعطیلی تمرینات تیم ملی تکواندو تا دوم فروردین

آخرین جلسه تمرینی تیم ملی تکواندو کشورمان در گروه مردان در سال جدید صبح امروز برگزار شد و اردونشینان چند روز استراحت خواهند داشت.

اردوی تیم ملی تکواندو کشورمان که در خانه تکواندو جریان داشت، پنجشنبه پس از برگزاری آخرین تمرین تیم ملی، تعطیل شد و اردونشینان و کادر فنی سال جدید را در کنار خانواده های خود آغاز کنند.بر اساس برنامه اعلام شده از سوی بیژن مقانلو سرمربی تیم ملی تکواندو، تکواندوکاران حاضر در اردوی تیم ملی عصر سه شنبه اول فروردین ماه به اردوی تیم ملی بر می گردند و تمرینات خود را از صبح چهارشنبه دوم فروردین ماه برای حضور در رقابت های گرنداسلم چین آغاز می کنند.

امیرحسین ملکی، حسین لطفی، علیرضا حسین پور، عرفان بزرگی، فرزان عاشورزاده، محمدصادق دهقانی، دانیال بزرگی، محمدحسین یزدانی، آرین سلیمی، مهدی عابدینی، علیرضا نادعلیان، مهدی حاجی موسائی، ابوالفضل عباسی، ابوالفضل زندی، متین رضایی، امیرمحمد بخشی، رضا کلهر، میرهاشم حسینی و مهران برخورداری تکواندوکارانی هستند که باید عصر اولین روز سال 1402 خود را به کادر فنی تیم ملی در خانه تکواندو معرفی کنند.

رقابت های گرنداسلم به میزبانی چین در شهر «ووشی» اولین رویداد رسمی و هدف تیم ملی تکواندو ایران در سال 1402 است؛ مسابقاتی که مرحله انتخابی آن 11 و 12 فروردین ماه برگزار خواهد شد. گفتنی است تیم ملی تکواندو برای حضور در این مسابقات هفتم فروردین ماه راهی چین خواهد شد.

پایان مرحله دوم دور مقدماتی لیگ بسکتبال

مرحله دوم مقدماتی لیگ برتر بسکتبال به پایان رسید.

هفته پایانی مرحله دوم از دور مقدماتی لیگ برتر بسکتبال پنجشنبه در شهرهای اصفهان، آبادان، اراک و مشهد برگزار شد.دیدار تیم های ذوب آهن اصفهان و شهرداری گرگان ناتمام باقی ماند. گویا التهاب روی سکوها یکی از دلایل این اتفاق بوده است. کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال در مورد نتیجه این دیدار تصمیم گیری می کند.هفته پایانی مرحله دوم مقدماتی به شرح زیر رقم خورد:

گروه اول

*پالایش نفت آبادان 85- 88 کاله مازندران *ذوب آهن اصفهان 53- 65 شهرداری گرگان (ناتمام ماند)

گروه دوم

*نبوغ اراک 61- 56 صنعت مس کرمان *آویژه صنعت پارسا مشهد 81- 86 مهرام تهران.