آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
جهان
۴

برای نخستین بار از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، مسکو میزبان رئیس جمهور چین خواهد بود

دیدار استراتژیک شی و پوتین

شی جین پینگ، در سفری دو روزه برای دیدار با همتای روسی اش، ولادیمیر پوتین در روزهای آتی راهی مسکو خواهد شد؛ اقدامی که گرچه در اوج تنش های شرق و غرب، از سوی امریکا و هم پیمانانش حمایت از روسیه تلقی شده است اما ناظران آن را حرکتی برای پایان دادن به بحرانی می دانند که حامیان اوکراین با کمک های بی وقفه نظامی خود به کی یف، حاضر به پایان آن نیستند.

به نوشته ایرنا به نقل از اسپوتنیک، کرملین با اعلام زمان ورود رئیس جمهور چین و هیات همراهش در روز 29 اسفند به مسکو، اولویت این سفر را مذاکره درباره توسعه مشارکت جامع و تعاملات استراتژیک میان روسیه و چین عنوان کرده است. در این بیانیه همچنین تاکید شده است که رهبران دو کشور قرار است درباره تعمیق همکاری های روسی- چینی در صحنه بین المللی تبادل نظر داشته باشند و اسنادی مهم و دوجانبه میان آنها به امضا برسد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در این رابطه گفت: «سفر آتی رئیس جمهور به روسیه سفری دوستانه است که اعتماد متقابل را تقویت خواهد کرد. این سفر انگیزه جدیدی به توسعه روابط روسیه و چین خواهد داد و رهبران دو کشور در مورد روابط دوجانبه و همچنین مسائل بین المللی و منطقه ای با یکدیگر بحث و تبادل نظر خواهند کرد.»وی خاطرنشان کرد: «چین به موضع عینی خود در مورد اوکراین پایبند بوده و نقش سازنده ای در پیشبرد مذاکرات صلح بین مسکو و کی یف خواهد داشت.»

امتناع غرب از صلح اوکراین

این نخستین باری است که شی جین پینگ از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، به روسیه سفر خواهد کرد، اما انتخاب این برهه برای این دیدار آن هم چندی پس از اعلام سند 12 بندی پکن برای صلح در اوکراین، غربی ها را به شدت نگران کرده است.آنها حتی سعی دارند برای دور کردن چین از این هدف، بر آتش جنگ نیز بیفزایند. به نوشته المیادین، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا نیز به تازگی بر این امر اعتراف کرده و گفته است: «دولت امریکا ارسال سلاح بیشتر به اوکراین را به تقویت زمینه مذاکرات دیپلماتیک میان روسیه و اوکراین ترجیح می دهد. چرا که اگر قرار است صلحی باشد باید در چهارچوب قوانین سازمان ملل باشد وگرنه اگر روسیه با این صلح، مناطق الحاق شده را حفظ کند، این شرایط معنایی ندارد. بنابراین سریع ترین راه برای پایان این بحران، تقویت اوکراین در میدان جنگ است.»این در شرایطی است که به نوشته آسوشیتدپرس، روز پنجشنبه وزیر خارجه چین در گفت وگو با همتای اوکراینی اش، دیمیترو کوئلبا نسبت به تداوم این جنگ یک ساله ابراز نگرانی کرد و مذاکرات با مسکو برای یافتن راهکار سیاسی در راستای حل این بحران را ضروری خواند.اما پس از این تماس، کوئلبا که دیداری نیز با آنتونی بلینکن داشت، در توئیتی نوشت: «من و وزیر خارجه چین درباره حق حاکمیت سرزمینی بحث هایی داشتیم و من، اهمیت صلح برای اوکراین آن هم با فرمول ولودیمیر زلنسکی را برای او تعریف کردم.»