آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
جهان
۴
اروپا

بی اعتنایی دولت به رای پارلمان، رئیس جمهور فرانسه و کابینه اش را در لبه پرتگاه سقوط قرار داد

بازی دو سر باخت مکرون

زهره صفاری

تصمیم امانوئل مکرون برای تصویب لایحه اصلاحات سن بازنشستگی بدون رای پارلمان، علاوه برآنکه ده ها هزار معترض خشمگین را در شهرهای مختلف فرانسه به خیابان ها کشاند، با تهدید اعتصاب ها و اعتراض های فلج کننده از سوی اتحادیه ها و اقدام اپوزیسیون برای رای عدم اعتماد به دولت تا دوشنبه، روزهای نفسگیری را برای کابینه پاریس رقم زده است.

به گزارش فرانس 24، صحن مجمع ملی فرانسه صبح پنجشنبه هیچ شباهتی به روزهای معمولش نداشت چراکه به رغم آنکه مجلس سنای فرانسه با رای 193 به 114، اصلاحات موردنظر مکرون برای افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال را مورد تایید قرار داده بود، اما نمایندگان در مجمع ملی عزمی برای همراهی با دولت فرانسه و لایحه جنجالی اش نداشتند. کابینه مکرون نیز پیش از این نشست پیش بینی این نارضایتی را کرده بود و به همین خاطر الیزابت بورن، نخست وزیر دولت پشت تریبون قرار گرفت و تصمیم دولت را برای استفاده از ماده 49.3 قانون اساسی این کشور برای تصویب اصلاحات پیشنهادی رئیس جمهور بدون رای پارلمان اعلام کرد.این ماده قانونی که مکرون با بی اعتنایی به چندین ماه اعتراض و اعتصاب سراسری در این کشور، برای رسیدن به خواسته اش به آن متوسل شده است، به نوشته رویترز، در گذشته از سوی دولت های چپ، راست و میانه بارها مورد استناد قرار گرفته بود. اما این بار به نظر نمی رسد برای دولت امانوئل مکرون پیامدهای خوشی داشته باشد.

خشم اپوزیسیون

سخنرانی الیزابت بورن، نخست وزیر دولت مکرون، با اعتراض نمایندگان اپوزیسیون چندین بار با وقفه روبه رو شد. اما در عین حال فرصت طلایی را برای حزب راست فرانسه فراهم کرد تا بلافاصله خواستار بررسی رای عدم اعتماد به رئیس جمهور شود. موضوعی که اگر بتواند آرای لازم را به دست آورد تا دوشنبه به نتیجه خواهد رسید.

نمایندگان اپوزیسیون فرانسه پیش از این اقدام نیز در میانه های صحبت بورن، با سر دادن شعارها و هو کردن دولت، اعتراض خود را به این تصمیم و بی اعتنایی مکرون و کابینه اش به خواست مردم فرانسه و احزاب مخالف نشان دادند. حتی این نشست، حدود دو دقیقه با اعتراضات بی وقفه نمایندگان چپ با وقفه همراه شد اما با این حال تصمیم دولت همانی بود که نخست وزیر باید اعلام می کرد و در نهایت فریادهای «استعفا، استعفا» نیز نتیجه نداد.

اولیور فائر، رئیس حزب سوسیالیست گفت: وقتی رئیس جمهوری نه از منظر هواداران و نه نمایندگان در اکثریت نیست باید از خواسته هایش صرف نظر کند.در این میان مارین لوپن، که در رقابت اخیر ریاست جمهوری، میدان قدرت را به مکرون باخته بود، با اعتراض به نادیده گرفته شدن حق پارلمان و مردم از سوی دولت، طرح رای عدم اعتماد به دولت را پیش کشید و چالشی جدید را برای مکرون و کابینه اش به وجود آورد. نامزد راست های افراطی فرانسه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: این تصمیم برای مکرون و بورن؛ نخست وزیرش یک شکست تمام عیار به شمار می رود. همزمان هم حزبی های ژان لوک ملانشون، رهبر نمایندگان حزب چپ نیز به منزله اعتراض در مجلس سرود ملی فرانسه را خواندند.

آغاز دور جدید اعتراضات

مردم معترض فرانسه و اتحادیه های خشمگین از رفتار رئیس جمهور بلافاصله پس از اتفاقات مجمع ملی، به خیابان ها آمدند. حضور بیش از 7 هزار معترض در خیابان های پاریس آن هم در اعتراض های برنامه ریزی نشده این کشور، پلیس را مجبور به مداخله کرد. آنها همچنین برای متفرق کردن معترضان به ماشین های آب‏پاش و گاز اشک آور متوسل شدند.برخی رسانه های فرانسوی شمار بازداشت شدگان در مرکز پاریس را بالای 200 نفر اعلام کرده اند. اما به رغم این واکنش خشن پلیس، دیگر شهرهای بزرگ این کشور همچون مارسی، لیل، تولوز و... نیز همزمان صحنه اعتراضات گسترده شده بود.این تظاهرات تا شامگاه پنجشنبه نیز ادامه داشت و اتحادیه های فرانسوی که تصمیم دولت را بی اعتنایی آشکار رئیس جمهوری به خواست مردم تلقی کرده اند، پنجشنبه آینده را روز اعتصاب و اعتراض بزرگ علیه اصلاحات بازنشستگی اعلام کردند؛ برنامه ای که به اذعان ناظران می تواند ضربه شدیدی به دولت فرانسه وارد آورد.

تبعات سخت یک تصمیم

رئیس جمهور فرانسه در دومین دور ریاست جمهوری خود در این کشور اصلاحات مدنظر خود برای سن بازنشستگی را به رغم تمامی چالش ها و اعتراضات برای اقتصاد این کشور ضروری خوانده بود اما دست آخر این اقدام او گرچه به ظاهر این قانون را به تصویب خواهد رساند اما برای رئیس جمهور بازی باخته خواهد بود.به باور تحلیلگران رویترز، آنچه سرانجام پس از ماه ها اعتراض، تصویب این لایحه را به تصمیمی جنجالی تر کشاند، اطمینان مکرون برای رد شدن طرحش توسط اپوزیسیون بود. او با نادیده گرفتن آنها در ظاهر پیروز شد اما در عمل مهمات را برای حمله به خودش در اختیار مخالفانش و رهبران احزاب کارگری قرار داد و جایگاه خود را نیز متزلزل کرد. در همین راستا مارین لوپن، رهبر راست های افراطی و رقیب جدی مکرون، اقدام علیه رئیس جمهور را یک کودتای دموکراتیک نامید.

اما این اقدام از آن جهت می تواند برای مکرون و حزبش دو سر باخت شود که ناظران معتقدند نارضایتی از این اعمال قدرت دولت، گرایش به راست های افراطی را از سوی مردم بیشتر خواهد کرد و این یعنی نه تنها مکرون مطرود خواهد شد که شانس هم حزبی های او نیز بشدت برای رسیدن به قدرت پایین خواهد آمد.

برونو پالیر، کارشناس سیاسی دانشگاه ساینس پروی فرانسه نیز در این باره معتقد است: این اصلاحات خوراک لازم برای تقویت آرای احزاب راست افراطی را فراهم خواهد آورد. از طرفی طبقه متوسط بیشترین خسارت را از این اتفاق خواهد دید؛ موضوعی که می تواند با تداوم اعتراضات گسترده، فرانسه را با چالش جدی روبه رو کند.

خبر پلاس

لزوم تجدیدنظر فرانسه برای کمک نظامی به اوکراین

فلوریان فیلیپو، رهبر یکی از احزاب مخالف اروپا در فرانسه معتقد است با توجه به حمایت فرانسوی ها در نظرسنجی ها از مذاکرات و متوقف کردن تحویل تسلیحات به اوکراین به نظر می رسد تصمیم گیری برای تحویل تسلیحات سنگین به کی یف به سمت کاهش کمک ها برود.به نوشته ایسنا به نقل از اسپوتنیک، وی تاکید کرد: برای پاریس که در نظام بهداشت و درمان و اصلاحات بازنشستگی در فرانسه با بحران روبه رو است و دولت حتی بودجه لازم برای پرداخت حقوق بازنشستگی را ندارد، کمک نظامی به اوکراین کار آسانی نیست و باید در آن تجدیدنظر شود.