آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
جهان
۴

در اوج اعتراض های داخلی به اقدامات کابینه رژیم صهیونیستی، اروپا نیز اعتراض خود را نشان داد

نتانیاهو چوب دو سر نجس

حسین فاطمی

تور اروپایی نتانیاهو در حالی به مناقشه دیپلماتیک برای رژیم صهیونیستی بدل شده است که به رغم رفتارهای افراط گرایانه کابینه این رژیم علیه فلسطینی ها، اعتراضات داخلی نیز اوضاع را برای این رژیم بشدت خطرناک کرده است.

نخستین تکانه های این مناقشه دیپلماتیک در سفر نخست وزیر این رژیم به آلمان و تقابل لفظی او با اولاف شولتس، صدراعظم این کشور قابل رویت بود. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو پیشنهاد داد که نتانیاهو طرح سازشی را که هرتزوگ ارائه داده است، بررسی کند. صدراعظم آلمان گفت: «نتانیاهو با من درمورد اصلاحات قضایی جنجالی در اسرائیل صحبت کرد. ما به عنوان دوستان نزدیک به هم، دارای ارزش های دموکراتیک مشترکی هستیم. بنابراین ما این تغییر را دنبال می کنیم و من این حقیقت را مخفی نخواهم کرد که ما درمورد آن نگران هستیم.»وی سپس ابراز امیدواری کرد که تصمیم نهایی درخصوص پیشنهاد توافقی اخیر هرتزوگ گرفته نشده باشد. این در حالی بود که نتانیاهو در این کنفرانس اساسا اعتقادی به پیشنهادات مدنظر هرتزوگ نداشت و بر تداوم اصلاحت قضایی خود اصرار کرد. پس از اظهارات شولتس و نتانیاهو، رسانه های اسرائیلی به این کنفرانس خبری واکنش نشان داده و بر «تقابل نادر» که مقابل دوربین میان این دو مرد رخ داد، تمرکز کردند.مجری شبکه 13 اسرائیل با پخش بخشی از سخنان نتانیاهو و صدراعظم آلمان گفت: «آنچه در برلین رخ داد، مساله ای بود که ما به هیچ وجه همانند آن را ندیده بودیم، رویارویی مقابل دوربین، در پخش زنده.»این کنفرانس، سروصدایی را در اسرائیل به پا کرد و مطبوعات آکنده از تحلیل های مربوط به زبانی شد که شولتس در تردید نسبت به «نظام سیاسی رژیم صهیونیستی» از آن استفاده کرد. همچنین شهرک نشین ها اظهار کردند، اینکه شولتس نقطه نظرات و ملاحظاتی را به نتانیاهو درمورد نگرانی ها نسبت به وضعیت داخلی و سیاسی این رژیم مطرح کرده است، لکه ننگی برای خود خواندند.

چالش با بورل

تقابل لفظی نخست وزیر رژیم صهیونیستی و صدراعظم آلمان، تنها یک سر مناقشه نتانیاهو و اروپایی هاست. گویا نتانیاهو با همه اروپایی هایی که انتقادی علیه او و دولت افراطی اش داشته باشند سر جنگ دارد. در همین خصوص یک دیپلمات رژیم صهیونیستی هم اعلام کرد، در پی اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد تحولات اخیر فلسطین، سفر وی در حال حاضر به اراضی اشغالی دلیلی ندارد و در صورت انجام این سفر، یک پیام اشتباه را ارسال خواهد کرد.بورل در وبسایت مذکور نوشته بود: «خشونت شهرک نشینان اسرائیلی در کرانه باختری به شکل روزافزون زندگی فلسطینی ها و معیشت شان را تهدید می کند، اما آنها همیشه از مجازات مصون می مانند، عملیات نظامی اسرائیل در مناطق مختلف موجب شهادت غیرنظامیان فلسطینی می شود، اما مجازات چندانی برای عاملان در نظر گرفته نمی شود، شهرک سازی های غیرقانونی در اراضی اشغالی در حال گسترش است، وضعیت موجود در ارتباط با اماکن مقدس روبه نابودی است، اسرائیلی ها به دولت و ارتش قوی تکیه دارند، اما فلسطینی ها چنین امتیازاتی ندارند.»

ناامنی از درون

در حالی نتانیاهو گسل دیپلماتیک با اروپایی ها را تشدید کرده است که می تواند سیاست خارجی رژیم صهیونیستی را به خطر اندازد و در داخل هم وضعیت امنیتی رژیم بشدت بغرنج و شکننده شده است. کما اینکه پس از یورش ظهر روز پنجشنبه ارتش رژیم صهیونیستی به جنین و رقم زدن جنایت تازه در این شهر، سطح امنیتی در اراضی اشغالی به شکل کم سابقه ای افزایش یافت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که در درگیری مسلحانه مبارزان فلسطینی با اشغالگران صهیونیست در جنین، 4 فلسطینی به شهادت رسیده و دست‏کم 20نفر دیگر زخمی شدند.

منابع فلسطینی اعلام کردند که یکی از شهدا از فرماندهان گردان های قسام شاخه نظامی حماس و یکی هم از فرماندهان گروهان های قدس شاخه نظامی جهاد اسلامی است. رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد، 2 فلسطینی در جریان تبادل آتش شهید شدند. جنبش فتح و دیگر گروه های ملی و اسلامی در جنین، اعتصاب سراسری اعلام کردند.گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی حماس شامگاه پنجشنبه طی بیانیه ای، شهادت 4 مبارز فلسطینی را در درگیری مسلحانه با اشغالگران اسرائیلی در جنین تسلیت گفت. این در حالی است که سازمان پخش اسرائیل «کان»، پنجشنبه شب اعلام کرد، سیستم های امنیتی رژیم صهیونیستی سطح آماده باش امنیتی را بالا برده و خود را برای احتمال حملات موشکی از غزه آماده کرده اند.

رادیو ارتش اشغالگر نیز گزارش داد، عملیات تروری که روز پنجشنبه انجام شد به شهادت فرمانده گروهان قدس یعنی «نضال خازم» منتهی شد که هدف نیروهای «یمام» در جریان عملیات نظامی جنین بود که از مدت ها پیش تحت تعقیب قرار داشت.

حال ناخوش رژیم صهیونیستی

در سایه تمام وقایع یاد شده، با هر عینکی که به تحولات این روزهای رژیم صهیونیستی نگاه شود حال این رژیم نه در داخل و نه در روابط دیپلماتیکش حتی با همپیمانان اروپایی اش خوب نیست. از این رو اسحاق هرتزوگ پر بیراه نگفته که فروپاشی از همیشه نزدیک تر است. در همین راستا نظرسنجی شبکه 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی نشان داد که بیش از نیمی از اسرائیلی ها انتظار وقوع جنگ داخلی را در اراضی اشغالی دارند.

نظرسنجی شبکه 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی نشان داد که 58 درصد از ساکنان اراضی اشغالی بر این باورند که جنگ داخلی یا درگیری های شدید در اسرائیل یک سناریوی احتمالی است. این نگرانی پس از آن مطرح شده که طی هفته های اخیر اراضی اشغالی صحنه تظاهرات و درگیری ها در واکنش به اصلاحات قضایی بوده است.

اسحاق هرتزوگ نیز پیش تر گفته بود که رژیم صهیونیستی و جامعه آن در مرحله دشوار و در یک بحران داخلی عمیق و خطرناک به‏سر می برد. یائیر لاپید، رئیس اپوزیسیون نیز اذعان داشت که بنیامین نتانیاهو، این رژیم را به سمت آشوب می برد.