آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
سیاسی
۲
دولت

مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت با حضور رئیس جمهور افتتاح شد

ایران، قطب پزشکی منطقه

پنجشنبه گذشته با حضور آیت الله رئیسی، مرکز جامع سرطان برکت، از پیشرفته ترین و مجهزترین مراکز پیشگیری و درمان سرطان در منطقه افتتاح شد. این افتتاح را باید در ادامه افتتاح های روزهای منتهی به پایان سال دولت بویژه در حوزه سلامت دانست؛ چه اینکه 17 اسفندماه نیز بیمارستان هوشمند حضرت مهدی(عج) به عنوان بزرگ ترین پروژه نظام سلامت در تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی به بهره برداری رسید. مجموع این طرح ها را می توان گام های بلند دولت برای اهدافی دانست که رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از بیمارستان هوشمند حضرت مهدی(عج) ترسیم کرده است؛ یعنی گسترش قطب های پزشکی در کشور و دستیابی به مرجعیت علمی پزشکی در منطقه و جهان. اما این افتتاح ها معناهای دیگری هم دارد؛ هم برای مردم امیدآفرینی می کند و هم حاصل همکاری دولت و نهادهای انقلابی است؛ اینها واقعیتی است که رئیس جمهور به آنها اشاره کرده است.

اقدام مشترک دولت و نهادهای انقلاب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله رئیسی در آیین افتتاح مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت، ضمن قدردانی از تلاش دست اندرکاران حوزه سلامت و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برای احداث این مرکز پیشرفته درمانی گفت: اینکه عزم و همت بالایی به کار گرفته شود تا دغدغه و هزینه بیماران و خانواده های آنها در تشخیص و درمان بیماری، در ضمن استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا کاهش یابد، از جمله کارهای اصولی، مبنایی و قابل تقدیر است. رئیس جمهور با بیان اینکه دولت در کنار مسائل اقتصادی و معیشت، وظایف مهمی نیز در حوزه سلامت برعهده دارد، تصریح کرد: بسیاری از اقداماتی که امروز در جهت رفع نیازهای مردم و توسعه کشور صورت می گیرد مرهون همکاری همه نهادهای انقلاب اسلامی با دولت است، چراکه دولت خود را از مردم و نهادهای انقلاب اسلامی جدا تعریف نمی کند و همه این خدمات در سبد جمهوری اسلامی ایران لحاظ می شود.

توسعه مراکز درمانی سرطان در استان ها

آیت الله رئیسی در ادامه، احداث این مرکز پیشگیری، درمان پیشرفته و مجهز را از جمله اقدامات امیدبخش و امیدآفرین برای مردم توصیف کرد و گفت: اگر این مرکز پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری سرطان در سایر استان ها نیز توسعه یابد و شعباتی ایجاد کند که دسترسی به خدمات آن برای مردم سایر نقاط کشور نیز تسهیل شود، ارزشی مضاعف و دوچندان خواهد یافت.

رئیس جمهور در ادامه محور فعالیت ها و اقدامات دولت در حوزه اشتغال، صنعت و معدن، کشاورزی و بهداشت و درمان را اجرای اقدامات اساسی و بنیادین توصیف کرد و افزود: احداث این مرکز پیشرفته و مجهز تشخیص و درمان بیماری سرطان از جمله اقدامات بنیادین در راستای محرومیت زدایی و ارائه باکیفیت ترین خدمات پزشکی با کمترین هزینه به مردم بویژه نیازمندان است.

گام مهم اجرای عدالت

آیت الله رئیسی با بیان اینکه با وجود ذخایر، امکانات و ظرفیت های عظیم در کشور، فقر زیبنده مردم نیست، تصریح کرد: تلاش دولت به کارگیری و فعال سازی این امکانات و ظرفیت ها برای ایجاد زندگی توام با عدالت و رفاه اجتماعی برای مردم است و احداث و افتتاح مرکز جامع پیشگیری و درمان سرطان برکت گامی مهم در جهت محرومیت زدایی، برخوردار کردن کشور از تشکیلات پیشرفته جهت رفع نیازهای مردم و عین اجرای عدالت است. رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: اینکه همه نهادها و دولت در مسیر رفع مشکلات مردم احساس مسئولیت می کنند و در کنار مردم هستند، از افتخارات کشور است.

پیشرفته ترین مرکز درمان سرطان تیپ 3 در منطقه

مرکز جامع سرطان برکت که پنجشنبه گذشته افتتاح شد، با سرمایه گذاری یک هزار و 200 میلیارد تومانی احداث شده و از پیشرفته ترین و مجهزترین مراکز پیشگیری و درمان سرطان تیپ 3 در سطح منطقه است. این مرکز همه خدمات مربوط به غربالگری، تشخیص و درمان انواع سرطان ها را به مراجعه کنندگان ارائه خواهد داد. تربیت نیروی متخصص و آموزش کار با پیشرفته ترین دستگاه های درمانی موجود در دنیا یکی دیگر از خدمات ستاد در این مرکز است. همچنین برای نخستین بار در غرب آسیا برخی از دستگاه های فوق مدرن مانند شتاب دهنده خطی، سایبرنایف، توموتراپی و دستگاه سی تی سیموالتور در این مرکز درمانی سرطان به کار گرفته شده است.

تاکید رئیس جمهور بر احیای هویت ملی ایرانی-اسلامی

آیت الله رئیسی ظهر پنجشنبه گذشته در جلسه هیات امنای بنیاد ایران شناسی با تاکید بر ضرورت ارائه تعریف جامع از مفهوم «ایران» با گستره جغرافیای سیاسی، فرهنگی و تمدنی آن، احیای هویت ملی ایرانی-اسلامی با استفاده از ابزارهای فرهنگی و رسانه ای از جمله انتشار مجلات فاخر به زبان های زنده بویژه با گویش های مختلف زبان فارسی را خواستار شد. رئیس جمهور تحلیل محتوایی کتاب های درسی مرتبط با شناخت ایران، موضوع هویت اصیل و پرافتخار کشورمان و شناساندن آن به دانش آموزان و نسل های آینده را از جمله ماموریت های بنیاد ایران شناسی دانست و بر حمایت دولت و مسئولان کشور بویژه مسئولان استانی از تلاش های بنیاد ایران شناسی تاکید کرد. در این جلسه موضوع پایه ریزی و تشکیل مرکزیت هویت ملی ایرانی-اسلامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دستگاه های ذیربط با محوریت و پیگیری بنیاد ایران شناسی، فعالیت خود را در این زمینه گسترش دهند. همچنین ضمن تصویب طراحی و تاسیس نمایشگاه و گنجینه جامع ادوار تمدنی ایران، مقرر شد با پیش بینی اعطای نشان و جایزه سال ایران شناسی در سطوح ملی و بین المللی، جشنواره های سالانه برگزار شود. تاسیس دفتر طرح و برنامه ریزی راهبردی با هدف بازنگری در ساختار و تشکیلات بنیاد ایران شناسی و نیز تهیه و ارائه طرح جامع طراحی و راه اندازی مدارس ایران شناسی از سوی این بنیاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی، از دیگر مصوبات این جلسه بود. در این جلسه همچنین بنیاد ایران شناسی مجاز شد برای امور علمی خود با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اعضای هیات علمی دانشگاه ها بهره مند شود.

تکلیف بازاری به استانداران در شب عید

پنجشنبه شب، جلسه فوق العاده ستاد تنظیم بازار نیز به ریاست آیت الله رئیسی برگزار شد. در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه وشهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور داشتند، گزارش های جداگانه ای از اقدامات انجام شده برای تامین کالاهای مورد نیاز مردم ارائه شد. رئیس جمهور نظارت بر بازار کالاهای مصرفی مردم را وظیفه اساسی اتحادیه های صنفی دانست و از استانداران سراسر کشور خواست مراقب اجرای صحیح وظایف اتحادیه ها باشند.

آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر ضرورت نظارت بر روند تامین و عرضه کالاهای مورد نیاز مردم گفت: دستگاه های مسئول بر روند تامین نیازهای اساسی جامعه نظارت و در راستای برطرف کردن دغدغه های مردم با اجحاف کنندگان برخورد قانونی و قاطع داشته باشند.