آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۵
بلاک چین
۱۹

خبر

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی: اخذ مالیات از تبادل رمزارز ها در دست بررسی است

میهن بلاک چین: مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، پیرامون برنامه ‍ مشترک این نهاد مالی با سازمان امور مالیاتی برای کسب مالیات از رمزارز ها اظهار کرد؛ در حال حاضر اجرای این سیاست، در دو زمینه استخراج و تبادل ارز های دیجیتال، میان بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی تحت پیگیری قرار دارد. به گزارش بازار نیوز، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی توضیح داد؛ در بخش نخست این برنامه و براساس مصوبه هیات دولت، استخراج کنندگان ارز های دیجیتالی که ارز خود را به بانک مرکزی تحویل دهند، معاف از پرداخت مالیات خواهند شد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون استخراج کننده ای مشمول این معافیت شده است یا خیر، گفت اجرای این مصوبه اکنون در مراحل نخست خود قرار دارد؛ لذا با توجه به این نکته، تعداد نفرات کمی مشمول آن شده و نمی توان اطلاعات دقیقی را درباره آنها داد. آمار متقن تعداد مشمولان این طرح را باید از سوی وزارت صمت پرسید. محرمیان همچنین درباره اخذ مالیات از محل تبادل رمزارز ها گفت: سازوکار این موضوع هم اکنون در هیات دولت در حال بررسی است و در صورت اتمام مراحل رسیدگی، اجرای آن به تصویب هیات وزیران خواهد رسید. پیش از این معاون فناوری سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرده بود دولت در لایحه بودجه سال 1402 به موضوع مالیات بر رمزارزها اشاره ای نکرده است.

هشدار خالق اتریوم درخصوص کلاهبرداری در بازار رمزارزها

رمزارز نیوز: ویتالیک بوترین، یکی از بنیان گذاران بلاک چین اتریوم، روز پنج شنبه به سرمایه گذاران هشدار داد که از سرمایه گذاری روی برخی پروژه های رمزارزی خودداری کنند. این حرکت چند روز پس از آن صورت می گیرد که او مقداری شت کوین رایگان را که در کیف پول خود دریافت کرده بود، فروخت. ویتالیک بوترین پیامی را در زیرمجموعه ای به نام «Testingtesting62831» منتشر کرد که در آن ادعا می کرد تمام توکن های رمزارزی یا پروژه هایی که در این انجمن موردبحث قرار می گیرند، شت کوین هستند.

وی هشدار داد که سرمایه گذاری در این پروژه ها احتمالا سرمایه سرمایه گذاران را از دست می دهد و توصیه می کند از چنین مجامعی دوری کنند.

BITE و اکثر سکه های دیگری که در این انجمن موردبحث قرار می گیرند، شت کوین هستند و هیچ ارزش فرهنگی یا اخلاقی برای خریدکننده ندارند و احتمالا بیشتر پولی را که برای آنها می گذارید از دست خواهید داد و من با این پروژه ها تا حد زیادی مخالفم. البته قیمت BITE، پس از هشدار ویتالیک بوترین به سرمایه گذاران در مورد این شت کوین ها، افزایش یافت. در 7 مارس، بوترین چندین میم کوین کم ارزش را به میلیون ها نفر فروخت. او توکن هایی از جمله MOPS، CULT، SHIK و BITE را به اتریوم تبدیل کرد و بعد از آن ارزش این توکن ها به شدت کاهش یافت، به طوری که قیمت SHIK پس از تخلیه توکن توسط او تا8/ 95درصد کاهش یافت. ویتالیک بوترین تعداد بیشتری از این توکن های کم ارزش را نیز به فروش می رساند؛ زیرا او دارای تعداد زیادی توکن airdropped است.

برخی از مردم از این عصبانی هستند که چرا پروژه ها توکن های ایردراپ را به ویتالیک ارسال می کنند، درحالی که می دانند او معمولا آنها را از والت خود تخلیه می کند.

بازخرید تعدادی USDC بدون پشتوانه

رمزارز نیوز: هفته گذشته استیبل کوین USDC پس از انتشار اخبار مربوط به ورشکستگی بانک سیلیکون ولی، پگ یک دلاری خود را از دست داد و به 88 سنت سقوط کرد؛ اتفاقی که به آشفتگی قابل توجهی در بازار رمزارزها منجر شد و پس از این ماجرا و با وعده فدرال رزرو مبنی بر آزادسازی سپرده مشتریان بانک سیلیکون ولی، بار دیگر USDC به یک دلار رسید.

حالا شرکت سیرکل مدعی شده وضعیت استیبل کوین USDC بهبود یافته و تمامی درخواست های عرضه و بازخرید را پردازش کرده است. به گزارش کریپتوپوتیتو، شرکت سیرکل در بیانیه اخیر خود اعلام کرد در طول این مدت، 8/ 3میلیارد دلار توکن USDC را بازخرید کرده و در مجموع 800 میلیون دلار از این استیبل کوین را به گردش اضافه کرده است. علاوه بر این، سیرکل در تاریخ 14 مارس (23اسفند) از همکاری خود با بانکی به نام «کراس ریور بنک» برای تسهیل تراکنش های داخلی در کشور آمریکا خبر داد. روز بعد سیرکل اعلام کرد تراکنش های ورودی و خروجی با 19 کشور مختلف توسط این بانک تسهیل خواهد شد. این شرکت همچنین خاطرنشان کرد انتظار دارد از این هفته، قابلیت های بیشتری را فعال کند.

شرکت سیرکل در این بیانیه با اشاره به اتفاق هایی که در طول هفته گذشته بر نقدینگی استیبل کوین USDC تاثیر گذاشت، نوشت: سیرکل به طور خستگی ناپذیری برای شروع دوباره خدمات خود با شرکای بانکی جایگزین، به ویژه ارائه دهندگان خدمات پرداخت و بازخرید USDC همکاری کرده است. تمایل داریم از مشتریان خود به خاطر صبر و شکیبایی آنها در این لحظات بی سابقه تشکر کنیم. بانک کراس ریور شریک تجاری شرکت سیرکل خواهد بود و به منظور تسهیل فرآیند بازخرید استیبل کوین USDC، سیرکل روابط خود را با سایر شرکای بانکی گسترش داده است. بانک نیویورک ملون یکی از شرکای جدید سیرکل است که در حال حاضر، وظیفه نگهداری از ذخایر شرکت سیرکل را برعهده دارد.

انتشار وایت پیپر فرانک دیجیتال

ارز دیجیتال: انجمن بانکداران سوئیس وایت پیپری درباره نحوه حمایت بانک های سوئیسی از توسعه اقتصاد دیجیتال در این کشور با استفاده از توکن فرانک سوئیس منتشر کردند. این وایت پیپر می گوید که استیبل کوین ها نفوذی محدود در سیستم مالی این کشور دارند و با وجود گسترش دیجیتالی شدن مدل های کسب وکار، هیچ استیبل کوینی با پشتوانه فرانک سوئیس برای عموم در دسترس نیست. نویسندگان این وایت پیپر پیشنهاد کرده اند که این استیبل کوین، تحت یک مجوز و به شکل سپرده مشترک توسط بانک های مشارکت کننده در این پروژه صادرشود.