آرشیو شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۲
سیاسی
۳
سیاست خارجی

دبیر شورای عالی امنیت ملی در جریان سفر به امارات با مقامات این کشور دیدار کرد / ابوظبی دیدار شمخانی و شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، مشاور امنیت ملی امارات

دومینوی دیپلماسی منطقه ای

سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به امارات تنها چند روز پس از توافق ازسرگیری روابط تهران و ریاض نویدبخش گشایش مسیری قابل اتکا در توسعه مراودات منطقه ای است که بی شک تحقق آن به تغییر نگاه سیاست خارجی ایران در دولت سیزدهم و تاثیر آن بر رویکرد کشورهای عربی بوده است. علی شمخانی پنجشنبه گذشته با همراهی دستیار وزیر امور خارجه در امور کشورهای حوزه خلیج فارس، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات به امارات سفر کرد تا در چهارچوب دیپلماسی همسایگی دولت آیت الله سید ابراهیم رئیسی برای به اجرا در آوردن ایده «منطقه قوی» با مقام های بلندپایه امارات دیدار و گفت و گو کند.

درس دیپلماسی با تحقق سیاست همسایگی

این سفر در پی نتیجه بخشی تحول در رویکرد منطقه ای دولت سیزدهم صورت گرفته است؛ زمانی که سیاست خارجی ایران به جای عطف تمام توجه خود به مذاکره با کشورهای منظومه غرب بر توسعه همکاری های منطقه ای استوار شد و این اتفاقی بود که کشورهای اثرگذار خاورمیانه را نیز به بهره گیری از مزیت کاستن از اختلافات با ایران و نزدیکی به آن برای ترمیم و توسعه همکاری های درون منطقه ای ترغیب کرد. این مهم که در توافق اخیر ایران و عربستان بازتاب یافت با توسعه رایزنی های همه جانبه امنیتی، دیپلماتیک و اقتصادی با دیگر کشورهای عربی ادامه پیدا کرده است. بنابراین رایزنی های اخیر شمخانی در امارات را باید ناظر به وجه امنیتی توسعه روابط ایران و کشورهای عربی منطقه ارزیابی کرد و گفت و گوهای علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه را تسهیل کننده مسیر دیپلماتیک توسعه روابط برشمرد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در توئیتی به وجود هماهنگی میان سطوح امنیتی و دیپلماتیک اشاره کرد و یادآور شد که سفر شمخانی به امارات و عراق در چهارچوب مناسبات امنیتی انجام می شود. وزیر امور خارجه با تصریح وجود هماهنگی در سیاست خارجی و عدم وجود اختلاف میان نهادهای داخلی تاکید کرد: «همه چیز در چهارچوب نظام و زیر نظر رئیس جمهور است».

اصلی ترین اولویت ها

ابعاد مهم رویکرد منطقه ای دولت رئیسی در گفت و گوی دبیر شورای عالی امنیت ملی با همتای اماراتی خود مورد تاکید ویژه قرار گرفت. شمخانی در دیدار «شیخ طحنون بن زاید آل نهیان»، مشاور امنیت ملی امارات بر راهبرد تغییرناپذیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی در زمینه همکاری همه جانبه، مستمر و سازنده با همسایگان تاکید و توصیه کرد که برای برون رفت از چالش های موجود که تداوم آن به نفع هیچ کشوری در منطقه نیست باید همکاری و هم گرایی جایگزین خصومت و واگرایی شود. شمخانی تبادل ظرفیت های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری را از اصلی ترین اولویت های جمهوری اسلامی در روابط با همسایگان عنوان و تصریح کرد: «با توجه به بسترهای مناسبی که از یکسال قبل برای توسعه روابط ایران و امارات ایجاد شده، این سفر را آغازی معنادار برای وارد شدن دو کشور به مرحله ای جدید از مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی می دانم».«شیخ طحنون بن زاید» نیز در این ملاقات همکاری و مودت با ایران را برای امارات متحده بسیار مهم و مغتنم برشمرد و با تبریک توافق اخیر میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی تصریح کرد که این توافق نقش سازنده ای در گسترش صلح، ثبات و امنیت پایدار و بومی در منطقه دارد. او توسعه روابط گرم و برادرانه میان ابوظبی و تهران را در ردیف اولویت های امارات متحده عربی دانست و با اشاره به سفر خود به تهران بر ضرورت فعال سازی توافقات حاصل شده و همچنین تسریع در فرایند مبادله ظرفیت های اقتصادی میان دو کشور در حوزه های بانکی، ترانزیتی، انرژی، حمل و نقل، بهداشت و درمان و سرمایه گذاری تاکید کرد. شمخانی همچنین با «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم» معاون رئیس دولت، نخست وزیر و امیر دبی دیدار کرد. شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در این دیدار نسبت به حل مشکلات اتباع و نهادهای ایرانی مستقر در دبی قول مساعد داد.

اسرائیل؛ بازنده بزرگ

مناسبات دوجانبه تهران و ابوظبی در حالی وارد دوره جدیدی از توسعه روابط می شود که امارات در ماه ها و سال های اخیر کوشیده تصویر یک کشور عملگرا که مناسباتی عادی با همه کشورهای منطقه برای خود تعریف کرده است، به نمایش بگذارد؛ کشوری که متناظر با اهداف و منافع امنیتی و اقتصادی اش، روابط خارجی خود را در طیف وسیعی تعریف کرده که از محور مقاومت تا تل آویو در آن می گنجد. اگرچه در این میان ابوظبی پس از فروکش کردن تب همپیمانی اعراب با ایالات متحده بتدریج از صف بندی های موجود در منطقه علیه جمهوری اسلامی کناره گیری کرد اما به نظر می رسید تبعات گریزناپذیر سازش با رژیم صهیونیستی که ایران را هدف طرح ها و عملیات های تخریب گرایانه خود در منطقه قرار داده است، از نگاه مقام های اماراتی مغفول مانده بود. امری که به نظر می رسید فراتر از آن چیزی باشد که مقام های این کشور عربی تصور می کردند بتوانند در قالب مناسبات دیپلماتیک مدیریت و کنترل کنند. این در حالی است که پیش بینی می شود تلاش های دامنه دار تل آویو برای عادی سازی رابطه با دیگر کشورهای عربی در پی تحولاتی که منطقه در روزهای اخیر و به دنبال توافق تهران و ریاض پشت سر گذاشته است، با ناکامی روبه رو شود. رویدادی که بی تردید بر نادرستی تصمیم ابوظبی برای عادی سازی رابطه با اسرائیل ذیل پیگیری اهداف امنیتی خود در منطقه صحه می گذارد. از این رو قابل پیش بینی بود که امارات به تلاش برای توسعه همه جانبه رابطه با تهران ترغیب شود و از توسعه همه جانبه رابطه سخن به میان آورد.

برش

کیسینجر، وزیر خارجه اسبق ایالات متحده مطرح کرد : توافق تهران و ریاض؛ تغییر اساسی در تحولات استراتژیک خاورمیانه

واکنش های خارجی به ازسرگیری رابطه تهران و ریاض همچنان ادامه دارد. «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه امریکا سه روز پیش در جریان یک کنفرانس خبری در «آدیس آبابا» در حین سفر به اتیوپی در خصوص ازسرگیری روابط تهران و ریاض ابراز خوشبینی کرد. وزیر خارجه امریکا با بیان اینکه اگر ایران به تعهداتی که ظاهرا مطرح کرده، عمل کند، این توافق مثبت خواهد بود، افزود: «هر آنچه که بتواند به کاهش تنش ها، جلوگیری از درگیری و مهار اقدامات خطرناک یا ثبات زدای ایران کمک کند، چیز خوبی است». در همین حال «هنری کیسینجر»، وزیر خارجه اسبق ایالات متحده در گفت وگو با «واشنگتن پست» توافق ایران و عربستان با میانجیگری چین را یک تغییر اساسی در تحولات استراتژیک منطقه خاورمیانه توصیف کرد. او با اشاره به تهدیدات مقامات صهیونیستی علیه ایران گفت: «نقش رو به گسترش چین، تصمیمات اسرائیل علیه ایران را نیز پیچیده می کند، چراکه اکنون برای فشار بر ایران باید منافع چین هم در نظر گرفته شود».